Дж. Р. Р. Толкин сключва договор за филмирането на книгите си през 1969 г., но следва сложно препродаване на права от различни киностудии. Наследниците и издателят му се смятат за ощетени. |
Наследниците твърдят, че според договора, сключен с "Ню лайн синема", те трябва да получат 7.5% от общите приходи. Досега обаче са взели едва 62 500 долара като авансово плащане. Парите им били дадени за трите филма, преди да започнат снимките. Синът и дъщерята на Толкин - Кристофър и Присила, които участват в британската благотворителна организация "Толкин тръст", не са взели и цент от грандиозните приходи след небивалия касов успех на филмовата трилогия. 83-годишният Кристофър е определен за пазител на литературното наследство на баща си. При пускането на първия филм от трилогията "Властелинът на пръстените" той обяви, че не е доволен от начина, по който авторите на филма са интерпретирали произведението на баща му. Кристофър Толкин завърши книгата "Децата на Хурин", която баща му оставя незавършена. Синът работи 30 години върху творбата, която излезе миналата година.
Според ищците филмите "Задругата на пръстена" (2001 г.), "Двете кули" (2002 г.) и "Завръщането на краля" (2003 г.) са събрали общо 6 млрд. долара приходи. Сумата включва всички печалби, донесени от трилогията - от излъчването в киносалоните във всички точки на света до продажбите на DVD, както и на други продукти с героите.
Наследниците искат от "Ню лайн синема" повече от 150 млн. долара за компенсиране на нанесените им щети, както и съдът да им даде право да прекратят едностранно договора със студиото за производство на филми по романите на Дж. Р. Р. Толкин. Подобно съдебно решение би провалило плановете на киностудията да направи две серии по "Хобитът". Режисьорът Питър Джаксън вече дори е подписал договор с "Ню лайн синема" да бъде изпълнителен директор на проекта, който се очакваше да стартира следващата година и да бъде завършен 2010-2011 г.
"Наследниците на Толкин бяха принудени да заведат дело, след като неуспешно се опитаха да решат спора извън съдебната зала", обяснява Стив Майер, адвокат на "Толкин тръст". "Ню лайн синема" не е платила нито цент от договорения процент от общите приходи, въпреки че са генерирани печалби. Юристът твърди също, че на клиентите му не е била дадена възможност да направят одит на приходите от последните два филма. Майер, който е специалист по защита на интелектуалните права, обясни също, че компанията е отказала да предостави финансовите отчети на разследващите органи. Ревизията е трябвало да установи пълния размер на печалбата от трите филма.
Адвокатите на ищците обясняват, че от доста години се опитват да започнат преговори за сключване на споразумение с "Ню лайн".
"Трудно е човек да си представи как филмова компания ще оспори пред съда факта, че филмите й са донесли милиарди долари печалба, а в същото време наследниците на автора, които имат право на дял от печалбата, не са получили и цент", възмущават се роднини на фамилията Толкин.
Ако наследниците и "Харпър Колинс" спечелят делото, ще бъдат блокирани снимките на подготвяния от доста време филм по "Хобитът". Говорител на "Тайм Уорнър", под чиято шапка е "Ню лайн синема", отказа да коментира заведеното дело, както и подробности около сключения договор между компанията и наследниците на Толкин.
През 1969 г. Дж. Р.Р. Толкин сключва договор с "Юнайтед артистс" за екранизирането на романите си. Според споразумението той трябва да получи 7.5% от печалбите при филмирането. Четири години по-късно Толкин умира и децата му трябва да получат договорените проценти. Компанията продава правата през 1976 г. на "Зенц къмпани", която прави анимационен филм по "Властелинът на пръстените", но не и игрален. Продуцентът Сол Зенц, който е собственик на компанията, дава правата на "Мирамакс" през 1997 г. Година по-късно "Мирамакс" прехвърля филмовите права върху романите на Толкин на "Ню лайн синема" - киностудиото, което започва да реализира договора, сключен преди повече от 40 г.
Делото, заведено от наследниците на Толкин срещу "Ню лайн синема" за процент от рекордните приходи, не е първото. През 2004 г. продуцентът Сол Зенц заведе дело срещу студиото с твърденията, че "Ню лайн синема" му дължат 20 млн. долара от приходите от филмите. Договорката била направена, когато неговата "Зенц къмпани" дала правата за екранизацията на романите на Толкин. Продуцентът и студиото постигнаха извънсъдебно споразумение, без условията по него да се огласяват публично.
През 2005 г. иск срещу "Ню лайн синема" предяви и режисьорът на трилогията Питър Джаксън. Той също настояваше да получи процент от рекордните приходи от трилогията. Делото също бе решено с извънсъдебно споразумение, което двете страни постигнаха миналата година. Клаузите по него също останаха скрити за обществото, но се предполага, че едно от тях е било Джаксън да бъде продуцент на подготвяния филм "Хобитът".