В момента купувам имот. От друга страна, почина баща ми и в наследството, което оставя, има и имот. Истина ли е, че и двете неща трябва да се декларират? Пред кого се прави това и в какви срокове?
Петя М., гр. София
Покрай всички проблеми около придобиването на нов имот - цени, кредити, пари за ремонт, нотариуси, банки, попълване и подписване на десетки документи, човек си мисли, че всичко свършва с вписването на сделката в службата по вписвания, с плащането и с вземането на нотариалния акт.
Настоящите конкретни въпроси обаче са добър повод да се види, че това изобщо не е така.
Защото има законови задължения, които изобщо не са за подценяване и могат да доведат до неприятности, включително и до неочаквана глоба.
Става дума например за изискване на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), което нерядко се пропуска. Така според чл. 14 от този нормативен акт "за новопостроените или придобитите по друг начин имоти собственикът, съответно носителят на ограниченото вещно право, уведомява за това писмено в 2-месечен срок общината по местонахождението на имота, като подава данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти". По-простичко казано, това означава, че без значение дали се придобива току-що построено жилище, или пък се купува старо, или пък става дума за замяна, всеки е длъжен в двумесечен срок от изповядването и вписването на съответната сделка да уведоми и да подаде декларация. В противен случай следва глоба. Последната е предвидена в административно-наказателните разпоредби на ЗМДТ. Там е записано, че който не подаде съответната декларация в срок, се наказва с глоба в размер от 10 до 400 лв. Преценката за това дали глобата ще е 10 или 400 лева е на наказващия орган.
Специално при този случай - наследяването, има една разлика от общия двумесечен срок. При него действа друга разпоредба. При нея уведомяването и подаването на данъчната декларация за придобиване на съответния имот става в шестмесечния срок, който е предвиден и съответно за декларациите за данък наследство. Тук важи правилото, че подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници. Необходимо е да се знае, че при неподаване на декларацията наследниците, заветниците или техния законен представител (тук се има предвид например родителите на малолетно дете, което наследява, да речем, от дядо си апартамент) ги грози глоба от 10 до 500 лв.
Според закона на деклариране подлежат (и съответно данък сгради се плаща) за постройки и поземлените имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания. Както и застроените земеделски земи и гори - но само за действително застроената площ и прилежащия й терен. Извън тези граници данък се плаща за имоти, които са предназначени за жилищни, общественообслужващи, производствени, складови, вилни, спортни, развлекателни функции.
|
|