МВР често получава официално и показно дарения от различни места. Оказва се обаче, че освен публични дарения полицията е вземала не какво да е, а процент от приходите на валутна бензиностанция. |
не подозираше за порочната практика,
докато Сметната палата не я разкритикува при одита си.
Според доклада по бюджетната сметка на националната полиция от 1992 г. до 2006 г. са постъпвали "приходи, представляващи процент от печалбата на фирма, която има разрешение за извършване на валутна търговия с петрол и петролни продукти на територията на ГКПП Капитан Андреево". Нормативното основание за това не е бил закон, нито правилник, нито наредба, нито правителствено решение, а заповед № 90 от 25.03.1992 г. на министъра на финансите. По онова време това е бил сегашният лидер на ДСБ Иван Костов. Именно тогава е открита и първата безмитна бензиностанция. Пак със санкцията на финансовия министър.
Случаят е очеваден пример за пълна безконтролност на приходите и разходите в държавата. От доклада на Сметната палата става ясно, че години наред никой не е проявявал интерес на какво основание тези пари постъпват в сметките на полицията. Сумите са били вписвани неправилно в графа "други неданъчни приходи", а върху тях не е начисляван данък по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Всичко това поставя редица неудобни въпроси.
Колко пари са получени и за какво са харчени?
Защо тези пари не постъпват по сметките на финансовото министерство или не влизат директно в бюджета? Какво ли е правила полицията, та да заслужи да получава процент от печалбата? Или може би какво не е правила? Редно ли е полицията изобщо да получава такива средства? Какви са другите неданъчни приходи в счетоводството на полицията? Не е ли редно точно МВР и всички негови служби да се издържат само от държавния бюджет? Това ли е цената да не се събират данъци, такси и мита за десетки милиони годишно?
Години наред е имало примери, в които и полиция, и магистратури, и други държавни институции са получавали дарения от частни лица и фирми. Част от дарителите са с доста съмнителна биография и мотив - примерно компании или лица, срещу които има проверки или предварителни производства. И тези случаи винаги са били силно критикувани и от медии, и от обществото, и от международни фактори. Последният случай обаче е особен - тук самата държава е направила така, че полицията да взема процент от печалбата на частна фирма, а митниците - част от приходите. Така
на практика се узаконява двойният морал
И става пределно ясно защо властта толкова яростно брани безмитните бензиностанции и магазини от всякакви желания за закриване. Става пределно ясно, че един финансов министър може да си прави каквото си пожелае в държавата и с най-обикновена заповед еднолично да се разпорежда с милиони. Че държавните институции имат и някакви други бюджети извън официалните, в които влизат приходи от най-неочаквани места. Че приходно-разходният алъш-вериш в държавата върви много активно зад публичната сцена.
За съжаление случаят не е единичен. Тези дни стана ясно, че здравната каса е обявила конкурс за избор на банка, която да обслужва сметките й с твърде странни условия. Един от критериите например е, че обслужващата банка ще бъде избрана и в зависимост от това дали ще предостави на касата "леки служебни автомобили за безвъзмездно ползване". Ако финансовата институция даде коли за всички районни здравни каси, ще получи 5 точки, ако склони само за част от касите - 3 точки, и ако изобщо не е склонна на такъв жест, ще има 0 точки за класирането. Логично възниква въпросът - този договор с банка ли ще се сключва или с дилър на автомобили. Не е ли това очеваден пример на искане на подкуп от държавно ведомство? Как ще се осчетоводят тези коли? Това не е ли пак двойно счетоводство? Очакваме отговорите в следващия доклад на Сметната палата.
Най-жалкото е, че полицията и здравната каса са наистина само примери за повсеместната практика.
Оттук нататък
сценарият е ясен - ще има спорове,
скандали за това кое в доклада е вярно и кое - не, МВР ще се обиди, ще прати опровержение и т.н. Всичко това вече сме го гледали с другите държавни, уличени в нарушения. Проблемът е, че след всички разправии нито държавните институции стават по-примерни, нито се намесва прокуратурата. И на практика ефектът от намесата на Сметната палата е нулев. Затова е крайно време изваждането на кирливите счетоводни ризи да бъде последвано и от реални наказателни действия. Така както се случва с всяка фирма или гражданин, позволил си да наруши законите в страната. Защото хората, които си плащат данъците, искат да са сигурни, че парите им отиват в чисти, честни и почтени институции и политици. А не в такива, в които има двойно счетоводство и двоен морал.