:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,851
Активни 251
Страници 9,754
За един ден 1,302,066
Дълбоко лично

48 часа държавата убиваше последната надежда за спасение

Нито полицията, нито "Гражданска защита" откликнаха на молбите ни да започне бързо издирване на хора, които може да са оцелели при пожара във влака София-Кардам. Ами ако имаше ранени, чието спасение зависеше от тяхната реакция?
Даниел Вичев
Няма нищо по-страшно от това да загубиш приятел при идиотски нелеп инцидент. Още по-страшно е обаче да се опитваш отчаяно да поддържаш последната искричка надежда, останала в теб, а един куп държавни институции да я убиват невъзмутимо и садистично.

Това разбрах през онези безумни 48 часа, когато аз и група мои приятели отказвахме да повярваме, че нашият съученик Даниел е сред овъглените трупове във влака София-Кардам. И правехме всичко възможно да го открием жив.



Може би ранен. Може би в безсъзнание. Но жив.



Всичко започна в петък на обяд, когато разбрах, че моят съученик Даниел Вичев е пътувал в горящия влак и родителите му не могат да го открият по мобилния телефон. Обади ми се приятел, който настояваше да използвам връзките си като журналист в "Сега", за да разбера нещо повече. Не беше ясно нито какво точно се е случило, нито в кое купе е бил, нито колко са жертвите. Знаехме само, че е бил в злополучния кушет вагон, от който е тръгнал пожарът, и че има три трупа.

Веднага звъннах на горещия телефон в БДЖ, откъдето ми казаха, че нищо не знаят за Даниел. В ужаса си зададох и други въпроси, но и на тях не получих отговор. Стана ми ясно, че телефонът е по-скоро за да събира информация от пострадалите, а не да дава каквато и да е "първоначална информация" на близките. Нищо не знаеха и на горещия телефон на МВР в Червен бряг. Оттам само ми казаха, че бащата на Даниел вече е в града.



И започна голямото чакане.



Чаках един от колегите ми да се върне от пресконференция на шефа на БДЖ, за да разкаже какво се е случило. Бях го помолила да пита конкретно за Даниел, но за съжаление и оттам нищо не можаха да кажат. Оказа се, че тъй като билетите били изгорели, не може да разберем и в кое купе е пътувал. После чаках друг мой колега, който беше командирован на мястото на трагедията. Пак нищо - там било хаос и паника и вероятно щяло да се появяват още жертви. Помолих друга колежка да научи подробности от прокуратурата. Тя ми каза, че там всички знаят за случая "Вичев", но нямат друга информация за него. Същото ми каза и човек, който помолих да разговаря с министъра на транспорта.

Така дочаках 13:15 - часа, в който бе обявено, че оцелелите пътници ще пристигнат в Добрич. Даниел го нямаше между тях. Четях по информационните агенции за различните версии за причините за пожара, за скачащите от влака голи и боси пътници и другите, които са чупили стъкла, за обгазените в болницата, за какво ли не. За Даниел нямаше и дума. Мои съученици ми казаха, че баща му го търсил в болниците в Плевен и Червен бряг, но неуспешно. Всички чакахме и не вярвахме на най-лошото. Мина една кошмарна нощ.

На следващия ден започнахме да си пишем по скайп - предавахме си различни новини, разсъждавахме къде може да е, опитвахме се да съберем всички подробности около огнения ад и да намерим някаква следа за него. Съучениците ми от Добрич



направиха блог в интернет за Даниел



(Daniel2008.blog.bg), в който молехме всички, които са го видели, да се свържат с нас. С нас се свързаха основно медиите.

Пратихме писма на различни агенции със снимка на нашия изчезнал съученик с надеждата да я публикуват и да го видят колкото се може повече хора. В един от форумите попаднахме на човек, който твърдеше, че е видял Даниел да чупи прозорци, за да излязат хората оттам. Помислихме, че може да е скочил и да лежи някъде ранен. Даниел беше много атлетичен.

Моите съученици и приятели на Даниел веднага тръгнаха за Червен бряг - едните от София, другите от Добрич. Надеждата бе още жива, защото в този момент липсващите хора бяха 12, а намерените трупове - само 8. Обадих се на "Гражданска защита" в Плевен, за да ги помоля да започнат издирването по светло - беше към 17 ч., а приятелите ми щяха да пристигнат там към 19 ч., когато ще е тъмно. Намерих телефон в интернет, от страницата на Министерството на бедствията и авариите. Там обаче никой не вдигна. Отново звъннах за помощ на горещия телефон на БДЖ. (Сутринта оттам ми се бяха обадили да питат дали случайно не сме намерили Даниел! ) Мъжът отсреща обеща да се свърже с "Гражданска защита" и да ми се обади. Направи го минути по-късно - за да ми каже, че районът е бил претърсен километри назад и че няма нужда приятелите ми отново да оглеждат. Те обаче казаха: "Едно търсим ние, едно - те".

Когато приятелите ми пристигнаха в Червен бряг, от местната полиция им казали, че всъщност никой не е претърсвал района, но по релсите са минали кантонери, които са огледали наоколо. Странно... Досега всички знаехме, че уж е имало сериозно издирване. Още по-чудовищно е, че полицаите са отказали да помогнат на съучениците ми дори с един по-свестен фенер, като са им заявили: "Ами търсете, щом искате!". По пътя за Червен бряг те бяха купили набързо само джобни фенерчета. За сметка на това пък, без да имат нищо общо със случая,



в издирването се включиха плевенчани и дори французин



От "Гражданска защита" също не бяха особено отзивчиви. На молбата за помощ, отправена от съучениците ми в събота, в 21 ч., отговориха, че ще пратят екипи да търсят с тях, но чак сутринта. В неделя сутринта, в 7:30, всички бяха в паника, защото никой не беше дошъл на мястото на инцидента, за да започне издирването. На повторното обаждане от "Гражданска защита" отвърнаха, че за да тръгнат спасители да издирват някого, трябва да бъде подаден сигнал от физическо лице. Не е ясно защо обаждането в събота вечерта не се смята за подаден сигнал. Губеха се ценни минути и часове. След скандал от "Гражданска защита" признаха, че всъщност чакат заповед "отгоре" - от прокурори и следователи. Последната надежда беше да намерим телефоните на тези "отгоре" и да ги молим за лична намеса.

На помощ пак дойде колежката ми от "Сега", която ми даде въпросните телефони. Оттам веднага откликнаха и увериха, че "Гражданска защита" ще пристигне по възможно най-бързия начин. Тя обаче дойде чак в 11 ч. Издирването продължи още няколко часа. То бе прекратено, след като се обади бащата на Даниел с трагичната новина, че съученикът ни е идентифициран сред жертвите. Оказа се, че това е станало доста по-рано, но никой - дори дошлите на място журналисти от телевизиите, не е пожелал да разпространи трагичната вест.

Цял ден вчера умувахме



как да реагираме на убийственото бездушие на държавата,



на БДЖ, на полицията, на "Гражданска защита"... Да ги разобличим? Да ги съдим? Да ги линчуваме? Каква ще е ползата от това? Ще минат години, виновни няма да има - там безотговорността е колективна и повсеместна.

Затова решихме да направим нещо по-полезно и позитивно - сайт в памет на Даниел, който да служи като информационен канал при подобни трагедии. На него ще качим всички телефони и връзки с институциите, към които можем да се обърнем в случай на беда, с подробни указания какви стъпки трябва да се предприемат, какви са ни правата и задълженията при такива драми. Защото не искаме никой да преживява това, което изстрадахме ние през тези страшни 48 часа, лутайки се безплодно и издирвайки телефони и хора, които да ни помогнат. Защото и досега мен лично ме стряска въпросът: ами ако имаше ранени, които са се спасили от огнения ад, но не са дочакали да бъдат открити живи? Тогава? Докога държавата ще лицемерничи колко е загрижена за мъртвите и техните близки, а ще зарязва безпардонно онези, които са имали макар и минимален шанс да оцелеят?

Намерението ни е да привлечем и адвокати, които да дават съвети как да си защитим правата и да потърсим отговорност при подобни драстични нарушения на мерките за сигурност, завършващи с невинни жертви.

Но за да не бъде това поредната инициатива за три дни, имаме нужда от помощ. От обществото и от държавата. Дали ще я получим? Аз лично съм скептична. Но съучениците ми - не. Подкрепете ги.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Близките на пътувалите с влака София-Кардам в трагичния ден до последно се надяваха, че децата и приятелите им няма да са сред жертвите.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Всички сили на държавата бяха съсредоточени в разчистването на останките след инцидента.
32
5387
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
05 Март 2008 03:20
Заключението е мрачно и страшно, но не е вярно. Не 48 часа, а цели ОСЕМНАДЕСЕТ ГОДИНИ и безобразието продължава.
05 Март 2008 05:07
Парванов и Станишев трябваше да се явят незабавно на мястото на катастрофата а не да се веселят и да честват московските си гоподари!
05 Март 2008 07:41
Иванов, какви 18 години бе? В същия влак са изгоряли 21 души през 72. Безобразието продължава цели 64 години.
05 Март 2008 07:43
Трагедията наистина е страшна, а държавата ни е нелепа. Да те е страх да се качиш на влак. Моите най-искрени съболезнования на близките и приятелите на всички загинали!
05 Март 2008 07:43
Четех разказа и си мислех, че не съм способен да плача. Толкова смърт и кръв съм виждал. Но не съм бил прав....само така съм си мислил....
05 Март 2008 07:45
Всички жертви са свидни. Това момче е щяло да се жени в неделя.....неведоми, но и жестоки са понякога пътищата Ти...
05 Март 2008 08:09
Никъде не прочетох за прословутия тел. 112.Някой звънял ли е там?Ако да, как са реагирали те?Какви мерки са взели?Знам, че все още не действа в този район, но също така знам, че може да се набира даже и от чужбина.Също така знам за случаи, когато от тел. 112 са предавали адреси на Бърза помощ по Черноморието.За кво отидоха тези милиони, които нашите искаха за изграждането му?И колко точно време им е необходимо, за да заработи ефективно?Или Министъра на бедствията и авариите пак ще се изтъпани и ще каже, че това не е работа на неговото министерство, както в началото на годината, когато падна малко снежец?
05 Март 2008 08:25
Вече веднъж пусках във форума този текст, но искам да го повторя. Защото няма да се оправим, докато не го вземем за свой девиз.

Вече ми втръсна да слушам, че личното е и политическо. Затова ако някой тъп политик, някой играч във властта се опитва да провежда политика, която вреди на вас или на близките ви, ПРИЕМЕТЕ ГО ЛИЧНО. Разгневете се. Машината на Правосъдието няма да ви помогне – тя е бавна, студена и отгоре на всичко е тяхна, както програмно, така и материално. Само дребните хора страдат от ръката на Правосъдието; всемогъщите се изплъзват от нея с лукава усмивка. Ако искате правосъдие, трябва да го изкопчите със сила. Превърнете го в ЛИЧЕН въпрос. Нанесете им колкото можете повече удари. НАКАРАЙТЕ ГИ ДА ПРОУМЕЯТ. Така ще имате далеч по-добър шанс следващия път да ви вземат на сериозно. Да ви сметнат за опасен. И не се заблуждавайте: да ви вземат на сериозно, да ви сметнат за опасен е знак за различие, за ЕДИНСТВЕНОТО различие според тях, между играчи и дребни хора. С играчите се споразумяват. Дребните хора биват ликвидирани. А освен това те отново и отново трупат върху вашето ликвидиране, вашето интерниране, вашата инквизиция или брутална екзекуция, едно последно и върховно оскърбление – че това е бизнес, че е политика, че така върви светът, че животът е тежък и че НЯМА НИЩО ЛИЧНО. Е, майната им. Направете го лично.

Не мой - цитат е от една хубава книга, но пределно съм съгласен с него.
05 Март 2008 09:27
ch. Doctor
Влакове горят и в целият свят и ще продължат да горят. Преди 2 години във Франция са изгорели 100 души. Защо става така. Всички вие мислите в абсолютни категории, а ние живеем във вероятностен свят. Винаги има определена вероятност да се случи това. Целта на нашето противодействие е да минимизираме тази вероятност.
Наистена у нас ж.п инфраструктурата е в много лошо състояние заради нашенската демокрация и пазарна икономика и криворазбрана либерализация. Обаче вероятността за инциденти се минимизира засега с намалени скорости и др. такива мероприятия.
В момента, в който се подобри инфраструктурата ще вдигнат скоростта и отново ще се увеличи вероятността за инцидент. Ако се автоматизира системата, отново се появява човешкия фактор, че трябва да са много добре обучени операторите. А и не съществува абсолютно безгрешна автоматизирана система.
През 1972г. е друга опера, тогава са пътували много повече влакове и вероятността за инцидент нараства многократно.
В този случай, обаче май основен си остава човешкия фактор.
1. възниканал пожар в купе, който е можело да бъде потушен от тези в купето;
2. самото възникване май се дължи на немарливост от тези, които са в купето - говори се, че е имало запиване и палене, а др
3. създава се паника, в която много от пътуващите са си мъкнели багажите, с което са задръстили коридорите и изходите;
05 Март 2008 09:35
Марксе, прочете ли въобще статията преди да пишеш?
05 Март 2008 09:39
Искрено съжалявам близките, да пази Господ всекиго. Не искам вече и да коментирам, в тая скапана държава оправия няма. Имам близък, който работи в пожарната и казва, че в малките окръжни градове положението с техниката е повече от трагично... щото няма пари.Нищо не отговаря на изискванията. И прословутите им автомобили за гасене на пожари са някакви ЗИЛ-ове от 1961г. дето не се знае всеки път дали ще УСПЕЯТ да стигнат до мястото на пожара, а и незнам колко много харчи...А В ЧЕРВЕН БРЯГ ПОЛОЖЕНИЕТО С ТЕХНИКАТА ЕДВА ЛИ Е БИЛО ПО-ДОБРО. И НЯМА КОЙ ДА КАЖЕ, че няма нужда да се обновява всяка година автопарка на НС, даже да нямат никакъв автопарк, а да пътуват САМО с градския транспорт с икономисаните пари ще се осигуряват поне по 2-3 сносни пожарни коли и линейки в държавата.
05 Март 2008 09:50
Сократ-май
05 Март 2008 09:58
С.М., Марио Пузо... Заглавието трябвяше да се преведе като "БАЧО"...? И от там нататък...
05 Март 2008 10:19
Иванов, Сократ -

Емел Етем е все още министър.
05 Март 2008 10:52
Елементарно и евтино е оборудването на противопожарни сигнални инсталации в спални и кушет вагони. Нека отначало са само сигнални, датчик и аларма. Но кой да краде , да отклонява средства, да надписва нещо несвършено, да се купува никому ненужно оръжие....Срам за това правителство. И ЕС ни усети каква крадлива нация сме.
05 Март 2008 10:56
Министърът на авариите и бедствията е Вечната Амбър. Аварии и бедствия може да изпепелят държавата, но тя ще остане! Защото ще е на почивка в Сен Тропе....с нашите пари, естествено.
05 Март 2008 11:01
Момент , я да погледнем на нещата така:
1. Влакови катастрофи имало навсякъде, загивали много хора. Да, ама ние тук плащаме данъци и тук мен ме интересува как и защо ги харчат.
2. Нямало пари и затова влаковете са като катафалки, децата в Могилино като скелети и т.н. Ами аз ако не си платя данъците и кажа, ми нямам пари, така ли ще ми се размине!? Тоест на управниците изобщо не трябва да им се разрешава да се оправдават, че няма пари (не забравяйте излишъка, не забравяйте спрените европейски пари). А и да не беше това в скобите, управляващ не може да си позволи да казва "няма пари". Защото ако имаше граждани в тази страна, те веднага биха го изритали с аргумента - ти защо управляваш така калпаво и краддливо, та няма пари, бе цървул!

Във форумите има много мнение, на площада ни един протестиращ гражданин.
Кой е следващият от нас, ойто ще загине нелепо, защото "няма пари"

КЪДЕ СА ПАРИТЕ СТАНИШЕВ!?
05 Март 2008 11:12
Емел Хептен и шефа и Аамед - наречен навремето "черната ръка" заради тероризъм по влакове и гари
05 Март 2008 11:54
Нямало пари ли?
Нихната мама!
За нова година си раздадоха 1.3 МИЛИАРДА!
Днес чувам - за два месеца вече има излишък 500 милиона.
После пак ще усвояват набързо.
05 Март 2008 13:08
За един по-скъпичък филм поне , пари да намерят властниците ни ... Български ... Сценария , от милата Авторка на тази "дописка" и способен екип край нея ... Аман от мирикански филми за човешката солидарност и потребната й ОРГАНИЗАЦИЯ , дето все не стигат по наште земи...
05 Март 2008 13:20
Сократе-май, а от мен: нихнята майка!!!
Круела, Маркса всъщност е прав, макар не по темата.
А по темата, какво да кажа, не знам какво точно е правено, така че отдалече коментарите може да са грешни.
Все пак, какво сме видели в други страни.
При такъв инцидент (независимо от причините), с най-голяма скорост съответната служба по авариите поема контрола и съгласува действията на участниците. Това направено ли е?
Когато инцидент от такъв мащаб се случи, висши служители от службите винаги идват на място. Министърът на транспорта - задължително. Политици - не, но при особено тежки случаи, министър-председателя или съответен заместник. Това имало ли го е?
Когато пожарът е загасен и е ясно, че няма никой за спасяване и хората са изведени, районът се отцепва и само оторизирани лица имат достъп. Това направено ли е?
Веднага се започва следствие и съответните действия. Мисля, че в бг това е отговорност на прокуратурата. Направено ли е?
Не е редно при следствие служебни лица да дават информация на медиите. Този, който е поел контрола, е длъжен да дава информация - толкова и толкова хора са пътували в изгорелите вагони, толкова и толкова са спасени, загинали, в неизвестност. Това се прави редовно. Имената на жертвите се дават най-напред на близките им, а на медиите - по късно. Така ли се постъпи?
05 Март 2008 13:35
От дълги години живея в Холандия. Работил съм в няколко фирми, навсякъде обръщат огромно внимание на противопожарна подготовка. Навсякъде има хора, които периодично се изпращат на опреснителни курсове какво да правят при пожар. В началото си мислех, че чак толкова подготовка не е нобходима, но сега се уверявам, че колкото повече, толкова повече.
Въпросът не е финансов. Ако изпращат периодично всички кондуктори на такива курсове, колко ще струва на държавата. Почти нищо, най-много другата година да си купят един мерцедес по-малко.
05 Март 2008 13:56
И‌ още:
При такъв инцидент вагоните ще останат да се изследват докато се открият причините за пожара. Ако трябва, ще се преместят, за да се отвори железния път. Така ли се прави, или набързо ще се замете под чергата?
При такъв инцидент обществото намира начин да изразява съчувствие и помощ без да изпада в истерия и без политически спекулации. Как е при нас?
При такъв инцидент съответните отговорни лица са подложени на невероятен обществен контрол дали са си свършили работата. Ако увъртат и не дават задоволителни отговори, жална им майка. Медиите ги гонят до дупка. С кариерата им е свършено. Как е при нас?
05 Март 2008 14:52
Марксът не само че не е прочел статията, но и вчера твърдеше неща, които самият министър ги опроверга. Сега отново изкарва пътниците виновни с други аргументи - те били подпалили пожара, пък не го загасили щото се били запили. Задръстили били коридорите, а как да излязат при заключена врата?
Интерпретира новините както дяволът чете Евангелието.
05 Март 2008 15:25
Карамфилов,
казваш при такъв инцидент вагоните ще останат да се изследват докато се открият причините за пожара.
Че то ако се разкрият ще се окаже че има много и нависоко виновни и безотговорни
ПЕТ ТРУПА има пред заключената врата
бохчи и кашони ще да са виновни, а вратата ще се окаже отключена, може дори и отворена, но не дотам достъпна
атентати, завери земни и неземни причини ще изместват безхаберието, което ще се окаже политическо отговорно, безотговорна ще се окаже опозицията, щото не е алармирала своевременно
05 Март 2008 15:46
mania_vd, "няма нужда да се обновява всяка година автопарка на НС, даже да нямат никакъв автопарк, а да пътуват САМО с градския транспорт с икономисаните пари ще се осигуряват поне по 2-3 сносни пожарни коли и линейки в държавата" - хайде сметни набързо - 80 мерцедеса х 100 000 лв. = 8 000 000 лв., плюс 4 000 000 годишно за гориво и поддържане - това прави 12 000 000 левчета.
Пожарна кола "Ивеко" (нова) е около 180-200 000 евро - значи, може да се купят около 30 пожарни коли, при това с всички шукарийки.
И, ако дебелогъзите слязат от мерцедесите и тръгнат пеша или с обществения транспорт, ще бъдат налице поне следните ползи:
- условията в обществения транспорт ще се подобрят;
- от ходенето пеша доста другари ще поотслабнат, а икономисаните от диети пари (държавни, естествено) да отидат на ползу роду;
- току-виж утепат нЕкого от тЕх - келепир!
Иванов, Сократ -
05 Март 2008 16:22
за Иванов, Сократ и Julius Caesar
05 Март 2008 17:37
Достатъчно е управленците да имат САМО привилегията да пътуват безплатно с обществен транспорт.Който иска личен-купува си кола и се придвижва с нея на собствени разноски и собствени гардове. За тези, които са в мафията и групировките...
05 Март 2008 20:12
Мрксола е ясен като бел ден - неговите са на власт . Каквото и да се случи-народо сам си е винове, теорията на марксизма си е верна.
Да не забравяме , обаче, какво стана когато оная ненормалница уби детето си по костово време : "България уби дете !"
Диалектика !
05 Март 2008 20:26
Kruelke на Вилке
Аз ти казах, че ти нямаш достъп до последните новини. Аз преди час слушах по радиото на колата изказвания на специалисти и железничари. Всички те твърдят, че не е възможен такъв пожар от неизправност, на кавото и да е във вагоните. Има нещо, което е катализирало пожара. Те не знаят какво е, дали ракия или бензин или газовите запалки, но е имало нещо друго.
Вратите се затварят, но фшафнерът ги е отворил. Цял ден се говори за тези, които мъйкнели багажа си, една жена бликирала коридора с два сака.
Така, че не се ерчи много.
05 Март 2008 20:30
Пък на Vocю Боцю ще му кажа, че това правителство хич не ми е фаворит. Ама пък Костовите боклуци хептен. Какво вика той, какво е направил когато беше на власт за БДЖ. Упражняваха се в дълбоко крадене, заедно с неговият Краус.
05 Март 2008 20:48
Марксе, какво си повтаряш едно и също? Не коментирам от какво е възникнал пожарът, може да е от ел. инсталация, може да е от цигара. Не коментирам и дали е имало лесно запалим багаж. Коментирам само защо в разрез с всички противопожарни правила не имало излаз навън. А остави железничарите какво приказват за вратата. Министърът го призна в прав текст. И за пожарогасителите също. Предполагам, че не го е казал ей така, а на базата на свидетелски показания. За тебе го написах още вчера: едно разправят засегнатите лица (особено ако са отговорни), съвсем друго пътниците. Казах ти и защо вярвам на пътниците.
Пак ти казвам (прочети вчерашния ми постниг), имала са доста случая когато нещата се отричат до последно, докато се разбере, че е имало записващо устройство. Е много ми е неприятно да уличавам хората в лъжа, но ако въпросът се постави дали е човешка грешка или апаратурата е отказала причиняваща опасна ситуация, веднага възникава въпросът кой е отговорен. Щото ако е апаратурата вината поема този който я е проектирал.
За съжаление в случая трудно ще се открие истината, а някои ще имат сметка да се потули всичко. Жалко за загиналите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД