Кадровите войници намаляват, не се предприемат никакви мерки, за да стане службата им по-привлекателна, но армията от чиновници си стои. |
Буквално за няколко месеца след това бройката беше постигната. Военни напускаха армията, а други не идваха на тяхно място. Преди три месеца си тръгнаха и последните наборници, които също оголиха редиците. Така на Нова година армията ни вече наброяваше не повече от 36 000 души и около 6000 чиновници. Според военния министър Веселин Близнаков тези данни са най-строго пазената тайна. До онзи ден, когато министърът внесе в Министерския съвет предложение за промяна на план 2015. Намерението му е да съкрати 8000 души и армията ще се състои от 32 000 души.
Всъщност реалните сметки сочат, че
насила войската ще трябва да напуснат не повече от 1000 души
Защото най-малко 2000 са в момента свободните места за кадрови войници. Места, които не могат да се запълнят, тъй като няма желаещи. Всеки месец напускат 100 - 150 бойци. Освен това най-малко 2000 души от висшия армейски състав ще се пенсионират, тъй като имат над 25 години стаж. Те, разбира се, ще получат и полагащите им се 20 заплати.
Тоест и с тези елементарни сметки се вижда, че става дума за реформа, която се случва от само себе си. Преди няколко години финансисти и военни експерти бяха стигнали до извода, че на България й е необходима армия от 24 000 бойци. Именно тази численост може да си позволи страната ни, а освободените ресурси могат да бъдат достатъчни за бързо и качествено модернизиране на армията.
Тази самослучваща се реформа позволява на министър Близнаков да отложи за поредна година въвеждането на така наречения интеграционен модел. В Министерството на отбраната и в Генщаба има десетки дублиращи се структури, в които чиновниците, освен че получават заплати за едно и също нещо, не работят заедно, а и си пречат.
Например, когато от кабинета на министъра изискат да бъде направена справка по конкретен въпрос, от съответните отдели на МО и ГЩ дават две различни информации. След това началниците на двата идентични отдела уточняват данните си в кабинета на министъра. Експерти твърдят, че при интегрирането на двете институции, както е във всички армии на НАТО, ще трябва да се съкратят реално около 2000 чиновници. Но министър Близнаков очевидно няма намерение да се захваща действителни съкращения и ще ги остави на следващия военен министър. Странно е, че правителството не се вълнува от раздутия щат в сферата на отбраната и колко струва на хазната издръжката му. При всички приказки за повишаване ефективността на работата на администрацията. Парадоксът е и в това, че докато нисши, средни и висши началници си кътат службата в МО и Генщаба, армията остава без войници, защото няма желаещи.
Наскоро депутатът от Българска нова демокрация Илко Димитров, който беше и зам.-председател на комисията по отбрана в Народното събрание, анализира пред "Сега", че може да се наложи
наборната служба да бъде върната отново със закон
"Това ще се случи, ако правителството и управляващите не намерят средства, за да повдигнат социалния статус на кадровите войници", обясни Димитров.
"Факт е, че има проблем с набирането на военнослужещи, но решението не трябва да се търси във възстановяване на наборната служба, а в повишаване на привлекателността на кадровата", коментира председателят на комисията по отбрана в парламента Ангел Найденов от БСП.
На 27 януари главнокомандващият Георги Първанов заяви, че в сферата на националната сигурност особено тревожен е въпросът с качеството на професионализацията в българската армия. За проблема той упрекна политиците и партийните лидери, които настоявали да се форсира премахването на наборната служба. "Аз подкрепих, макар и сдържано, този процес, предупреждавайки за рисковете. Ето, сега имаме реален проблем, който с годините може да стане много тежък", каза тогава Първанов. Той говори също и за вземане на спешни мерки, сред които социален пакет за военнослужещите и техните семейства, както и ясни правила за кариерното развитие на младите.
Военни специалисти пък настояват по-скоро да бъдат разкрити центрове, в които да се провежда предварително обучение на желаещите да постъпят във войската. Там за три-четири месеца командирите могат да отсеят най-качествените и мотивираните и да им предложат договори.
Такива центрове функционират в САЩ, Великобритания и Франция. От 100-110 души, набрани в съответния център, в края на индивидуалното обучение се одобряват и започват служба в поделенията около двайсетина бойци. Това означава, че за да бъде осигурено необходимото качество, един професионален войник се избира измежду 4-5 кандидати.
Но ръководството на войската и министерството имат други приоритети. Те и без това са се превърнали в най-голямата агенция за недвижими имоти в страната и тези им занимания осмислят изцяло службата им за защита на отечеството.