Новата агенция на Петко Сертов (вляво) се рекламира досега с удар по китайската контрабанда, която МВР от години не успява да ликвидира, и с операция срещу източването на "Кремиковци". |
Ако човек се вгледа по-внимателно в последните близо 4 месеца, то въпросните институции не са извадили никакво друго по-важно законодателно творчество освен това за ДАНС (като се изключат обичайните за край на годината данъчни закони). Върхът обаче дойде сега, когато сравнително неочаквано
НС започна да се занимава единствено с ДАНС
Вече две седмици депутатите променят куп закони заради агенцията.
Всъщност още с влезлия в сила от 1 януари т.г. устройствен закон за ДАНС бяха изменени цели 36 други закона. Това стана по обичайно най-неприемливия начин - чрез преходни и заключителни разпоредби, които са два пъти по-дълги от самия закон. И бяха променени не какви да е нормативни актове, а половината кодекси, законите за МВР, за специалните разузнавателни средства, за отбраната и въоръжените сили, за хазарта, за СРС, за мерките срещу изпиране на пари, за движение по пътищата, че чак за меценатството ...
Всички си помислиха, че ще се мине само с това. Както и, че ще са достатъчно екстрите, предвидени за работещите в ДАНС - първа категория труд, застраховки, безплатни билети, добавки към заплатите, медицинска помощ и в правителствена болница, пари за храна и за почивки и т.н.
Изненадващо миналата седмица се пристъпи към гласуване на нови екстри. И то преди агенцията да е започнала да работи - тя все още се формира, преобразува, изгражда. И ако не са спорадичните съобщения, че с нейна помощ били запечатани складовете на резерва в "Кремиковци" или пък, че били хванати някакви китайци да изнасят пари от България, то все още няма нищо черно на бяло като резултат.
Но миналата седмица закипя отново законодателен труд - за дообслужване на агенцията.
Набързичко се промениха още 16 закона
Пипнати бяха Кодексът за социално осигуряване, НПК, законите за мерките срещу финансирането на тероризма, за митниците, за контрола над наркотичните вещества, за защитените свидетели, за устройство на територията, отново за мерките срещу изпиране на пари и за специалните разузнавателни средства и т.н.
Някои поправки са необходими и просто са били пропуснати. Като тази, че шефът на ДАНС трябва да е в Междуведомствения съвет по въпросите на ВПК и мобилизационната готовност на страната. Освен това той ще участва и в междуведомствената комисия, която издава лиценз за износ, внос и трансфер на оръжия. Тук наложителността дойде от обстоятелството, че по закон агенцията участва в контролирането на процеса на външнотърговска дейност с оръжие и изделия и технологии с възможна двойна употреба. Това преди правеше Национална служба "Сигурност" - едната от трите служби заедно с ВКР и финансовото разузнаване, които се вляха в ДАНС. Заради това, че ВКР се вля в агенцията, пък бе променен законът за защита на класифицираната информация.
После обаче започнаха промени, които трудно могат да се обяснят. И със сигурност
въпросната агенция ще има много кратко време да докаже,
че наистина ги заслужава.
Например шефът на ДАНС бе направен член по право на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, въпреки че досега в него не влизаха дори директорите на разузнаванията. След това парламентът даде право на шефа на ДАНС да разпорежда подслушване и използване на всички останали СРС-та. До този момент това право имаше само шефът на МВР. Той може без санкция на съд да разрешава подслушване и следене за 24 часа. След това НС реши да извади от задължените да подават декларации за имотно състояние висши държавни длъжности и шефа на ДАНС, и неговите заместници. Накрая бе прието, че в облагаемия доход от трудови правоотношения на служителите на ДАНС няма да се включват стойността на порционните пари, паричната помощ и обезщетенията, които са им изплатени.
Изключително странно и забавно бе и последвало решение на правителството, според което и министри, зам.-министри, шефове на агенции, шефове на политически кабинети в министерство ще подават декларации за евентуален конфликт на интереси. И то много подробни. И тук изненадата бе, че те дори още преди да са ги подали,
ще трябва да ги пращат и на ДАНС - за проверка
Къде са националната сигурност, контраразузнаването, организираната престъпност, къде са декларациите за конфликт на интереси. По презумпция ли са бандити всички декларатори?
Така или иначе, и правителство, и депутати сервираха наистина огромни правомощия и суперекстри на служителите на ДАНС в аванс.
И ако те не докажат, че ги заслужават, може да се окажем свидетели на поредния държавен експеримент с надути фрази и погубени надежди. И на поредното доказателство, че службите правят политиката, а не политиката - службите.