Бившият шеф на софийската митница Маргарита Пецанова, която е подсъдима за особено тежък случай на безстопанственост, не е нанесла щети на държавата. Това показва счетоводната експертиза, изслушана вчера от Софийския градски съд. От прокуратурата настояха, че вещите лица са допуснали много технически грешки и неточности в заключението си, но съдът не се съобрази с мотивите на обвинението и прие експертизата, предаде БТА. Процесът, който върви към финал, беше отложен за 30 май.
Делото срещу Маргарита Пецанова и колегата й Пламен Живков бе образувано преди близо три години. Разследването тръгна шумно и бе давано като пример за успешна борба с корупцията по високите етажи на властта. Според прокуратурата с действията си двамата са ощетили държавата с над 10 млн. лв.
Двамата умишлено не са положили достатъчно грижи за ръководенето, управлението и стопанисването на възложената им работа и от това е последвало разпиляване на имущество на стопанството в особено големи размери, пише в обвинителния акт, по който са работили трима прокурори. Според разследването вредите за бюджета, нанесени от Живков са оценени на 9 287 681 лв., а от Пецанова - на 740 729 лв. Ако вината им се установи в съда, ги заплашват от 1 до 10 години затвор.
Делото срещу двамата висши митничари влезе в доклада за ревизията на Върховната касационна прокуратура, нареден от обвинител №1 Борис Велчев. От него стана ясно, че по устно нареждане на Никола Филчев в последния ден от мандата му преди две години делото е иззето от Софийския градски съд, където вече е било внесено с обвинителен акт и е прекратено в нарушение на НК и НПК. Едва след ревизията се стигна до процес.
Разследването срещу Пецанова стана център и на друг скандал в магистратурата. През март 2006 г. Влади Цанков от Столичната следствена служба в няколко интервюта заяви, че в българското следствие съществува "шуробаджанащина". Той обяви, че му е бил оказван натиск за водено от него разследване срещу Пецанова. Цанков твърдеше, че шефът на националното следствие Ангел Александров се е намесил в случая, защото неговата жена също е работила в ръководството на столичната митница, а Пецанова била близка до семейството. После ВСС свали имунитета на Цанков заради сигнал за поискан подкуп от 25 000 евро. Делото обаче бе прекратено и Цанков поиска да се върне на работа в следствието. ВСС му отказа, но той атакува отказа пред ВАС.
|
|