Председателят на парламента Георги Пирински отново се ядоса от несериозното отношение на депутатите към работата в пленарната зала и заплаши от другата седмица да има санкции. Сред тях е анулиране на регистрацията в началото на заседанието. Повечето народни избраници идват в ранни зори само за да документират присъствието си, а веднага след това оставят картите си на чевръсти колеги, които ги отменят при гласуването. Същото се случи и на вчерашното заседание. Минути след регистрацията и първото гласуване депутатите намаляха с 16. Това предизвика ироничните коментари и закани на Пирински.
"Независимо от разходката на някои колеги по редиците и множественото гласуване, имаме разлика от 16 гласа", отчете той. Пирински забелязал и рецидиви. "Сравнението показва, че регулярно някои колеги присъстват тук духом, но не и телом. От другата седмица ще ви посочвам конкретни случаи и ще се анулира регистрацията", закани се председателят.
Според правилника на НС той има право да изисква от секретарите информация за гласуването с чужди карти. Освен това депутатите, които неправомерно отсъстват от пленарно заседание, трябва да бъдат глобявани с 2/3 от дневното им възнаграждение. Данни за удръжките се взимат от разпечатките за регистрация и гласуване. При анулиране на регистрация и ако с картата на депутата не е гласувано, това може да се тълкува като отсъствие и той да бъде глобен, коментираха парламентаристи. Ако обаче друг негов колега е гласувал с неговата карта, това също е вид регистрация и не подлежи на санкция, допълниха те.
Това не е първият опит на парламентарния шеф да дисциплинира подчинените си и да ограничи гласуването с чужди карти. Преди година Пирински поиска с промени в правилника да се предвиди глоба от 1 до 3 надници при този вид нарушение. Депутати и от управляващото мнозинство, и от опозицията обаче го отхвърлиха с доста съмнителни аргументи. Те не приеха дори идеята парламентаристите да бъдат задължени да прибират картите си, като напускат залата. По настояване на ДПС бе заличен текстът квесторите да събират безпризорните карти. Накрая бе махнато и изискването поне половината депутати да присъстват при гласуване на закони. "Това не прави чест на Народното събрание", коментира тогава Пирински.
|
|