:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,512
Активни 202
Страници 9,386
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Половината министерства не вярват в реформата

Всяка администрация смята себе си за много уникална и специална, смята министър Николай Василев
снимка: Николай Дончев
Николай Василев
Министърът на държавната администрация Николай Василев е роден на 28 ноември 1969 г. във Варна. Завършил е икономика в Университета за икономически науки-Будапеща и бизнес администрация и финанси и икономика в Университета на щата Ню Йорк. Беше министър на икономиката и на транспорта в правителството на Сакскобургготски.



- Г-н Василев, вярно ли е че премиерът Станишев ви е възложил да инспектирате всички министерства и да прецените колко чиновници могат да бъдат съкратени?

- Не знам дали да използваме глагола "инспектирам", но екип от МДААР и Министерския съвет провежда по график срещи в министерствата и в много други ведомства с тази цел. Ние сме там, за да обсъдим с тях ситуацията, да я анализираме заедно, да изслушаме техните намерения и да направим своите препоръки. След приключването на този цикъл ще внесем обобщен доклад в МС. До този момент сме се срещнали с над половината от ведомствата.

- Как протичат тези ваши срещи? Те добронамерени ли са, или се опитват да скрият щатни бройки?

- Да ги скрият не могат. Има два модела. Единият е реформаторският. Очевидно в тази група трябва да сложим и министерството на г-жа Масларова. Такива са например министерствата на икономиката и енергетиката, на транспорта, на образованието и науката и т.н., които планират съкращения общо взето в пълен размер. Има друга група министерства, които имат хиляди аргументи защо да не извършат съкращенията. Каквито и да са тези аргументи, аз ги слагам под общ знаменател - те не вярват в реформата.

- Как ще постъпите с тях? Ще успеете ли да ги убедите, или ще се примирите с раздутите им щатове?

- Примиряването не е много характерно за мен. Но все пак става дума за политика и държавно управление и най-важното е какво мисли премиерът. Той е поддръжник на идеята. Всъщност той е и един от авторите на тази идея, за което много го уважавам. И се надявам в значителен процент намеренията на изпълнителната власт да се сбъднат. Ако някой смята, че е лесно да се съкратят хиляди хора, значи не познава материята. В целия свят, от САЩ до Брюксел, съкращаването на щатни бройки и на бюджети е изключително тежка материя. ЕК преди две години обеща значително съкращение, но не съм чул да има краен резултат.

- Може ли да кажете кои ведомства не вярват в реформата?

- Не смятам, че е правилно да коментирам вътрешноуправленската дискусия в медиите, и то преди тя да е свършила. Бих предпочел да коментирам крайния резултат.

- Раздути ли са щатовете в държавните и изпълнителните агенции?

- Ще кажа личното си мнение, защото едва ли има научен критерий, който да позволява категоричен отговор с "да" или "не". Според мен почти винаги, почти всички администрации са раздути, някои повече, други по-малко. За мен съществува един-единствен фактор, от който зависи процесът - има ли политическа воля. Ако няма политическа воля, ще се намерят много аргументи защо еди-кой си не трябвало да се оптимизира. Всяка администрация смята себе си за много уникална и специална.

- Какво е съотношението между ведомствата, които вярват и които не вярват в реформата?

- Според мен е 50:50.

- Все още ли смятате, че 9000 са незаетите щатове в държавата, или тази бройка се промени?

- Според данни на МФ към 31 декември 2007 г. са били около 10 000. Възможни са дребни отклонения около тази цифра.

- Защо се поддържа толкова голям брой незаети бройки?

- В някои случаи се поддържа, а в други става дума за технически въпрос. Нормалното текучество на кадри, дългият срок при провеждането на конкурси, а често и липсата на качествени кандидати водят до невъзможност щатът да се запълни 100%.

- Похвалихте министър Масларова, че съкрати 1072 щатни бройки, но тези чиновници не можеше ли да бъдат съкратени още миналата година, когато социалните услуги бяха прехвърлени към общините?

- Отсега нататък ще казвам само отлични думи за министър Масларова, що се отнася до щатните бройки. В момента като процент съкратени бройки нейното министерство е на първо място. Предишния път тя беше съкратила близо 600 души. Това правеше около 5.5%, което беше по-малко от МФ и МДААР, от самият МС и МВнР. Но сега с тези над 11% г-жа Масларова направи над 16-17% съкращения, което я извежда във временното класиране на първо място. Разбирам въпроса ви. И аз смятам, че е можело да бъдат съкратени по-рано, но по-добре да бъдат съкратени сега и да отчитаме това като много добра новина, отколкото да се обръщаме назад.

- Емел Етем се оплаква, че не й отпускате нови щатове за спасители и това бойкотира работата на ведомството й...

- В момента не очаквайте да коментирам конкретни секторни проблеми. Но едно е много интересно - че системите, които имат най-много незаети щатни бройки, са същите, които искат най-много нови бройки.

- В МО и в Генщаба има десетки дублиращи се структури, в които чиновниците получават заплати за едно и също и понякога блокират работата си взаимно. Защо се държат тези около 2000 щата в повече?

- От една страна, може и да сте права. От друга - през годините, а и в момента армията, респективно МО, е една от структурите, които извършват най-големите оптимизации. Преди 20 години БА беше 200 000 души. В момента е пет пъти по-малко и продължава да намалява.

- Имате ли данни как вървят 12% съкращения на заетите в публичната сфера? Ще има ли освободени лекари и учители?

- Според мен никак не върви. Но все пак аз не отговарям за целия публичен сектор, а само за администрацията, която е 30% от него. На всички администрации сме изпратили една таблица, която показва с колко може да се увеличи средната заплата, ако се намалят определен брой щатни бройки. Повечето ръководители на администрации, които не направят съкращения, ще установят, че може и да не им стигнат парите за заплати до края на годината. Защото министър Орешарски направи нещо много умно и революционно в този бюджет - той предварително взе парите на администрациите и им каза че за да се реализират планираните увеличения на заплатите, това може да стане само ако направят планираните съкращения. В нашето министерство сме направили сметка, че ако реализираме всички планирани съкращения, ще има увеличение на средната заплата с около 16%, което никак не е малко. Ние вече съкратихме през декември миналата година 68 бройки, през февруари т.г. - 154 бройки, а през март предстои да съкратим още 71 бройки от областните управи.

- Какъв е срокът, в който ще приключат вашите срещи и ще отчетете съкращенията?

- Считам за тактическа грешка, че на два пъти в този мандат политиците обявиха съкращения с много дълъг срок. Според мен това трябва да се прави по един-единствен начин - с желязна ръка, без да се задават въпроси, в срок от един месец. Всичко друго води до размотаване и замъгляване на процеса. Така че сега постоянно ще отчитаме докъде сме стигнали. В средата на годината ще направим подробен анализ на текущото състояние.

- Ще успеете ли да доведете броя на служителите в администрацията до 79 999?

- За мен оптималния размер на администрацията за този мандат действително трябва да започва с цифрата 7. Опасявам се, че няма да можем да го направим, но се надявам да бъдем близо до тази психологическа граница.

- Обявихте 103 администрации, които не желаят да въведат софтуер за управление на човешките ресурси за по-голяма отчетност и прозрачност. Сред тях са и три министерства. Какви санкции им готвите?

- Нашата медийна акция за оповестяване на списъка даде ефект и много общини и изпълнителни агенции спешно започнаха да въвеждат данните. Възнамерявам да предприема мерки, от които администрациите ще ги заболи. Може би ще откажем да им даваме всякаква техника и софтуер до края на мандата. По-тежко би било да ги изключим от нашите обучителни програми.

- Преди дни в ЕК беше внесена жалба от АПИС за нарушенията в конкурса за справочна информационна система на министерството. Възможно ли е да го анулирате?

- Не. Министерството изразходва огромна енергия, за да се занимава с този процес. Многократно сме оповестявали мнението си по тази процедура. Очаквам на всички инстанции, и в Брюксел, и където и да е, АПИС да загуби всички дела.

- Министрите и зам.-министрите няма ли пак да си направят оглушки за декларациите за конфликт на интереси, както стана с тези за имуществото? Наложи се премиерът с месеци да ги подканя?

- Едно от нещата, за които най-много уважавам премиера, е, че успя да накара всички политически лица да си публикуват декларациите. Много хора недоволстваха от това, но премиерът беше твърд и прокара тази политика. Вече съм започнал да попълвам моята нова декларация.

- След голямата жп катастрофа край Червен бряг Кошлуков ви обвини в далавера с вагони, докато бяхте министър на транспорта. Каква е историята с вашето разрешение да бъдат продадени 40 кушет вагони на "Оптима турс".

- Не приемам думата "далавера" изобщо. Всичко, което знам по темата, може да се сведе до няколко изречения. Държавните дружества периодично искат от своите принципали разрешение за продажба на ненужни активи. Министърът не е специалист по стари вагони. Това, което знам, е, че вагоните са стари и не са се движели в България нито преди, нито след това. Това са вагони, използвани по международни маршрути. Беше ми обяснено, че техните колооси и параметри не са пригодни за националните линии. Продадени са на публичен търг. Но и да не бяха продадени, тази година тези вагони нямаше да се движат по линията София - Кардам.

- 2/3 от вагоните са над 20-годишни. Безопасно ли е да се пътува с такива машини в момента?

- Отговора на този въпрос го давах многократно като министър на транспорта, когато апелирах авиационната индустрия да има самолети до 10-годишна възраст, такситата ги задължихме при регистрация да бъдат до 4-годишна възраст и да возят само до 10-годишна възраст. Имаше сериозно обновяване и на товарните автомобили. Бяха поръчани нови кораби за БМФ и бяха закупени първите нови влакове от десетилетия насам. Но все пак искам да ви кажа, че системата на БДЖ функционира добре, макар и със стара техника, благодарение на ежедневните, почти героични усилия на над 30 000 служители в железниците. Въпреки трагедията с пожара, статистически железниците остават един от най-безопасните видове транспорт в България.

- Министрите на НДСВ колко често се виждате със Симеон Сакскобургготски? Има ли нормален диалог между вас?

- Разбира се. Виждаме се редовно, последно вчера се видяхме. Министрите на НДСВ сме лоялни към партията и работим добре като екип.
23
3293
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
17 Март 2008 23:48
Всяка администрация смята себе си за много уникална и специална, смята министър Николай Василев. Той е прав. Той дори сам не знае колко е прав. Ние от народа смятаме, че и "народните" представители се смятат за уникални и специални. Почти като френските крале, които смятали, че Бог ги е избрал да управляват народа си. И ако перифразираме поговорката, че всеки войник носи в раницата си маршалски жезъл, може да кажем, че всеки наш "народен" представител крие под възглавницата си царска корона. За тях народът е прост, затова няма право да се изказва на референдуми, няма право на преференциални избори, партиите трябва да посочат "достойните". А това, че между посочените от партиите "достойни" има архонти, педофили, откровени пeдeрасти и всякаква друга измет, си остава за сметка на "тъпия" народ. Даже може би някои от тях са си избърсали задника с "Приказка за стълбата", която им беше оставена по банките. Сега правят същото с "тъпия" народ.
17 Март 2008 23:52
Го пратим Малкият Мук една седмица на тухларната...
18 Март 2008 02:11
...Половината министерства не вярват в реформата...

Разбира се. Никоя уважаваща себе си администрация не подкрепя собственото си свиване до оперативно ефективен минимум. Тая тема е разработена от Паркинсон много преди Хари Потър да излезе на сцената.
18 Март 2008 02:58
И Принципът на Питър, също!!!
18 Март 2008 06:55

На мен пък ми се струва (и не от сега), че Никито най-накрая си намери мястото.

18 Март 2008 08:28
... Има друга група министерства, които имат хиляди аргументи защо да не извършат съкращенията. Каквито и да са тези аргументи, аз ги слагам под общ знаменател - те не вярват в реформата...

18 Март 2008 09:10
....."Има друга група министерства, които имат хиляди аргументи защо да не извършат съкращенията. Каквито и да са тези аргументи, аз ги слагам под общ знаменател - те не вярват в реформата"....
Те къде е заровено кучето !!! Не може да има аргументи, дори да са правилни, точно мотивирани, обосновани и т.н. Никакви аргументи не се приемат!!! Реформата в главата на тоя малоумник се свежда до съкращения. Не в образование, обучение, квалификация, заплащане и т.н., а в СЪКРАЩЕНИЯ !!!
Боже, колко много идиотизъм и кретенизъм в това малко човече !!!
18 Март 2008 09:27
Кво му стана на тоя човек?!?!?
Да са не е убъркал нящо ?!?!?!
18 Март 2008 09:36
Като не може да се оправи - да пита Дедо. Той положително ще му каже А ако пита народа, ще получи направление във вярна посока
18 Март 2008 10:02

Реформата в главата на тоя малоумник се свежда до съкращения. Не в образование, обучение, квалификация, заплащане и т.н.


И откъде следва това? Тъкмно напротив, казано е, че ще има санкции точно във вид на спиране на "образование, обучение, квалификация, заплащане и т.н.".... А че положението е стигнало дотам, че да няма нужда от аргументи, когато става въпрос за съкращения е 1000 (хиляда) процента сигурно!

18 Март 2008 10:07
С каквото и да се захване този, все окепазва нещата. По принцип изобщо не му вярвам и ще бъде голямо чудо, ако се окаже, че поне 1% от това, което казва е истина.
*
Администрацията - в случая се слага каруцата пред коня. Може да правиш съкращения чак когато си сменил технологията на работа за същия обем работа или си намалил обема работа, който има да се върши. Да де, ама това зависи най-вече от политиците в властта и най-вече от министрите, а те вместо да си оправят бакиите, пускат евтин популизъм - ще съкращаваме администрацията. Мазохизъм е да се радваме на нещо подобно - и без това лошо ни обслужват, а какво ще стане когато работейки по същия начин и при същия или по-голям обем работа, тази администрация намалее? Просто не ми се мисли. Сменянето на начина на работа/технологията/ е в правомощията на тези дето правят съкращенията, а не на съкратените.
18 Март 2008 10:19
XYZ
18 Март 2008 11:38
Артиста, 17.3.2008 г. 23:52:41 Го пратим Малкият Мук една седмица на тухларната...
18 Март 2008 11:39
Чи кво пък ий на тухларната? Дават газирана вода и кисело мляко....
18 Март 2008 11:44
Пък и той пак ще се уреди. Отиваш да видиш как се справя Малкия Мук в тухларната, и какво откриваш - назначили го да брои тухлите.
18 Март 2008 12:02
Някой ще ми обясни ли термина "политическа воля".Това да не е като кога аз искам , а жената не дава........
18 Март 2008 12:19
Общо взето, това е, вуйчо, но не и в България. Нали ни знаеш, че сме опък народ. В България "политическа воля" е кога жена ти иска, а ти не даваш.
18 Март 2008 13:50
"Считам за тактическа грешка, че на два пъти в този мандат политиците обявиха съкращения с много дълъг срок. Според мен това трябва да се прави по един-единствен начин - с желязна ръка, без да се задават въпроси, в срок от един месец."
Това май е единственото истинско "умение" на този злобен гном. Много го бива да уволнява хора без разчети как ще се върши после работата и без да се интересува за последствията, което не му пречи в следващия момент на техните места да назначава свои хора, некадърници и интриганти. В същност той е първият дето плаче за съкращение, да не говорим че никога не биваше да бъде назначаван.
18 Март 2008 14:43

Просто не ми се мисли. Сменянето на начина на работа/технологията/ е в правомощията на тези дето правят съкращенията, а не на съкратените.


Ами ако няма друг начин съответните ведомствени ръководители да си оптимизират процедурите и технологията на работа и това е начин. Защото сега е по-лесно да поискаш нов щат отколкото да си напънеш мозъка и да създадеш нова организация или да се пребориш за нов правилник (примерно).

18 Март 2008 14:47

Ало плачещите за администрацията, а как една Финландия се оправя с 5 (пет) пъти по-малко администрация? И няма ли да е по-добре и тук заплатите да са пет път пъти по-големи, а?

18 Март 2008 15:07
А някой дава ли си сметка, че не става дума само за чиновници и министерства? Според закона за бюджета съкращението обхваща дейностите държавна отговорност. Ако някой не знае - това са и музеи, галерии, библиотеки в областните центрове. А ако погледнете справката на сайта на Министерство на културата ще видите, че под ножа са паднали и филхармонии, театри, училища по изкуства. И там ли се крие големият проблем на държавата? Там ли е бюрокрацията? Така излиза. Раздутите щатове на областни администрации, агенции и министерства ще си останат, а реални институти с важна обществена мисия ще бъдат осакатени за сметка на някой мързелив чиновник. "Браво" на правителството!
18 Март 2008 16:58
Лелей.... Пак удариха художествената самодейност...
18 Март 2008 17:06
Сирена,
Разумно е да не се дават примери с нормалните държави - ние не сме такава държава и това, което там върши работа, при нас води до по-лоши резултати.
Та, за съвременни технологии на работа в министерствата са пряко отговорни министрите, но и министрите са тези, които решават какъв процент от администрацията им да се съкрати или по-точно кой точно да се съкрати. за какви "ведомствени ръководители" става дума?! Министърът сам себе ли ще преборва?!
Иначе по български какво ще стане - има щат за чистачки, примерно 4-5% от персонала. Съкращават ги и наемат частна фирма да им чисти, естествено срещу доста повече пари. Същото с всякакъв подобен персонал и ето ти рекорд - уволнили чистачките, постигнали голям процент на съкращения, бюджета, т.е. ние плащаме, работата си е горе-долу същата, само дето след време назаначават един куп хора да следят как работи външната фирма. Другият вариант е още по-лош - насила съкращават примерно 10% от персонала, съответно работата започва да се трупа и изостава, а пари за нови технологии няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД