:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,417
Активни 660
Страници 20,884
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Вписвам се в българското кино, но не се гордея с това

Филмите са едно забавление и да се правиш на месия с тях не върви, твърди актьорът Иван Иванов
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Иван Иванов
----

Иван Иванов е роден през 1951 г. в Асеновград. След завършване на ВИТИЗ играе в Младежкия и Военния театър. През 1983 г. напуска театралната сцена и се посвещава на киното. Знаковите му роли са във филмите "Всичко е любов", "Лавина", "Комбина", "Мярка за неотклонение". Снима се и в "Борис I", "Нощем с белите коне" и "Мечтатели". След телевизионния сериал "Гори, гори огънче" (1994) актьорът издава първата си книга с разкази и стихове - "Този живот, онзи живот". После идват още две - "Отговори" и "7 часа разлика". Играл е и в американските екшъни "Кървав спорт" и "Трафик".

-----



- Г-н Иванов, защо толкова трудно се съгласихте на това интервю?

- Защото интервютата са едно такова нещо, в което през годините тъпчем на едно място и дрънкаме едно и също.

- Добре, но те са най-масовата форма популярният човек да каже своето мнение публично.

- Известните хора влияят на останалите най-напред чрез изкуството си и чрез това, което правят. Това е единият начин, другият е чрез прякото общуването с хората. Трябва да си всеки ден сред тях. И аз гледам на това нещо като на работа. Имам много приятели и непрекъснато съм в кварталната градинка или кръчма, да речем, и общувам с тях.

- А не общувате ли с хора от кинаджийската гилдия?

- Че то има ли гилдия? Няма. А защо няма, това е друг въпрос. Кинодейци няма, киноцентър няма, няма къде да се виждаме. А и аз много отдавна съм се отказал от тая строго професионална и индивидуална среда на принципа "Айде да се събираме по общ признак." Какво беше - архитектите - в клуба на архитектите, писателите - в клуба на писателите, кинодейците в техния си клуб, фотографите - също. И едно време ги обикаляхме един след друг, за да разнообразим малко. Що бе? Нямам нищо против тия общности, но те са строго профилирани. А аз съм широк профил. Аз от 20 години си обикалям тука из квартала, имам си приятели всякакви, имам си къща в село Оборище. Общувам си с всякакви хора. Ако нещо ме занимава в тоя свят, то е човешкото общуване чрез простите неща. То дори не е и до селото. Аз и в Ню Йорк да отида, ако не ми е добре, ще се върна.

- Добре, но все пак да поговорим за кино. Ролите, с които ви запомниха зрителите, май са все бунтарски. Не сте ли такъв и в живота?

- Просто такъв ми е натюрелът. Аз отивам на работа, свършвам си там каквото трябва да свърша и ми е много добре. Аз не съм маниак на тази тема. Не е нужно да си приказваме само за роли, за кино, за поезия или пък за литература, общо за изкуство и да дрънкаме.

- Не е ли малко странна тази метаморфоза за човека, който дълги години беше, както е модно сега да казваме, секссимвол на българското кино?

- За мен никак не е е странна, защото ролите са част от моята работа, с която изкарвам пари.

- Колко обаче траеше цялата тази шумотевица и тези сладки минути на славата?

- А бе, мани го секссимвола. Моите роли са си моите роли. И както в едно читалище дейците могат да се похвалят с роли, така и аз като виден читалищен деец мога да се похваля в една област, където съм се мъчил да направя нещо.

- Не съжалявате ли за нещо? Ако направим едно сравнение с американските актьори - след като станат звезди, те до края на живота си поддържат този, да го наречем "статут".

- Хайде, хайде. Клинт Истууд на 73 години стана баща, Антъни Куин малко по-късно, Чарли Чаплин и така нататък. Кой когато може и успее. Бил съм в Америка - това са други географски ширини. Много е приятно, но аз съм се родил тука и значи трябва да си свърша моята работа тука.

- Но напоследък не участвате много във филми.

- А, напоследък. Аз от маса години не участвам. Станаха вече 4 години от "Другият наш възможен живот." Е, с Анрито (Анри Кулев) снимахме нещо по Станислав Стратиев, но там бяха едни десетина минути. Аз общо взето не снимам, защото чакам някой да се обади и да ме покани. Какво да снимам сам? Това е неприятното на тази работа. Но е факт.

- Работили сте с български режисьори и с американски. Кои са за предпочитане?

- Имах един период, в който снимах там с разни американци. Но това не е съществено. Това са малки, епизодични появявания, нещо, от което да изкараш пари. И до ден днешен американците снимат у нас, правят нещо. Хората си идват и си бачкат. Но не при тях е моята стихия. Какво правя аз там - да взема някакви пари. Не се чувствам добре, затова и не ми се занимава, не ми е интересно.

- И вие май сте като Парцалев, който на върха на славата си каза: "Чакам голямата си роля."

- Не, не, не. Аз нищо не чакам и то много отдавна. Дано да не звучи песимистично. Да не излезе Иван Иванов, сексимволът, се заточил в някакво си село и в квартала. Нищо подобно. Киното си е кино. То си върви и с Иван Иванов, и без него. Като някой се обади, ще играя. Аз съм стопроцентов кинаджия, но не е това целта на живота ми. И искам да не ме гледат само като киноактьор, защото това е моето помощно средство, за да кажа нещо.

- Доста странно звучи това от устата на известен актьор.

- За мен нито да съм известен, нито пък ролите са били някога цел. Стремя се да съм добър баща и съпруг, да съм доволен от това, което правя, и да се самоуважавам. А филмът си е едно забавление и да се правиш на месия в него някак не върви. Всичките тия, дето се правят на страшни мислители, са ми много интересни. Гледам, че маса народ, особено режисьорите, като се вземат насериозно и като се правят на велики, става страшно. Чакайте малко, бе. Целта на киното е да видиш нещо красиво, то си е мечта, илюзия и едно красиво човешко преживяване. Но да правиш от него философска категория - не бива. Аз съм запазил детския спомен от киното. То в мен ще си остане една детска болест и нищо повече. Но то не трябва да се натоварва със страшни философски и естетски категории. То е чудо на чудесата, а днес много хора са тръгнали да се осъществят чрез киното.

- Защо, не е ли редно при положение, че снимаме малко филми.

- В световен мащаб киното е илюзия и печеливша индустрия. Не го натоварвайте, защото то не може да издържи на нищо друго повече освен това, че е илюзия и пари.

- На няколко места твърдите, че не падате на колене. Какво печели и какво губи от това актьорът Иван Иванов?

- То е въпрос на характер. Човек не би трябвало да пада на колене.

- Има хора, които го правят - заради участия, заради роли, заради хонорар, ако щеш.

- Така е. Всеки човек си върви по пътя и на мен все ми се иска да оправдая такива хора, колкото и това да ме разочарова. Все повтаряме: "Дайте му шанс. Дайте му шанс!". Аз не съм този, който дава шанс. Но нека на човек да му се случват само хубави неща. Някак си да съдиш е егоистично. Всеки си знае живота и всеки знае себе си.

- Да се върнем двадесетина години назад. Има ли драма в живота на вашето поколение. В един момент - от филм във филм, после - мъртвило.

- Да, точно това се получи. Навремето не само аз, но и моите колеги много снимахме. И от 50-60 филма изведнъж паднахме на 5-6 като цяло снимани в България. Е, и на мен ми се снима, но не чак толкова, да се правя на велик. Бих снимал след две-три години, но да е нещо с подобаващ хонорар и да се изкефя на това, което правя. Защото животът така или иначе все пак е паричен, нали. Щом светът е паричен и щом киното е една индустрия, би трябвало и така нареченото българско кино да се самоуважи. Както виждате, не минаваме метър, без да засегнем паричния еквивалент. Щото синът ми Стефан, който завърши режисура в Нов български университет и с когото направихме един филм, който БНТ скоро ще покаже, като взе да прави филма и попита: "Колко ще струва? Какви пари ще имам?"

- Добре, но българското кино като че ли малко се посъживи.

- Това ти го казваш. Хората обичат да ходят на кино, защото трябва да бъдат излъгани красиво. Всичко това, което се случва в света на киното в България, вероятно има своята закономерност. Вече няма киноцентър. Не че като имаше сграда, в последните двайсет години е имало кино. Сега, ако искаме, може да се заблуждаваме много защо няма българско кино, а пък имаше такова. Ами то имаше, ама си беше само българско кино. Има световно кино. И аз се дразня от факта, че те да могат, а ние не можем. Ами като не става, какво да направим. Нашето кино като че ли не може да излезе извън границите ни. И това, че голямо кино се прави с много пари, май не е точната формула. Не искам да се самозалъгвам. Ние сега искаме всичко да можем да правим и да сме горди. Ама май нещо не се получава. Няма национално кино, което да не е искало да се докосне до т. нар. американско кино. И никой не може да отрече американската мощ. Аз така или иначе се вписвам в българското кино вече 25 години, но чак такова сърце да се гордея нямам. Чакайте бе, хора. Аз не съм щраус да си крия главата в пясъка. Българското кино е едно такова, много миличко, но то няма мощ. Не ми харесва сегашното българското кино, както не ми харесва мръсотията по улиците и не искам да участвам. За да правиш кино, трябва да имаш най-вече знания.
27
10213
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
29 Март 2008 01:46
Евала на един честен и жив човек
Рядко такива се изказват тук
29 Март 2008 01:57
Гледам, че маса народ, особено режисьорите, като се вземат насериозно и като се правят на велики, става страшно. Чакайте малко, бе.


29 Март 2008 02:13
Не че прочетох статията, ама да кажа едно здрасти на Черните Лебеди и Минаващия. Човекът, който Минава в рандомна комбинация с няколко Черни Лебеда е гледка под чертата, за която си струва да спре човек за момент, да види и да си продължи по пътя.
29 Март 2008 08:50
Моите почитания.
29 Март 2008 09:09
"...Чакайте малко, бе. Целта на киното е да видиш нещо красиво, то си е мечта, илюзия и едно красиво човешко преживяване. "
29 Март 2008 09:11
защо трябва едно нещо да има мощ, това едно, и тази мощ да я сравняваме с американската, това второ
как кино без естетика да предизвика мечтание
всеки разказ, както и киноразказването, си е философия
29 Март 2008 09:22
..баси!!Направо съм впечатлен от прочетеното!
Моите уважения към този човек!!
Нема нищо общо с масовата 'телектуалска' измет..
29 Март 2008 09:31
Ако нещо ме занимава в тоя свят, то е човешкото общуване чрез простите неща.


Големият актьор е преди всичко и голям човек !
29 Март 2008 10:20
Остана си мъжкар и в живота... за разлика от наколенкаджийте. Браво, Иване, малко сме от тая порода българи! Освен теб, харесвам и Коста Павлов.
29 Март 2008 10:57
як тип, браво!
29 Март 2008 10:58
Искрени, мъжки приказки!
29 Март 2008 11:41
Ваньо си го казва направо - киното си е фабрика за красиви илюзии, която може и да прави пари. Чудя се защо българските ефирни телевизии и кабеларки не учредят един кинематографски пул и да дават за български сериали поне толкова , колкото заделят за латино американски бози. Хем нашите ще са много по-съдържателни и гледаеми.
29 Март 2008 11:53
е, някои разбират по "простото човешко общуване" обикновен алкохолизъм
29 Март 2008 14:15
Е, някои други пък разбират човешкото общуване само като заяждане, злобарстване и злъчни подмятания. Разните му там Марковци, Тотевци и пр.
"Който пие бира, от жени разбира!"-както е казал знаменият философ Франк Лойд Райт.
29 Март 2008 15:26
Общо взето нормални неща казва, макар и в не съвсем шлифован вид... Поне не ръси глупости като някои други, които се считат интелектуалци.

Жалко че на 56 г. в него вече като че ли няма и следа от това, с което съм го запомнил от филмите изброени по-горе - и това не е толкова от времето, а най-вече от алкохола. Особено с тази брада направо се е състарил умишлено, не знам от какъв зор. Ето какъв беше преди Натиснете тук
29 Март 2008 15:47
29 Март 2008 18:16
Trigger_happy, наистина състари се толкова рано. Както повечето ни актьори. 1980 година - големият бум с "Всичко е любов". И следващите му филми. И после-голямата промяна и дългата пауза...за много от творците ни.
Сега излизат от забравата, но кой ще им върне пропилените години ?

29 Март 2008 19:25
И кой ще ме убеди, че кино без пари се прави?

С пръдня боя не става! Продадохме си киноцентъра на тоя ... думите ми не достигат да го опиша ... american jew, пък после надуваме алармата, че само лайна излизат от неговите продукти. Ми то не може хем това в онова, хем душата в рая, нали? Преди се правеха по 50-60 филма на година, от които ставаха 5-6, а почти всяка година се твореше по някой, който сега смятаме за класика. А сега се правят по 1-2 филма на няколко години, и то такива, с които не би се гордял и Борат...


29 Март 2008 19:29
Италианците като нямаха пари направиха НЕОРЕАЛИЗМА. И великото италианско кино от 50-те и 60-те години.
29 Март 2008 20:08
Аз също съм гледал филмите с Иван Иванов и прибавям и филмите с Филип Трифонов. Последния имах възможността да го срещна в София пред ЦУМ.
29 Март 2008 20:17
Миранда, голямата промяна засегна всички, не само Иван. Виж например Любен Чаталов - той е даже е с една година по-голям от него, но не се е променил толкова драстично - има някоя друга бръчка в повече, посребрена коса и т.н. но иначе си е същия... Просто начина на живот си казва думата.
29 Март 2008 20:28
Трудното на българското кина не са актьори
Дори и не режисьори
Инвесторите са!
Чак после идват сценаристите от ДС и най-после режисьорите от същите структури
съдбата на артиста се решаваше и се решава из коридорите
то се вижда днес по всякакви реалити
напълно е реално
и безнадежно
решава някой ....
29 Март 2008 21:01
Здрасти, редник
30 Март 2008 09:57
Какво толкова и се възхищавате на тази соц. клапа? Да сте били тинейджърки тогава?
30 Март 2008 12:16
Браво на Иван Иванов
30 Март 2008 18:25
Приятен човек и съвсем малко се е променил от времето, когато съм го гледал на екрана.
30 Март 2008 21:50
Ми той изкара много як инсулт!За това и бързите промени!Да е жив и здрав! t
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД