:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,052
Активни 539
Страници 9,955
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

Бойкот по вкус

Христофор Караджов
Бойкот на олимпиадата в Пекин това лято заради събитията в Тибет, където китайските власти смазаха протестни демонстрации? Тази идея се търкаля от няколко седмици насам из световната преса и ежедневно обраства с нови привърженици и опоненти. Споровете за съдбата на Пекин '08 са дори по-разгорещени отколкото дебатите за политическата съдба на Тибет, където китайските репресии не са особена новина.
Неправителствената организация "Репортери без граници" прекъсна церемонията по запалването на олимпийския огън в Гърция. Далай лама каза категорично "не" на евентуален бойкот. Френският президент Саркози се опъна "защо пък не?".
Нанси Пелоси, лидерът на демократическото мнозинство в Конгреса, посъветва президента Буш да пренебрегне откриването на олимпийските игри в знак на протест. Като че ли това е идеята, набираща най-бързо подкрепа в момента, особено в Европа. Както писа "Файненшъл таймс", "колективното показно пренебрежение към церемонията по откриването ще извади жилото от пропагандата на Пекин, но ще спаси спорта".

Имам силна алергия към олимпийските бойкоти от оная сутрин през 1984 г.,

когато чух по радиото в софийския тролей "двойка" изявлението на Марат Грамов, тогавашен шеф на олимпийския комитет на СССР, че пътуването на съветските спортисти до Лос Анжелис се отменя. Югославия, Румъния и Китай въпреки това отидоха. Ние и още 11 васални държави останахме и си организирахме алтернативна миниолимпиада, наречена "Дружба-84" (която няма нищо общо с "Игрите на добра воля" две години по-късно!) Помня, че бях зверски бесен, пък за чувствата на спортистите мога само да се досещам.
Сигурен съм, че американските атлети също са били извън себе си, когато Джими Картър ги отряза от Москва '80 заради Афганистан. Радвах се, когато България взе бронзов медал в ултрапрестижния мъжки спринт на 100 метра, но в същото време ми беше някак гузно. Е, и Мери Лу Ретън стана американски национален символ, след като спечели "лесно" злато в спортната гимнастика през 1984 г. в отсъствието на руски, източногермански и български състезателки. Нейният успех отприщи популярността на гимнастиката в Америка и като следствие даде хляб на две поколения български треньори.
Сред аргументите за неучастие в игрите в САЩ, представени от съветска страна, имаше един за "липсата на гаранции за сигурността на атлетите" (Картър смехотворно беше казал същото за Москва). Сега знам, че в Лос Анжелис по-сигурно от тогава няма да бъде никога, защото в навечерието на игрите полицията започва масови хайки и арестува всички заподозрени членове на улични банди, събира бездомните от улиците и денонощно патрулира всяко ъгълче на града. Тези епохални чистки още се споменават с горчив привкус в някои квартали.
Атланта, където се състоя олимпиадата през 1996 г., беше обявена от Бил Клинтън за лице на "новия Юг". Само че градът се върна към някои стари практики, когато властите набързо събориха няколко квартала с предимно чернокожо население, за да строят олимпийски обекти. Месеци преди игрите полицията започна да арестува всеки, който им изглеждаше дразнещо. Този период също се помни в Атланта със смесени чувства.

Историята на предолимпийските репресии има свой шампион в Мексико '68.

Дни преди официалното откриване полицията разстрелва стотици студенти по време на митинг. По-късно правителството организира пропагандна кампания, целяща да дискредитира демонстрантите като екстремисти, които са нападнали служителите на реда. Темата и досега не е особено популярна в Мексико и малко са журналистите, които са проявили желание да се ровят в нея. Имам колега бразилец, чиято сестра е парализирана от полицейски куршум, докато се разхождала из Мексико сити в очакване на игрите. За него "олимпиада" е мръсна дума.
Подтикнати от насилието по улиците на Мексико сити, което идва като капак в една луда за САЩ и света година, атлетите Томи Смит и Джон Карлос вдигат на почетната стълбичка юмруци в черни ръкавици в знак на протест срещу расизма и дискриминацията (вижте снимката тук: http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/CRsmithT3.jpg.
Те са репресирани на свой ред от спортните си началници и не виждат повече олимпийския огън на живо, но пък асоциацията на техния протестен жест с екстремизма на "Черните пантери" оставя горчив вкус у много хора, които иначе са съгласни с идеята, че светът не е устроен справедливо и по този въпрос трябва да се направи нещо.
Историкът Едмънд Морис твърди, че Рейгън е обмислял да преговаря с генсека Константин Черненко през шефа на МОК Хуан Антонио Самаранч, за да го убеди бойкотът да бъде отменен. Идеята е била двамата лидери да открият съвместно игрите в Лос Анжелис в знак на помирение. Съветниците в Белия дом убеждават Рейгън да се въздържи от контакт и малко след това американският президент стряска руснаците с една от най-провокативните политически шеги на всички времена. Докато техниците в студиото проверяват звука преди редовното му съботно обръщение по радиото, Рейгън ни в клин, ни в ръкав казва: "Уважаеми сънародници, радвам се да заявя, че днес подписах документ, с който обявяваме СССР извън закона завинаги. Започваме да бомбардираме след пет минути".
Записът никога не е излъчен в ефир, но слухът за изявлението плъзва веднага и става публична тайна, преди да бъде потвърден официално като "шега". Можете да изтеглите и чуете тези няколко секунди заедно със смеха в студиото от тук:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/ReaganBeginsBombingRussia.ogg

Подобен хумор оставя лош вкус в устата на всички миролюбци, но също така пресяда на личния състав на съветския Далекоизточен военен окръг, който е приведен в състояние на пълна бойна готовност половин час след президентското изявление (разсеяни шпиони - ами ако американците наистина бяха започнали да бомбардират след пет минути?)
Заради влошеното си здраве Черненко отменя участието си в церемонията по откриването на "Дружба-84" през юли 1984 г. Никой от съветските лидери не смята събитието за особено важно, затова председателството е поверено за пръв път на един редови член на Политбюро. Той се казва Михаил Сергеевич Горбачов.
Вкусът на тази подмяна става ясен едва по-късно.

________________________________________________________________________
Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
8
3162
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
03 Април 2008 00:54
Бойкот на Игрите не може да има просто, защото са в точно в страната, която само след няколко години ще командва парада в света и едва ли някой настоящ голям ще си позволи да проверява доколко китайците са злопаметни.
03 Април 2008 01:21
Принципна политика от 80-те и долар за 0.6 евро след няколко месеца или просто "умни" отговори и политически фасони, че спортистите не трябвало "да страдат" за да се отложи тъжната вест ... няма друга сметка вече.
Това е ясно толкова отдавна, че чичо Фичо сигурно е забравил вече.
Съде се сети и разгъва картите с тръбопроводите , а смъртника е на изкуствено дишане с помощта на Китай , докато ... федералния резерев по комуниситчески дефиблирира Bear Stearns , на наш гръб ... Това е равносметката от морала на една система и едно общество, което може да си "позволи" съществуването на своите идеолози, а също така и защитници , които няма да закъснят да си изпишат рецептите за нова боза след малко ... след този постинг.

Редактирано от - San De Cannes на 03/4/2008 г/ 01:44:59

03 Април 2008 01:34
SAN DE CANNES,
Така е!
МВФ предупреждава:
Светът е изправен пред нова “Велика депресия”

2 Април 2008 -MEDIAPOOL.BG- Натиснете тук
03 Април 2008 05:26
San De Cannes , изобщо не си наясно с играта около Bear Stearns. Верно че се изляха пари И на данъкоплатците , ама има нюанси
Много добре си спомням обявяването на бойкота на игрите в Л.А. Тогава бях студент в Ленинград. Сутрешните новини ни зарадваха с решението на руснаците . Обедните с решението на България. другите соцстрани взеха решение според степента си на съветизация . ГДР след два дена . Другите в течение на две седмици. Сърбите и румънците си участваха.
Руските ми състуденти ме запитаха: Абе тия нашите са пощуряли да си ги мерим с американците , ама вие къде се бутате? За какво ви е да се самонаказвате с тоя е.ан бойкот ? А един се засмя и рече : абе тия вашите успяха да научат за бойкота , събраха се , разискваха , взеха решение и го обявиха в рамките на 2 часа след нашите. Потънах в земята от срам.
Да видим сега как ще се развият събитията. Ако американците решат да бойкотират ( абсурд според мене ) може да засечем секундомерите и да видим до колко сме васални сега в сравнение с тогава.
03 Април 2008 10:29
Споко ВОЦИ, то ако се стигне дотам, американците направо ще си кажат, че и ние ще бойкотираме...
03 Април 2008 10:36
Практиката на бойкотите показа, че единствените потърпевши са спортистите. Бойкот имаше и на Олимпиадата в Монреал през 1976. Тогава 26 (или някъде там) африкански страни бойкотираха Игрите заради участието на Нова Зеландия, тъй като отборът по ръгби на Нова Зеландия беше предприел турне в ЮАР в началото на същата година, а ЮАР по това време беше изолиран от останалиясвят заради режима на апартейд. Тъй като ръгбито не е олимпийски спорт, съответно и федерацията по ръгби не е подчинена на Олимпийския комитет на НЗ. Африканците, обаче, главно по инициатива на социалистическото (?) правителство на Танзания бойкотираха игрите. По-късно последваха Москва и Лос Анджелис. Олимпиадата в Сеул през 1988 г. също бе бойкотирана, ако не се лъжа, от Китай, от Куба и някои други страни (малко на брой).
Все пак, заслужава да се отбележи, че през 1980 г., независимо от официалната политика на правителствата им, олимпийските комитети на някои истински демократични страни като Великобритания, Австралия и др. не се подчиниха и пратиха своите спортисти в Москва, където те завоюваха доста медали.

Резултатът от всички бойкоти бе, че те НЕ ПОСТИГНАХА политическите си цели, а потърпевши останаха единствено спортистите.

Дали сега някои политици разчитат пак на късата памет на хората, макар, да са минали едва двадесет години от последния бойкот? Особено смешен в това отношение е Саркози...
03 Април 2008 11:54
Не си давах сметка, че навсякъде пътят на олимпийския огън се разчиства от репресии.
Всъщност странно би било да е обратното, щом престижът на шибаната държава е поставен на карта.
03 Април 2008 11:59
Воцо, Сандето верно казва. Данъкоплатецът даде 29 млрд, а частникът - един. Мошениците дето са виновни - нито един цент.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД