:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,681
Активни 560
Страници 10,584
За един ден 1,302,066
Репортаж

Паметници от мухъл

19 години след края на комунизма в София има поне 30 музея на работническо-революционното движение
Снимки: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Къщата-музей, в която е живял Георги Димитров, е опасна за посетители и само баба Иванка се жертва, за да я проветрява.
Кооперацията на столичната ул."Цар Самуил" 25 е предпочитана от новодомци и напоследък се е сдобила с доста нови обитатели. Всички те обаче не подозират, че си купуват апартамент в сграда, която е обявена за паметник на културата и всяко преустройство в нея трябва да се прави само с разрешение на Националния институт за паметници на културата (НИПК). Млада жена, която влиза в кооперацията, смята, че се шегуваме с нея, като я питаме знае ли нещо за нелегалната радиостанция "Боевой", която е причина сградата да бъде обявена за паметник. По-възрастен мъж от третия етаж си спомня, че тук е живял известен разузнавач и дори имало паметна плоча на входа, но от нея в момента няма и помен. Никой не помни и името на разузнавача.

Около 30-ина са тези паметници в София, а в цялата страна са около 2000. От Националния институт за паметници на културата обясняват, че не е лесно да се вземе радикално решение и "на килограм" да бъдат свалени от списъка с паметниците. Антифашистки организации, сдружения и местни дружби в един глас ще скочат срещу подобно решение. Любопитно е, че през 1992 г. се прави подобен опит и 800 паметника на работническо-революционното движение са



предложени за отписване



Списъкът минава всички "кръгове на ада" - през НИПК и Съвета по опазване паметници на културата към министерство на културата. В крайна сметка обаче министър Елка Константинова не парафира документа и така за поне 16 години напред съхранява статута на паметници на редица нелегални печатници и радиостанции на БКП, нелегални квартири, партийни клубове, лобни места и музеи.

В София има четири адреса, на които е имало нелегални печатници, и те са обявени за паметници. Те са на бул "Ал.Стамболийски" 28, ул."Филиповско шосе" 12 а, ул. "Цар Самуил" 159 и на ул. "Отец Паисий" 87. Само последната печатница обаче е отписана наскоро по предложение на общината, тъй като е била в "аварийно състояние" и е имало опасност от внезапно срутване. Въпросната печатница е била използвана от ЦК на БКП през легалния период на партията 1921-1923 г., като са печатани всякакъв вид пропагандни материали. Хора, които живеят наблизо, разказаха, че там дори имало барелеф на Христо Смирненски, защото тук са печатани неговите книги. Днес мястото е приготвено за строителна площадка. На същия адрес има още една къща, в която кипи усилен луксозен ремонт. Тя е дадена на сдружение Национален ромски център "Св.Георги". Отвън пък има табела на бюро за социални услуги за "Възраждане", "Красна поляна" и "Илинден", за които сдружението има удостоверение от юли 2003 г., малко след регистрацията си. На същия адрес "Отец Паисий" 87 е регистрирано и сдружение "Ромски обществен съвет-Купате". Голяма част от членовете на двете организации са сред учредителите на Партия за социални и демократични промени през 2001 г., а около тази партия гравитират доста строителни предприемачи. В управата на "Ромски обществен съвет-Купате" е и Тома Младенов, който затрупа комисията за защита от дискриминация с оплаквания за неравностойното му третиране за това, че е ром.

От НИПК обясниха, че тази



нелегална печатница е извадена от списъка,



защото в София има музей, свързан с живота и делото на Христо Смирненски. "От историческа гледна точка не смятам, че сме изгубили много със свалянето на тази сграда от списъка с паметниците", твърди Мария Кузупова, историк от НИПК. За изваждането от списъка на останалите нелегални печатници обаче чакали предложение от общината или от собствениците на сградите. Изглежда, че само бъдещи инвестиционни интереси могат да накарат общинарите да се размърдат.

От списъка с историческите паметници от национално значение наскоро е свалена сградата на "Позитано"1 и тя е определена като архитектурен паметник от ансамблово значение. Така са развързани ръцете на новите й собственици да правят в нея преустройства. Като клуб на Работническата партия тя е обявена за паметник през 1977 г. В мотивите е описано, че в нея са се случили "две важни, с общонационално значение партийни събрания - провеждане на първата редовна конференция (16.09.1928 г.) и втория разширен пленум на ЦК на РП (20-21 март 1932 г.). Превратът на 19 май 1934 г. слага край на използването на помещения от сградата като клуб.

От предприятието "Стара София" обясниха, че и според тях част от



паметниците на революционното движение



са загубили актуалност, но не е тяхна работа да предлагат снемането им от списъка. "Ние сме съсредоточени към опазване на паметниците, които са общинска собственост. Не е възможно да контролираме всичко, което е в тежко състояние, но при сигнал реагираме", твърди арх. Валентина Върбанова.

В списъка с паметници на революционното движение са още клуб на подуенската партийна секция на ул."Вл.Заимов" 47, на ючбунарската партийна организация на ул."Цар Симеон" 216, нелегална квартира на Политбюро на ЦК на БКП на ул. "Жеко Димитров" 1, нелегална квартира на главния щаб на НОВА на бул. "Клемент Готвалд" 3, както и още една в "Красно село".

Показателен е случаят с къщата-музей "Георги Димитров" на ул."Опълченска" 66. На практика този музей не работи, а къщата е пред срутване. При огледа на опасните сгради в столицата миналата година е констатирано, че състоянието на музея на "Опълченска" е аварийно. НИПК смята, че музеят представлява опасност за посетителите, и препоръчва да бъде затворен за посещения. Общината препоръчва на собственика сградите на музея да бъдат временно оградени и обезопасени. Това обаче не е направено. Половината от малката къщичка на "Опълченска" 66, където е живял Георги Димитров, е дадена на БСП, а другата половина, където е живял Петър Дънов - на фондация "Бяло братство". Всъщност БСП са инвестирали в оправяне на фасона на паянтовата сграда и тя дори е санирана отвън, но влизането вътре продължава да бъде опасно.



Музеят на Георги Димитров



се намира в двора на сградата на Политехническия музей и може би затова наоколо не е буренясало. Шефката на Политехническия музей Екатерина Цекова твърди, че много често й се налага да дава обяснения за музея на Димитров, макар че няма нищо общо с него. "В България по принцип липсва опаковката на нещата, а както знаем, тя продава, но по-страшно е когато опаковката стои, както в случая, а липсва съдържанието", казва Цекова.

Единственият човек, който се грижи за мухлясалия музей, е 90-годишната баба Иванка от с. Лозен. Преди години тя е работила тук и сега от сантименти всеки ден идва да проветрява. Тя рискува живота си и свободно се движи в опасната сграда. С еднаква любов отваря да се проветрят и малките помещения, в които е живял Петър Дънов. На ревера й има значка с лика на Г. Димитров.

Заради музея на Г. Димитров ул."Опълченска" не можа да бъде разширена точно тук. Интересното е, че около къщата-музей на Георги Димитров има едно каре, което също е обявено за защитена територия, и всяко строителство тук трябва да се съгласува с НИПК. По закон без знанието и съгласието на местната община и на НИПК никакво строителство не може да се прави, нито дори промяна на цвета на външната фасада. Наоколо има големи модерни кооперации, а такива разрешения май не са взимани. Защитената зона е заключена между улиците "Опълченска", "Кирил и Методий", "Отец Паисий" и "Цар Симеон". Идеята на народната власт някога била



да направи квартал-паметник



Там трябвало да има автентични бозаджийници, халваджийници.

Ако музеят на "Г.Димитров" идва в тежест на стопанина - Висшия съвет на БСП, то друг музей - на Димитър Благоев, им носи голяма изгода. В къщата на ул."Лайош Кошут" 34 почти няма посетители, но тук левите интелектуалци провеждат сбирките си в клуб "Стария файтон". Малко са запазените вещи от Дядото, признава уредникът Стефка Савова. Затова пък мястото и музеят сполучливо са употребени за развиване на ресторантьорска дейност. "Елвис клуб" кани посетителите тук с голяма реклама на бира. Според становище от НИПК от 2006 г. пристройката към административната сграда, която работи като ресторант, е незаконна и не е съгласувана с тях. Заради проблем с водосточните тръби се е появил мухъл в музея, но впоследствие това е поправено.

Мухълът обаче не е само битов проблем, а и състояние на публичните институции у нас да работят адекватно. Мухълът е метафора за безхаберието, в което сме удавени всички. Досега няма нито един осъден собственик за това, че не се грижи за паметник на културата или архитектурата.
 Нелегална печатница на БКП на ул. "Отец Паисий" е срината заради инвестиционен интерес.
 Новите собственици на апартаменти в тази луксозна кооперация на ул."Самуил" в столицата не подозират, че това е паметник заради нелегалната радиостанция "Боевой".
 Музеят на Димитър Благоев е много повече литературна кръчма, отколкото музей.
26
7347
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
09 Април 2008 00:31
На Опълченска 66 живял известно време и Петър Дънов. Познавали се с Г. Димитров и докато последния бил жив, никой не пипал с пръст дъновистите, след това ги разпъртушинили и нястото им направили съветското посолство.
09 Април 2008 01:07
Това за квартала - паметник в вярно, само дето за халваджийниците и бозаджийниците си го е измислила "журналистката". А Фичо върти, суче и накрая пак го докара до борбата със световната (съветска) неправда- зер в Америка Биг брадър може да провери дали е заел политкоректна демократична позиция. Сподавеният стон на дъновистите от отнетото се откъсна чак сега през Фичовата уста.
09 Април 2008 03:11
09 Април 2008 08:22
...самият димитров бил обаян от дъновизма, а сестра му магдалена била в управата на дъновистите и съхранявала архивите на учителя...
...и днес старите дъновисти славят димитров като божи наместник...
...дядо ми, които имаше железарска работилница на симеон и опълченска ми казваше че контетата георги и христо(брата на димитров - не съм сигурен за името) харчели, без да знаят от къде...
09 Април 2008 09:10
То като погледнеш и половината улици носят имена на терористи като "Жеко Димитров", "Вл.Заимов", "Клемент Готвалд" и тути кванти червени шпиони, ама на кого му пука. Мухъл на мухъл много си тичат.
09 Април 2008 09:12
велинград - много ми харесва на мен
09 Април 2008 09:20
Фичо и чичата дават интересна информация, за която и аз бях чувал. Здания могат да се местят така, че да се разшири Опълченска.
oIo ти като виден форумен идиот пак не си в час. Къде ги видя тези улици. Ти още живееш преди 1989г.
09 Април 2008 09:23
Варвари, татари, хуни. Така ни наричат в чужбина. Не само заради хилядите бедни българи, крадещи и проституиращи из Европа. По-скоро заради факта, че унищожаваме историята си и после молим чужди държави да ни дадат някакво листче с коментари за българската история. Май по-цивилизованите държави не го правят. В България това е забравено. Тук винаги се започва от нулата. Да се срине всичко старо и да се построи някаква глупост. Валиден е принципа - аз откривам колелото в момента, а че то е открито преди хиляди години никой не го интересува. Просто сме велики и затова ще ни газят всякакви личности.
09 Април 2008 09:27
Марцо, форумният идиот си ти. Чети бе, игнорант.
09 Април 2008 10:03
Поръчкова статия.
*
Явно някои хора искат да строят, т.е. още бетон да се излива навсякъде, а статута на паметници на културата и защитени територии им пречи. Сега от девет дерета вода ще донесат само и само да скрият истинската причина.
*
Има и нещо друго - не са достойни хората, които не уважават историята си - хубава или лоша. Взривяването на мавзолея е типичен пример за тази липса на достойнство.
*
Държавата трябва да има задължения към паметниците на културата, но явно единсвената задача, с която държавата се справя е да пази властта на властимащите, т.е. на мафията. А паметници на културата има всякакви - не само тези описани в статията, а всички те са в същото плачевно състояние.
09 Април 2008 10:46
Червената плесен трябва да се изстъргва всекидневно и после да се дезинфекцира.
Да пазиш паметници на съветски терористи и национални предатели е по-гнусно И от това да построиш паметник Василий Втори Българоубиец.
09 Април 2008 10:53
Как така ще ги отписват. Там са печатани позиви срещу Борис Последни и престолонаследника Симеон. Значи пътят към Тройната коалиция минава оттам. Но парадоксално. Защото в една от нелегалните печатници Димитър Станишев писал брисал срещу Симеончо, сега Сергейчо го ухажва коалиционно.
09 Април 2008 10:54
Трудно е на сегашната управляваща олигархия да плюе на бащите си и дедите си - за това е така шизофренично положението.
09 Април 2008 11:17

А бе друго си е на пъпа на София да срутят старата сграда и на нейно място да изникне поредната бетонова грозотия. За това става въпрос, а не какъв точно паметник на културата е тази стара сграда. Просто погледнете какви ги свърш Мафиянски с старата библиотека до Централна поща и какъв хотел изникна там. Същото искат собствениците на всички имоти обявени за паметници на културата. Сега ако се отвори вратичката за едни по класово-партийни причини, може да сме сигурни, че и много от паметниците на културата, които нямат нищо общо с тях, ще бъдат заменени с бетонови чудовища. Но тълпата не следва разума, а следва този, който по-хубаво громи врага, който и да е той.
09 Април 2008 11:27
Сакън, не пипайте нелегалните квартири и печатници на БКП!Скоро ще им потрябват пак..
09 Април 2008 11:43
Битката се води за апетитните "мухлясали" терени в центъра. Но вместо миризма на мухъл, арсеник и стари дантели, приятно ухаят пачките новоотпечатано евро. Гледаме римейкът на "нелегалната печатница"...
09 Април 2008 12:57
Младежи, не се карайте. "Жеко Димитров" е прекръстиха на "Българска морава" след 1989 г.
Интересно, в Брюксел има улица "Сталинград".
09 Април 2008 13:36
Я, каква хубава къщичка е станал Музеят на Димитър Благоев! Ама той и преди половин век си беше хубава къщичка, без ресторантската част. Имаше си бая исторически материали, на втория етаж. А си го спомням не за друго, ами защото това беше дежурното място за тържествени мероприятия - там, например, ни приемаха в Комсомола, еххх.... дворчето китно, шеги, закачки, търчане.... Впрочем и в Банкя има една хубава къщичка, също музей на същото лице, на едноименния булевард - едно време. Какво ли е станало с нея - помня огромния й двор с добре подържана морава...
09 Април 2008 13:58
Комунистическият мухъл е навсякъде в България. От мухлясалите музеи на бившите червени терористи-съветски еничари, до силовите структури и управляваните от ченгеджийницата бандитски групировки.
.
Всеки народ си заслужава съдбата!
09 Април 2008 14:40
След 1989-та година маса народ скачаше като улав по площадите,
за да ... качи на власт мафията.
После ама ние не искахме мафията - а как да не сте искали бе? Точно това направихте и беше съвсем ясно само малко ако бяхте помислили преди да рипате като магарета.
*
Сега гледам маса народ скача като улав срещу някои от паметниците на културата,
за да ... налее още пари в мафията.
Покрай едните паметници ще си отидат и останалите паметници и пак после ще викате - ама ние не искахме това. Ако не го искате наистина мислете преди да рипате.
*
Принципно никакви паметници не трябва да се рушат - това е историята на България, добра или лоша.
09 Април 2008 16:36
Паметници от мухъл

жизнено необходими на мухлясали хора
09 Април 2008 16:59

Амче то демокрацията се роди мухлясала,
а сега съвсем на мухъл е заприличала.
09 Април 2008 20:08
Педя пак си е показал задните части във Форума.
09 Април 2008 20:14
бай Илия
Интересно, в Брюксел има улица "Сталинград".
Във Франция почти във всеки град има улица "Сталинград". Обаче в София я приеминуваха на Волгоград (името Сталинград е свързано с битката, а Волгоград с някакъв си град, който по времето се е казвал Сталинград) а сега е бул. Васил Левски.
Във Франция на никого не му идва наум да ги приеминува тези улици, защото те не са свързани със Сталин, а с една от най-великите битки на човечеството.
09 Април 2008 22:13
Обаче в София я приеминуваха на Волгоград (името Сталинград е свързано с битката, а Волгоград с някакъв си град, който по времето се е казвал Сталинград) а сега е бул. Васил Левски.

Абе друго си е Сталинград. Щото кой ле е пък тоя Васил Левски ?!?!
Да не би да има по-големи заслуги към България от другаря Сталин? А пък някъде там, на Волга, преди сталинград е имало град Царицин.
Като казах Царицин, та се сетих., А бе що в България имаме гр. Варна. Егати наглостта. Ми че този град се е именувал гр. Сталин, бе идиоти с идиоти! И трябва да сие върне това най-правилно име на града!
Така поне мислят МЪРСОЛИТЕ!
Опа-а-а!Грешка! те, МЪРСОЛИТЕ, не могат да мислят! Те могат само да ИСКАТ!
09 Април 2008 23:19
Паметници от мухъл
- произнася се "муъл"....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД