:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,512
Активни 477
Страници 7,415
За един ден 1,302,066
Равносметка

Дългът преди всичко! Ама външният...

Седмата година от завръщането на царя в България притопли спомена за едни 800 дни и още нещо
Снимка: БГНЕС
Симеон Сакскобургготски и дъщеря му отбелязаха 7-годишнината от обръщението от 6 април с прием в "Шератон" и представяне на книгата "Дългът преди всичко" - 700 слабо известни снимки на фамилията.
"Дългът преди всичко", е рекламен слоган, който приляга на коронованата особа Симеон Сакскобургготски. Покрай седмата година от връщането на царя в България се развихри мащабна и вероятно скъпо платена кампания. Дали поради библейското число 7, или заради наближаващите парламентарни избори, придворните назначенци, шамани и рекламисти направиха професионален пиар на своя работодател и му пригладиха стайлинга.

Първо неколцина влиятелни социолози притоплиха спомена за "историческата" дата 6 април, после се появи програмно интервю с лидера на НДСВ в обичайния стил "да гледаме така по-положително на нещата, нали", а в сакралния ден бе представен умилителен албум с фотоси на малкия престолонаследник "с перчемче". По-интересни от снимките обаче се оказаха някои скъпи гости на празненството - генералът от "Монтерей" Любен Гоцев, за когото се твърди, че "навил" царя да се завърне, рекламният бос Красимир Гергов, вездесъщият участник в тв формати и издател Мартин Захариев, който излъска имиджа на "царския" бизнесмен Спас Русев.

Помпозният церемониал беше обилно полят със сладки приказки за помирителния ефект от връщането на царя, за заслугата му в разбиването на двуполюсния модел, за укротяването на българските политически страсти. Професори, интелектуалци и артисти дръпнаха похвални слова за другаря... пардон, Негово Величество. Дали престараването на цялото царско войнство гонеше електорален ефект, или си беше живо придворно лакейство, бе трудно да се прецени. Но всички се кланяха, свеждаха поглед, почтително протягаха ръце... След някое и друго време ще започне подредбата на листите, а тези на НДСВ няма да са дълги. Така че



всяко достопочитание качва акциите на приносителя



"Дългът преди всичко" обаче крие изкусително двусмислие. Към девиза пръв показа привързаност бившият финансов министър Милен Велчев, който захвана да преобразува външния ни дълг още с встъпването си в длъжност. Дългът беше преди всичко останало - икономика, социални програми, доходи, здравеопазване. Още преди две години неговият приемник на поста Пламен Орешарски изчисли, че от сделката по дълга България е загубила близо 500 млн. долара. Дългът преди всичко!

"Дългът" от държавата до последния декар, че и отгоре преди всичко останало, си поиска и Симеон Сакскобургготски. С неговите имоти от години се занимава цялата политическа класа. Специална комисия в парламента месеци наред умува над казуса чие е интендантството - частно на Негово Величество или държавно. Политици направиха кариера върху този сюжет, вестниците похабиха тонове мастило за изясняване на юридическия казус, но е факт неоспорим, че към днешна дата царят приема гости във "Врана", отмаря зиме и лете в "Царска Бистрица", инвестира в "Супер Боровец", а къщата му в гр. Баня ще добие висока принадена стойност заради построяването на голф и спа курортно селище там. Да не говорим за приходите от дърводобива в царските гори... Дългът си е дълг!

Правителството му не остана длъжно и на хазарта, и на фармацевтичния бизнес, и на британските Агенти на короната. Да не забравяме, че тъкмо по времето на Сакскобургготски лекарствата се покачиха в пъти заради наложения ДДС от 20%! Пак тогава се родиха и първите отчаяни протести на онкоболни, чиито съдби бяха безвъзвратно прекършени заради липсата на животоспасяващи медикаменти. Спомням си как по онова време го попитах дали недостигът на лекарства за хиляди раково болни не е сериозно основание да поиска оставката на тогавашния здравен министър Славчо Богоев. А Негово Величество отговори: "Госпожо, нека първо видим дали са толкова...". Навярно разбирането за дълг изисква да се уточни бройката.

Истина е, че



Симеон успя да неутрализира со кротце и со благо



словесните баталии на сини и червени екстремисти. Само че изострената им риторика не бе заменена с кой знае какво смислено послание. Просто затвори устата на другите, а сам не каза нищо. Впрочем каза - че затваряме веднага 3-ти и 4-ти блок на ядрената ни централа и започваме строежа на нова. Не потърси и никаква отговорност и за престъпленията на предишното правителство. Любимият му лаф за "чипа" внесе известна свежест, но не бе защитен с практически действия. Ако е вярно, че царя го играят придворните, то около Негово Величество се завъртя сбирток все от хора с повредени чипове, които първо се погрижиха за дълга към най-близките си - съпрузи, братя, братовчеди, а по-после за новия морал в политиката. Картоиграчите на яхта в Монако с един виден представител на медицината и контрабандата се превърнаха в емблема на онова управление. Разбира се, влязохме в НАТО и ЕС, но по този въпрос няколко правителства спорят за заслугата. А несимволичното покачване на доходите, дето щяхме да го усетим "не по-късно от 800 дни", така и не дойде. Но, моля ви, нека гледаме градивното...
89
4935
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
89
 Видими 
09 Април 2008 00:15
Е как 20% данък може да повиши цената на нещо няколко пъти?
09 Април 2008 00:17
Ами то въпрос след въпроса
А чий е този дълг
За предишния слава Богу научихме-кел файда
Ето сега каква е тази информация - хвнати ли са или народа трябва пак да се погриже?

Редактирано от - Минавам от тук на 09/4/2008 г/ 00:19:11

09 Април 2008 00:35
Не е хубаво да се говори така без да се погледнат нещата отвсякъде. Нека да се съберем, да обсъдим и ще се реши което трябва. Да гледаме положително на нещата а не така да се вадят от контекста събития... Когато се решат нещата всички ще разберете защото това е нормална европейска практика...
09 Април 2008 00:50
Не е хубаво човек да бъде неблагодарен. През ония години гледахме ЕС и НАТО през крив макарон. Макаронът съвсем се беше изкривил от войната в Югославия. Европа въобще не знаеше, че там за бомбената Югославия им някой, който я гледа през макарона. Добре че беше Царя да изправи макарона.
09 Април 2008 01:03
зузя,

ако не беше войната в югославия, не нато ами и ес щяхме да видим през крив макарон.

после дедо полагаше титанични усилия да на прави ништо, за да не прецака работата. което си е по своему мъдро, де...
09 Април 2008 01:04

Зевзек, не ставай смешен! Това, че ни взеха в Европа си беше чисто политическо решение, взето от преди цара и осъществено и без той да си свърши работата. Приеха ни с примижаване и снизхождение. И щяха да ни приемат и без напъните на тройната коалиция и даже и без закъснение (може най-много да е спестил някоя предпазна клауза). А що така са решили европейците и аз не знам. Явно някакво геополитическо решение взето преди 15-тина години. Останалото са подробности от пейзажа без особено значение.

09 Април 2008 01:06
въобще, в днешния брой и по тази тема, ходи и спори с тов. комарницки. Ето Тук

аз нема да ви се мешам повече.
09 Април 2008 01:14
Какво става с партизаните които излизали от горите след царското управление?
09 Април 2008 01:19
ме-ве-ре?
09 Април 2008 01:28
Добре че беше Царя да изправи макарона.

Еее, че браво на Дедо цар - щом още може да изправя макарона на тези години...
09 Април 2008 02:13
"Дълговете/КОМАРДЖИЙСКИТЕ/ преди всичко!"...
09 Април 2008 02:27
Добра статия.
Симо Ментата бил Пуделът на Гоцев.
09 Април 2008 02:49
Минавам от тук Ето сега каква е тази информация - хвнати ли са или народа трябва пак да се погриже?

Мче не ги ли гледаш тия отгоре един министър не мож накарат да си тръгне (въпреки досегашната практика на потупване и похвала за добрата работа към "тръгващите си".
Аз да е търсена отговорност от някой през последните 19 години не виждам... Няма и да дочакаме, струва ми се.
А народа все чака белким нещо стане без да трябва да се прави нещо...
Iezuit
09 Април 2008 03:14
Добре, че дойде Цар Симеон та европейците да се съгласят да вземат Булгаристан в ЕС.Единственото значително събитие за България в последните десетилетия.
Благодарим Ваше Височество.
09 Април 2008 03:20
Пропуснах да поздравя малкият Симеончо-Хасанчо, който един ден ще стане голям Симеон-Хасан.
09 Април 2008 04:56
RAHAT LOKUM,
/:/ "Добре, че дойде Цар Симеон та европейците да се съгласят да вземат Булгаристан в ЕС..."
......................................... ......................................... .....................................
Само да ти напомня:
1. Европейският Съюз прие и Румъния/заедно с България/, БЕЗ в Румъния да се е върнал и управлявал бившият румънски крал!
2. Когато /много преди "царя" да дойде в България!/ ЕС преговаряше с България и Румъния за бъдещото им членство в ЕС, България тогава беше ПРЕДИ Румъния по готовност и показатели! След идването на "царя" в България, Румъния ИЗПРЕВАРИ България/или България изостана от Румъния!/ по "европейските показатели"! И сега Румъния е много ПРЕД България- може би, тъкмо поради идването и оставането на "царя" в България, премиерстването му цял мандат и участието му сега в управляващата Коалиция!?!


Редактирано от - paragraph39 на 09/4/2008 г/ 04:58:13

09 Април 2008 06:31
paragraph39,
царчето се яви като подлога на Партията и изигра своята роля, срещу което получи съответните активи. Сега му е време да си ходи...
09 Април 2008 06:34
СЕГА мисли как да демонтира връх Мусала . Като стане готов - и си тръгва веднага.
09 Април 2008 07:03
Едно не може да се отрече на Дедо цар - ако не беше дошъл 2001, тогава БСП щеше да спечели изборите, да състави правителство с ДПС, и обосирането, дето го гледаме сега, щеше да е много по-рано и по мащабно.
Ама от друга страна, можеше да сме ги уринали всички тепегьози зимата на 2003/2004 и досега да сме се оправили.
Голема дилема, ще знаете...
09 Април 2008 08:15
...за лумпени няма оправия ако ще и бонапарт да им стане премиер...
09 Април 2008 08:23
Медиите, ако са независими от червената мафия, първо трябва да се поинтересуват, какво подписа Горбачов в Малта през 1989г.Ако искат да си запазаят работата и в бъдеще, там в клаузите на договора ще открият защо се върна Царя и колко години са предвидени за да се интегрират комунистите към западната ценностна система и какво ще се случи, ако продължи мафията да сипва катран в Западно Европейската бъчва с мед.
09 Април 2008 09:07
Рахат му е на Локума като гледам... Сущий ЛаФъфФонтен...


_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
09 Април 2008 09:12
Чуйте какви ги приказваше ортакът на Р. Петков и партията му преди години:
Аз и материални претенции към България??? Категорично не!
Натиснете тук
А лакеите да ни обяснят присъствието на Любен Гоцев на онзиденшното празненство на Го***то и камарилата.
09 Април 2008 09:25
Калина маса несполучлива пластична операция си е направила, прилича на фоторобот.
09 Април 2008 09:28
Трябва ни нов писател-ченге, а не писател -мутра както чуваме тези дни. И да е робот, за да не го гръмнат кат овсички други. Какви ли неща ще четем?
09 Април 2008 09:51
Цара бива цитиран или иронизиран все със цели, смислени изречения. Ама моля Ви, той такива не употреблява. Ъ-ъ-ъ!
09 Април 2008 09:54
Параграфе,
нали ти самият настояваше толкова пламенно за презумпцията за невинност, възприета в цивилизованото правораздаване, що се отнасяше до магистралния инцидент с лидера, комуто симпатизираш?
Гледам че намекваш за комарджийски дългове на Симеон Сакскобургготски, сигурно имаш доказателства за тях?
Или ти само пипаш, не питаш?
09 Април 2008 10:04
Жалка пародия на човешко същество
09 Април 2008 10:18
ЦАРЮ не е толкова важен и страшен, по-страшни са неговите ЦАРЕДВОРЦИ, ЛАКЕИ и ДУПЕЛИЗЦИ, е на тях наистина може да им се тегли една мазна "благословия за целият им род до 9-то коляно". Той им каже да пръднат те пък от престараване се насерат. Когато дойде на "власт" Бат Бойко да гледа кой ще направи Министър-председател, за да не превърне целия народ в дупелизци.
09 Април 2008 10:36
Рахат, явно трябва Тюркието да последва нашия пример, за да я приемат в ЕС. Кой е наследника на последния султан, за да го пратим на обучение при царя. Въй, въй, да не би да готвят малкия Симеон-Хасан за поста. Тогава ще трябва да почакате докато порасне и влезе във владение.
09 Април 2008 10:43
А иначе е добре, че Симеон се върна и ни припомни защо са го изритали, и него и династията му, нашите дядовци и бащи. Защото и тогава са били нагли, глупави, крадливи, надменни и безотговорни копелета, които са паразитирали без угризения върху българите. Време е пак да им ударим един шут.
09 Април 2008 10:51

Има още един дълг преди всичко - дълга на фамилията му за двете национални катастрофи и откъсването на български територии от България. Дългът преди всичко - репарациите, които плаща България след войните.
Както се казва в филма Казабланка: "В България е страшно. дявола е стснал хората за гушите", а годината е 1941. Та кога бившия цар ще изпълни това, което казва - "дългът преди всичко", кога ще върне дълговете към България на фамилията си?
09 Април 2008 10:56
Като чета форума се вижда, че доста голяма тълпа лумпени биха желали Симеон да е управлявал по-лошо от БСП. Да ама не. Па някой от лумпените , ако ми каже кое от досегашните правителства е по успешно от Симеоновото ще му бъда благодарен. И още нещо. Милен Велчев не може да се обвинява по дилетантския начин на автора , защото никой не може да каже какъв ще бъде курса на долара с години напред, за да се избере най-благоприятен момент за валутни операции
09 Април 2008 11:01
Над тълпата лумпени се открои и един плутократ!


Миленчо да беше се допитал до някоя врачка - по-малко щяхме да загубим
09 Април 2008 11:07
Toly,
Кьорав карти не играе. Особено с чужди пари. /Отнася се за Милен Велчев/
09 Април 2008 11:09
toly,
а какво ще кажеш за голямата тълпа лумпени, които така и не разбраха, че бившия цар се върна да краде и само за това? Точно както предците си.
09 Април 2008 11:11
Толи, това че другите правителства- преди и след симовото не са били по- свестни, не означава, че неговото управление е било добро. Просто преливаме от пусто в празно. Ясен ли съм за теб и всички останали царедворски крадльовци. А Милен Велчев, във всяка друга държава по света, вече щеше да е излежал 5 години от 20 годишната си присъда.
09 Април 2008 11:12
Как се нарича "възстановяване на собственост", за което няма законово основание, а и не е ясно чия е била преди години собствеността? За тълпата лумпени това били "царско право" и законно, но за тези, които не са лумпени, не ближат краката на "височайши особи", а имат чест и достойнство това си е кражба в особено голями размери.
09 Април 2008 11:22
Не разбрх.Някой си мисли, че Симеон е управлял.Може-но незнам какво.Всъшност се досещам.Възстановявал си е собственост.Е-е прибрал е човека повече, ама какво е виновен, като му дават-взема.Да не е бунак да връща.
09 Април 2008 11:26
Братя лумпени, когато всичко е в особено големи размери, го наричат Успешно управление, Държавническа мъдрост, Отговорно поведение, Дълг.
А аз все се сещам за недоразуменията Божидар Абрашев, Нина Чилова, Мони Паси, Олимпи Кътев, Коста Цонев, Миро Севлиевски и всички останали знайни и незнайни блюдо(гъзо)лизци. Можем да ги допълним с херои от всички правителства.
09 Април 2008 11:30
Бай Вълчане,
не си ясен грам, и то не само на царските крадльовци.
Ако останалите правителства, преди и след, са по-слаби от Симеоновото, това означава именно, че неговото е било добро. Ти явно си от хората, които са чакали след 800 дни да завалят евра
09 Април 2008 11:39
toly
:Па някой от лумпените , ако ми каже кое от досегашните правителства е по успешно от Симеоновото ще му бъда благодарен.

Хубавец, помниш ли когато Дедо Симо поемаше поста от предишния премиер, как смутолеви:-"Ами вие сте вдигнали летвата доста високо".
От този момент летвата пада ли пада...
09 Април 2008 11:57
С две думи, Негово Завличество може спокойно да каже - "Моите крака най-малко миришат!". Който повЕрва и свали противогаза, си е негов проблем
09 Април 2008 12:08
Караваджо, личи си от коя картина ти идва ника, много си недоверчив
09 Април 2008 12:14
А, а, в случая трябва да се обърнеш към колегата Гойя - той обича да рисува монархически вкаменелости.
Аз, най-много някоя червива ябълка да изпиша...

Редактирано от - Caravaggio на 09/4/2008 г/ 12:48:18

09 Април 2008 14:07
Чудесна статия! Засега единственото правителство, повишило доходите несимволично (т.е. в пъти) за по-малко от 800 дни е това на Костов.
09 Април 2008 14:34
Дългът преди всичко! И да не забравяме как едно рунтаво лъжливо овчарче ни убеждаваше гледайки настрани колко е лошо да имаме дълг в долари, далеч преди долара да стане два за лев...
09 Април 2008 14:35
Галя, поздравления за чудесната статия! Интересно кога това безсрамно мадридско чучело, подмамило нещастните хорица с "Почтеност във всичко", ще престане да ни показва достолепната си и смърдяща аристократическа мутра. Изглежда и тоя нещастник си вярва! Не е ли време да му вържем на аристократическия задник едно газено тенеке, което да тресне о пограничния камък, след като е бил изритан от вече опомнящия се беден български народ.
09 Април 2008 14:39
Undearworld, знам , че не е лесно да се чете и да се разбира написаното. Специално за теб и другите бавно загряващи повтарям:"това че другите правителства- преди и след симовото не са били по- свестни, не означава, че неговото управление е било добро". Това е, ако ти например, се надбягваш с двама инвалиди- единия без ляв крак, другия без десен и ти ги надбягаш с 2-3 метра преднина, въобще не означава че ти можеш да бягаш бързо. Не съм чакал пари от никого. Очаквам от правителствата само да крадат в рамките на приличното и да не ме измъчват с щурави закони и наредби. Не искам много, нали.
09 Април 2008 14:48
маречек,
сравнението в някаква ниска точка е глупаво. А и ниската точка се достигна с задружните услилия на правителствата преди Жан Виденов, на правителството на Жан Виденов и на тези дето го бутнаха от власт, т.е. Костов и Бакърджиев. Та нали се сещаш Костов участваше в достигането на ниската точка, после вдигнал няколко пъти заплатите - дрън, дрън.
Единственото по-нормално сравнение по отношение на доходите е сравнението с преди 1989-та година, примерно с 1987 година. Та по костовашко време доходите колко пъти по-ниски бяха? А по Луканово време? А пшо времето на Филп Димитров? А по времето на Жан Виденов преди кризата? А по времето на Сакса? А сега при тройната коалиция колко пъти са по-малки? Изобщо не може да се хвалят правителства, при които доходите бяха/са в пъти по-ниски от преди демокрацията, нали така?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД