:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,942
Активни 684
Страници 22,507
За един ден 1,302,066
Версия

Преходът и добре забравеното старо

Комунизъм, антикомунизъм и защо капитализмът е такъв
Илия Наумов
Наскоро на библиофилската страница на "Сега" бе представена книгата на историците Баев и Грозев "Одисея в два свята", като умно беше намекнато нещо за "комунизма" и "антикомунизма". Аз бих могъл да предложа едно по-експлицитно мнение по тази доста неясна за днешния българин антиномия. Ако го направя със свои думи, много хора няма да разберат или да забележат, че не казвам нищо ново, и ще се втурнат да ме обвиняват във всички смъртни грехове, свързани със скрижалите на "прехода" и успешно набити от тоталната пропаганда в удивително голям брой глави. Затова ще си позволя най-откровено да поплагиатствам от книгата на един автор, още повече че не мога и да пиша така добре като него. Преписвам:
"- Но аз не обичам да бъда на показ пред обществото и нямам намерение да бъда. Винаги съм правил всичко възможно да избягна какъвто и да било шум около името си. Аз имам силно влияние, но не злоупотребявам с него. Главният прокурор на окръга Лос Анжелис е амбициозен мъж, достатъчно разумен да не рискува кариерата си заради моментната слава... Ние се наслаждаваме на така наречената демокрация - управление на по-голямата част от народа. Прекрасен идеал, ако можеше да се осъществи. Хората избират, но кандидатурите се издигат от партийните машини, а за да се задействат те, са нужни много пари. Някой трябва да им ги даде и този някой, независимо дали е индивид, финансова групировка, профсъюз или нещо друго, очаква в отплата някакво внимание. Това, което аз и хората като мен очакват, е да ни оставят да си живеем живота в прилично уединение. Аз съм собственик на вестници, но не ги обичам... Неспирният им вой за свобода на печата означава, с няколко достойни изключения, свобода да ни пробутват скандали, престъпления, секс, сензации, омраза, намеци, политическа и финансова пропаганда... Вестникът е бизнес, който печели чрез приходи от рекламите. Той зависи от тиражите, а вие знаете тиражът от какво зависи.
...Има нещо много особено в парите. Когато са в големи количества, те живеят свой собствен живот, дори имат собствена съвест. Човекът винаги е бил продажно животно. Нарастването на населението, огромните разходи по време на войните, непрекъснатият натиск, упражняван чрез данъците - всичко това го прави още по-продажен. Средният гражданин е уморен и изплашен, а уплашеният уморен човек не може да си позволи да има идеали. Той трябва да осигурява храна на семейството си. В наши дни наблюдаваме шокиращо спадане на обществения и личния морал. Не може да искате качество от хора, чийто живот е подчинен на липсата на качество."
" -Трябва да се обадим в полицията. В края на краищата има закони.
- Изобщо не сме длъжни да се обаждаме. Нямаме доказателства. Нека полицията сама си върши мръсната работа. Нека юристите измислят нещо. Те създават закони, които други юристи правят на пух и прах пред трети юристи, наречени съдии, така че други съдии да могат да заявят, че първите съдии били сбъркали, или върховният съд да може да заяви, че вторите съдии били сбъркали. Разбира се, има закони. До шия сме затънали в тях. Единствената полза от тях е, че създават работа на адвокатите. Как смяташ, колко щяха да просъществуват големите гангстери, ако адвокатите не ги учеха как именно да действат?
. . .
- Ние сме голям, корав, богат и див народ и престъпността е цената, която плащаме за това, както организираната престъпност е цената на нашата организираност. И това не е от вчера. Организираната престъпност е просто мръсната страна на бързо спечеления долар.
-А коя е чистата му страна?
-Никога не съм я виждал."
Да, това е от книгата "Дългото сбогуване" на Реймънд Чандлър, публикувана през 1936 г. Тя се отнася към най-доброто в жанра и винаги е удоволствие да се прочете. А това, което съм извадил, е сбита характеристика на една обществена система, чието генерично название е капитализъм. Българските анализатори на обществените процеси се свенят да използват това понятие и го заменят с разни търговски имена. Целта е да се държат в мъгла главите на хората, които бъркат антикомунизма с недоволството си от живота, който живеят. А недоволството идва от това, което се случва в България през последните двадесетина години. То пък е същото, за което става дума в романа на Чандлър. По времето, когато той е бил писан, е бушувала Голямата депресия, но не заради нея нещата са били такива, каквито се разбират от думите на литературните герои. Депресията се е случила, защото нещата са си били такива поначало. Също и в България днес положението е такова, каквото го виждат недоволните не защото се очертава нова депресия, а защото обществената ни система е от тези, които я пораждат.
Този въпрос отдавна е изяснен от Карл Маркс, за когото у нас никой не смее зъб да обели, въпреки че светът го обяви за мислител на хилядолетието. Маркс вече 150 години непрестанно го опровергават, но анализираните от него капиталистически кризи си продължават въпреки опроверженията. На живеещите ден за ден, но все пак с някаква надежда за бъдещето хора, каквито са повечето от нас, никой не казва какви са точно мащабът и перспективата на сегашната криза, но и никой няма куража да я отрича. А обърнете внимание на медийното ехо. Послушайте обаждащите се в телевизионните и радиопредаванията с отворени телефонни линии, надникнете в разните интернет форуми и ще чуете и прочетете, че за всичко са виновни "комунизмът" и "комунистите". Тези "страдалци на комунизма", въпреки че уж са ги принуждавали с опрян в челото пистолет да изучават Маркс (преди 1989 г.) или пък никой не е искал това от тях, дори напротив (след 1987 г.), така и не са разбрали, що е то комунизъм, и че няма как той да е виновен за това, което е капитализмът. (Виж Чандлър по-горе.) Точно обратното е, но това вече е друга, дълга тема.
Между другото, Чандлър също е бил обявяван за комунист от някои свои сънародници, дразнещи се от това, което пише. А вие дразните ли се? Помислете къде ще ви прати собственият ви отговор - при "комунистите" или при "антикомунистите".
238
4784
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
238
 Видими 
19 Април 2008 00:33
тоя дърт комуняга откъде го изкопахте А текста дори не заслужава коментар
19 Април 2008 00:34
Комунизъм у нас е нямало, следователно, намало е и комунисти.
19 Април 2008 00:58
"Който не се учи от грешките си, е принуден да ги повтори."
Каква кратка синтенция, а казва колкото една статия. А и безплатна. Само че е много ... стерилна, друго си е да има "комунизъм", "демокрация", "Маркс" и т.н. Дето се вика - има за какво да се хавнем и да се плюем.
А едната гола синтенция .. ми всеки я признава - няма шоу.
19 Април 2008 01:08
"А недоволството идва от това, което се случва в България през последните двадесетина години. " - значи тоя си е бил напълно доволен от онуй дето се случваше ПРЕДИ тези последни двадесетина години.
Имало е хранилка, бъдещето е било щастливо.... па тя каква излезе ?
19 Април 2008 01:12

За статията. Между другото Чандлър е един от малкото истински писатели на века.
19 Април 2008 01:18
Да , ама не може да се сравнява с Горки.
19 Април 2008 01:24
уж са ги принуждавали с опрян в челото пистолет да изучават Маркс (преди 1989 г.) или пък никой не е искал това от тях, дори напротив (след 1987 г.),
Най е било зле '88, щот тогава хем са те карали да изучаваш Маркс със патлак на челото, хем напротив...завалиите.
19 Април 2008 01:44
Само като видях снимката на тоз чеп и имах представа що за супа ще последва, но се помъчих да се абстрахирам и прочетох цялата статия внимателно. Бълвоч! Половината е копи-пейст от Чандлър (който винаги е добре да прочетеш), а втората част е, извинявам се, слово-диария.
19 Април 2008 01:52
До редакцията на В-К СЕГА:
Как може да публикувате такъв БЪЛВОЧ? Дори най-лошите статии на Христофор Караджов, Дмитрии, Петьо Цеков са в пъти по-добри от този "текст".
Просто няма място в рубриката "Наблюдател", която аз много харесвам и винаги чета с удоволствие.


Моля, поддържайте реномето на рубриката като съдържаща стойностни и интересни статии и коментари.
19 Април 2008 02:36
А бре, Докторе на 'нам к'ви си науки, като си чел форуми, тоз не си ли го чел? Ами тук за такива писания жив ще те одерат. У нас ни капитализЪма ни комунизЪма могат вирея в оня чист парфюмен вид на учебниците, които такива като тебе пишат.
Как пък няма да се намери някой умен сред вашите среди в 20-30 реда да рекне ясно и право очи що е то комунизъм, капитализъм и българско моделиране на същите. Гледай какво става като сте оставили тази работа на нас форумците - чугун и рози, с воня на залязващ долар!


Редактирано от - PishtyalKa на 19/4/2008 г/ 02:40:53

19 Април 2008 03:16
Siol En, Казва-се "СЕнтенция".
Е кво сте рипнали останалите кат попарени? Спокойно. Преходът продължава.... Блаженство зад хоризонта се задава...
Оставете хората да имат мнение и да пишат.
Таралеж и З мен, статията е специално за вас, да хокате наздраве!
19 Април 2008 05:39
Някои вземат "Капитала", други "Манифеста".Трети пък признават " За произхода на семейството, частната собственост и държавата".
И следва въпроса за капитала, произхода му и "манифестите" на днешните "политически сили"....
19 Април 2008 05:41
... е сбита характеристика на една обществена система, чието генерично название е капитализъм.


мухахахахахаха, пролетарии от фсички страни, соединявайте се.
19 Април 2008 06:26
... И кво беше туй?
19 Април 2008 06:50
Най-после да се намери едно комуне, което, верно не със свои думи, да ни разясни накъде сме се запътили
И аз брато четох книга за подкупно ченге и то се размотаваше из дебрите на капитализЪма! То и като си спомня за разкритията на острова си мисля, че в нашите домове си е направо рай за децата. Сега съм отпочнал едно романче, да знаеш пък в него какви далавери връткат тия от ЦРУ! Не им е чист косъма и на ония от Сирет сървиз, да знаеш, нищо, че се правят на умрели лисици като наш Гоце
19 Април 2008 06:53
Не му се връзвайте на дедо Наумов. На него му е простено да се прави на кръстоска между Богомил Райнов и Марко Семов.


Но за Чандлър Да си припомним:


• From 30 feet away she looked like a lot of class. From 10 feet away she looked like something made up to be seen from 30 feet away.
• He looked about as inconspicuous as a tarantula on a slice of angel food.
• She gave me a smile I could feel in my hip pocket.


19 Април 2008 07:11
За автора
Внаги съм казвал, че западняците са чели и не само чели, но и разбрали написаното в "Капиталът" на Маркс и затова са по-добре от нас. Имам един приятел, който казваше навремето - "Най-добре е когато капитализма е в криза - защото тогава онези сядат и мислят, а те като се замислят, измислят нещо умно." Сега и ние сме в криза, но ние само седим без да мислим, щото сме на принципа "Най-мразим да мислим, оти се обърквам"
19 Април 2008 07:30
"Ако парите, според Ожие, се раждат "с кървави петна на едната буза", то новороденият капитал изпуска кръв и мърсотия от всичките си пори, от главата до петите."
(К.Маркс, "Капиталът", т.1)
19 Април 2008 08:14
На времето в България си е имало капитал четвърто поколение с поизмити от кръвта бузи. Ама комунягите решиха че и те държава могат да управляват. Осраха се мощно и кърваво отсекъде И отскоро почнаха всичко по старата изпитана рецепта , НО - от старта. И така в кърви в България се ражда кап-ком-кап-ком докато накрая никой не остане да им гледа сеира.
19 Април 2008 08:21
Къв капитализъм бре, остарели категории и понятия, ние сме за либерализъм, за демокрация, за свободно предприемачество, за свобода на личността и доброволна експлоатация, за пълното канче, за свободно движение на хора идеи и капитали, а... тука имало и движение на капитали..., но за венерически "болести" що не пише автора..., к, во туй генерически...Ха Ха.
19 Април 2008 08:34
Милчо,
Както и да го наричат, оно си е ясно. Човеко-класик си го е казал:
"Едва въвели собствеността върху земята - и ипотеката била вече изнамерена... Такава е истината: от две хиляди и петстотин години насам частната собственост е могла да бъде запазена само чрез нарушаване на собствеността....
Всички досегашни революции са били революции за защита на един вид собственост против друг вид собственост. Те не могат да защищават единия вид собственост, без да посягат на другия."
(Ф.Енгелс, "Произход на семейството, частната собственост и държавата"
19 Април 2008 08:38
Извън политиканстването, автора за много неща има право понятията демоКрации и т.н. са "само мижи да те лажем", става си въпрос за капитализъм и то в най лошата му фаза в момента.
19 Април 2008 09:04
Аз ли не съм наред?Напоследък/не само тук/често срещам думата мърсотия.
Не е ли мръсотия бе, не идва ли от мръсен?Мръсници.
19 Април 2008 09:16
Леко, едното идва от стадиона Мърсисайд...та не е грешка...Ха ха.
19 Април 2008 09:26
Ние сме малка държава, където лесно може да се въведе ред, стига управляващите да желаят силно, всъщност стига негово величество избирателят да го желае. Но преди това трябва да се научим да водим културен диалог помежду си. Някой веднага ще скочи и ще викне "стига с тия глупости бе, пак искаш да минеш по тънката лайсна" или нещо подобно. Бих попитал опонентите си "Защо така безславно се разцепи силното преди години СДС, на което половината български народ бе възложил огромни надежди?" Не всесилната ДС го разтури. Отговорът е елементарен - защото ние българите не умеем да водим нормален диалог, защото всеки гледа да е по-по-най, без да зачита интереса и мнението на другия, защото в крайна сметка онзи който има някаква власт, бързо забравя откъде е дошъл и спира диалога с ближния.
19 Април 2008 09:39
Авторът отваря една много голяма тема.
В България нито комунистите са били някога марксисти, нито демократите демократи. Марксизмът никога не е бил прилаган в България. Нас ни сполетя руски деспотизъм с примеси от феодализъм и задължителния руски империализъм. Ленин и ленинците така творчески приложиха марксизмът, че нищо не остана от него.
По същия начин в България не достигна и демокрацията. Това, което изкопирахме от Запада не е демокрация. В момента в Съединените щати се води борба за да се възстанови демокрацията. От около тридесетина години тук се подменя вотът на народа и в момента се издирва кой скри демокрацията. А това, което копирахме от тях изглежда да е било нещо друго, но не и демокрация.
Същите тези хора, които подмениха демокрацията в Съединените щати, те съветваха руснаците по Горбачово и Елциново време, те дадоха престъпните схеми за разграбването на Русия, те подпомогнаха определени лица от определен, неруски етнос, да станат руските олигарси. Аз лично дълго време се заблуждавах, че олигарсите са дело на КГБ. Не би. Целият опит на американският и вече международен финансов капитал в ограбването на страни от Третия свят бе предаден в Русия. Де що е престъпна и тарикатска схема бяха дадени на определени лица, подпомогнати със съответно количество пари. Руснаците очакваха демокрация, а получиха престъпност и болезнени уроци. При нас "демокрацията" дойде по същия начин. Същите съветници, същите финансисти, същите Моше-ници.
Та и във форума идейната борба се води основно между поддръжниците на две идеологии. Едните са комунисти, които никога не са били марскисти, а най-обикновени русофили и тоталитаристи. С една дума, толкова са и комунисти. Другите са също тоталитаристи, поддръжници на идеята за нов световен ред, с глобална власт на мултинационалния капитал- банките, големите корпорации, подкупната част от националните елити. Те са против националната държава барабар с каквото е там, било демокрация, било диктатура, но зоват себе си демократи. Точно такива демократи в Америка правят скришни от народа договори за обединение с Мексико и Канада, т.е. за лишаване на Америка от суверенитет. А и новата световна власт се прави също конспиративно и скрито от народите. Такива са демократи.
Абсурдна е ситуацията и във Форума, а вероятно и в България. Демократи, които не са демократи, срещу комунисти, които не са нито марксисти, нито комунисти.
А иначе Маркс е светило на икономическата и социологическата мисъл в Америка и се изучава навсякъде и се цитира и се прилага. И никой не се срамува от него. Напротив, навсякъде е застъпено становището и сред републиканци и демократи, консерватори и либерали, че в страните от Съветския блок никога не е прилаган марксизмът и затова Маркс не е мръсна дума. И в момента се развиват марксистки направления и школи в западната наука.
19 Април 2008 09:50
"...така и не са разбрали, що е то комунизъм, и че няма как той да е виновен за това, което е капитализмът..."
..
Г-н Наумов,
Изглежда Вие не сте разбрали какъв смисъл влагат хората в БГ в понятието "комунизъм".
Защото, казвайки тази думичка, Вие правите асоциация с Маркс, или пък трудовете на другаря Ленин (някои писани в периода, когато е бил вече болен от сифилис - с увреждания на мозъка). Тези "трудове" трябваше задължително да учим ако искаме да завършим висше образование.
..
Хората във форумите, а и не само там, когато говорят или мислят за комунизъм, го асоциират с Андрей Луканов, Огнян Дойнов -> куфарчетата с пари, раздадени набързо -> зараждане на БГ бизнеса -> Илия Павлов, В. Божков (Черепа), ... -> Мечката, Компира, Чората, братя Галеви .... Р. Овч., Р. Петк, А.Доган, Гоце ..... -> еврофондове -> корупция .... -> Гатанка: Коя е най-бедната държава в Европа? (не е задължително да бъде държава)
Не виждате ли и Вие тази асоциация!? Или си мислите, че хората в БГ са примАти, защото са се излъгали на избори да гласуват за някои от цитираните по-горе!?
19 Април 2008 10:04
"..Тези "трудове" трябваше задължително да учим ако искаме да завършим висше образование.."


Да, тежко беше! На места даже и математиката беше задължителна, представете си!
19 Април 2008 10:11
Кратък преразказ на "статията":

1. Капитализмът е гаден и порочен в своята същност. Казал го е не само Маркс, който е всепризнат мислител, но и Чандлър, който е всепризнат пич. С това теоремата е доказана по безспорен начин - на Маркс може да не вярвате, но няма как да не вярвате на Чандлър.

2. Следствие 1: "Комунизмът няма как да е виновен за това, което е капитализмът."

3. Следствие 2: "Точно обратното е, но това вече е друга, дълга тема." (т.е. капитализмът е виновен за това, което е комунизмът, но сега няма да ви обяснявам нито какво значи това, нито защо е така - ще ви го обясня, ама друг път).

Безсмислието и на двете следствия се корени в това, че докато капитализмът е ясен и на теория, и на практика, комунизмът не е. Кой комунизъм - "идеалният", описан от Маркс, или "реалният" с неговите многобройни реализации от тази в Полша до тази в Северна Корея?

Реалният комунизъм се провали, и това може да означава само едно от двете -или Маркс не е бил прав, или е имал предвид нещо друго, наричано от много хора "истински" (или идеален) комунизъм. Истинският комунизъм е обществено-икономическа система, основана на съзнанието, самодисциплината и безкористността на хората. Тази система никога не е била реализирана и затова попада в категорията на утопиите. Маркс може да е велик в описанието и критиката на съществуващото, но това не значи, че може вярно да формулира и обоснове отрицанието му. Затова вярата в осъществимостта на тази утопия граничи с религията.

Така че когато авторът казва "Тези "страдалци на комунизма" ... така и не са разбрали, що е то комунизъм", той очевидно говори за "истинския" комунизъм. Той е прав - повечето хора наистина не знаят какво е истински комунизъм, защото или изповядват други религии, или са атеисти (както казах, марксистите може и да се мислят за атеисти, но не са, защото си имат бог).

Когато хората казват, че за много от бедите им е виновен комунизмът, те имат предвид "реалния" комунизъм, който ни сполетя. И са напълно прави. Доказателството е просто - в Европа все още няма (и скоро едва ли ще има) бивша комунистическа страна, в която хората живеят по-добре, отколкото живеят хората в другите страни.

А капитализмът, както твърдят и Маркс, и Чандлър, си е гаден. Някой да знае за нещо по-малко гадно?
19 Април 2008 10:13
Писна ми,
Илия Наумов , д-р на социологическите науки,
е много прав, но все пак пропуска нещо - защо много хора, особено по-младите, за всички сегашни недъзи на демокрацията и капитализма в България обвиняват комунизма и комунистите. Отговорът е много прост - защото така им промиха мозъците след 1989-та година. При по-младите това стана лесно, при по-възрастните по-трудно или не успяха. Кои промиваха мозъците - това бяха и са сегашните мафиоти, в началото все още разделени на мутри/борци и новоизлюпени политици. Целта също беше проста - вместо да се борим с тях, да се борим с нещо вече несъществуващо реално в България - комунизма и комунистите, а те да си развяват байрака както си искат. В крайна сметка мафията успя - ето сега много хора имат странната асоциация на комунизъм с Луканов, Божков-ците, Мечката и т.н. Да де, но в другата част от хората изброените предизвикват асоциация с капитализъм демокрация и мафия и аз си мислч, че те не бъркат.
19 Април 2008 10:14
Caravaggio
Да, тежко беше! На места даже и математиката беше задължителна, представете си!

Обаче Сър Джон се е справил без да учи нито едното, нито другото.
19 Април 2008 10:16
Чел е вестници - в повечето случаи, това е достатъчно.
19 Април 2008 10:23
Ще се повторя за не знам кой път - другарки и другари, вместо да се оплитате като патета в кълчища, обяснявайки що е то комунизъм, как той е много хубаво нещо, ама това лошото, дето е било, не е било комунизъм, но пък вие много си го харесвате и бихте искали да се върне. и т.н., направете един истински комунизъм някъде - в някое малко селце, в някоя ферма, в някоя кооперация. Поканете ни да го видим, ако е хубаво, ще станем и ние комунисти и ще почнем да го строим заедно с вас в по-големи мащаби. Ако пък не можете дори в едно село да го направите, засрамете се и признайте, че за нищо не ставате - освен да си мечтаете как пак ще станете партийни секретари.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
19 Април 2008 10:29
у нас никога не е имало прочели от игла до конец маркс, фройд и библията
чандлър е пикантен, но не е голям, от него стават само филми
българското колективно мислене е плитко, но дърдоренето ни е океанско
19 Април 2008 10:32
Писна ми,
обяснявам за по-простичките.
Всяка система си има предимства и недостатъци. Сега имаме капитализъм и демокрация и те също си имат своите недостатъци и е проява на голяма тъпота, когато някой ги посочва да му кажеш "ходи строй комунизъм с Сибир" или "това е наследство от комунизма". Светът не е идеален, а за да го направим по-добър трябва да виждаме недостатъците и реалните причини, поради, които ги има, а не измислени такива като комунизма, от което полза имат само мафиотите.

Редактирано от - Писна ми на 19/4/2008 г/ 10:34:33

19 Април 2008 10:36
чандлър е пикантен, но не е голям, от него стават само филми



И филми не стават вече, щото просветената публика не понася цинизъм и хепиендът се получава неубедителен
19 Април 2008 10:37
Манрико, и ти не си чел. Ако беше чел, щеше да знаеш, че комунизмът е обществено-икономическа формация, която се основава на обществената собственост върху средствата за производство (а не, както пише малко по-горе съра: "Истинският комунизъм е обществено-икономическа система, основана на съзнанието, самодисциплината и безкористността на хората"...) има си различни етапи и т.н. Нали се сещаш: обществено-икономическа формация. Няма как да стане в една ферма. Фермата е субект в друга икономическа формация.

Редактирано от - hamel на 19/4/2008 г/ 10:39:30

19 Април 2008 10:39
Добре де, като не става във ферма, може и в село, може и в градче, може и на по-голяма територия да си направите комуната.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
19 Април 2008 10:40
Gozambo,
дай да заформиме един диалог, както предлага Лайсната
Та дай пример, където е оформена идеята за марксизЪма
Щото викаш, хамериканците развалили руснаците
и щото са прости не се усетили да направят пачки,
а само им изяснили каква е врътката и хоп, родили се олигарсите
Пуститр Московци
станали казаци
А по нашите ширини, светнали комунетата, че немаме природни ресурси, та шанса да си оформим олигарси са каналите на бившото ДС и по стар навик, ей така, заради спорта, да се крадне де що може. И онези гяволета от ЕС викат, дай да ги приемем тия балъци, па ще им врътнем кранчето и те ти на, чист донор за съюза.
19 Април 2008 10:41
И ние така - като видим капитализъм в бели одежди и ослепителна демокрация, ще се включим с ентусиазъм в изграждането на каквото и да е там
19 Април 2008 10:42
Депресията се е случила, защото нещата са си били такива поначало


Ах, недееееййййй ..........
19 Април 2008 10:42
Caravaggio,
На някои ни бяха тежки "трудовете" на др. Ленин, на други ви беше тежка математиката ...
Шарен свят.
19 Април 2008 10:45
У нас нямаше комунизъм, а диктатура на партията, която през 1989 само си смени дрешката и стана диктатура на мафията.
19 Април 2008 10:47
Еми, Art, да си мислил на времето, преди да се запишеш да учиш за партиен секретар
19 Април 2008 10:49
И ние така - като видим капитализъм в бели одежди и ослепителна демокрация, ще се включим с ентусиазъм в изграждането на каквото и да е там
Разликата е, че ние може да посочим капиталистически държави, които ни харесват, дори и да не са идеални и в бели одежди. И ги посочваме - например западноевропейските. Искаме България да стане като тях, а ако дудуците надделяват и няма как да се получи, ние се изнасяме в тези държави. Докато вие или не може да посочите никакъв пример, или ако посочите нещо като Куба, не можете да посочите нито един емигрирал натам, а пък вие не искате да отидете заради сушата, кишата или международното положение.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
19 Април 2008 10:50
A, Manrico,
баста! Вече един път правиха на наш гръб експеримента. Да си збират идеологията в куфари ли, в легени ли, в кофи ли, се е тая и да си намерят друга територия
19 Април 2008 10:58
Искаме България да стане като тях



Нищо по-лесно - трябва само изчакате две-три поколения, докато мутрите добият необходимото лустро и готово!
19 Април 2008 11:03
Като знаем произхода на мутрите, се съмнявам, че ще придобият лустрото. Като знаем, че мнозинството от народа ги подкрепя и си ги избира - още повече. Затова, както казах, се изнасяме - някои напълно, други засега стоим тук, но работим за или със цивилизованите капиталисти, ако ни писне съвсем, ще се изнесем съвсем.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
19 Април 2008 11:10
О, ще го придобият - поне ще се научат да крадат по-елегантно. А с изнасянето не бързай. Хората обикновено идеализират неща, които познават слабо. Реалността е друга музика.
19 Април 2008 11:23
Caravaggio


19.4.2008 г. 10:58:01 Искаме България да стане като тях



Нищо по-лесно - трябва само изчакате две-три поколения, докато мутрите добият необходимото лустро и готово!
----------------------------------------- ----------------------------------------- --
Съвсем точно. А ако изчакаме 300-400 години ще са се превърнали в благородници. За пример виж Симо 2-ри и нему подобните, и техните предци. Просто такава е човешката природа.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД