Здравната каса няма пари за лекарства. С бюджет от 131 млн. лв. тя ще успее да покрие нуждите на болните до август. Несъмнено, парите са малко. Миналата година бяха похарчени 182 млн., и то без ДДС. Според разчетите на касата са нужни поне 220 млн. лв. годишно. По 18-20 млн. лв. месечно, колкото се харчат и сега.
На фона на този недоимък и задаващ се хаос наскоро НЗОК в лицето на шефа на лекарствения си отдел д-р Дечо Дечев обяви, че не стига, че бюджетът априори е малко, ами и парите за лекарства се източват заради злоупотреби на лекари и аптекари. С фалшифицирани рецепти, мъртви души и фиктивно изписване на скъпи медикаменти те ощетявали бюджета.
Пред "Сега" Дечев уточни, че става дума за 20% от парите за скъпоструващи медикаменти. "Цифрата 20% е наше предположение. То се базира на информацията, която имаме от производителите - какво те са доставили и какво плащаме ние. Плащаме средно 20% повече пари, без те да отиват при производителите. Но става дума за скъпоструващи лекарства, а не за частично платени", обясни той.
От 20-те млн. лв., които дава касата месечно за лекарства, 5-6 млн. лв. са за скъпоструващи медикаменти. От тези пари пък се източват около 1 млн. - 1.5 млн. лв., сочели сметките.
Схемите на източване
"Категорично не обвиняваме съсловията на лекари и фармацевти, говорим за единични случаи", застрахова се Дечев.
Честа практика на източване е схемата, при която лекар неофициално има аптека или поне част от нея. По сегашния закон за лекарствата и аптеките лиценз за отваряне на аптека може да се даде само на магистър-фармацевт. Публична тайна е обаче, че от 3500 аптеки у нас едва 1200 са на фармацевти. 300-350 са част от т. нар. вериги аптеки - собственост на търговци на едро с лекарства. "При останалите 2000 собствеността е неясна и в повечето случаи участва лекар", твърди Дечев. "Злоупотребата не е малка, разделете 2 млн. лв. на 500 души - по 4000 лв. на месец е това", допълва той.
Как става далаверата? Семейният лекар е в комбина със специалиста, който трябва да подпише диагнозата за дадена болест. Той пише в рецептурната книжка на някоя напълно здрава баба диагноза Паркинсон. И започват да й изписват рецепти за по над 100 лв. месечно. Лекарите имат всичките й данни - ЕГН, кодове, номера. Рецептите с фалшиви подписи отиват в дадена аптека. Аптеката изпълнява рецептата, пуска я към касата, а касата я плаща. Лекарствата обаче остават в аптеката и се продават втори и трети път.
Звучи убедително и лесно за изпълнение. Пример: в Стара Загора в края на 2001 г. при рутинна проверка на районната каса контрольорите установили, че 2-ма семейни лекари са изписвали лекарства за хронично болни по няколко пъти в месец на един болен, вместо веднъж, както е по наредба. Медикаментите са за психични и сърдечно-съдови болести. Последвала проверка и се установило, че рецептите не са издадени от двамата лекари - те не са отчели със задължителния амбулаторен лист прегледите на пациентите, след които трябва да им се даде рецепта. Хората наистина били пациенти на тези лекари, но не били болни от това, за което са им "давани" лекарства. След това контрольорите отишли в аптеката, която е отпуснала лекарствата. Става ясно, че върху рецептите правилно фигурират данните на джипитата, но с различни печати, които очевидно са фалшифицирани. Схемата е действала 8 месеца, фиктивни лекарства са изписвани на 20 души, а касата е завлечена с над 8000 лв. Случаят е даден на Икономическа полиция, а имената на лекарите и аптеката са следствена тайна.
Дечев не цитира повече случаи, защото досега двете дирекции на касата - лекарствената и тази за контрол, били разделени. Лекарствената определя условията, по които се изписват и плащат медикаментите, но друг контролира спазването на правилата. Затова при Дечев информация няма.
Няма доказателство и за другото твърдение, което би трябвало да потвърди изтичането на пари. Дечев дава пример за вносни хапчета за диабет. От януари до април от складовете на фирмата вносител и дистрибутор са излизали медикаменти на стойност 30 000 евро. Касата обаче всеки месец е плащала за двойно повече лекарства. Хапчетата струват по 50 лв. опаковката. Двойното плащане идвало точно от далавери между лекари и аптекари. Дечев обаче не може да каже името на дистрибутора, за да бъде той попитан дали наистина е внесъл лекарства за 30 000 евро. "Предстои проверка и, ако кажем името на фирмата и медикамента, виновните ще се скрият," конспиративно обяснява Дечев.
Същият е и случаят с броя на болните от Паркинсон, който скочи от 15 000 на 39 000, ако се съди по платените от касата лекарства. От 2000 г., когато касата започна да плаща лекарствата за тази болест, до сега НЗОК дава пари за 39 000 болни, защото толкова се отчитат от данните от рецептурните книжки.
Далавера с участие на пациента
Има един и същ препарат, но на различни таблетки. Едните са от 5 милиграма, другите - от 10 милиграма. Касата плаща 50% от цената и на двете. Пациентът има нужда да пие препарата от 5 мг. Опаковката струва 10 лв., касата плаща 5 лв. Тази от 10 мг. обаче струва 20 лв., а касата плаща 10 лв. Т.е. за тези 10 лв. пациентът може да получи напълно безплатно лекарството си от 5 мг., за което би трябвало да доплати 50%, т.е. 5 лв. Лекарят му изписва рецепта за лекарството от 10 мг., но аптекарят му дава опаковката от 5 мг., което е безплатно за пациента. Интересно колко ли пари изтичат така?
Друга подобна далавера. Изписва се рецепта с три лекарства. Първите две са напълно платени от касата, третото е скъпо и частично платено. След като пациентът отиде в аптеката, има няколко варианта. При първия случай пациентът не знае, че нарочно са му изписали и скъпото лекарство, и тъй като е беден пенсионер, отказва да си доплати за третия препарат и не го взема. Рецептата обаче остава в аптеката и тя я отчита като изпълнена пред касата.
Във втория случай пациентът знае и просто казва - срещу тази сума, която ми се полага от касата, ми дайте нещо друго - памук, дъвки, аналгин. Фармацевтът му го дава, но си прибира половината от цената на лекарството, а то остава при него.
Аптека-дистрибутор
Тази схема е възможна, когато аптеките са собственост на дистрибутор. Изписани на здрави пациенти лекарства се отчитат като продадени от аптеката, след което се префактурират и отиват в друга аптека на същия собственик. Например някой има 5 аптеки. Едната от тях е сключила договор с касата, но собственикът продава през 5-те. Касата не може да контролира другите 4. "Там кръгът е затворен и става идеално", казва Дечев. Според аптекарите пък там е най-голямото източване.
За да секне източване от комбините между лекари и аптекари, от 1 май касата плаща скъпоструващите лекарства директно на доставчика, а не на аптеката, както беше досега. За да не загуби интерес към тези лекарства, аптеката получава по 1 лв. на изпълнена рецепта. Освен това касата принуди болните от Паркинсон, психически болести, диабет да презаверят диагнозите си в районните каси. В резултат през първите две седмици на май разходите за скъпо лечение спаднали с почти 50% или 5.3 млн. лв.
Похвално, само че първата седмица на май се състоеше от почивни дни, а през друга същите тези болни тичаха от лекар към районната каса и обратно и рецепти почти не се изписваха.
Всичко това, с малки изключения,
звучи несериозно. Защо?
Едва 1-2% от парите на касата се източват чрез аптеки и фармацевти, твърдят от Българския лекарски съюз. С това се съгласят и обикновени лекари и фармацевти.
"Как не ги е срам тези хора от здравната каса? Превърнаха ни в писачи на рецепти, а сега ни изкараха виновни, че нямат пари. Това е непростимо нахалство!", възмущават се семейните лекари. "Глобявали се ме веднъж за рецепта. Това беше абсурд. Пациентка на 80 г., сама, съхранена психически, но с тежък Паркинсон. Разчита на съседи и роднини. Имаше една схема на лечение, но изведнъж неврологът й даде повече лекарства и тя направи куп усложнения. Тогава й върнахме старата доза, за която тя също има задължителната консултация с невролог. Жената се оправи. Тя взема два вида лекарства и разчита на съседи да й го купуват, тъй като трудно се движи. По това време имаше и дефицит на едното лекарство. И написах двата вида лекарства на две рецепти - единото на една рецепта, второто - на втора, за да може двама души да ходят да го купят, за нейно улеснение. Касата ни хвана. Започна проверка - защо било на две рецепти. Бога ми! От 9 до 12 часа писах обяснения в касата. Оказа се, че нямало консултация за тази промяна на дозировката. Вярно е, нямаше консултация за промяната на дозировката. Но 4 месеца по-рано тази доза беше одобрена и лично от невролога изписана в рецептурната книжка. Имаше и документи, че е била в Медицинска академия заради усложненията, които са наложили спирането н по-високата доза. А на тия в касата нищо не им действа и продължават - нямате консултация. Глобиха ни. Ходили и у тях. Жената не можеше да дойде да ни отвори след това, не можеше да ходи от притеснение. Може ли такова отношение?". Това е разказът на един семеен лекар за единствения път, когато умишлено не е спазил правилата за изписване на рецепти. Докторът, естествено, желае да остане анонимен. Бои са от проверки от здравната каса.
"Как може грешно да се изпише едно лекарство? Има дата на рецептата, номер на амбулаторния лист, номер на рецептурната книжка, пише се за колко дни се изписва лекарството, код на медикамента, подпис. Тази информация се вкарва в рецептурната книжка и на рецептата. Как ще се излъже?", продължава лекарят.
А може ли да се изпишат две безплатни и едно частично платено, скъпо лекарство, което пациентът да не вземе в аптеката, но да остави рецептата? "Пациентът да не е кретен? Те си броят таблетките и знаят какви лекарства вземат. И си казват кое не искат и не могат да купят. Това не може да бъде механизъм за източване на милиони. Може да има такива неща, но касата може да ги хване", набира скорост лекарят и допълва - кой лекар ще си навлече тия страхотни санкции от касата дори и за 100-200 лв? Може и да има такива, но те са единици, които не могат да източат касата.
Логиката на фармацевтите
"Според аптекарите не може да има 20% преразход от комбинация между лекари и аптекари", обяснява секретарят на лекарския съюз д-р Атанас Кундурджиев. При 1400 аптеки на договор със здравната каса това значи средно на аптека да има по 20 000 лв. отгоре на месец. И ако една рецепта струва средно 20 лв., то значи през една аптека трябва да минат 1000 фалшиви рецепти на месец. При 30 работни дни това са по 30 фалшиви на ден. Възможно ли е това?
Възможни са малки далавери, но те съвсем не могат да източат милиони. Например лекарят изписва "Родномицин", който струва 12 лв. "Доксициклин" обаче струва 2.20 лв. И аптекарят, който е в комбинация с лекаря, дава вместо "Рондомицин" "Доксициклин". Пациентът не разбира какво са му изписали и пие каквото му дадат.
А касата обявява, че е платила за повече опаковки от дадено лекарство, отколкото са внесени в страната. Това може да се докаже много лесно с документооборота. По всяко време касата може да направи проверка за лекарствата, за които е платила в повече - при лекари и в аптеките, и да хване къде са изтекли парите. Но явно няма желание да го направи, смятат от съюза на фармацевтите.
Е, добре - как става така, че хем на касата й изтичат 2 млн. лв. месечно, хем лекарите пищят, че една рецепта не могат да сбъркат заради постоянните проверки, а аптекарите се съмняват, че касата нарочно не проверява там, където наистина има злоупотреби?
"Зверските проверки са там, където има някакви грешки. А фалшивите рецепти, които източват касата, са изрядни", обяснява Дечев.
И съвсем логично е да попиташ - възможно ли е да изтичат толкова пари от касата без знанието на самата каса? "По-скоро става с бездействието на касата", признава Дечев.
Корупция?
"Не може един служител в цяло РЗОК да е натоварен с контрола. Заплатата му е 250-300 лв. Да не говорим, че в големите градове не може да се намери фармацевт, който да бъде на щат към касата срещу тия пари и да проверява аптеките", жалва се Дечев. "Затова и контролът не е качествен - когато на един човек е възложено да съблюдава всички изпълнители на медицинска помощ и аптеките, се предполага, че той ще е обект на въздействие и при положение, че получава 200 лв. заплата, много трудно може да устои", обяснява той.
До момента обаче не са правени внезапни проверки, при които екип от София да отиде на място и да провери как се осъществява контролът. Трудно е да има момент на изненада, след като за проверка от централното управление трябва да се поиска заповед от директора, която да мине през деловодството и още няколко дирекции. "Докато тя се одобри, проверяваните вече знаят, че ще ги проверяват", обяснява Дечев.
Оказва се, че НЗОК губи по 1.5 млн. лв. месечно, защото не може или не иска да плаща по-високи заплати на контролните си органи от провинцията. "Напълно приемам критиките. В най-скоро време нещата ще се променят и изпълнителите на медицинска помощ ще усетят разликата", казва Дечев.
Информационната система
Семейните лекари масово продължават да получават списъци от районните каси на хора, които са починали отдавна. Например пациент е починал през 2001 г. Лекарят моментално праща информация в касата, за да се заличи ЕГН-то на човека. Година по-късно касата праща информация, че лекарят все още обслужва тези хора. Така стоят нещата и с отписани пациенти, които са избрали друг семеен лекар, но още, според касата, се водят в списъците и на първия си доктор. Плюс това твърде често на лекарите се налага да се отчитат хем с дискета, хем на хартиен носител. Колко му е някой нещо да обърка, докато вкарва данните в системата?
Освен това през последните месеци касата постоянно променяше позициите в списъците с безплатни и частично платени лекарства и начините за отпускането им. Логично е да се предположи, че с тромавата си система и районните каси трудно се оправят. Аптеките отчитат отпуснатите лекарства на 15 дни пред районните каси. Те ги обобщават и ги пращат към НЗОК. Тя превежда парите на РЗОК и те се разплащат с аптеките. В същото време лекарите отчитат амбулаторните си листа и рецепти. Какво ли става, когато през този период има промяна в реимбурсния списък?
Да не говорим, че след разрива между здравната каса и "АремисСофт", информационната система на касата съвсем зацикли. Фирмата спря спорните модули, за които касата отказа да й плати. Според запознати между тях е и софтуерът, на който се вкарват отчетите на лекари и аптеки.
"Основната причина за изтичането на пари е в липсата на информационна система и липсата на контрол, който трябва да осъществява касата. Тя много трудно обработва обратната информация. Какво се реализира за един месец пристига при тях със закъснение", смята и шефът на лекарския съюз Андрей Кехайов.
"Проблемът ни не е в информационната система, тя отчита броя болни всеки месец, динамично," отвръща Дечо Дечев.
Реимбурсният списък
"За да няма съмнения за нещо нередно, той е така направен, че всяка фирма може да влезе в него и нейните препарати да се реимбурсират частично или напълно от касата", казва Дечо Дечев. Но за дадена група лекарства - като еналаприлите - се плаща една и съща сума.
"Една отговорна институция не бива да допусне за 7 месеца да й свършат парите. А през април, без да питат никой, те разширяват позициите със 103 препарата, за които плащат. Това ги вкарва в разходи", смятат обаче от лекарския съюз.
Според Дечев увеличеният брой препарати не води до по-големи разходи. "Дали ще платим от единия препарат по 1 лв. за 10 опаковки, или ще платим за 10 вида препарати по 1 лв.у пак са си 10 лв. И не се източва от тук касата", казва Дечев. Той дава пример с Унгария, където 10 млн. население разполага с 1.2 млрд. марки бюджет за лекарства. Медикаментите са същите, болестите - също.
Но там някои лекарства са по-евтини, ще се сети някой. "Да, по-евтини са. Имаше такъв проблем при някои лекарства за епилепсия. Но след като се вдигна шум, фирмата свали цената. От скъпоструващите лекарства друг подобен случай няма - те не са по-скъпи от другаде. И да има някое, то е защото в Унгария, например, ДДС е по-малко от 20%", обяснява Дечев. Търговци обаче твърдят, че касата няма пари именно защото е уговорила твърде високи цени с производителите за 100% платените лекарства.
Май и не само за 100% платените. Защо иначе лекарство за простата, например, с рецепта за намаление струва 96 лв., част от които са поети от касата, а ако човек реши да си го купи без да ползва услугите на касата, то струва 70 лв.?
БЛС дава с пример с т. нар. АСЕ-инхибитори за сърдечно-съдови болести. "Българското лекарство е 4 лв., а западното - 14 лв. И двете са плащат 100%. Естествено, че всеки ще изпише западния. И така свършват парите", казва Кундурджиев.
А кой контролира самата каса?
Държавен финансов контрол и Сметната палата. Те идват постоянно, дори и в момента са тук, казва Дечо Дечев. "Досега нищо не са намерили. Те проверяват дали 3 и 3 прави 6. Но дали 3 е 3, т.е. дали цифрата 3 действително е консумирана от пациента, трябва ние да го проверим", казва той.
Всъщност Сметната палата проверява верността на разходите, без да влиза в подробности. Нея я интересува дали в дадено перо няма преразходи, примерно за лекарства. И ако се изразходват пари за лекарства, се проверява дали има търг.
ДФК проверява договорите и търговете и влиза в подробности по условията и правилата на търговете. ДФК могат да хванат, ако има надписани лекарства. Обаче ДФК не може да каже дали този медикамент трябва да се реимбурсира с процента, с който се реимбурсира. Това е медицински проблем, обясняват от лекарския съюз.
|
|