:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,536
Активни 383
Страници 26,946
За един ден 1,302,066
Сблъсък

Васил Томанов: Да обучаваш клиентите си е задължение, а не инвестиция

Всеки, който иска да общува с държавната администрация по електронен път, ще бъде длъжен да използва същите формати, обяснява членът на управителния съвет на Сдружение за свободен софтуер
Снимка: Вера Петкова
- Г-н Томанов, защо ви смущава сделката на държавната администрация с "Microsoft"?

- Обезпокоителното е това, че с подписването на този договор българското правителство на практика похарчва 13,7 млн. долара на данъкоплатците. По-страшното обаче е, че нито един експерт в този бранш не е бил запитан за мнение. Нито български, нито чужд. Защото можеха да попитат IBM, които в Германия застанаха зад отворения софтуер. Можеха да попитат "Hewlett- Packard". Аз разбирам, че не ни питат, когато определят данъците, защото вероятно имат други виждания по този въпрос, пък ние не разбираме от данъци. Но по тези въпроси имаме точни виждания и се смятаме за специалисти. В нашето сдружение или в Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) има хора, които от 15 години се занимават с това. Един управляващ не е длъжен да знае какви алтернативи има това, което той е решил да прави без търг, но трябва да потърси мнението на онези, които разбират.

- А може ли да се обявява търг за доставка на софтуер, който и така е качен на компютрите на над 90% от потребителите?

- Вижте, затворените файлови формати, които се използват от производителите на платен софтуер, не са с гаранция, че с всяка следваща версия няма да са коренно различни. Те са направени така, че да принудят всеки, който иска да обнови версията на софтуера, да купува след време направо целия нов пакет, независимо че част от нея вече не му върши работа.

Другата последица е, че всеки, който иска да общува с вас, ще трябва да разполага със същия продукт. Всъщност проблемът не е, че този договор е сключен. Проблемът е, че по-нататък всеки, който иска да общува с държавната администрация по електронен път, ще бъде длъжен да използва същите формати. А "Microsoft" никъде не публикува информация за своите формати файлове, никой не може да създаде адекватни офис пакети, които да ги четат. Затова занапред ще трябва да се купуват само приложенията на тази фирма.

Ако сега се стъпи на този софтуер, това ще е во веки веков. И когато след три години се появи новата версия, от "Microsoft" ще кажат - дайте сега 27 млн. долара, за да можете да работите и с новата версия. И няма да имаме изход. Иначе казано, сега се женим за "Microsoft" и няма как да се разведем.

Другото, което ни притеснява, е, че тази сума трябва да изтече към една американска компания. Тя или част от нея няма да бъде инвестирана тук, от тези пари няма да се задели нищо за развитието на български специалисти. Питам се тогава, как ще бъде спрян потокът от хора, които напускат България, защото са високо образовани?

- Шефът на българския клон на "Microsoft" Теодор Милев твърди, че ще инвестира в обучението на държавната администрация.

- Извинете ме, но да обучаваш клиентите си да работят с твоя продукт, е въпрос на маркетинг, дори на реклама. Каква инвестиция е това? Това да инсталираш собствения си продукт и да осигуриш 24-часова поддръжка и сервиз не е никаква инвестиция, а задължение. Аз нямам нищо против да обуча всеки, който желае да чете моите вестници, при това напълно безплатно. Излиза, че за нещо, което си е чиста реклама, трябва да плаща страната, която купува.

А с това, че ще сложите по един "Windows" във всяко българско училище, вие предварително привързвате всеки подрастващ или обучаващ се към него. Мисля, че целта на една образователна система далеч не е тази.

- Ако министър Калчев ви беше питал, какво щяхте да предложите? Къде държавната администрация не използва "Windows" или "Office MS", или "Office XP"?

- На няколко места. Например в скандинавските страни правителствата използват компютри със софтуер с отворен код. Но ако, все пак, там причините са исторически - в скандинавските страни е възникнал софтуерът с отворен код, то в Германия държавната администрация работи на "Линукс" по съвсем други причини. Мексиканското правителство издаде специална разпоредба, че няма да използва софтуерни продукти със затворен код. Въпросът се обсъжда в момента и във Франция и Португалия.

А и имам опасения, че самата сделка, е безсмислена от търговска гледна точка. При представянето на договора бе казано, че продуктите, които струват по 550 долара, ни се дават срещу 450 долара. Отстъпката за тези 30 000 пакета е 17%-18%, което е прекалено малко. Тази отстъпка е по-малка от онази, който би дал произволен дилър на "Microsoft", при това не от първо ниво. Но в крайна сметка това е сделка, тя има две страни и щом другата се е съгласила...
1436
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД