Евгени Узунов е роден на 30 юли 1952 г. Завършил е икономика, работил е в министерството на финансите и министерство на транспорта. От 10 г. работи в холдинг "Стара планина". Член е на Висшия съвет на БСП. Секретар на Изпълнителното бюро на БСП и участник в контактната група за последните промени в правителството.
- Г-н Узунов, какво наложи смяната точно на тези министри и точно с тези хора?
- Промените в правителството, било структурни или персонални, не са самоцелни. Смяната на министрите е подчинена на динамизирането на определени политики. Става въпрос за логично продължение на онова, което започнахме на срещата в Хисаря, за извеждане на приоритети.
- Като че ли смените не бяха много добре обосновани. Какво например наложи махането на проф. Радослав Гайдарски от поста здравен министър?
- От това по-ясен знак няма. Здравеопазването е един от секторите, който въпреки огромната свършена работа в последните години се нуждае от нова динамика и ново развитие в структурната реформа. Това не означава, че досегашното ръководство на министерството не си е свършило добре работата. Но в политиката при тази огромна динамика, особено в края на прехода, това са нормални неща. Промяната на министрите не бива да се драматизира, това е обичайна политическа практика в нормалния свят.
- Допадат ли Ви назначенията на НДСВ и ДПС?
- Тъй като витаят слухове за напрежение в коалицията, искам да подчертая, че коалицията в момента е достатъчно единна по основните политики и приоритети. Естествено в правото на всяка от трите партии е да излъчи своите представители на базата на своите политически преценки и на деловите, лични, политически и професионални качества на кандидатите. За всеки добронамерен наблюдател става достатъчно ясно, че коалицията е единна. Да, тя може да води дискусии по същество и те да са тежки и остри по политиките, които се провеждат, но ние не можем да изразяваме каквито и да е резерви към кандидатурите на другите партии.
- Най-спорен е новият министър на отбраната от квотата на НДСВ. Не Ви ли притеснява, че БСП ще понесе негативи заради това назначение?
- Етапът, на който се намира реформата в отбраната, също се нуждае от следващи ходове. Българската армия в контекста на членството в НАТО е в процес на дълбока реформа и се нуждае и от много социални решения, тъй като неколкократно стават съкращения. Това са, от една страна, важни професионални стъпки, но също така става въпрос за човешки съдби. Един от знаците, които се дават с новия министър, е, че държавата дължи повишено внимание към българското офицерство, за да могат да се решават и немалкото натрупали се социални проблеми.
- Защо БСП смени двама свои министри, а останалите партньори по един?
- Не е търсена никаква аритметика. Това е логиката на политиките, които се извеждат като приоритет. Затова бих добавил и земеделието, макар че то не е в нашата квота. Очевидно здравеопазването, земеделието - това са сложни територии, парливи въпроси от гледна точка и на членството ни в ЕС. Очевидно там се нуждаем от нова динамика, застават нови проблеми, които искат нови решения.
- Появиха се коментари, че хвърляте на вълците шефа на парламентарната си група Михаил Миков, като го правите вътрешен министър. Как точно на него се спряхте?
- Всичко зависи от нагласата и гледната точка. В случая това е много силно политическо решение. Моето разбиране винаги е било, че политическа фигура трябва да проведе съответната политика. Така е в нормалния свят. Михаил Миков е много добре подготвен юрист. Реформата, която предстои в МВР, ако се гледа сериозно, а не от страна на пикантерията, иска такава компетентност.
- Защо не избрахте експерт, вътрешен за системата, както твърдяхте до последно?
- Той освен вече доказал се политик е и много добър експерт. Опитът, който натрупа като ръководител на парламентарната група и при създаването на закона за ДАНС, му даде и много качествена подготовка.
- Вярно ли е, че никой друг не се съгласи да поеме поста?
- Не.
- Имаше ли други кандидати, дискусия?
- Аз не съм участвал в такива разговори и не са обсъждани други кандидатури. Но не бива да се мисли, че Михаил Миков е компромисно решение, поради това че някой друг не иска. Напротив, това е основното, първото и най-силното решение. Няма нищо по-нормално от това шефът на парламентарната група на най-голямата партия от управляващата коалиция, бидейки юрист и с натрупан политически опит, да оглави министерството в момент, в който обществото очаква най-много. Областта на сигурността, здравеопазването и аграрната политика са трите възлови обществени полета, в които се нуждаем от промяна. Тя се очаква от хората, но иска и много голямо майсторство във воденето на реализирането на политиките в диалога със структурите на ЕК.
- Михаил Миков ще има ли достатъчно време да опознае системата и да направи реформата в оставащата една година?
- В политиката всеки трябва да даде своя дял. Очевидно за една година никой не може да извърши цялостно и докрай реформа, тъй като това е процес. Но достатъчно е той да даде онова, което се очаква от него и което може. Това ще бъде решителна фаза от провеждането на тази реформа.
- Това, че други министри не бяха сменени, означава ли, че одобрявате работата на всички тях. Има доста проблеми и с ведомството на Емел Етем, и на Асен Гагаузов.
- Всяко правителство трябва да се гледа като екип. В него има приоритети и конкретните политически и управленски ситуации налагат съответните решения. Предложеното от премиера е най-важното като съдържание на политиките, които правителството провежда, и посоката, в която ние се движим. Важни министерства бяха подсилени с нови министри, които имат енергията да свършат това, което се очаква от тях.
- Вече доста време преговаряте в контактната група. Какви са структурните промени, които се предвиждат?
- Те също са подчинени на една логика - актуализираната програма на правителството. Актуализация на структурите, за да могат те в най-пълна степен да отговарят на етапа, в който правителството провежда своята политика. Тъй като динамиката е голяма, особено в първата година от членството в ЕС. Следват промени в агенциите, главно за да могат да се оптимизират функции, да се подобри ефективността на работа. Естествено ще бъдат съпроводени и в някаква степен с олекотяване на състава. Но в това няма нищо страшно. Целта е не да съкратим X броя държавни служители, не да имитираме промяна, като слеем, закрием или открием няколко агенции, а да се намери актуализирана управленска формула за изпълнение на задачите, които стоят пред държавата и обществото. Всеки друг поглед е или недобронамерен, или несериозен.
- Кои големи агенции ще бъдат засегнати?
- Трудно ми е да се ангажирам конкретно, но има много изпълнителни агенции, които не че са изчерпали съдържанието си, но новите задачи налагат ново конфигуриране. Това ще бъде в агенции към министерството на земеделието и вероятно в министерството на отбраната. Ще се редуцира и броят на зам.-министрите. Но не става въпрос от потребност от нов пазарлък в рамките на управляващата коалиция. Няма такъв проблем в коалицията.
- Защо тогава ще се намалява броят им?
- Чисто функционално. В началото на мандата, когато за пръв път в страната се създаде такава тройна коалиция, заради липсата на достатъчно взаимно доверие между партиите и балансите, които са нормална практика в такива случаи, се отиде на такива решения.
- Тоест изкуствено беше раздута администрацията?
- Не. Всяка партия, влизайки в управляващата коалиция, поема политическа отговорност. Тя не може да няма своите представители, които да носят тази отговорност и да провеждат съответната политика.
- Сега какво ги прави ненужни?
- От онзи момент измина много време, България вече е член на ЕС, появяват се нови функционални зависимости и взаимовръзки. Тези промени са подчинени на чисто управленски решения. Може би малко хора вярват на тези думи или мислят, че това е бягане от скрита истина, но е това - търсене на ефективност в работата на институциите.
- Ще има ли паритет и при махането на зам.-министри и зам.областни управители?
- Вероятно ще има, но основното ще бъде търсене на ефективност в решенията, усъвършенстване във функциите, оттам ще дойдат конкретните бройки. В никакъв случай това не е проблем на коалиционни взаимоотношения или самоцелни коалиционни баланси за това колко бройки да има всяка партия.
- Ще се стигне ли до промяна на коалиционното споразумение?
- Вероятно ще доведе до актуализация чрез анекс - да се отрази новата ситуация.
|
|