:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,619
Активни 542
Страници 11,522
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Какви са правата на държавния служител при възстановяване на работа

Снимка: "Сега"
Иван Сотиров
Бях уволнен като държавен служител, който работи по служебно правоотношение. Съдът ме върна на работа, но на мястото ми вече работи друг човек по трудов договор. Какви са правата ми? По кой закон ще ме възстанови работодателят?

Енчо Камбуров от Пловдив



В писмото са поставени въпроси относно действащите режими за възстановяване на работа, чийто отговор се съдържа в Закона за държавния служител (ЗДСл) и в Кодекса на труда (КТ). Съгласно чл. 345, ал. 1 от КТ при възстановяване на работника или служителя на предишната му работа от работодателя или от съда той може да я заеме, ако в 2-седмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини. Възстановяване на трудово правоотношение след уважаване на исковете за признаване на уволнението за незаконно и отмяна на заповедта, с която е наложено, не настъпва автоматично, а при наличието на няколко задължителни предпоставки:

- работникът да е предявил иск за възстановяване на предишната работа (чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ);

- работникът да се е явил да започне работа в 14-дневния срок по чл. 345, ал. 1 от КТ или по-късно при наличие на уважителни причини;

- работникът да е бил допуснат от работодателя да изпълнява работата, на която е бил възстановен, съгласно влязлото в сила съдебно решение.

Двуседмичният срок започва да тече от получаването на съобщението за възстановяване на работа, а не от момента на обявяване на съдебния акт в срочната книга на съда. Първоинстанционният съд е длъжен да изпрати нарочно съобщение по чл. 345, ал. 1 от КТ, с което да уведоми работника или служителя, че може да заеме длъжността, на която е възстановен. Без да е връчено това съобщение или да са налице доказателства, че решението е известно на страната, срокът не е започнал да тече и поради това работодателят не може да уволнява поради неявяване на работника.

Възстановяващият се работник може да изпадне в ситуацията на "незаконно недопускане на работа" въпреки съдебното решение. Не е необходимо същият да се явява ежедневно в предприятието за започване на работата. Достатъчно е еднократно да се яви, за да заеме работата, на която е възстановен, и работодателят да не го допусне. Изпълнението за задължението на работника по чл. 345, ал. 1 от КТ е налице, когато се яви лично на работа, потърси управителя на фирмата и го изчаква, за да му подаде лично документите, но работодателят не се явява (укрива се). Съгласно съдебната практика работодателят е длъжен да укаже на служителя си къде и как да започне осъществяването на трудовата си функция.

Не трябва да се забравя, че работникът може и да размисли и въпреки подадените заявление и заверени преписи от решенията на съдилищата да не се появи на работното си място. В такива случаи отмъстителните (неподготвените) работодатели започват да уволняват дисциплинарно, което е незаконно. Правилното прекратяване на трудовото правоотношение е на общото основание, посочено в чл. 325, т. 2 от КТ, а именно трудовият договор се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие, когато уволнението на работника или служителя бъде признато за незаконно или бъде възстановен на предишната му работа от съда и същият не се яви да я заеме в срока по чл. 345, ал. 1 от КТ.

Възстановяването на предишната държавна служба е вторият режим, който е уреден чрез по-кратка процедура. При отменяне на заповедта за прекратяване на служебното правоотношение от органа по назначаването или от съда държавният служител се възстановява на предишната длъжност, ако се яви в съответната администрация в двуседмичен срок от влизането в сила на административния акт или на съдебното решение. Тук няма задължение съдът да изпраща каквото й да е съобщение. Държавният чиновник е длъжен сам да следи за обявяване на датата на решението в срочните книги на съда. И в 14-дневен срок от влизане на решението в сила да се яви да заеме длъжността.

По този ред се възстановява на предишната длъжност и държавен служител, чието служебно правоотношение е прекратено поради влязла в сила оправдателна присъда. Когато възстановен на служба държавен служител не бъде допуснат да изпълнява съответната длъжност, той има право и на обезщетение в размер на брутната му заплата от деня на явяването му на работа до действителното му допускане да изпълнява служебните си задължения.

В конкретния случай читателят е длъжен да се яви в администрацията в 2-седмичен срок от влизане на решението, с което е отменено съкращаването на длъжността му. Фактът, че вече длъжността се изпълнява по трудово правоотношение, не бива да го смущава, защото само реалното му появяване запазва неговия статут. Органът по назначаването е длъжен да изпълни съдебното решение, с което е отменено прекратяването на служебното правоотношение.
11094
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД