Щетите, които човечеството нанася на природата и биоразнообразието, възлизат на 2 трилиона евро годишно, или на 6% от световния брутен вътрешен продукт, писа сп. "Шпигел", като се позовава на експертен доклад. Документът, озаглавен "Икономиката на екосистемите и на биоразнообразието", бе официално представен вчера на Деветата конференция за биоразнообразието на ООН, която бе открита в Бон. Тя ще продължи до 30 май и в нея ще участват участват 6000 делегати от 191 държави, подписали Конвенцията за биологичното разнообразие. Основни теми на конференцията ще бъдат унищожаването на природните богатства на Земята и обезлесяването на планетата.
Изследването е направено по инициатива на ЕС и германското министерство на околната среда. В него се посочва, че бедните държави по света понасят най-тежката част от бремето, породено от унищожаването на природното богатство на планетата ни. "Годишно в света изчезват 13 млн. хектара гора - това е три пъти територията на Швейцария", обяви германският министър на околната среда Зигмар Габриел. Най-застрашени са тропическите гори, които са убежище за 80% от биоразнообразието на планетата ни.
Очаква се в Бон канцлерът Ангела Меркел да обяви план за увеличаване на германския принос за защитата на горите по света. Германия ще инвестира годишно по 300 млн. eвро за тази кауза.
2 трилиона, ама то до едно време. После без проблем рязко ще стане 0. Като свърши природата.
Искам още информация:
- исторически за колко щети сме нанасяли годишно и с какъв ръст;
- какви са прогнозите за бъдещето;
- кои държави са най-отговорни;
- кои корпорации са най-отговорни;
- колко още за ощетяване е останало;