Германия планира да създаде нова служба, която да обединява различните й подслушвателни управления в специален щаб, който ще се намира близо до Кьолн, съобщи сп."Шпигел", цитирайки вътрешен доклад на немското МВР.
Новата техника за т.нар. "Телекомуникационно наблюдение" ще бъде инсталирана в административния апарат на МВР в града. Службата ще представлява на практика нов полицейски и шпионски център, който ще бъде изграден по модела на Националната агенция за сигурност на САЩ и на британския правителствен комуникационен щаб.
Вътрешното министерство иска да изземе функциите за наблюдение от германското външно разузнаване БНД, твърдейки, че новата служба ще може да осигури подслушване вътре и извън страната от едно място, пише "Шпигел". През последните години БНД беше замесена в няколко скандала за незаконно подслушване вътре в Германия, което й е забранено според конституцията. Проектът е идея на германското МВР, което контролира полицията и вътрешното разузнаване. "Евентуално сливане на наблюдението на телекомуникациите е на етап обсъждане", заяви говорител на министерството, цитиран от ДПА.
Досега четири служби във ФРГ имаха право на различни видове подслушване - Федералната криминална служба (БКА), Федералната служба за защита на конституцията, федералната полиция и външното разузнаване БНД, включително службите на 16-те провинции. Така в момента в Германия има над 75 различни управления за наблюдение.
Според "Шпигел" вече има конкретни стъпки за създаването на новия шпионски център. МВР е закупило скъпо оборудване на стойност 40 млн. евро за подслушване, което вече е пристигнало в новия "Сервизен център" в Кьолн. Паралелно с това ще бъде създаден нов "Компетентен център" в БКА, в който ще работят експерти от полицията и представители на Федералната служба за защита на конституцията, която е отговорна за вътрешната сигурност във ФРГ. По-късно двата органа ще бъдат обединени.
Това е част от плановете на правителството на канцлерката Ангела Меркел, обявени преди две седмици, да създаде Национален съвет за сигурност, пак по американски пример. Той ще бъде част от федералното канцлерство и ще отговаря както за вътрешната, така и за външната сигурност на Германия.
КРИЗА
В Германия се задълбочава пропастта между бедните и богатите, сочи актуален доклад на федералното правителство, съобщи "Дойче веле". Според него всеки четвърти германец е засегнат от бедността или е принуден да разчита на помощи от държавата. Официално 13% от германците са бедни, а други 13 на сто са на границата на бедността. Статистиката определя като бедни хората с чист месечен доход под 781 евро, и за благосъстоятелни - тези с над 3418 евро на месец. Леви политици използваха данните, за да призоват да се увеличи отново т.нар. "данък за богатите" и въвеждането на минималното заплащане, срещу което са консерваторите. През м.г. 165 000 богати германци са напуснали страната, което е с 6% повече от 2006 г., сочи доклад на Националната статистическа служба. Като най-предпочитаната цел остават страни като Швейцария, където са се преселили около 20 000 германци, 14 000 са предпочели САЩ, а 10 000 съседните Австрия или Полша.