:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,604
Активни 655
Страници 14,478
За един ден 1,302,066

60% от испанците се хранят на кредит

Снимка: Ройтерс
Испанците са принудени да взимат банкови кредити, за да си купуват основни хранителни продукти.
60% от испанците купуват основни хранителни продукти на кредит. Това показват резултатите от проучване за семейните разходи в Испания, направено от Националния статистически институт и цитирано от РИА "Новости". Повечето фамилии изхарчват заплатите си преди края на месеца и след това са принудени да теглят банкови заеми, за да си купуват основните хранителни продукти. Средната месечна заплата в Испания е около 1000 евро.

В изследването на Националния статистически институт в Мадрид се посочва също, че повече от половината си доходи испанците изразходват за погасяване на ипотечни кредити. "За последните девет години общата банкова задлъжнялост на испанците по ипотечни кредити, взети за покупка на жилище, се е увеличила три пъти и възлиза на около 900 млрд. евро. Тенденцията за бързото й нарастване продължава", обяснява пред РИА "Новости" Рафаел Гомес, преподавател по икономика в Мадридския университет.

В проучването на Националния статистически институт са взели участие над 5000 души, живеещи в различни испански провинции и на различна възраст. Според статистическите данни всеки пети испанец живее под прага на бедността и доходите му са малко под 60% от средния доход за страната.
29
2467
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
27 Май 2008 01:01
Преводът ли е тъп или изказването...?
Та аз (и почти всички мои познати)пазарувам 100% цял месец на кредит-с кредитната си карта.
И какво лошо има в това???
Нито ме прави по-беден, нито по-богат.
27 Май 2008 01:29
Абе доживяхме и това испанците да ни се виждат бедни.
27 Май 2008 02:06
Де факто и пазаруването с кредитна карта е купуване на "кредит", Люси. Фактически вземаш заем от кредитната компания, която плаща вместо теб покупката на момента, а ти и връщаш заема в края на месеца. Има и малка лихва, но няма да я видиш написана някъде.
В статията по всяка вероятност става дума за скапан превод, може би умишлено. В смисъл, че 60% от испанците не си покриват текущите разходи и влизат в овърдрафтове - нищо необичайно за развита държава.
27 Май 2008 06:03
Dinain , за съжаление почна да става обичайно , което НЕ Е добре. Едно е да си на кредит за къща( 5-6%) и кола(8-9%) , ама ако я докараш да не връзваш месечния бюджет и вземаш кредит за мамбо ( въпросът не е в начина на плащане , а в БАЛАНСА на картата ).
Моята банка , например , предоставя услугата " еasy web" . Онлайн може да извършаваш разплащания от текущата си сметка. Ако в нея има достатъчно да поддържаш баланса на кредитните карти на нулата и не плащаш лихви ( 18-20% годишно ) си О.К. Аз не съм платил и един цент лихва на евреите по хайдушките им условия . Поради което ме атакуват постоянно с предложения за още кредитни карти. Така са прилъгали преобладаващата част от населението на Северна Америка да си надхвърли възможностите. Така влизат в постоянен дълг и вземат нови заеми ( при все по-тежки условия ) да плащат ЛИХВИТЕ на старите. И не е от беднотия , а от лакомия и елементарна неспособност да си правят сметката. Напоследък глеам почнаха да ги ограмотяват щото нещата съвсем тръгнаха на изуй гащи.
Та добре е въпреки високите доходи все пак да се простираш според чергата си ( колкото и широка да е тя - вътре в нея и никакво мърдане ) .Ама ако не можеш , а требе да папаш ? Право в лапите на еврюхите кредитодатели.
27 Май 2008 06:31

VOCI,

27 Май 2008 08:08
Воцю е прав, макар че най-вероятно е седнал. То и за да бъдеш консуматор се иска акъл, иначе тръгваш надолу по "кафявата" река без гребла.
27 Май 2008 08:14
Според статистическите данни всеки пети испанец живее под прага на бедността и доходите му са малко под 60% от средния доход за страната.

значи 20% от испанските трудещи се (предполагам това прави към 4-5 милиона) вземат под 1200 лева?!
имаме новина: очаква се вълна от испански бачкатори да залее БГ в търсене на по-високи доходи

27 Май 2008 08:19
иначе вероятно голяма част от тази "задлъжнялост" е от типа описан от Dinain - магазините привличат клиенти като им продават на кредит, за да не отлагат или ограничават те покупките си поради липсата на кеш.
VOCI също е прав, че много хора не могат да си правят сметката, и накрая като са се нагушили с лесни кредити се оказват в несъстоятелност при първия лек икономически спад, уволнение или по-голям непредвиден разход. но не мисля че това може да се нарече "бедност" и "съществуване под жизнения минимум" - по-скоро данък "глупост и лакомия". така е било, така и ще бъде, амин


Редактирано от - Pavlik Morozov на 27/5/2008 г/ 08:20:09

27 Май 2008 08:20
Бре, горките испанци. То имало и други зле освен нас бе. Сега да започваме да мислим и за тях. Ами защо тогава сума ти българи отиват да работят там.
27 Май 2008 09:04
Нещо неясен ми се видя материалът, та реших да потърся оригинала на РИА "Новости":
Натиснете тук
В нем не сказано, как именно и когда проводились исследования в отношении платежеспособности испанских семей, однако известно, что НИС, как правило, оперирует с данными опросов не менее пяти тысяч респондентов

В проучването на Националния статистически институт са взели участие над 5000 души
"Номинальный средний доход на душу населения в Испании составил в прошлом году 23 тысячи евро
Средната месечна заплата в Испания е около 1000 евро.
каждый пятый испанец проживает за чертой бедности, то есть имеет доход, составляющий менее 60% среднего дохода населения"
"
всеки пети испанец живее под прага на бедността и доходите му са малко под 60% от средния доход за страната.
[/quote]

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
27 Май 2008 09:42
То и оригиналът един такъв достоверен....
Доход на домакинство е 23, 442 ? годишно (2006 г) а на човек е 8, 403 ? Натиснете тук
Доста сериозна е разликата между 60 % от 23, 442 и 60 % от 8, 403.
27 Май 2008 09:56
ЕЕЕЕ, ама какво ви става днес "СЕГА"? В материала за средствата от ЕС за туризъм бих казала несъответствие на заглавие и съдържание, в този....превода ли ви крив или какво ?
27 Май 2008 10:04
Манрико, ми кат не учат русский язык в училище...
27 Май 2008 10:09
Манрико, ми кат не учат русский язык в училище...
Ще си замълча, че от вчера съм one step closer to бан, а пък както се разбира от съседния материал, това означава "на крачка от бан-а"

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
27 Май 2008 11:39
статията е типична комунистическа пропаганда, тип работническо дело.
ползването на кредитна карта е задлъжнялост според господата дето до неотдавна ползваха сухо only...те ти свещена простота..
кредитната карта си е удобство , плащаш я всеки месец и ако си на 1 до 5% cash back не плащаш лихва а ти си цункаш секи месец от 100 до 200 гущера зависи от харчлъка ти.

Редактирано от - Gasparini на 27/5/2008 г/ 11:42:07

27 Май 2008 13:26
Heat:"Доход на домакинство е 23, 442 ? годишно (2006 г) а на човек е 8, 403 ? "
Не, не си прав -23, 442 на работещ(пък ако работи само един от семейство-става).И то за +-220 работни дни у годината(има места и 210 такива).И средно-щото югът дърпа много назад числата на севера.
27 Май 2008 13:33
Гаспарини
Някаква лихва има винаги, безплатни обяди няма
Воци
И не е от беднотия , а от лакомия и елементарна неспособност да си правят сметката.

Ти сам си го казал, Воци, но според мен не е чак такъв проблем. Не е беднотия, а лош финансов мениджмънт. Така е, много от хората нямат елементарна финансова култура. През последните 30 години финансовият сектор и кредитните компании в частност не спират да измислят и въвеждат нови и нови методи и врътки за плащане, уж да "улеснят клиента" - просто хората постоянно забравят че първият приоритет винаги е бил и винаги ще бъде печалбата на компанията. Разсрочено плащане, безлихвени кредити, гратисен период, точки, наградки, бонуси, звездички, ретроактивно връщане, възстановяване, заменяне, прехвърляне и т.н и т.н. - човек може да се изгуби, наистина Аз съм на мнение, че предмет "финансова култура" или нещо от рода трябва да се изучава още в гимназия. Лихви, инвестиции, застраховки, пенсии и кредитни карти са неделима част от днешния живот и всеки се сблъсква с тях и му се налага да ги използва - за разлика например от формулите за киселини и основи, дето се учат по химия, все още задължително
27 Май 2008 13:40
Не, не си прав -23, 442 на работещ....

Отстрани има една препратка където може лесно да се провери кой и какво е написал по този въпрос, аз само съм препредал данните.
Няколкото думи на английски или испански не вярвам да са проблем дори с най-елементарен речник.
27 Май 2008 14:15
Не бях ги гледал, аз ти говорех от мястото на събитията.
Вярно е (поне до близкото минало), че жените не работеха.Дори по времето на Франко за да работят, трябвало да имат писменно съгласие от съпруга си.
Та моята мисъл беше, че средната заплата за Испания е някъде там.
А в северните провинции +Мадрид и над тази.В моята област е някъде към 24400.
А парите на испанците не стигат, щото купуваха жилища по 250000-300000 за 100квадрата, а в петък и събота не излизат от баровете и кръчмите, и всяка по- голяма почивка(над 3 дена) ходят на майната си.Да не говорим, че в някои вериги за дрехи (zara; бершka и др.) в края на седмицата има опашки, кат у нас през 80те за портокали.
27 Май 2008 14:27
Аз съм на мнение, че предмет "финансова култура" или нещо от рода трябва да се изучава още в гимназия. Лихви, инвестиции, застраховки, пенсии и кредитни карти са неделима част от днешния живот и всеки се сблъсква с тях и му се налага да ги използва - за разлика например от формулите за киселини и основи, дето се учат по химия, все още задължително
27 Май 2008 14:43
Средната заплата в Испания по данните на техния статистически институт напоследък е малко под 20 к евро годишно и заетите са малко над 20 млн. Има разлика между средна заплата и среден доход. За друго беше думата - линия на бедност определена като 60% от 24 000 е нещо много различно от линия минаваща през 60% от 8000. Това е всичко нищо повече.
27 Май 2008 16:00
А, кога циганите в испания станаха 60%?
27 Май 2008 16:47
Испания не е сред страните с най-висока средна заплата в ЕС. От приятели, които живеят от доста години в испания, знам, че средната годишна заплата в Испания е около 18, 000 евро, което прави 1500 евро на месец. От тях "чисти"(след облагане с данъци) предполагам остават 1000-1100.Един среден лекар в Испания взима бруто около 4000 евро на месец, което прави около 3000 евро "чисти".
27 Май 2008 16:58
Когато хиспанските цигани захвърлят фламенкото и китарите и дойдат да бачкат в България , тогава нашите медийни хипопотами ще могат да си отварят устата от калната локва. За сега бягат от тук-там. Защото ако там мизерстват, то тук направо си пукат от глад. Без карти и овърдрафт.
27 Май 2008 20:29
Рекордни инвестиции & бърз кредит от Пощенска банка!

Съгласно индекса "бай Иван" (средна месечна заплата = 1 кв.м апартамент) същата в София вече удари 1300 еуро.
28 Май 2008 01:30
Няма лихва, ако си плащаш редовно. Кредитната карта (в разумни ръце) е голямо удобство - не носиш (губиш, крадат ти и т.н.) пари в брой, разходите ти се отчитат месечно - прозрачност в семейството и ред, имаш гаранция - можеш да връщаш стоки и да отказваш да платиш при търговски неизправности, без санкции за тебе, плюс намаления - някои кредитни карти ти носят бонуси, купони, а някои направо ти пращат чек 50 дол. за всеки 2000 долара похарчени по тях. Кредитната карта е и единствения начин да пазаруваш и да резервираш онлайн и т.н. Тя е лесен начин да вземеш назаем пари без лихва - има карти с нулева лихва за първите 6 месеца - човек може да си мести баланса от карта в карта. Никога не искаш от колеги и приятли до заплата. Кредитната карта ти създава и кредитна история, без която в развития свят не може. След 12 години с карта не само нямам годишна такса, а и лимита ми е в облаците, а имам три големи карти от трите вида, но активно използвам само едната. (Втората ти искат, ако наемаш СУВ.)

Ползата за търговците на дребно от масовото използване на кредитни карти - увеличава се оборота средно 3.5 пъти.

Как печелят кредитните компании - има специални четива по въпроса - от таксите на търговците, на начинаещите клиенти, от лихвите на батакчиите и други неща.

И аз пазарувам само с кредитна карта, също и храна. Но разходите ни за храна (качествена и даже гурме) сигурно не са повече от 15% месечно (без ресторанти).

28 Май 2008 02:20
Какво са се разциврили комунягите!
Кредита е извора на просперитета в света.
От това сме богати и охолни.
Тези които немогат по една или друго причина да боравят с това най мощно средство за забогатяване на свободният пазар да си седат вкъщи и да беднуват!
Не взимаите кредит бе дебили с дебилите ви.
Никой не ви задължава!
28 Май 2008 07:22
Чичо е прав. Разумното ползване е полза, глупаците веднъж влизат на червено -1000 до 5 000 Евро и после постоянно стоят в червената зона.
Веднъж ползваш тия няколко хиляди, после не ги връщаш, но вечно плащаш лихви по тях. А лихвите са около 1 % на месец.


Кредитната карта МАЕСТРО тука е 18 Eвро на година. Има и по скъпи. С тях може да се теглят пари и купува почти навякъде в Европа и в свеета.


Някой ще ми светне ли за Златна ВИЗА карта ? Моята Банката ми подари една . Аз съм неин клиент доста повече от десетилетие. Това означава , че 1 година няма да плащам за Виза карта.
А после се плащам по около 50 ? на година. Явно се надяват после да свикна с ВИЗА та и да плащам тия 50 Евро на година ?!?.


На мене ми е все тая, дали купувам с ВИЗА или с Маестро.
Визата просто ти дават парите и ги теглят от сметката ти след 6 месеца.
А с кредитната карта след 1 ден.
Това за мене не е важно.
Но съм чувал, че ВИЗА те застрахова при пътувания в чужбина ( например извън Австрия) ?
И още нещо, когато купувах телевизор ЛЦД, купувача каза, че щом го купя с ВИЗА, то получавам застраховка тза телевизора за 3 години ?
Това се отнася за всяка другастока -лаптом, мобилен телефон и т. н.
Вярно ли е това ?

Редактирано от - Душко на 28/5/2008 г/ 07:25:33

28 Май 2008 07:28
Ако някой е спец по въпроса. Телевизор около 1 метър диагонал (42 инча) кой е за предпочитане - ПЛАЗМА или ЛСД ???
При приблизително еднаква цена.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД