Бившият еврокомисар не смята, че критичните мнения на експерти за страната ни ще окажат влияние върху решението за България. "Едно нещо са експертните мнения и оценки, друго е политическото решение. Наказанията се решават на политическо ниво и не вярвам, че решението за България ще бъде наказателно", казва Фратини. Той добави, че е приятел на България и ще продължи да защитава нейните интереси. "Обикновено първо се помага, преди да се прибягва до обвинения и наказания", категоричен е Франко Фратини.
"Европа иска да види резултати колко случая за корупция са наказани, колко хора наистина попадат в затвора при доказана вина и как България информира европейските институции за съответните случаи. Трябва да се научите да подавате правилно информация", призова Фратини.
ГОРЕЩА ЛИНИЯ
Еврокомисията прикани страните членки да ускорят въвеждането на телефонна "гореща линия", по която да се съобщава за изчезнали деца. Единният номер за ЕС е 116 000, но до момента само Гърция и Унгария са го задействали. Зам.-председателят на комисията Жак Баро каза, че ще окаже натиск върху правителствата да въведат телефона до края на 2008 г. и да създадат трансгранична система за наблюдение на изчезванията на деца. У нас с въвеждането на номера трябва да се заеме Комисията за регулиране на съобщенията. Всяка година в Европа изчезват хиляди деца. През 2006 г. само в Белгия са изчезнали 3600 поради бягство, отвличане или сексуална експлоатация. Същата година във Франция изчезналите непълнолетни са 45 000.