Според Фридрих Шнайдер, водещ експерт по проблемите на нелегалния труд от университета в град Линц, загубите на ФРГ от сенчестата икономика се изчисляват приблизително на 349 млрд. евро годишно. Това е около 15% от БВП на Германия и почти се равнява на икономическия потенциал на провинцията Баден-Вюртемберг.
С помощта на социологически проучвания Институтът за германска икономика в Кил преброи количеството часове, отработени от германците нелегално, и оцени доходите им от този труд на 158 млрд. евро. Това съответства на три милиона пълноценни работни места, от които според експерти поне 1/3 от тази сфера би могла без проблеми да бъдат легализирана. Но засега държавата губи всяка година пет милиарда евро от невнесен данък общ доход и 12 млрд. като несъбрани социални осигуровки.
Нелегалният труд вече може да се окачестви като масов феномен в Германия, констатира "Дойче веле". Той винаги процъфтява там, където се изисква физически труд, като нелегалните работници работят в кафенета, ресторанти, като служители в хотели и строителството. Нелегалните домашни помощници от Полша например облекчават живота в семействата, където има тежко болни или възрастни хора. Армия от безименни чистачки пък работят в квартирите на непознати срещу заплащане на ръка.
Федералното правителство, изглежда, отдавна се е примирило с подобен факт. Още при създаването на "голямата коалиция" между християндемократи и социалдемократи преди три години те заявиха, че не смятат нелегалния труд или работата на черно за безобидни нарушения и обещаха последователно да се борят срещу това. Но според официалния отчет на Федералната сметна палата това отдавна не се прави. Напротив, авторите на документа констатират, че "законодателят не може да не признае, че нелегалният труд не е изгубил своята привлекателност".
Друга тежест в последно време за обикновените хора е покачването на цените заради поскъпването на петрола на световния пазар.
КОРУПЦИЯ
В окръжния съд на Мюнхен вчера започна първият съдебен процес за "черните каси" в концерна "Сименс", съобщи ДПА. Пред съда се яви бившият мениджър Райнхард С., който работил 38 години в компанията. Той призна, че от края на 90-те години до 2004 г. заедно с група свои сътрудници използвал нелегална система за подкупи в десетки страни срещу получаването на изгодни договори за "Сименс". Според вътрешно разследване на концерна общо били изплатени над 1.3 млрд. евро подкупи. Райнхард С. е обвинен в 58 случая на злоупотреба със служебното си положение. Прокуратурата разследва общо 300 души по случая.