За поредно лято сигурността по плажовете няма да бъде гарантирана. "Ще се повтори ситуацията от миналата година - от 220 басейна на територията на Варна разкрихме около 100, както и 42 плажа от всичките 47. Разкриваме тези, за които има подадени заявления. Никой не знае какво става с останалите, за които няма заявления. Няма механизми за контрол", заяви шефът на местното водно спасяване Лаврентий Силов.
В момента във Варна има 70 спасители, а са нужни 300. Така някои зони, които трябва да бъдат охранявани, ще останат без надзор. Според Силов недостигът на кадри не се дължи само на ниското заплащане - от 300 до 700 лв, а и на увеличаването на хотелите. "Просто нямаме такъв голям капацитет, трябва много хора, които да бъдат обучени", заяви Силов.
На среща в община Варна вчера стана ясно, че за едва 11 плажа са подадени заявления за откриване. Останалите вероятно няма да отворят на 1 юни, за когато е планиран официалният старт. Допълнителен хаос създава неяснотата кой точно ще стопанисва неатрактивните плажове. Това лято за тях ще отговарят общините, но държавата все още не е финализирала процедурите по прехвърлянето. Местните власти не са наясно как точно ще ги стопанисват и ще намерят ли фирми, които да проявят интерес. В същото време морето вече взе жертва. Преди три дни край Варна се удави 15-годишно момче.
|
|