:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,402
Активни 560
Страници 14,276
За един ден 1,302,066

26 студенти измамени от незаконен филиал

Нова афера с дистанционно обучение гръмна в Благоевград. Разследване на икономическа полиция разкри измама на 26 студенти, извършена от фондация "Ноблес", съобщи МВР. Засега е установено, че всеки от 26-те е ощетен със сумата от 3000 до 6000 лв.

Млади хора сигнализирали за аферата в прокуратурата. Те били уведомени от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", че са изключени заради представени фалшиви академични справки при записването им директно във втори и следващи курсове след прехвърляне от друг ВУЗ. Студентите обаче твърдят, че са издържали писмен изпит по история, проведен от преподаватели на Шумен в Благоевград. След класирането те били "записани" в първи курс задочно или на дистанционно обучение в изнесения филиал на университета в Благоевград. И си платили за обучението.

Още през 2002 г. Шуменският университет е сключил договор с фондация "Ноблес" за организиране на дистанционно обучение. Неин представител е била 59-годишна шуменка. Тя и още двама мъже от Благоевград набирали кандидати за този вид обучение. Един от представялите се за юрист в Шуменския университет е благоевградският адвокат Иван Р., съобщи Дарик радио.

Икономическа полиция разкри, че в периода 2002- 2007 г. са измамени общо 180 кандидат-студенти, които срещу такси от по 300-500 лв. за семестър плащали парите, но не били водени легално като такива в Шуменския университет.

От МОН посочват, че не са акредитирали проект за филиал на ШУ в Благоевград и такъв не е откриван. ВУЗ в България нямат право да сключват договори с юридически лица за обучение на студенти в степен "магистър" и "бакалавър", информират от МВР.

Районната прокуратура в Благоевград ще търси отговорност от тримата "представители" на фондацията.

ОПРАВДАНИЕ

Бившият ректор на Шуменския университет Добрин Добрев коментира пред "Сега", че всяка дейност на вуза е била законна. Договорът с фондацията е сключен от предшественика му Галин Петров и е продължаван с анекс. Към момента на сключването му законът е разрешавал на вузовете да обучават студенти по поръчка на външни организации, обясни проф. Добрев. Той твърди, че след забраната приемът на студенти е прекратен. Записаните обаче продължили обучението си в центъра за дистанционно обучение. Според Добрев до края на 2007 г. законът разрешаваше университетите да обучават студенти в различни форми и специалности, които са били в процес на акредитация.
7
3031
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
27 Май 2008 07:48
Да им направят един тест диктовка и ще се види какви студенти са...
27 Май 2008 09:22
Дърти университетски мошенници мамят младежи, които искат да учат, но Хера не ги харесва за студенти и диктовка иска да им прави. Значи могат да бъдат мамени на воля, щом не са одобрени от Хера. Дъ тъ у Хера.
27 Май 2008 11:21
Хер Васко ,
щом са ги изработили , те не стават и за диктовки. И да знаеш , че тази държава е пълна с престъпно умни хора. Пазиш се от всеки, и току виж в това опазване някой ти минал отзад.
27 Май 2008 12:18
Тук тарикатите са използвали една вратичка в закона, че ВУЗ-овете могат да обучават студенти за нуждите на фирми и организации.Всичко щеше да бъде наред, ако заедно с това изискваха въпросната организация да сключи трудов договор с обучения за 2 или 3 години например. Тогава ми е много интересно как въпросната фондация НОБЛЕС в която няма нито един човек на трудов договор ще осигури работни места за 500души.А в момента, това си е чиста корупционна схема за влизне във ВУЗ без приемен изпит. Плащаш по сметка на фондацията 500лв. например. Тя подава искане до ВУЗ-а, че си много ценен кадър, който трабва да бъде обучен, плаща ти таксата от 100лв. (примерно) на семестър и после упражнението се повтаря докато завършиш. Всички членове на фондацията са декани или ръководители на катедри в съответния ВУЗ и печалбата се разпределя помежду им под формата на хонорари и други "позволени от закона начини". После завършваш, вземак си дипломата и по добре познатат схема на партийни назначения може и министър да станеш...
27 Май 2008 16:52
Ноблес Облидж?!!?

Посочете верния превод:
а) благородният се облизва
б) благородният задлъжнява
в) благородството задължава




27 Май 2008 19:27
Предлагам друг вариант :
г) Благородният се облажва.
27 Май 2008 19:34
Може би е "nob-LESS"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД