Нова афера с дистанционно обучение гръмна в Благоевград. Разследване на икономическа полиция разкри измама на 26 студенти, извършена от фондация "Ноблес", съобщи МВР. Засега е установено, че всеки от 26-те е ощетен със сумата от 3000 до 6000 лв.
Млади хора сигнализирали за аферата в прокуратурата. Те били уведомени от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", че са изключени заради представени фалшиви академични справки при записването им директно във втори и следващи курсове след прехвърляне от друг ВУЗ. Студентите обаче твърдят, че са издържали писмен изпит по история, проведен от преподаватели на Шумен в Благоевград. След класирането те били "записани" в първи курс задочно или на дистанционно обучение в изнесения филиал на университета в Благоевград. И си платили за обучението.
Още през 2002 г. Шуменският университет е сключил договор с фондация "Ноблес" за организиране на дистанционно обучение. Неин представител е била 59-годишна шуменка. Тя и още двама мъже от Благоевград набирали кандидати за този вид обучение. Един от представялите се за юрист в Шуменския университет е благоевградският адвокат Иван Р., съобщи Дарик радио.
Икономическа полиция разкри, че в периода 2002- 2007 г. са измамени общо 180 кандидат-студенти, които срещу такси от по 300-500 лв. за семестър плащали парите, но не били водени легално като такива в Шуменския университет.
От МОН посочват, че не са акредитирали проект за филиал на ШУ в Благоевград и такъв не е откриван. ВУЗ в България нямат право да сключват договори с юридически лица за обучение на студенти в степен "магистър" и "бакалавър", информират от МВР.
Районната прокуратура в Благоевград ще търси отговорност от тримата "представители" на фондацията.
ОПРАВДАНИЕ
Бившият ректор на Шуменския университет Добрин Добрев коментира пред "Сега", че всяка дейност на вуза е била законна. Договорът с фондацията е сключен от предшественика му Галин Петров и е продължаван с анекс. Към момента на сключването му законът е разрешавал на вузовете да обучават студенти по поръчка на външни организации, обясни проф. Добрев. Той твърди, че след забраната приемът на студенти е прекратен. Записаните обаче продължили обучението си в центъра за дистанционно обучение. Според Добрев до края на 2007 г. законът разрешаваше университетите да обучават студенти в различни форми и специалности, които са били в процес на акредитация.
|
|