:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,353
Активни 490
Страници 14,227
За един ден 1,302,066

Билетът в София все пак става 1 лв. от юли

Кметът изостави обещанията за по-качествена услуга и се оправда с поскъпването на горивата
От 1 юли софиянци ще плащат по 1 лв. за билет в градския транспорт вместо досегашните 70 стотинки, съобщи БТА. Общината ще увеличи и цените на картите, въпреки че кметът Бойко Борисов обеща първо да вземе мерки за подобряване качеството на услугата и после да вдига цените.

Най-голямо е увеличението при единичните билети - 43%. Талон от 10 билетчета ще струва 7.50 вместо досегашните 6 лв. (25% ръст). Възстановява се и талонът за 5 пътувания (4.25 лв.) Еднодневната карта за всички линии скача от 3 на 4 лв., 5-дневната - от 12 на 15 лв., а месечната - от 37 на 50 лв. Фишът за нередовен пътник, непожелал да плати наказателен билет от 10 лв., се вдига двойно - на 20 лв. Цените на картите за преференциално пътуване на студенти, ученици, пенсионери, инвалиди, няма да се вдигат, уточняват още от общината.

От общината аргументират предложението за поскъпване на транспорта с резкия скок на горивата. Още в началото на годината бе ясно, че в бюджета на СКГТ ще има дефицит от 30 млн. лв. Част от дефицита се дължи на повишените заплати в транспортните фирми след заканите за стачката, дупка се отвори и покрай новия конкурс за отдаване на линии на частници. При него спечелилите поискаха по-висока цена на километър спрямо вече изтеклите договори. Вчера от СКГТ обясниха, че и при предложеното в момента увеличение разходите ще надхвърлят приходите с около 10 млн. лв. Намерения за вдигане на билетите заради поскъпналите горива вече обявиха и други общини. В София последното увеличение на тарифата е от 2006 г., когато цената скочи от 40 на 70 стотинки.

Очаква се предложението да предизвика спорове в СОС, въпреки че съветниците отчитат обективното покачване на цените. От опозицията неведнъж са настоявали за нова политика по преференциално пътуване, защото в момента от облекченията се възползват и хора без финансови проблеми и общината редовно стига до преразход. Има и идеи цената на билета да се обвърже с инфлацията и да расте периодично, за да се избягват резките скокове.



ЗАВОЙ

Решението за вдигане на цените идва след двукратно отлагане. Първоначално от общината обявиха, че цените ще се вдигнат от 1 март, а впоследствие бе даден втори срок - 1 май. Тогава се предлагаше същият скок в цените на билетите и по-нисък при картите, но кметът Бойко Борисов оттегли докладната. Той обясни, че цената няма да се повишава, докато не се вземат мерки за подобряване на качеството на услугата. Тогава Борисов даде като пример предстоящо преструктуриране на транспортните фирми и закупуването на нови автобуси. Около промените във фирмите обаче продължават да текат спорове. От началото на годината пък до момента са доставени 9 нови автобуса.
19
2295
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
27 Май 2008 01:44
Сега вече ще видите, какво означава задръстване, когато всички яхнат бричките си вместо да плащат по 1 лев на тъпите, крадливи софийски общинари...
27 Май 2008 02:56
A da zema da wi ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ................................
Тъкмо преди да дойда
27 Май 2008 03:36
по една перка в дирника и като карлосон
27 Май 2008 06:13
Редовно си дупча билет, но от наесен може да започна и да пропускам. Нормални ли са? В София живеят около 1, 2-1, 5 млн. души. Една трета да ползват градски транспорт, защото без него на практика е невъзможно да се придвижваш, това са поне 300 000 лв. на ден от билети. Ако някой се вози гратис, защо проблемът трябва да става мой - общината да си ги контролира и в автобусите да се качват само хора с билети и карти.
27 Май 2008 07:27
и после ще искат да не си карам колата. ще си я карам и още как. но 1лв да дам за да се возя в претъпкан, вмирисан и раздрънкан автобус - е няма да стане.
27 Май 2008 08:49
Абе спомене ли се някога за увеличение на цените то винаги се изпълнява (природен закон), затова за намаление даже не се споменава.
27 Май 2008 09:19
И какво ще постигнат с това? По-ниска събираемост на доходите, защото повече хора ще рискуват да се возят гратис, а контрольор така или иначе се мерва веднъж на високосна.
Изобщо не трябва да вдигат цените, ами да засилят контрола, така че да не можеш да се качиш без билет или карта. 1 лв. е твърде много за безобразното качество на услугата, а повишението бърка в джоба на изрядните платци, които са малцинство - мнозинството така или иначе не плаща.
Аз и без друго ползвам градски транспорт от дъжд на вятър, но сега явно окончателно минавам на кракомобил и колело, а в лошо време - на такси. Така де, ако за да стигна от точка А до точка Б с такси плащам 3 лв., а с градски транспорт (с прекачване) - 2 лв. за какво изобщо говорилм?
27 Май 2008 09:27
На Бойко пак някой друг му е крив. И министър председател да стане пак други ще са му криви. Не стига. че държавата си държи половината сметки в СИбанк. Нчма отърване от ченгетата.
27 Май 2008 09:39
Винаги съм се чудила защо в София си остава тази система за гр. транспорт? Самотаксуване, контрольори, елечета, карти, камери закачени по контрольорите...и прочее безумия Ако се направи една проста сметка за събираемостта на парите на гражданите за билетчета какво излиза - трябва да си купим билет от специална будка на Градския транспорт или павилион за вестници. И тук допълнителни разходи - за заплати налелките, които ги продават и тн и тд. След това по някое време тези пари постъпват в касата на фирмата, вероятно в края на месеца, не знам. Колко хора купуват билети или имат карти - малцинство, а контрольорите - все по-скъпи и по-неефективни.
В други градове - напр. в Пловдив има кондуктори във всяко превозно средство. Обикалят из него и продават билетите. В края на смяната се отчитат в касата и парите за деня са в нея и готови за по-нататъшна употреба. Хората най-чинно си плащат, който има карта я показва. Това съм видяла там и се питам - не е ли по-ефективно да се действа така? Хем и заетост се осигурява - но отново по-ефективна, защото ако една кола има двама шофьори има и двама кондуктори, за да се покрива разписанието.
Ползвала съм градски транспорт и "в други градове" като Истанбул, Щутгарт, Будапеща...решенията са или електронни карти или директно плащане (вътре в автобуса отсистемата) или друго, но това, което е в София никъде не съм видяла. Явно, за да се държи в употреба тази система, има някакви ползи...ама не знам за кого, помогнете да отгатнем от един път
27 Май 2008 10:02
А дали може някой разумно да ми обясни как се образува цената на един билет? Конкректно в София? Например - разходи за гориво, амортизация, разходи за заплати и осигуровки на шофьорите, административни разходи, техническа поддръжка на автобусите и пр. Това разделено на брой автобуси и брой курсове на ден, след това на осреднен брой пътници в автобус /предвид факта, че автобусите винаги са претъпкани/. Да се прибавят разходи да инвестиции /закупуване на нови, подчертавам, нови автобуси, обучение на водачите и пр./ И едва тогава да се говори за цена на билетите, разходи по обществения транспорт и други подобни. Да не забравя, този транспорт е обществен, т.е не печалбата е определяща.
В момента единствено се говори за повишаване на разходите /без да има яснота какви са/, за поскъпване на горивото /какъв е разходът на един автобус на 100 км?/ и - хоп, нови цени на билетите.Мерси казвам аз на този подход!
27 Май 2008 10:19
в цената сигурно са калкулирани и авторските на фолкпевиците, дето ги слушат шофьорите. а иначе по татово време имаше един виц, дето шопът казва: и 1 ст. да струва билета, няма да си дупча....
27 Май 2008 10:53
мухоБойко-о-о-о!!! Що така бе мойто момче! Те нали лошите само увеличават цените! Нали щеше нова организация да въвеждаш? Нали чужди модели щяхме да видим внедрени! /То преди изборите не бяха хвалби, не бе чудо!- Просто поредния пожарникарски балон се пукна. Ама така е - виновно е международното положение! "Аз ги фащам, те ги пущат"
27 Май 2008 11:57
въпросът не е колко ще струва билетчето, а отношението ни към него
въпроси:
защо подминават и не глобяват бабанките,
защо подминават циганите,
защо са всичките хитренки и от двете страни,
защо е това мамене от страна на задебелялите началници,
защо няма осветляване как стават нещата вътре в кухнята на измамниците,
защо ние си траем и се съгласяваме
защо вестник сега не изпрати журналист в швейцария и по други места и подробно да ни разкажат от извора, каква вода и как я пият хората,
докога ще ни правят маймуните на маймуняк
защо в дванайсет часа по обед един ден в софия има вселенско задръстване примерно на руски паметник, а друг ден по същото работно време няма:дали не е пренасочване към бензиностанциите и завъртане на оборота срещу сухо за някого
и защо когато си стоял пресиран час и повече няма обезщетение:минаваш през шофьора на слизане и ти връща билет
защо се движат тролеите на ята
защо няма елколонки навсякъде
защо няма ритмичност по графика
защо дрънчат неща в автубуса, които се оправят с една отвертака и клещи
защо има реклами с доносници и колко се заплаща рекламата
защо рекламата отнема виждането през прозореца
защо не се отопляваха
и еtc
27 Май 2008 12:07

Увеличените приходи от билетчета направо в касата на ГЕРБ на Бойко Борисов ли
ще отидат?
27 Май 2008 16:37
Кара Миа,
доколкото ми е известно, контрольорите в СКГТ са на минимална заплата и процент от глобите и актовете. Казват, че 30 на сто от тях остават за чичковците и лелките със сини елечета. Отделно, че контрольори, които в рамките на месец не представели определен брой взети глоби и актове били уволнявани...

27 Май 2008 16:40
Хамалин,
ако разбереш отговорите - сподели

27 Май 2008 19:57
В София има най-голям поток пътници, най-дълги линии, най-много прекачвания.Билетите в София трябва да са най-евтините.
Защо не са ? Една от причините е че всички билети в България, и за цирк
и за маршрутка, се печатат от министерство на финансите. Само тези за софийския
градски транспорт не.
27 Май 2008 21:38
на билетите пише
за еднократно пътуване
аз пътувам еднократно до работното си масто сутрин и еднократно до вкъщи
като сменям различни автобуси
от написаното означава че с едно билетче може да се пътува еднократно еднократно като се сменят различни линии от столичния масов транспорт
27 Май 2008 21:56
007
един автубус от градския транспорт харчи 40-50 ритра на 100 и превозва 10 000 на ден
колите за 10 000 геврекаджии харчат по 10 на 100 демек 100 000 литра гориво на седмица по 250 стотинки на литър колко стотинки акциз на литър прибави това че и правителството прибира парите от бюджета на софия и ще ти стане ясно защо не се урежда столичния градски масов транспорт
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД