:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,903
Активни 423
Страници 19,833
За един ден 1,302,066
Бизнес

Родните спекуланти са по-страшни от световната криза

В България пазарът често се развива противоположно на международния
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Ако прилагаме възприетия по света аршин за нашата инфлация, би трябвало да наречем поскъпването на храните не просто "голямо", а рекордно.
Държавните лидери на страните от ЕС се разтревожиха от поскъпващите горива и храни и смятат да обсъдят проблема след две седмици. Любопитно е какво ли ще каже пред колегите си българският президент Георги Първанов - лидер на държавата-членка, в която заплатите са най-ниски, но за сметка на това поскъпването на храните е най-високо. Ако неговите съветници го съветват да стовари всичко на световната криза, от която България няма как да избяга, хубаво е да знае някои



особености на българския пазар,



които са уникални. У нас хората плащат повече не толкова заради червената вълна, минала по борсите, или заради спекулативното вдигане на котировките на петрола, колкото заради алчността на родните и чуждите спекуланти.

Според експертите в световен мащаб храните поскъпват заради един съществен фактор. Когато изпечените играчи на борсите видяха, че цените на акциите на фондовите пазари започнаха да потъват, те усетиха, че по-уютен пристан се оказват стоковите борси. Видя се, че печалбите от спекулативни сделки с жито, царевица, слънчоглед са не по-малки от онези, които се осигуряват при поскъпването на акции, облигации, деривати.

Резултатът е рекордно поскъпване на храните в целия свят, гладни бунтове, бой за хляб от Хаити до Египет. МВФ предупреди: Ако поскъпването продължи със същото темпо, това ще доведе до гладна смърт на стотици хиляди души по света и ще унищожи напълно постигнатия в последните 5-10 години напредък на бедните страни.



Къде сме ние?



Скокът на цените на храните в България за пореден път засенчи поскъпването в Западна Европа. От доклад на Брюксел лъсна шокиращият факт, че докато на пазарите на 15-те стари-членки увеличението е с 5-7 на сто, то у нас цените са изригнали с 21.8% за година.

Очевидна е ловкостта на родните фермери и търговци да надуват цените. Те доказаха, че от всяка световна тенденция може да се печели. Например родното жито миналото лято се оказа по-скъпо от това в целия ЕС и САЩ, въпреки че сушата не бе само в България, а в цяла Европа. При млечните продукти търговците отново се поувлякоха. В резултат някои сирена поскъпнаха само с 25%, а други - с цели 80%.

Нищо чудно след месец да чуем, че световните финансови спекуланти са принудили родните търговци да продават скъпи храни. Още през март стана ясно, че фермерите ще искат отново рекордно високи цени. Оферти на борсата в София за "сделки на зелено" с доставка през юли са за 350 лв. за тон без ДДС, т.е. с цели 70 лв. повече от миналата сушава година. А няма никакви пазарни аргументи да се започне новата кампания с такава висока стартова цена, защото реколтата се очаква да е близо два пъти повече от миналата година - над 4 млн. тона. Елементарно е, че свръхпроизводството не надува цените, а ги сваля.

Хлебопроизводителите също се преструват, че не са чули данните за реколтата, и заявиха, че цената на хляба ще върви нагоре. Индиректно виновен отново е ЕС. Оказа се, че работниците им масово отивали да работят в другите членки на общността заради по-високите заплати. Затова фурнаджиите сега трябвало да наемат нови хора и да инвестират по 1000 лв. за тримесечното им въвеждане в занаята.

При слънчогледа също има свръхпроизводство най-вече защото е модно да се сее заради биогоривата, но това не пречи олиото да е минало 4 лв. за литър.

В България има и очеваден пример как нашият пазар може да се развива



наопаки на международните тенденции



В края на 2005 и пролетта на 2006 г. големите фондове започнаха ударно да купуват нерафинирана захар, която после препродаваха. Инвеститорите предвидливо усетиха, че суровината ще намалява в световен мащаб, защото един от най-големите производители - Бразилия, започна да преработва захарната тръстика не в захар, а в биоетанол.

Българските производители също забелязаха поскъпването по международните пазари, но толкова се увлякоха в копирането му, че изпревариха с пъти цените в ЕС. Статистиката показва, че от октомври 2005 до март 2006 г. цената на едро на захарта скочи от 90 ст. до 1.45 лв. за кило, а на дребно закова 2 лв. В крайна сметка се оказва, че в ЕС бялата захар е с 60% по-евтина, отколкото в България.

Премиерът Сергей Станишев привика шефовете на 5 от 6-те захарни завода за обяснение, но вместо да дадат доводи, мениджърите обещаха да намалят цените до 1.31 лв. на едро и 1.51 лв. по магазините. Поевтиняването у нас обаче съвпадна с внезапно, невиждано голямо поскъпване в ЕС. На 2 април 2006 г. на борсата в Лондон цената на суровата захар счупи рекорда от $480 за тон. Такава бомбастична цена за първи път бе регистрирана в историята на борсовата търговия. У нас обаче случващото се в Обединеното кралство не се усети, а обещаното поевтиняване продължаваше. Най-вероятно защото в България този рекорд сме го надминали месеци по-рано.

Ако хаосът и



желанието за свръхпечалби



диктуват пазара на храните, във финансовия сектор отражението на кризата е доста "нормално".

Световната икономическа буря просто подсилва тенденции, които и без това са обективни за българската икономика - поскъпването на кредитите, нормализирането на ръста на фондовата борса, успокояване на ръстовете на чуждите инвестиции.

Банките и капиталовите пазари, естествено, са първите преки потърпевши от кредитната криза. Трезорите в световен мащаб се наложи да отпишат стотици милиарди долари и евро заради обезценените ипотечни облигации, а МВФ оцени загубите на близо 1 трилион долара. Цените на акциите на борсите паднаха. Ликвидността рязко намаля и паричният ресурс, с който работят трезорите, поскъпна. При положение че повечето български банки се държат от европейски гиганти и купуват ресурсите на европейските пазари, поскъпналият ресурс се отрази и на родните банки. Те се видяха принудени да увеличат лихвите по кредитите. Анализатори на пазара отбелязаха, че такова поскъпване на жилищните заеми, каквото се случи през април, от години не е ставало. Естествено, световната криза не бе единствената причина за вдигането на процентите, но със сигурност наля доста масло в огъня. Хубави новини имаше единствено за онези, които предпочитат да спестяват, защото заради нуждата от свежи пари банките навлязоха в агресивна надпревара за по-високи лихви по депозитите.

По принцип в такива случаи намаляват и темповете на бизнес кредитирането и това е лошо за фирмите, които разчитат на заеми. Но у нас ситуацията не е такава. Данните на БНБ показват, че огромният ръст на кредитите от 2007 г. - в рамките на около 60%, се запазва с тенденция към леко намаление. Това важи и за заемите за бизнеса. Един от най-лошите удари, които могат да бъдат нанесени върху българската икономика, са именно ограничаването и поскъпването на кредитирането за бизнеса, особено за малките и средните фирми. Засега тези проблеми не са налице, но ако кризата се пренесе в Европа и се задълбочи, е възможен по-чувствителен спад при отпускането на кредити. Но има все по-голям шанс това изобщо да не се случи. Тези дни изпълнителният директор на винаги предпазливия МВФ Доминик Строс-Кан вдъхна оптимизъм, като заяви, че най-тежкото от кризата вече е преминало, макар че напрежението в краткосрочен план ще продължи и възстановяването няма да е леко. Както се казва - от неговите уста в Божиите уши.
Снимка: Ройтерс
Мнозина анализатори са склонни да повярват на тезата, че спадът на фондовите борси е пренасочил свободните капитали към търговията с петрол и това е допринесло за спекулативното поскъпване на котировките.
 Черният хумор твърди, че световната криза с поскъпването на храните е започнала, когато китайците внезапно осъзнали, че оризът е само гарнитура към основното ястие. Повишената консумация на този необятен пазар натиска цените на основните храни непрекъснато нагоре.
24
3985
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
02 Юни 2008 05:55
"Спекулант" в цивилизованият свят на пазарната икономика е инвеститор който поема повече рискове.

Комунягите в безкрайната им тъпотия и лицемерие bark at the wrong tree.
02 Юни 2008 07:22
Както винаги, създанието FL се измоча на метеното.В прав текст - фундаменталната простотия, че повишаването на заплатите води до повишаване на стандарта, се размаза като балон пълен с вода на тротоар.Повишаването на цените води до ръст на инфлацията, която от своя страна е води до неконкурентно ценообразуване спрямо различните стандарти.И това е заради глобализацията, която еднаквизира цените на различни стоки, в различни райони на планетата, и липсата на дребен и среден бизнес, който да гарантира конкурентно ценообразуване.И си е точно спекула, а не инвестиция.Изобщо капитализма си е сбъркан строй, самият факт че FL го подкрепя е показателно.
02 Юни 2008 09:35
Добре, нашите са "алчни и гадни спекуланти", но аз си спомням от часовете в гимназията, че самия пазар има ограничителни механизми - нали аз мога да искам 100 лв за кило картофи, но клиентите няма да ми ги купят, а ще отидат на другата сергия, където са по 5 лв. В прав текст - като нашите продават скъпо, защо не купуват храни от чужди търговци на едро?
02 Юни 2008 09:53
В Кюстендилско "инвеститори" изкупуват черешите на цена 50 стотинки. Сигурно са комунисти според FL ?
02 Юни 2008 10:31
Мечо, точно това става.
Внася се отвън. Където стоката е произведена с дотации от държавата ИМЕННО за да се осигури заетост на собственото население, която още повече се подобрява, ако може и да се изнася евтино.
А ""нашата"" държава усърдно им помага, като си затваря очите за смешните цени, които се обявяват на границата и нищожните съответни митнически налози.
Затваря си очите и за Нашите мутри прекупвачи.
Те излиза, че играят против интереса си, като смазват родните производители. А всъщност те са една тайфа с вносителите.
Резултатът - българските ниви буренясват, цялото земеделско население тъне в нищета.
Заради която го въртят на пръста си с дребни залъгалки, като социални помощи, дръвца за зимата и други подобни.
Вместо да е икономически самостоятелен и независим от пазара и т.н., българският земеделец е в ужас как да намери поне тока да си плати, и гледа с надежда към властта за подаяния, като едно болно гуреливо куче.
Което е и целта.
02 Юни 2008 10:51
Защо не се внася отвън ли?
Това, което ще разкажа, едва ли е валидно за всички случаи, но го знам от почти първа ръка и е показателно.
Собственичка на малка баничарница със собствена фурна. Разтревожена от покачаването на цените на олиото, решава да организира собствен малък внос (но на едро) от друга страна (не споменавам подробности, за да няма жената неприятности). Споделя за идеята с приятелка. С кого е разговаряла тя (приятелката) не е ясно, но след ден-два идва набит младеж и много учтиво казва на собственичката, че ако внесе макар и само веднъж, на другия ден магазинчето/фурната няма да ги има. Толкова... идеята автоматично отпаднала.
02 Юни 2008 11:14
"Мнозина анализатори са склонни да повярват на тезата, че спадът на фондовите борси е пренасочил свободните капитали към търговията с петрол и това е допринесло за спекулативното поскъпване на котировките"- не нуждо да вярвата просто го правят само сравняваш произведеното количество и търгуванато и ти ставя ясно че в момента се търгуват количества на нефт-фючърси много над възможното производство-отделно още от ноември същото говори и генералния секретар на ОПЕК , ама няма кой да слуша или не му оттърва.
02 Юни 2008 11:24
дъртия реалист е много прав, след неговия постинг е трудно да се каже повече. ще ми се на пазара да си купувам пак като едно време зеленчуци и плодове българско производство, ама нема да стане, докато нашите политици работят за джоба си а не за народа си!
Децата стават се по-малоумни и не различават Мустафа от Шибил на матурите, те ще са тази пластелинена маса удобна за мачкане и оформяне по вкуса на всеки крадлив и безскрупулен политик разполагащ се с правомощията си било то в БГ или Брюксел.
02 Юни 2008 11:55
Освен доста читатели-слушатели-зрители, явно има съществен брой медийни работници които още не са разбрали, че от година и половина България е част от общо икономическо пространство наречено ЕС. Покупките от страните в това пространство не са "внос" и "износ". В единното икономическо пространство цените на борсовите стоки отиват към уеднаквяване. Където цените са били по-ниски ще се качват, където са били по-високи може дори и да паднат. Както един строителен работник отива в друга страна от общото пространство ако плащат повече, така селскостопанския производител продава в друга част от ЕС ако му е по-изгодно.
02 Юни 2008 12:11
Право вели FL, спекулантите са хора с по-здрави нерви, които поемат риска вместо някого другиго, така че този някой друг да може да разчита на сигурни доставки, пък макар и на по-висока цена. И като шекера бил по-евтин в лондон, що не натоварихте едно корито с евтин шекер и да залеете скъпия български пазар? Сигурно щот това с лаф мухабет не става, а трябва някой смел спекулант, за да го направи. И за какви толкова спекули говорим, след като сме част от огромен отворен пазар? Проблемът е, че никой от родните производители не е свикнал да отчита цената на труда, това им беше последен кахър в ценообразуването. Сега ще се усетят, че не само суровината, данъка и печалбата определят цената на продукта, щото баничарите и хлебарите отидоха да строят в Германия и Испания.
02 Юни 2008 12:12
...от година и половина, България е част от общо икономическо пространство, наречено ЕС...
Е, и?
Какво Ви пречи уважаемий г-н Heat да си заредите колата от Румъния с по-евтин дизел?
Или пък да прескочите до Гърция, за да си купите евтино бяло саламурено(тебеширено) сирене - "FETA", дребни маслинки и "висококачествен" зехтин(почти истински)...
Да Ви припомня ли: - "Мойто татко "Тцар" и има дупка в пясъка. От дупката вади готови чорапогащи..."!
Стар и тъп виц, но с времето ще става все по-актуален!
02 Юни 2008 12:18
Какво Ви пречи уважаемий г-н Heat да си заредите колата от Румъния с по-евтин дизел?

Нищо не ми пречи, само дето няма смисъл защото цените са като тук (по разказ на човек минал съвсем скоро и човека заслужава доверие).
Не става въпрос за пазаруване на дребно, а ако някой иска да си зареди бензиностанцията с една цистерна дизел може да го направи в Бургас, Солун, Плоещ и прочие все едно е същата държава. Ако съм търговец на сирене, никой не ми пречи да си купя един камион от Троян или от Кавала, може и до Букурещ да отскоча ако е по-изгодно....
02 Юни 2008 12:30
P.S. Нагледна илюстрация как се провят читателите на канарчета
- цените в ЕС 15 се сравняват с българските. Дребна подробност е че в ЕС има 27 страни и България не е от ЕС15 а от другите (с които сравнение естествено няма )
- При 2 евро за един хляб поскъпване с 20 цента е 10%. Същите 20 цента при хляб от 0.50 евро са 40% поскъпване. Сравнение на проценти е коректно при еднакви начални условия, но естествено ако % подкрепя тезата а началните условия не, то се съобщават само процентите а не абсолютните числа.
- сравнява се борсова цена валидна за покупки на много тонове с цена на дребно в магазин (опаковки, транспорт, данъци, разходи....) и се получава че някой лъже
.... .... .....
02 Юни 2008 12:32
Като гледаме и др.Тадаръков е на мнение, че има конспирация срещу българския земеделец. Като му казаха, че парите не са за него, а за производителите, той се обиди и си основа земледелска партия.
Отдавна е известно, че в страни със земледелски партии се гладува.
02 Юни 2008 13:31
Не цапайте Форума с името на отрепката "Тадаръков". (по-правилно би било да се нарича "Многоръков"
02 Юни 2008 15:07
Научи се и народът, ей!
Пазар. Градски. Маса. Баба сложила туй-онуй, сред което китки магданоз. "Колко струват?" - "Еди-колко си" - "Защо толкова, вчера беще по-малко?" - "Ама вдигнаха цената на бензина" - "Абе, бабо, ти с бензин ли ги поливаш?".
Друг случай. Селска кръчма. "Дай една ракия и една минерална вода". Минералната вода е по-скъпа от ракията. "Защо така?" - "А знаеш ли, че чак от града я карам тая вода?" - "Брех, че ти на всяка бутилчица билет ли купуваш?".
Така че - вината на държавните и частни спекуланти е ясна, ама тарикатите "от народа", както се вика, не щат да изпуснат и те поне малко от келепира.

Редактирано от - генек на 02/6/2008 г/ 15:09:24

02 Юни 2008 15:58
имало е времена , когато спекулантите са били екзекутирани.
дали няма пак да се върнат ... ?
02 Юни 2008 16:27
Тц!
Сега се "мандахерцат" из Парламента с "едни" куфарчета...
Щото нали - иде пак "Време разделно" и ше трябат "едни" пендари!
02 Юни 2008 16:45
Любопитно е какво ли ще каже пред колегите си българският президент Георги Първанов - лидер на държавата-членка, в която заплатите са най-ниски, но за сметка на това поскъпването на храните е най-високо.

как какво, ще цитира Iezuit-a - "Рекорден растеж на БВП!"

02 Юни 2008 16:53
FL пак си е вкарал автогол възхвлявайки монопола на червените мутри като "капитализъм" и "пазарна икономика"
пазара ни не е конкурентен, затова икономиката ни не е пазарна, затова се получават и всичките изкривявания, спекула и абсурди. няма как да е свободен пазара, бил той на стоки, услуги, капитали или труд, в държава където управлява нео-болшевишка върхушка

02 Юни 2008 17:41
Тъй е!
02 Юни 2008 17:42
Ловенето на спекулантите му е цаката. Те са виновни за всичко! Като ги изловят, испанските домати, полските картофи и краставици, гръцките дини, ягоди и кайсии, турските лешници и бадеми.... ще ги дават по 10 кила за лев.
02 Юни 2008 18:11
Хайде да ги ловят и трепят тези спекуланти най-после, че да раздадат и по двете кредитни карти (едната златна) и по двете женски(едната руса)

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
02 Юни 2008 19:38
Нали невидимата ръка на пазара оправя всичко? Или някой я е отсякъл, или е прав Кейнс, който иронично подхвърля на феновете на безконтролния, автентичния капитализъм, че докато "невидимата ръка" оправи нещата, нас вече може да ни няма. Така щеше да си отиде и Америка, ако Рузвелт не бе приложил навремете кейнсианския модел на интензивна държавна намеса. Но за всичко са виновни комунистите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД