:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,899
Активни 628
Страници 9,773
За един ден 1,302,066
Интервю

Спадът в цените на курортните имоти ще удари и съседните градове

Забравете "бурканбанк", съветва макроикономистът Георги Ганев
Георги Ганев
-------------------

Георги Ганев е програмен директор в Центъра за либерални стратегии. Доктор по икономика, специализирал е макроикономика в университета "Вашингтон" в Сейнт Луис, САЩ. Преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

---------------------

- Г-н Ганев, тревожно бързо ли растат цените у нас? През 2007 г. инфлацията бе двуцифрена, тази година също не се очертава спокойна. Кога една инфлация става опасна?

- Труден въпрос. Инфлацията става опасна, когато започне да се отразява на дългосрочната способност на икономиката да расте. На какво ниво се случва това? Различно е, защото всяка икономика е уникална по структура, различно зависима от външните фактори, всяко общество се отнася към парите си по собствен начин. Опасно става тогава, когато очакването за по-висока инфлация започне да се включва в договарянето на цените. Стане ли това, спиралата се завърта и никой не знае къде може да спре. А това вреди дългосрочно, защото вземането на решения и ценообразуването стават много по-трудни, човек трябва да се опитва да предвиди каква ще е инфлацията. А това е една игра, с която по-добре никой да не се захваща, защото е прекалено сложна.

- Как си обяснявате факта, че в България през последната година храните поскъпнаха толкова много? И други държави пострадаха от суша, наводнения, всички бяха засегнати от скъпия петрол. Защо у нас цените на житото и олиото скочиха повече, отколкото в съседна Румъния например?

- Не знам дали в Румъния бе толкова зле, не знам дали загубиха половината си реколта. В България спадът на аграрния сектор за третото тримесечие бе 50% спрямо същия период на 2006 г. - наполовина по-малко зърно и др. Второ, има т. нар. съседска инфлация. Гърци и румънци видяха, че у нас е по-евтино, и пазаруват на българска територия по съседски. Ето, Русе като цени просто е друга държава, или пък Петрич, Сандански - масираното присъствие на гърците няма как да не се отрази на вътрешните цени.

Има и друг фактор - увеличава се паричната маса. Има повече пари и това се отразява на ценовите равнища и се наблюдава процесът на конвергенция - ние имаме да наваксваме много сериозно изоставане в ценовото равнище, затова съвсем логично инфлацията в България е по-бърза, отколкото в страни, които имат по-високо ценово равнище от нас.

- Лошото е, че сме рекордьори по ръст на инфлацията, но не и по ръст на доходите. По данни на Евростат нашите цени са около 50% от средното европейско равнище, а доходите ни са едва 37-38%...

- Доходите се увеличават и това е видим процес. Растат по-бързо, отколкото средно в ЕС. Имаме да наваксваме, но този процес трябва да се координира така, че да не носи рискове, да не вреди на конкурентоспособността, да не подскачат доходите в такава степен, че да разрушат конкурентоспособността.

- Ще има ли според вас дефлация у нас?

- Възможно е, ако зърнената реколта е много добра. Но в момента имаме да консумираме още малко ефекта от увеличените акцизи и от скъпия петрол, тези цени над 120 долара за барел няма как да не се отразят. Така че не очаквам незабавен спад, дори е възможно да видим още някой рекорд в инфлацията - от въвеждането на валутния борд насам имам предвид. Не знам дали помните, че най-ниската годишна инфлация преди борда бе 26% - март 1996 г. спрямо март 1995 г. Няма да се дезинфлираме бързо, защото акцизите ще си проявят ефекта.

- Не се ли изчерпа вече ефектът от акцизите за цигарите и течните горива, които бяха качени от 1 януари?

- Говоря най-вече за бандеролните стоки. За разлика от предния път, когато след вдигането на акциза цените на цигарите скочиха рязко през февруари, този път промяната е доста плавна. Сега компаниите явно са се запасили с повече бандероли, освен това играчите са доста и всеки действа различно. Затова новите бандероли и новите цени навлизат постепенно и ефектът е по-продължителен.

- Добре ли се справя българската икономика с шоковите цени на петрола и течните горива?

- До момента се справя добре. Пък и това дава импулс на българските предприятия да наблегнат на енергоспестяващи мерки - понеже са далеч по-енергоемки от околните, нашите фирми могат да постигнат с по-малки вложения много голям ефект.

- Каква е вашата прогноза за инфлацията в България в края на годината?

- Годишната - декември към декември, ще бъде 8-10%, ако няма природни катаклизми.

- България трайно стои на второ място в ЕС по висока инфлация след Латвия. Докога ще сме в челото според вас?

- Дълго време, докато понастигнем средните ценовите равнища на ЕС. Но ние сме обречени да сме сред страните с най-бърза инфлация в ЕС. Възможно е дори да изпреварим латвийците, особено ако ги халоса финансовата криза. Смята се, че те са по-уязвими от нас, те са по-застрашени от срив на пазара на недвижимости. Ако това ги сполети, тогава със сигурност България ще ги изпревари по инфлация.

- Изследване на "Индъстри уоч", което показва, че българинът все повече се замогва, наскоро предизвика противоречиви коментари?

- Изследването е за връзката между благосъстоянието и поведението на домакинствата. Ще ви дам един познат пример - категорията на софийските баби от центъра. Те имат пенсии от 140-200 лева, но седят върху златна мина - обитават апартаменти от по 100 и повече квадрата в центъра на столицата, най-често сами. Въпросът е те бедни ли са - с пенсия от 140 лева, или са богати - с апартамент от 120 квадрата.

Преди способността на богатството да се превръща в доход в България бе слаба. Но тази връзка ще става все по-силна. И, да речем, за една такава баба, която се оплаква от ниската си пенсия, елементарно решение е да даде едната си стая под наем. Така моментално ще си утрои пенсията. Има и други решения. Знаете - една компания се опита да предложи малко по-творческо решение миналата година и веднага я пресякоха, но това е друга тема.

В нашия център правим редовни проучвания, следим за какво си говорят хората вечер на салатка и чашка. Оказва се, че от 2006-2007 г. българите все по-често си говорят за пазарната стойност на жилищата си. И от това зависят потребителските им решения - например дали да вземат заем или не, дали да купят нов телевизор, хладилник и прочее. Разсъждават така - апартаментът ми вече струва не 40 000 лева, а 80 000 евро, значи мога да си позволя нов хладилник. Това е конкретна връзка - между осъзнаването на реалното богатство и конкретното потребителско поведение.

- Устоя ли българската финансова система на глобалната криза? Някои хора се притесняват, че парите им са в банки, а банките може да закъсат. Какво ще посъветвате онези, които са готови да се върнат към "бурканбанк" и "дюшекбанк"?

- Ще ги посъветвам да не се притесняват. Първо, самият акт на изтегляне може да доведе до проблем, който иначе не съществува. И второ - в момента българските банки са напълно стабилни. Това лесно може да се види на междубанковия пазар - тоест банките една на друга колко пари си дават назаем. Е, българските банки са много добре - имат висока ликвидност, обемите не са пострадали, явно си имат доверие. Не е така в САЩ или в Англия, където пазарите са доста нервни и банките си доверяват силно намалени количества пари.

Българската банкова система показва доста висока устойчивост. Освен това българските ипотечни облигации са висококачествени, те не са високорискови. А глобалната криза идва тъкмо от този сегмент на пазара, така че българските банки са много по-малко засегнати и заплашени. Единственият риск е, ако някоя банка-майка пострада и тръгне да си изтегля от България някаква ликвидност. Но към момента това изглежда отдалечен риск.

Между другото глобалната криза е изключително полезна и поучителна за нашите финансови пазари, защото бе настанала една еуфория, която наистина не бе разумна. Сега публиката научи, че пазарът върви не само нагоре, но и надолу. И че човек винаги трябва да има едно наум. Това са много ценни уроци, които при това получаваме много евтино. България има голям късмет, защото кризата се усеща, но не се отразява толкова драматично, както е на други места. А пък урокът си е урок.

Колкото по-финансово усложнено е едно общество, толкова по-големи са рисковете от криза. След 5-6 години примерно - защото капитализмът минава през цикли, следващата криза ще ни засегне повече. Трябва много да се внимава за балансирано развитие. Защото в момента общо пазарът на недвижими имоти се развива много позитивно, но има един сегмент - курорти, който не се развива добре. След прекомерния ентусиазъм сега има места, особено близо до морския плаж, където падащите цени на непродаваемите апартаменти ще се отразят и на пазарите на жилища в близките до курортите градове рано или късно. И домакинствата там ще трябва да си преоценят богатството, понеже то може да се окаже леко надценено. Не са само цветя и рози.
16
4263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
03 Юни 2008 09:28
Реален край на статията на фона на суперлативите в началото и средата...
03 Юни 2008 10:04
Е що трябва да чакаме Каролев - казал си е човекът верни неща, независимо дали ни харесват.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
03 Юни 2008 10:48
Хи-хи, ако тоя ми покаже една такваз бабка дето има имотец в центрото на Сф и взема некви си "140-200 лв." пенсийка и нема никакъв друг доход, ще го черпя............... Ама нещата требва да се преинаковат некак си, че да звучат по-тъй...................
03 Юни 2008 11:08
Беев, на бебетата не ги щат, само къщичките на тия, дето с "единия крак са в гроба" така, че да могат да им "помогнат" и за другия в скоро време.
03 Юни 2008 11:14
За да можем в ускорени срокове да настигнем развитите братски европейски народи нам требва щото балона в Латвия да изгърми за да излезем начело по инфлация.
Требва също така имотите да запазят стабилен ръст от дваесе % годишно, така щото заможният българин да може освен за хладилник да си тегли кредит и за плазма и по-хубав джисием.
Касателно бабичките по центъра следва да се въведе система като при задължителното доброволно допълнително осигуряване и една компютърна лотария да им дава апартаментите на Хилд.
03 Юни 2008 11:31
Тия фамозни софийски бабетки, дето толкоз ги спрягат да са от сила не повече от 1000. Не знам доколко това може да влияе сериозно на икономиката, дори да почнат да си дават и стаите, и тоалетните под наем. Освен това пазарът на жилищни площи под наем като цяло е пренаситен и се правят неистови усилия да не се гътне и той.
03 Юни 2008 12:44
вхв, не една, ами три ще ти покажа, само кажи къде да ги строя. живеят кучките над нас, не ремонтират щот немат паре и ми тече периодически в коридора. майката си трака.

:-D
03 Юни 2008 14:59

има места, особено близо до морския плаж, където падащите цени на непродаваемите апартаменти ще се отразят и на пазарите на жилища в близките до курортите градове рано или късно


На 22 май в "Дневник" пишеше, че на Слънчев бряг имало 30 хил. (!) непродадени апартамента, които се предлагали до 490 евро, по-евтино от панелите в жк Меден рудник в Бургас. Много нови хотели също се преустройвали скоростно в апартаменти - нощувката паднала до 7 лв. и се очаквало до година-две да фалират до 30% от хотелите. Слънчев бряг бил презастроен 9 (!) пъти спрямо оценката от 60-те години за капацитета му.
03 Юни 2008 15:00
Но таз година чакат рекордни добиви на зърно.
03 Юни 2008 15:25
Егати наглостта човешка! Бабите вземали по 120-200 лв и живеели върху златна мина! Това е върха на цинизма! Значи бабката е работила цял живот за тая държава и сега ще е принудена да си даде апартамента на мошениците от Хилд или да си даде стаята или стаите под наем, за да може да си купи парче сирене или кашкавал! Абе, умнико - финансист, знаеш ли какво става и в двата случая бе? Бабката или дядото получават инфаркт още на първата година и апартамента бързо бива лапнат от когото трябва! Затова хората, могат да се превиват от глад, но предпочитат да доживеят това, което им е останало в дома, където са родили и отгледали децата си, дома, в който са им спомените! Заради такива говняри, дето ще им дават акъл да си продадат апартаментите или да ги дадат под наем! Ами да отворят публични домове бе, гьон неден! Или да вземат да продават дрога - на тия години надали някой ще ги натика в кауша!
Ето заради тази политика все повече млади хора ще тръгват по пътя на Маджо, Пашата и покойния вече Георги Стоев, вдъхновени от книгите му. Или както пише в една от книгите си - "Можем да умрем млади, но горди"! Че то такива старини на кого са му притрябвали?
03 Юни 2008 15:43
Казваш Център за либерални стратегии...сещаш се за Сорос и си викаш: Ъхъъ...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
03 Юни 2008 16:12
Авторът не казва нищо за оная парична маса и съответно потребителско търсене, породено от престъпна дейност като: контрабанда, кражба на ДДС, рушвети на митничари, полицаи и др. държавни служители, пари от наркотици и т.н. които нито създават обществен продукт, нито върху тях се плащат данъци, осигуровки и др.
03 Юни 2008 16:56
Напротив, Сухаре, точно за тая парична маса говори. Момчето е умно и говори верни неща. Не е лошо да го слушате.
03 Юни 2008 17:02
Тъй де, след като сме в борд и не се печата, от къде е увеличена паричната маса? Ясно - от игри под масата. А кой ги играе е ясно - облечените с власт престъпници.
03 Юни 2008 19:02
Цитат "Има и друг фактор - увеличава се паричната маса. Има повече пари.. Лошото е, че сме рекордьори по ръст на инфлацията, но не и по ръст на доходите" А тогава откъде са парите?????
Цитат "Нашите цени са около 50% от средното европейско равнище, а доходите ни са едва 37-38%..." Лъжа в първата част - и ние пътуваме по Европа цените им са като българските, а някой-по НИСКИ !

Редактирано от - integer2 на 03/6/2008 г/ 19:03:44

03 Юни 2008 19:05
цените им са като българските


Доста преувеличено.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД