:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,468
Активни 731
Страници 10,342
За един ден 1,302,066
Интервю

Оценителите работят под натиск от купувачите на имоти

Лицензите трябва да се отнемат при некоректна работа, смята инж. Веселина Генева
Инж. Веселина Генева
Инж. Веселина Генева е собственик на консултантска къща "Амрита" ООД. Експертите на фирмата извършват оценки на недвижими имоти, активи, машини и съоръжения, произведения на изкуството, на скъпоценни камъни и на права на интелектуалната и индустриалната собственост. На пазара фирмата е от 1994 г.

Инж. Генева има специалност промишлено и гражданско строителство и дългогодишен стаж като проектант и организатор проектиране и инвеститор. Член е на Управителния съвет на Асоциацията на българските оценители. Преподавател в курсовете за оценители на недвижими имоти, организирани от АБО.

Фирмата е работила с Агенция за приватизация, повечето министерства, общините София, Пазарджик и Нова Загора, както и с множество банки.

---





- Инж. Генева, защо в един момент оценителите се превърнаха в най-големите престъпници? Наистина ли има толкова много лоши ваши колеги?

- Не мисля, че са толкова много. Действително голяма част от тях работят под някакъв натиск и заради угрозата да не си загубят работата те са принудени да се съобразяват с условията, които им поставят поръчителите. Колегите се страхуват, че ако не изпълнят поръчката на някое ведомство, те повече няма да имат поръчка от това място и правят каквото някой им е продиктувал. От институциите пък непрекъснато се обяснява как всичко е уредено и зад тази сделка стои еди коя си високопоставена личност - министър или зам.-министър. След това обаче се оказва, че министърът или кметът си измиват с ръцете с факта, че има оценители, които са дали тази оценка на обекта. Колегите не трябва да забравят, че един ден може да има последствия за тях.

- По сега действащата нормативна база каква отговорност може да се търси на недобросъвестните оценители?

- Отговорност би могло да се търси най-вече от наказателния кодекс. В момента единствено Агенцията за приватизация издава лицензите, а оценителите ползват една-единствена наредба. Тя обаче не дава отговор на въпроса какво следва, ако се установи, че един оценител действа поръчково и дали той може да загуби лиценза си.

- Колко оценители действат в момента на пазара в България?

- Общо издадените лицензи в страната са около 11 000. Тук обаче влизат всякакъв вид лицензи. Примерно една фирма може да има пет лиценза - за оценки на различни неща. Значи може да се каже, че те са около 5000. Реално действащи на пазара обаче са не повече от 1500. Това е така, тъй като редица ведомства и фирми са получили лицензи за оценителска дейност, но те не работят.

- Тези лицензи не трябва ли през времето да се защитават и презаверяват по някакъв начин?

- Имаше за съвсем кратко време изискване да се доказва за даден период дали дадена фирма или частно лице са упражнявали дейността. Реално обаче тези лицензи са безсрочни и никой не си прави труда да го прави. Надяваме се, че това ще залегне в новия закон за независимия оценител. Там е записано за колко време и при какви условия даден човек може да притежава лиценз.

- В този закон ще има ли санкции за лошите оценители?

- Да. Ще има комисия, която ще разглежда всички сигнали относно оценките. Най-вече ще се анализира какво отклонение има от пазарната стойност дадената оценка. Разбира се, че има допустимо отклонение, което е нормално да е 15-18 процента от пазарната оценка. Ако комисията реши, че е работено некоректно, ще се отнемат лицензи. При предишния кабинет този закон беше разглеждан, но след това се откриха несъответствия и не успя да мине. Сега е изработен наново и се очаква да влезе в сила. Оценителите също го очакват, тъй като те също осъзнаха, че създаването на такава камара на независимия оценител е много по-добре, отколкото Агенцията по приватизация да следи за тях. Тази дейност не е характерна за един такъв държавен орган.

- От тези 1500 оценители на пазара колко работят по поръчка? Има ли фирми, които работят само с определени ведомства, общини или институции.

- Не мога да отговоря на този въпрос. Нямам представа. Всяка една фирма търси начин да намери своето място. Повечето са се пресяли. Големите фирми вече са показали качеството на работата си и са сключили договори с почти всички банки. Именно банките за тяхна сигурност държат да има не индивидуални договори, а една фирма да контролира оценките им за цялата страна. Това е гарант за тях, че след като има договор с една фирма, то оценката може да бъде контролирана и да не бъде поръчкова.

- Значи добрият оценител може да се познае с това, че работи с банките?

- Да. Може да се каже. Щом банката прекрати договор с един оценител, това означава единствено, че той е извършил някакви грешки. Това е естествен регулатор на пазара.

- Може ли да кажете какви са критериите за избор на оценител, когато държавна или общинска структура обявят конкурс за такива фирми?

- Първо оценителите правят едно представяне. След това за всеки един обект поръчителите искат да им се даде оферта с конкретна цена и срок. В този конкурс може да участват колкото искат фирми. Те подават оферти. Цената се формира на базата на сложността и големината на оценката. Да кажем, че обектът е някаква голяма казарма с много сгради и се намира в централната част на даден град - примерно Благоевград. Фирмата си прави сметка колко време и колко хора ще й бъдат необходими в изготвянето на оценката. Разбира се, цената за оценката ще е по-голяма в този случай, тъй като обектът е по-голям и едно отклонение от 10% от пазарната цена си представете какви средства ще отклони.

- Това означава, че оценителят няма стимул да дава по-висока оценка, тъй като парите за него не се формират като процент от цената на имота?

- Да. Цената на услугата предварително се изготвя и договаря. Понякога може да се окаже, че работата е повече от това, което е договорено, но проблемът си остава за оценителя. Поръчителят избира най-общо най-ниската цена и най-краткия срок, за който ще му бъде извършена оценката. Третият критерий е опитът на фирмата, което дава повече точки.

- Има ли подадени някакви сигнали досега от некоректна работа на оценители в браншовата асоциация?

- Идват хора и се оплакват, че даден колега направил оферта, например от 100 лв. - да направи оценка на даден имот. При най-елементарните изчисления на разходите му обаче се вижда, че той трябва да похарчи най-малко 300 лв. Това са например транспортните разходи плюс командировъчните на служителите и парите за нощувка. Средства, под които няма начин да паднеш. Т.е. това означава да работиш под себестойността. Тук се повдига въпросът кой доплаща разликата? Разбира се, че заинтересован в случая е потенциалният купувач, който иска да получи точно определена цена. Той се договаря предварително с оценителя как да направи дъмпинг, за да спечели конкурса и да даде исканата от него цена. Договарят си, разбира се, и парите, които ще спечели оценителят. Такива сигнали са идвали от различни части на страната. Много е прозрачно, когато видиш дадената оферта. Веднага си личи коя фирма играе под себестойността и иска да спечели.

В тези случай обаче Асоциацията на оценителите не може да направи нищо, тъй като не е орган, който има такива правомощия. Преди години, когато приватизацията беше в пълен ход, имахме много такива сигнали.

- Добре ли печелят оценителите? Колко биха взели за примера с казармата?

- Такова нещо се оценява в порядъка между 500 и 2000 лв. Когато сме участвали в такива конкурси, се вижда, че повечето фирми са дали оферта между 600 и 750 лв. Има обаче една фирма, която е дала 300 лв. Тя, разбира се, че печели. Това ако не е нагласен конкурс...

- Досега има ли оценители, които са дадени на съд за лошо свършена работа?

- Има. Мисля, че в момента текат проверките на няколко оценители, които са работили със "Софийски имоти". Това доста обезпокои колегите от бранша, които за първи път видяха, че не е толкова безнаказана и тяхната работа. Не трябва колегите да се подвеждат от това, че зад еди коя си сделка седи еди кой си министър.
11
6817
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
10 Юни 2008 00:35
... да се смееш ли, да плачеш ли ...
... на гъжата бих дал 15 без право на обжалване ...
10 Юни 2008 01:23
всичко е уредено и зад тази сделка стои еди коя си високопоставена личност - министър или зам.-министър.

“Камъните падат(падат от небето)” - в изпълнение на г-н Калайджиев, г-н Параванов и г-н СтаниШеф..
10 Юни 2008 05:06
Министри седящи зад сделки трябва да седят на наровете. Ама в България продължават да ви седят на главите. Честито.
10 Юни 2008 09:25
работел бил с банка.. значи бил голям спец и оценител тази дама има ного свежо чувство за хумор
10 Юни 2008 09:40
Разбира се, че има допустимо отклонение, което е нормално да е 15-18 процента от пазарната оценка.


Ако си купувам имот с кредит ми е достатъчно оценителя да ми го надцени с 15-18 процента
10 Юни 2008 09:51
Инж. Генева има специалност промишлено и гражданско строителство и дългогодишен стаж като проектант и организатор проектиране и инвеститор.
Трите длъжности: проектант, организатор и инвеститор взаимно се изключват и няма как госпожата да има дългодишен стаж и по трите освен ако не е на 100 години.
Без да я познавам лично и без да искам да я обидя, смея да кажа че хора които се титулуват така бъкел не разбират от проектиране и понастоящем, къде от комплекси, къде от кутроазия, се изживяват като големи експерти и им доставя неописуемо удоволстие да се бъркат навсякъде и ако може да развалят другимо работата.
Затуй от толкоз много експери държавата е на тоя хал.
10 Юни 2008 09:57
Я виж ти! А разправяхя, че преходът бил свършил...
Консултанти, независими оценители - цялата тази пасмина паразитираше цели 20 години на гърба на раздържавяването на държавната собственост. Благодарение точно на такива фирма държавна собственост за 30 млрд. бе "продадена" на честните частници за 1.8 млрд. А после - били сме най-бедната държава в Европа. Що прокуратурата не се заеме се този сектор?!
10 Юни 2008 17:05
Действително голяма част от тях работят под някакъв натиск и заради угрозата да не си загубят работата те са принудени да се съобразяват с условията, които им поставят поръчителите. Колегите се страхуват, че ако не изпълнят поръчката на някое ведомство

То така работят и държавните служители. При еднакво мърлява работа, поне може да се спести разходът за посредник - "лицензираният оценител". И без това работи по една наредба, сиреч извън Закона.
07 Юли 2010 12:50

Ооо, тази отвратна лицемерка Веселина Генева... Та нали тя направи най-много оценки за фирма "Софийски имоти"! Престъпно ниски оценки! Кой знае какви комисионни е договаряла с купувачите...Беше на разпити в следствието и прокуратурата. От званията ОБВИНЯЕМА и ПОДСЪДИМА я спаси снаха й, т.е. на брат й жената, която се казва Нели Куцкова. Каква наглост - да казва сега, че мислела, че в момента текат проверки на няколко оценители...Безсрамница! Именно на нея мястото й беше на подсъдимата скамейка, а не на колегите, които са сега там...
04 Март 2011 17:56
Абсолютно верно е изказването по-горе. Веселина Генева направи стотици оценки за Софийски имоти, спаси се от решетките благадарение на снаха си Нели Куцкова. А иначе, госпожата е легендарна в нашите среди с поръчковите си оценки - каквато цена иска купувача за имота, тооочно толкова показват нейните изчисления))))))) Комисионите й са в хиляди евро. Голям специалист, голяма работа е, да се свети името й!
11 Май 2011 17:54
ха-ха, на гъ-жа веселина генева лична съм й шарил за оценка на 2 обекта на морето, и аз доволен, и тя доволна остана. ама много й е висока мизата. гледам, че сега чете морал))
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД