Перифериите на Гара Искър, столичен квартал. Оттук минават много влакове, но на перона е спрял фатално един - този на безутешността. Хиляди кубически метра смрад и отчаяние са завзели териториите в съседство до лъскавото тяло на новия летищен терминал. Гърбицата на стария полигон премества брегове от отпадъци. Отсреща - по втасалите бали със софийския боклук растат трайни култури. Близо до тях, прикрито зад малка лагуна от боклуци, се шири огромно нерегламентирано сметище. То не би трябвало да съществува. За разчистването му Столична община плати 72 800 лв.
- - - - -
Това е едно от бунищата със строителни отпадъци, които трябваше да извози неизвестната досега фирма "Вато 97". Компанията получи невъзможна поръчка - да разчисти 170 нерегламентирани сметища за има няма 20 дни. Видите ли, фирмата успя. Тя отчете, че е обработила 8 сметища, и прибра парите за 170. От общината обясниха врътката с наличието на огромно количество боклук на 8-те площадки, надхвърлящо в пъти сметките на експертите.
6 месеца по-късно геройските усилия на фирма "Вато 97", прелели в сметките й 748 000 лв., се оказват залудо. Дори и фирмата наистина да е разчистила терените, това по нищо не личи. А София трябва да си приготви
нов милион за извозването на отпадъците
И така всяка година заради пълното отсъствие на контрол.
Издирването на "разчистените" сметища на първо четене звучи като занимателно упражнение. Покрай всеобщата мръсотия съзнанието се изкушава към заблуди, пречат и други метаморфози в публичното пространство. В крайна сметка обаче думата сметище се оказва недвусмислена, а гледката подбужда първо към отчаяние, а после и към агресия.
Спомен за "Вато 97" в по-централните райони на София все още има. Така например от фирмата твърдят, че са извозили 5200 кубически метра боклук от площад "Пирдоп" в квартал "Подуяне". Работещи в складове наблизо си спомнят камиони, извозвали през зимата купчини пръст и строителни материали. Къде и колко точно е бил боклукът обаче, се оказва труден въпрос, защото площад "Пирдоп" на практика не съществува.
По средата на някогашния площад, там, където са си играли децата, в момента е частен имот. Площта е асфалтирана и прилежно заградена. На оградата висят табелки - влизането забранено. Това не пречи през имота да минава нещо като улица.
"Най-много боклуци имаше точно тук - купища строителни отпадъци. Но преди 2 години някой незнайно как взе терена, разчисти го и го загради", разказва мъж от квартала, учещ внучката си да кара колело върху бившия площад. Имотът е на фирма, наела пространството при подлеза към "Подуяне". Работниците твърдят, че около частния терен е имало други боклуци, извозени по заповед на общината.
В "Подуяне" е и друга площадка, попаднала в отчета на фирма "Вато 97" - в дъното на ул. "Бесарабия". Съдбата на това сметище е тъжно потвърждение на максимата, че
природата вакуум не търпи
Теренът, току под прозорците на държавната лаборатория по пътища и мостове, прилича на разровен от гигантски мутирали къртици. Сред боклуците метал търси Наско - бивш шофьор на градски автобус, уволнен заради конфликт с шефката. "Бях в едно адско задръстване и някаква жена ми вдигаше кръвното, тя пък била шефката", разказва безработният шофьор.
Наско много добре си спомня, че преди да го уволнят през март, на мястото на къртичините е имало поляна. Сметището е било от другата страна, на има няма 20 метра. "Ей тука имаше много боклуци, някой ги е махнал, сега ги трупат вдясно", сочи мъжът.
Под тежестта на строителните боклуци лека-полека се променя и ландшафтът на терена. "Поляната падаше по-ниско, като в долчинка. Сега обаче от време на време идват машини, бутат боклуците настрани, изравняват и почват да трупат отгоре", разказва мъжът. И тук реалната площ на изчистената територия е трудна за установяване. Фирмата твърди, че е обработила обща площ от 12 000 кв. м, или 12 декара. Разчистената площадка е видимо по-малка.
Гледано цинично, ул. "Бесарабия" е подходяща за бунище. Столичани нямат работа в тази промишлена зона, след улицата е поле, а камионите на строителните фирми, изхвърлящи безплатно прескъпо изплащащия се боклук, са невидими.
Превръщането на езерата на Долни Богров в сметище
обаче си е живо престъпление. Под напора на строителния боклук езерата постоянно се свиват. Брегът навлиза навътре, а сриваните от багерите боклуци и пръст превръщат плитчините в зловонен жабурняк.
Виещият се покрай езерата път минава буквално през 2-метров тунел от отпадъци. Малко се иска струпаните всевъзможни строителни парчета - асфалт, тухли, изгнили сградни изолации и вездесъщите найлони, да се споят в трайна и грозна стена. Някогашните поляни, използвани от столичани за плажове, вече не съществуват.
Тук трябва да си голям оптимист, за да вярваш, че някой е чистил. На хартия от езерата са извозени близо 20 000 кубически метра боклук.
Пътешествието по пътя на боклука свършва в Гара Искър. И тук на сметището откриваме мъж - възрастен столичанин, който едва говори. Мръсотията изтръгва от устата му ругатни. "Тук ще има подземни паркинги", изломотва мъжът с простряна към отпадъците ръка. Намираме се на улица "Подпоручик Йордан Тодоров" с изринати по отчет 8000 кубически метра отпадъци. Калната просека, наречена улица, води към летището, но камионите са си прокарали със сила ново отклонение. Нов път към пазвата на боклучава и безнаказана София.
ПРОВЕРКА
По договора с фирма "Вато 97" е разпоредена прокурорска проверка, съобщиха от Столичния инспекторат. Прокурорите следва да проверят първичните документи, с които е отчетена работата на фирмата. Към протоколите не е приложен снимков материал, който да доказва, че фирмата наистина е разчистила сметищата. Не е ясно и дали има фактури, с които да се доказва, че боклукът е извозен до законното депо за строителни отпадъци във "Враждебна". Депото взима такса за всеки кубичен метър боклук и ако сметищата са наистина разчистени, това може да се засече.
Остава под въпрос и как е извършван контролът за изпълнение на договора. За него е отговаряла служителка на инспектората, която обаче бе в отпуск. От инспектората признават, че не е нормално при 170 възложени сметища да се обработят само 8. Според експертите проблемът със строителните отпадъци е сериозен и София се нуждае от нови депа за земни маси. Проблемът опира и до отсъствието на какъвто и да е било ангажимент на районните кметове по опазването на вече разчистените общински площи, обясняват специалистите.
|
|