:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,713
Активни 566
Страници 10,616
За един ден 1,302,066
Прогрес

За наднорменото тегло на университетите - сурова диета

Наложената безпрецедентна глоба за свръхприем на студенти е знак за здравословна нетърпимост към академичните своеволия
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Дълги години не бе ясно за кого бие камбаната на висшето образование. Университетите продължават да приемат наднормено студенти, въпреки че държавата увеличи значително държавната поръчка.
Удивително е колко лесно може да бъде решен влачен с години проблем като свръхприема в университетите. Наложената от просветното и финансовото министерство безпрецедентна санкция от 6.8 млн. лв. за наднорменото тегло на българското висше образование е добра новина и ясен знак, че държавата не желае да толерира маскарадно прикриваните зад правото на академичната свобода откровени закононарушения. Макар и една глоба да не е панацея, България като че ли започва да изоставя употребата на думата "академично" като заклинание за невинност.

Години наред висшите училища съществуваха като някакви ефимерни образувания, в които отправяни към всяка една публична институция въпроси като ефективност, финансова дисциплина, правила по условие се приемаха за сквернословни.



Това роди какви ли не извращения



- незаконни филиали, псевдостуденти и псевдопреподаватели. В едно ректорите са безспорно прави - държавата твърде късно отвори очи за карикатурата "висше образование". Но институциите вече направиха няколко сериозни заявки, че произволът няма да продължи.

Надхвърлянето на отпуснатия от държавата прием е добре отиграна от университетите практика. Тя съвсем не е невинна. Именно свръхприемът превърна думата "платено образование" в мръсна и доведе до първата тежка девалвация в качеството на образование. Освен препълнени зали, лаборатории и ниско ниво на преподаване зад наднормения прием сивеят и откровени академични престъпления. Това беше вратичката, през която университетите прехвърляха студенти от незаконни филиали, приемаха уж доброволни дарения, смъкваха летвата при изпити. И дълги години получаваха безпроблемно пари от държавата за нещо, което никой не е пожелал.

На фона на всичко това светкавично надигналият се вопъл за "административен произвол" надали ще спечели симпатии. Изумително е да се твърди, че смисъл от глоби няма, защото държавата така или иначе не превежда пари за наднормено приетите студенти. А в кое тогава е смисълът - в събирането на колкото се може повече такси от "студентите" ли?

Наистина има нещо притеснително в изневиделицата, с която държавата санкционира университетите. Сякаш операцията е готвена в пълна секретност, а



виновниците трябва да бъдат зашеметени с един-единствен удар



Уви, институциите продължават да се страхуват от самите себе си и дори за миг не приемат, че могат да намерят в лицето на обществото съмишленик. Ако нещата стояха различно, нямаше да има въпроси как са изчислени сумите, няма ли грешки, за какво точно са наложени санкциите. Защото се оказа, че част от парите, които държавата ще прибере от университетите, са за отпуснат и незапълнен прием. Така цялата картина отново се замазва, а нарушителите получават козове, които не заслужават.

Иначе наднорменият прием на студенти, хвърчащите преподаватели и незаконните университети и филиали бяха раково образувание, което държавата бе длъжна да изреже, за да може изобщо да говорим за висше образование. Това в крайна сметка не се оказа толкова трудно (ако пропуснем яростната и невидима съпротива на знайни и незнайни лобита). Просветното министерство не успя да наложи много от идеите си и сигурно сбърка при други, но това, което свърши за чистоплътността й, на фона на дългогодишно бездействие не е малко.

Незаконните университети вероятно продължават някъде да вегетират, но пращането на един-единствен списък до прокуратурата се оказа достатъчно значимо. Имената на "висшите училища" се чуха, записаните в тях наивници се разтревожиха, започнаха дела за закриване на фирмите.

Случи се и немислимото - въвеждането на бариера за хвърчащите преподаватели. И тук решението се оказа лесно - един-единствен текст в закона за висшето образование, в който се забранява на 1 преподавател да участва като бройка при акредитацията на повече от 2 университета. Този текст влиза в сила от 1 септември 2008 г. и не е ясно как ще се приложи, защото много от университетите минаха акредитациите. Ако към ограничението не се подходи формално обаче,



десетки катедри и цели факултети ще увяхнат



С тях и една от главните причини за имитацията на образователен процес и разпиляване на публичен ресурс.

Тепърва предстои да видим и още финансови санкции - защото държавата забрани отпускането на субсидия за вечните студенти, пресрочили срока на обучение. Няма да се плаща и повторното взимане на степен, за която обучаемият вече има диплома.

Едно голямо предизвикателство остава пред просветното министерство след изрязването на тези злокачествени образувания - обвързването на субсидията с качеството на обучение. Този текст стои години наред фиктивно в закона за висшето образование. Нужен е внимателен анализ на резултатите от либерализирания прием на студенти и на начина, по който работи националната агенция по оценяване и акредитация. А за глобите - браво. Макар че това всъщност е вменено от парламента задължение на двете институции.
14
2800
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
11 Юни 2008 00:01
Вече казах
Не бройките, не акредитациите ще решат проблемите
Тоталното премахване на повод за такива
Няма го висшето - има образованщина
Със съответната цена и легитимност
Тъй че да се води спор за бройките и възможностите е абсурд
Не е възможна самата система
Но съществува ...с бройките
Мисля, че примерът с ЦСКА е подходящ и за случая
Да се махат всичките
А ако има хъс някой ..да го докаже, че е
Засега минават гратис ..всички и за сметка на обществото
На никому ненужни преподаватели обучават на никому ненужни специалисти
Това е положението
11 Юни 2008 01:29
"На никого ненужни" или "никому ненужни" е правилно.
11 Юни 2008 01:38
Законите трябва да се спазват, но все си мисля че да се обучават стотина студенти в повече е далече по-малко вредно от да се завърши финансовата година с 2 милиарда лв. бюджетен излишък.
11 Юни 2008 06:07
Браво, Таня!

Към anacephal - ай стига сме търсили по-вредното, когато става дума за конкретно вредно!
11 Юни 2008 06:15
Наложената от просветното и финансовото министерство безпрецедентна санкция от 6.8 млн. лв. за наднорменото тегло на българското висше образование е добра новина и ясен знак, че държавата не желае да толерира маскарадно прикриваните зад правото на академичната свобода откровени закононарушения

Комунистическа идиотщина!
Правителствените бюрократи да се махат от висшето образование, от науката и от изкуството!
11 Юни 2008 06:32
Да се открива топлата вода веднъж, два пъти е донякъде разбираемо.Но когато това се случва по няколко пъти на ден...Още по-абсурдно е, когато само на няколко стотин км от нас, хората са я открили отдавна! И става смехотворно, защото всички го знаем, а продължаваме.Знаем как е организирано висшето образование в Европа, а се напъваме, напъваме.Толкова излишна енергия и ресурс на цели министерства! Кому е нужно подобно убеждаване, че топлата вода все пак е топла? Когато толкова български деца учат в чужди университети, наши преподаватели от години преподават там.Пълна загадка!
11 Юни 2008 07:41
От много години Правителството не привеждаше на университетите цялата издръжка и те се гърчеха през последните месеци на годината. Миналата години управляващите си изпълниха задълженията към университетите. Видя им се нанагорно обче и почнаха да компенсират традиционното недофинансиране с глоби. Елементарно Уотсън. Хитри, но тъпи управници. Сбъркаха рождената дата на великия Ботев с датата на неговата гибел. Сигурно сгрешилият някога е бил в числото на извънредния прием. Сега компенсира.
11 Юни 2008 08:57
От текста е ясно, че на джурналистката не са и ясни проблемите на висшето образование
Това роди какви ли не извращения
- незаконни филиали, псевдостуденти и псевдопреподаватели.

Как с намяляване на бройката ще се бори Министерството с тези извращения. След като са незаконни си има директен начин за борбата. Аз лично не съм видял в моята практика да има огромни маси от студенти - на лекциите ми се мъдрят между 8-10 студента. А това, че условията са неадекватни всички знаем защо, защото 18г. не се дават пари за подобряването на тези условия. И сега пак се вземат вместо да се дават пари.
11 Юни 2008 10:17
Аз лично не съм видял в моята практика да има огромни маси от студенти - на лекциите ми се мъдрят между 8-10 студента.


Цели 8-10 студента
11 Юни 2008 12:03
тебеширини университети за селяндурщината
11 Юни 2008 12:26
Чичо, привет!
Никому ненужни, разбира се.
11 Юни 2008 13:18
С други думи ако моето образование е струвало на времето 10000 лева (5000 на моите родители и още толкова от държавата) то парите, които съм получил като заплата в първите 5 години трябва да са равни или надвишават тази сума. Не излезе ли сметката зарежи го това начинание.
Айде да смятаме тогава (макар и грубо). Като начало - за държавата. Дава средно май по около 1200лв на студент годишно. За 5г - 6000лв. Събира после 30% данък (10% данък доход и 20% ДДС, като си изхарчиш дохода). Пак за 5г, значи пак 1200лв годишно да се върнат - 4000 лв годишен доход и се вързва сметката - 330 лв месечно.
По-добрата сметка трябва да е дали с образованието ще изкараш тези пари допълнително спрямо дохода ти без образование. Ако е 500лв заплатата на среднист, да е 830 на висшист средно за първите 5 години. Ако си завършил със знания в търсена от обществото специалност, изкарват се - ако си в София и в много търсена специалност - и много повече. Ако не може да ги изкара един младеж, или нищо не е научил в университета, или е учил нещо, което не е нужно на обществото.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
11 Юни 2008 13:42
Абе, хора, вие така пишете, сякаш на титаните на родната наука им пука какво пише в законите.
Ако има област, в която всеки, докопал се до малко власт, да прави каквото си иска, то това е точно науката и висшето образование.
Току-що приключи наш Катедрен съвет, на който си избрахме нов ръководител на катедрата. Нямам време да изброявам нарушенията на нормативната уредба. Най-фрапиращите - според чл.26д от ЗВО, катедрата "включва най-малко 7-членен академичен състав на основен трудов договор във висшето училище", а ние сме шестима - значи - нямаме право да сме катедра (впрочем, след последната ни реорганизация в целия ни факултет има една-единствена катедра, в която са седем - във всички останали са по-малко), а пък председателстващият събранието бивш наш ръководител на катедрата ме заяде за религиозните ми убеждения - грубо нарушение на чл.22, т.4 от ЗВО.
11 Юни 2008 16:39
Една прекрасна статия за анонимен проблем (анонимни обекти и субекти, всички са маскари)!

Цензурата в медиите е жестока!

В крайна сметка, за да се дискутира е нужна конкретика, и имена.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД