Големи проблеми налегнаха Варна в разгара на лятото. Нова мащабна ВиК авария остави около 40 000 абонати на сухо, а в същото време се оказа, че повечето плажове все още не са изрядни. За сметка на това кметът Кирил Йорданов се похвали, че се е погрижил за разкрасяването на града. 85 палми на стойност 280 000 лв. ще бъдат разположени по улици и площади, а догодина щели да бъдат купени още 65.
ВиК аварията бе причинена от спукване на магистрален водопровод. Същата тръба бе засегната при частен строеж в края на миналата година. Сега не издържа поради старост. На сухо останаха центърът и "Аспарухово". По същата причина при други две отделни аварии поддадоха тръбите и в кварталите "Левски" и "Галата". Наложи се екипи на общината и министерството на извънредните ситуации да осигуряват водоноски за детски ясли, градини и за училище за деца с нарушено зрение.
В района на аварията - около една трета от града, водата не се препоръчва за пиене. РИОКОЗ излезе с незабавно предписание ВиК да промие и дезинфекцира тръбите преди да пусне водата. Захранването вероятно ще бъде възстановено днес. След това обаче засегнатите райони трябва да чакат разрешение от санитарната инспекция, за да ползват водата. Веднага след пускането тя няма да е годна за пиене и приготвяне на храна, казаха от РИОКОЗ.
Всеки ден във Варна стават поне по около 5 аварии. ВиК се оправдава с амортизираната мрежа, но има и мнения, че проблемите се усложняват заради непрестанното включване на нови обекти. "Ситуацията е непоносима. С минерална вода ли да къпем туристите", оплакаха се хотелиери. Повечето от тях са осигурили големи резервоари.
Общината пък призна, че едва 3 плажа са готови да приемат посетители. Това означава, че само те са осигурили спасители, медицински екипи и гарантират чистота на пясъка. Други 12 са подали документи за откриване и в момента се проверяват от специална комисия. В същото време тепърва стартира процедурата по отдаване на 12-те неатрактивни плажа, които държавата прехвърли на общината преди две седмици. Кметството гарантира, че ивиците, които са без стопани, са с предупредителни табели на 4 езика.
Зам.-кметът Христо Бозов, който оглавява комисията по откриване на водните обекти, призна, че ситуацията с басейните е още по-плачевна. От всичките над 200 басейна само 7 отговарят на изискванията, а за 19 тече процедура по откриване. За останалите не се знае дали въобще ще подадат документи. Шефът на водното спасяване във Варна Лаврентий Силов наскоро призна, че миналата година са били одобрени едва стотина басейна, а останалите са работели нелегално.
Е па требе да си има палми, тази традиционна за България растителност, която никъде другаде не може да се види. Придават автентичност и спомагат на туриста да опознае истинската България.
Освен т'ва требе да почнем да развиваме малко културен туризъм (музей на австралийските аборигени), селски туризъм (традиционни ферми за щрауси и/или камили), лечебен (традиционен тайландски масаж), еко-туризъм (всичко да е направено от бамбук и водата да е от Фиджи) - абе въобще - България такава, каквато винаги е била през вековете. Все пак е хубаво да показваме това, с което можем да се гордеем и да привличаме заможни туристи, които имат доста пари за харчене (средна възраст 85, без спестявания, и 1000 евро пенсия).