:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,246
Активни 806
Страници 15,149
За един ден 1,302,066

Само една трета от българите усещат ползите от ЕС

Херардо Галеоте
Според 1/3 от българите страната ни е спечелила от членството в ЕС, 34% не виждат промяна, а 21,5 на сто са категорични, че сме на загуба от влизането в съюза. Това сочат данни от изследване на Института по социология на БАН и НЦИОМ от 20 до 26 май. Резултатите бяха представени на конференцията "Членството на България в ЕС - равносметка през погледа на българите".

Според анализа на социолозите обаче преобладават застъпниците на тезата, че ЕС е предоставил нови възможности. Но това е довело до увеличаване на корупцията и престъпността. "Личната равносметка на българите е, че по-скоро са спечелили от членството в Евросъюза", заключи Лидия Йорданова от НЦИОМ.

Най-доволни от интегрирането ни в Европа са младите хора между 18 и 30 г., високообразованите, мениджърите в държавния и частния сектор, по-заможните жители на столицата. Сред онези 21,5%, според които България е изгубила от еврочленството, преобладават възрастните над 60 г., безработните и живеещите в мизерия.

Корупцията и престъпността са двата проблема, които безпокоят най-много гражданите на републиката в момента. От подкупната администрация се оплакват най-вече мъжете и активните хора между 50-59 г., както и частният бизнес в средните и по-малките градове.

Безработицата е изместена от друга по-голяма грижа - все по-задълбочаващата се пропаст между бедни и богати. Икономическото разделение вълнува предимно възрастните над 60 г. и бедните. Липсата на работа продължавала да е проблем само за хората с ниско образование, временно заетите, земеделските производители, хората в селата и ромите.

Едва 9,7% от анкетираните смятат, че за последната година и половина се е повишило жизненото равнище у нас. На толкова се изчислява и прослойката на богатите българи. Според 37,9 на сто няма промяна, а 49,8% твърдят, че са обеднели.

Огромното мнозинство от 89,8% посочват като най-важна задача пред държавата повишаването на стандарта на живот. На второ място поставят поддържането на висок икономически растеж. За 60 на сто по-важно от всичко е спазването на законите. После идват изграждането на инфраструктура (27,8%) и опазването на околната среда (20,2%).

Изводът на социолозите е, че през първата година от реалното ни членство промените вървят бавно и невинаги към добро, а българите постепенно осъзнават, че ЕС не е магическата пръчка, която ще реши автоматично всички проблеми. "Високите очаквания остават, но са отложени във времето - от 6 до 10 г. след приемането на България в ЕС", коментира ст. н. с. д-р Анна Мантарова от БАН.
14
2852
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
11 Юни 2008 05:45
Не знаех, че толкова много /една трета/ фирми, свързани с келепира от ЕС, имаме.
11 Юни 2008 07:39
генек
11 Юни 2008 08:19
Аман от платени публикации! - Догодина ще видим колко"доволни" ще участват в изборите!!!
11 Юни 2008 09:42
В тази една трета спадат ли политиците, щото те най-много драпаха за Евросъюза? То други май няма доволни от ЕС!
11 Юни 2008 10:18

Не знам как е правено проучването, според което аз и доста мои познати попадаме в групата, която би трябвало да вижда полза от членството ни в ЕС, но всъщност е точно обратното - полза няма, а има само вреди.
11 Юни 2008 10:51
Ако не бяхме толкова черногледи щяхме да видим една голяма полза-блатото Б-я се раздвижи. Засега само мирише , но скоро може и да се поочисти
11 Юни 2008 11:02
!!!
Има полза и за емигрантите. Все пак това са хора които не са ви изяли десерта и с нищо не са ви направили. Те са внесли толкова $$$$ в страната че БГ е едно от няоклкото страни където валутния борд не е рухнал за изумление на финансовите фондове!!! Останалите 19 някаде е пълен провал!!!
Не говорете така щото ако не са емигрантите сега още ще скачате по площадите с жълти лепенки написани заплатите, и ще ви гледаме по CNN.
Просто изказах една положителна точка. Може и да не е голама. Повечето доволни са роднинските фирми, банката на комунистите (няма да я споменавам), и имотните им агенции
11 Юни 2008 11:08
Господи , ти всичко виждаш ... Помогни на "високата" ни социология , коректно и добросъвестно да сеща темите на изследванията си по стъпалата и мрежата на достоверния ни живот ... С матрични самодейности в неговото "познаване" , до кривата круша стига и там остава ... Мила Галка , Доктор Хаус каза , за следващата сбирка на Екипа , да сготвиш критичен анализ относно методиката и инструментариума , прилагани при такивата изследвания ... И още , с оценка за приложимостта им в епидемични условия ... Докторът подозира , че нашите там , са в "лабораторна инфекция" и не биват "чисти" ...

11 Юни 2008 12:07
Много е една трета.
Според мен, само върхушката усеща че е добър живота.
Откритата и скрита върхушка. Оядените.

11 Юни 2008 12:14
beagle, "високата социология" се именува "Цоциология" !
11 Юни 2008 12:47
XYZxyz много точна забележка.
11 Юни 2008 13:03
toly, . Споделям напълно че това е единствената полза, за сега. И единствената надежда, за по-нататък.
11 Юни 2008 14:32
Че сме в ЕС си е добре, той ни единствената надежда. Но кои са обективните индикатори /не субективните мнения/, от които изследователите правят извода, че една трета от българите са спечелили от членството, е голям въпрос. Ако няма такива, значи става дума за празни приказки.
11 Юни 2008 15:15
Ами 1/3, аз мисля, че горе-долу един парламент ще се събере. А много си усещат ползата и от преди ЕС членството...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД