:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,281
Активни 781
Страници 15,184
За един ден 1,302,066

На държавата вече й се ще да наказва за делата в Страсбург

Правителствените агенти ще могат да се споразумяват с гражданите
България се стресна, че гражданите й все по-често я съдят в Европейския съд за правата на човека, и умува вече как да намали осъдителните решения в Страсбург. Само през миналата година са били издадени 53 присъди срещу държавата, а 127 жалби са били в заключителен етап, съобщи вчера министърът на правосъдието Миглена Тачева. Още 1835 жалби са регистрирани и чакат съдът да ги прегледа.

Висши магистрати, учени, адвокати, висши държавни служители, дипломати и специалисти от неправителствения сектор обсъдиха вчера концепция, чиято цел е да съкрати броя на жалбите чрез по-добра защита на човешките права още на национално равнище. Тя предвижда засилване звеното на правителствените агенти, които защитават държавата в Страсбург. Техният брой е увеличен от трима на 10 и освен това заплатите им са удвоени. Предлага се те да получат повече пълномощия за договаряне на споразумения с потърпевшите. За целта могат да бъдат извадени от структурата на Министерството на правосъдието и прехвърлени на пряко подчинение на Министерския съвет.

Концепцията обаче не дава отговор на най-болния въпрос - как да бъдат наказвани магистратите, заради чиято мудност, некомпетентност или недобросъвестност държавата плаща обезщетения за нарушени човешки права. От 2001 до 2008 г. държавният бюджет е олекнал заради тях с 1,869 млн. лв. Още 150 хиляди лв. са платени през 2007-2008 г. по споразумения с ощетени граждани. Така вината за несвършената работа на отделни лица в българската съдебна система се поема от всички данъкоплатци.

При сегашната нормативна база обаче няма как да се търси пряка отговорност чрез регресивни искове, защото прокурори и съдии са под закрилата на функционален имунитет. Не може да им се налагат и дисциплинарни наказания, защото решенията на съда в Страсбург се бавят обикновено 4-5 години, а давността за санкции е две години или три месеца след констатиране на нарушението.

Пред "Сега" министър Тачева допусна, че може да се приложи друга мярка: да бъдат налагани санкции на магистрати, заради които са издадени три осъдителни решения срещу България. Представител на Инспектората към ВСС бе резервиран към идеята да бъдат огласявани имената на виновните, защото било позорно.

Няма как да се налага санкция и на депутатите, които приемат дефектни закони.
17
2436
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
10 Юни 2008 23:38
Дургаре, държави като Франция, Холандско, Шведско, Датско и Британско Кралства, Германия, Италия и др. под, отдавна използват правото на договаряне, за да избягнат сканадалите и разправиите.
Така например доста наши мангали станаха французки граждАни на база на подобни дела и получиха многомечтаната Карт де Сежур (Френската "Грийн Карта". За останалите по другите държави ситуацията е същата. Нека некой правист да ви светне какви пари после плаща БГ на държавите "Осиновителки" при подобна ситуация.
11 Юни 2008 02:11
ИЗХОДЪТ е: ПРЯК ИЗБОР от Народа на съдии, прокурори и полицейски шефове и Мандатност!
ПЛЮС Прозрачност и Гласност на свършеното и НЕсвършеното/лошо свършеното/ от избраните пряко от Народа съдии, прокурари и полицейски шефове!
НЕ е редно и НЕ е демократично Народът да плаща за НЕсвършена или лошо свършена от магистратите и полицейските шефове работа- още повече, че сега НЕ Народът ги е избирал и назначавал, а и Народът НЯМА никакви средства за граждански контрол над работата на магистратите и полицейските шефове!
11 Юни 2008 02:18
Ама естествено в чуш гъз и сто хуя са за малко.Били имали имунитет ами да им се махне и за калпава работа да бъдат съдени и глобявани кат контракторите в Америка.
11 Юни 2008 02:22
Няма как да се налага санкция и на депутатите, които приемат дефектни закони.

Я питайте Краси Петров какво му беше януари 1996 дорде ги уварди дупетатите от санкциииии
11 Юни 2008 05:57
"Инспектората (ЪТ)!!!
към ВСС бе резервиран към идеята да бъдат огласявани имената на виновните, защото било позорно."

Ха! Позорно било огласяването на имената им! Браво бе! Нека се крият зад системата, а позора им да плащаме всички ние!
11 Юни 2008 06:06
И то кво става: "Виновни няма, да влезе убития"
Щом Някой не си върши работата така както трябва, вън от чадъра. Със съответните наказания. Плюс поемане на разходите ако от "некомпетентни" или други действия има щета и за държавата.
11 Юни 2008 06:38
Пара, Калина...
11 Юни 2008 07:39
По онова време имаше едно Решение на ОСГК, което разрешаваше да се водят искове против съгрешили магистрати, но само граждански дела. Това на свой ред предполагаше т.нар регресна отговорност. Някой недоучен учник, обаче, успя да убеди спящите депутати и се прие ограничаване на тази възможност. Хич не им пука на съдиите какви присъди или решения издават.Раздават правосъдие както им е угодно. И никак не е за очудване, че броятна делата в Страсбург се увеличава и ще се увеличава. Това нашенското не е никакво правосъдие. Някой тук предложи да се въведе избор от народа. Към него ще е нужен и ЛИНЧ от народа, иначе няма да има ефект.Сиреч, нужна е публична отговорност.Без значение е, че ще отпадне някой си магистрат.такива наспорил господ много. И мтго още чакат за подобна позиция, защото там заплатите са десет пъти по високи от минималната. Изглежда, че трябва система на строг отчет на върнатите дела, който отчет да позволява веднага приспадане от заплатата в специален фонд, от който да се изплащат сумите по делата от Страсбург. На първо време.
Вторият вариант е, да се откажем от Страсбург и въобще от ЕС, и да я подкараме по нови правила.
11 Юни 2008 07:43
ИЗХОДЪТ е: ПРЯК ИЗБОР от Народа на съдии, прокурори и полицейски шефове и Мандатност!
ПЛЮС Прозрачност и Гласност на свършеното и НЕсвършеното/лошо свършеното/ от избраните пряко от Народа съдии, прокурари и полицейски шефове!

Добре бе Параграфе
И от тебе може да стане демократ!
11 Юни 2008 08:03
Трябва да се въведе лична отговорност за тези присъди. Не може разни самозабравили се прокурори да тормозят с години невинни граждани, и накрая държавата да бъде осъдена за това в Страсбург. Трябва конкретният човек - прокурор, да плаща, а не данъкоплатецът. Да се въведе правило всеки осъдил държавата да си получава парите от този, заради който е осъдил държавата. В България няма никаква отговорност сред прокуратурата. Завеждат се купища напълно неоснователни дела - само и само да се тормозят хората. Понякога и за да се рекетират по този начин. Хората не са глупаци и си търсят правата после...
11 Юни 2008 09:09
Нещата не са чак толкова сложни.
Държавата и нейната администрация знае какви спогодби е подписала, знае какви са правата на гражданите й.
Значи Държавата трябва да се раздели с КОМУНИСТИЧЕСКИЯ си менталитет и да започне да спазва правата на гражданите си!
Толкова е просто, ама не е за прости хора - значи трябва да си сменим управта с по-интелигентна стига разбира се да намерим такива.
11 Юни 2008 09:49
Ама как ще наказват магистрати- в българия никой не се наказва!
Чак пък тях- гарван...
11 Юни 2008 10:40
Ха ха Ха, това с прекия избор, сме го виждали....
В годините на Народната власт..
Супер е....
Ако искаш нещо да не се получи, дай го в ръцете на демагозите.
Я да си го представим: Обявяват вакантно място за районен прокурор.
Заемащият длъжността хуква по предизборни кампании, а работата я вършат заместниците.... Досущ като в САЩ, магистратската длъжност се превръща в трамплин към политическа кариера.. Как това ще подобри работата на институциите не е ясно, но нейсе нали е нещо ново.
Забележете - когато става думи да ни определят данъците, стандарта на живот или пък да вземат решение дали да застрояст и последното парче общинска земя с МОЛ, вместо да направят там детска площадка - тогава всички вкупом обясняват как не е възможно пряко / например чрез референдум/ да участвуваме във вземането на решения. Но когато трябва да свалим отговорността на властите от неправилно управление и ЛОША кадрова политика в определено звено - например съдебната власт, тогава веднага се щурват да търсят помоща ни. Та да могат след това да кажат : " ама какво се гневите, моля ви, та нали този магистрат си го избрахте вие..".....
Поради горното, драги форумци, не бързайте да аплодирате идеите на Параграфа....

Човекът е мярка за всички неща, освен в случаите, когато губи чувството си за мярка.
11 Юни 2008 11:14
paragraph39
Точно така. Прекият избор на магистратите може и да не е универсално решение, но е адски ефективно лекарство за лютата настинка дето тресе правосъдната и правоохранителната ни система. Това е начинът и то уви единственият, за да бъдат накарани магистратите да се държат отговорно пред обществото.
Представете си, че ако някой реши да се издига - щом се яви на избори, всичките му дела ще бъдат разнищени.
Както подчертах, резултата няма да е светкавичен, ще трябва време за да се изринат авгиевите обори на правосъдието. Сигурно ще се появят и нови проблеми, които не можем да си представим, но пред липсата на каквито и да е други работещи идеи, изборът остава между движението напред с възможни грешки и грешното по дефиниция бездействие.
11 Юни 2008 12:16
Несериозен, ще е адски добре за обществото, ако към настоящия момент магистратската длъжност стане трамплин за бъдеща политическа кариера. Това означава, че магистратите най-сетне ще станат отговорни пред обществото. Състоянието сега е толкова зле, че сегашните магистрати не само не се чувстват отговорни, но и както добре се вижда от горната статия, всяка идея за подобна отговорност им се чини еретична. Крият се зад кухи фрази, че те служели на закона (а не на обществото), че били безпристрастни (разбирай безотговорни) и пр.
Решението не е в това да им се налагат наказания за взетите от тях решения, защото това означава нов цикъл на безотговорно правосъдие. Единственото решение е политическа отговорност или иначе казано - кариерата на магистрата да зависи от оценката на обществото за неговата работа, дадена на избори. Видял ли се тия дни магистрат, който да е притеснен, че съдебната власт има най ниският, почти нулев рейтинг ? Е и аз не съм.
А проблеми пак ще има, като при всички други избори, но като цяло общата картина в правосъдието рязко ще се подобри. Темида ще стане наистина сляпа и няма да вижда везните на праводъдието. Обществото обаче никога не е било сляпо и няма как да ослепее и винаги ще вижда и ще дава своята оценка. Просто тази оценка трябва да се институционализира.
11 Юни 2008 15:11
Виновните - на позорния стълб и аут. А българските граждани да не разчитат, че тяхната държава скоро ще почне да им решава проблемите, а масово да се обръщат към институциите на на ЕС. И вие, колеги форумци, не се хабете толкова да си разменяте похвали и обиди, а пишете до Брюксел и до Страсбург. Опитайте и ви да натиснете сериозно. Само със заклинания нищо не става.
11 Юни 2008 18:12
FL,
ХУГО,
Щом ще е "В и ОТ името на Народа!", ТРЯБВА да е "по Волята на Народа! А Волята на Народа се разбира чрез пряк Избор на "представителите" му в органите на централната и местната Власт/във всички Власти/!
БЕЗ пряк Избор НЕ може да има пряка Отговорност! А БЕЗ Отговорност/пред Народа/ е Безотговорност /пред Народа/! Затова сега, вече 18 години, "представителите" на Народа в централната и местната Власт/във всички Власти/ отговарят пред партиите и зависят от партиите , а НЕ зависят от Народа и НЕ отговарят пред Него! Дори Конституцията допуска премиерът и министрите да НЕ са били изб/и/рани, като депутати, от Народа?!? Същото важи и за магистратите и за шефовете на Полицията! Е, това НЕ е Демокрация, а Партокрация-ДемоОСРАция!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД