:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,797
Активни 685
Страници 14,700
За един ден 1,302,066

Прокуратурата изпревари Брюксел с удар по МВР

Само наблюдаващият делото магистрат да иска подслушване, предлага обвинението
Снимка: Велислав Николов
Зам. главният прокурор Валери Първанов и говорителят на обвинител №1 Маргарита Попова представиха вчера отчетния доклад на прокуратурата за м.г.
Преди да станат ясни критиките в доклада на Европейската комисия към България и специално към МВР и съдебната власт, прокуратурата остро разкритикува вътрешното министерство. В годишния й доклад се обръща внимание на спадащата разкриваемост на престъпността и ниското качеството на разследването, които остро контрастират с тоталното подслушване.

Затова обвинението настоява драстично да се ограничи правото на МВР да иска подслушване и следене от съда през главата на прокурорите. "Специални разузнавателни средства по дела трябва да може да иска само и единствено наблюдаващият прокурор", обяви вчера зам. главният прокурор Валери Първанов. Според Закона за специалните разузнавателни средства (СРС) сега такова право имат множество провоохранителни органи.

"В момента е заложена възможността органи на изпълнителната власт почти безконтролно да използват СРС-та вън от процеса, да събират информация, която да съхраняват в продължение на години. Това не може да продължи", отсече Първанов. А заради липсата на контрол се е стигнало до това от 10 000 СРС-та само 200 да влизат в съда.

За пореден път се видя, че хвалбите на бившия вътрешен министър Румен Петков за висока разкриваемост на престъпленията са били само балон за пред Брюксел. Прокуратурата сочи, че миналата година са разкрити 52% от регистрираните престъпления, а през 2005 г. - 60%. Притеснително е, че при посегателствата срещу собствеността на гражданите, които са най-масови - 83.5%, разкриваемостта е най-ниска. При взломните и автокражбите тя е около 20%.

Отново подготовката и липсата на опит у дознателите в МВР са обяснение за лошото качество на разследването. За три години МВР и законодателите не намериха изход на проблема с дефицита на квалифицирани и опитни кадри за разплитане на сложни дела, особено за организираната престъпност, трафик на хора и наркотици, данъчни, финансови и корупционни престъпления.

За много и важни неща дознателите не докладвали на наблюдаващия делото прокурор, а без негова санкция отказвали да разпитат свидетели и да назначат експертизи, поискани от обвиняемия. Голяма част пък претупвали разпитите. Разследващите от МВР масово не назначавали експертизи при случаи на престъпления на пътя или срещу здравето, а точно при тях становището на вещите лица е от значение.

Прокуратурата лансира идеи за нова промяна в НПК заради проблема със съкратеното следствие и по-ниските присъди, до които то води. Сега кодексът задължава съда при съкратен процес - приемане на обвинението и отказ от разпит на свидетел, да се налага задължително наказание под минимума. Прокуратурата иска съдията да получи право сам да преценява наказанието.

Разпитите пред съдия също се оказвали безсмислени, защото свидетели и подсъдими могат спокойно да се откажат от показанията си на самия процес. Затова този вид разпит трябвало да получи доказателствена сила или да отпадне.

Друг критичен за правораздаването проблем се оказва липсата на бързо правосъдие заради многото формалности. Има множество примери, включително по значими дела като процеса "Куйович", в които забавянето идва от отсъствието на адвокатите. По закон всеки има право да си упълномощи защитник в съда, след което служебно назначеният се освобождава. Според прокурорите обаче трябва веднъж назначеният служебен адвокат да остава до края на конкретното дело. Само така ще се пресече практиката адвокати да спъват процесите с болнични.

Самокритично прокуратурата отбелязва, че е нараснал броят на върнатите от съда дела на прокуратурата спрямо 2006 г. с 12% и спрямо 2005 г. с 95%. Но предлага тези съдебни актове да подлежат на контрол от следваща инстанция.

Над 74 000 дела са спрени през миналата година. По давност са прекратени 274 122 дела. Осъдени са 50 714 души, сред които обаче няма нито един за злоупотреби с европари.
 ------
6
2666
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
10 Юни 2008 23:52
Вместо закона за МВР трябва да започнем да прилагаме закона на Линч!
11 Юни 2008 06:27
Нищо не пречи на МВР да нападне прокуратурата- "ние ги хващаме, те едно обвинение не могат да напишат". Съдиите ги пускат.Излиза, че престъпниците са по малко виновни от потърпевшите......Факт.....
11 Юни 2008 07:36
Червената комунистическа съдебна система я оправя само диктатура или комисията "Калашников".
11 Юни 2008 09:46
Всичко това само потвърждава с факти това, което българинът отдавна си знае- в тая държава няма законност...ама се стараят да създават впечатление, че има!
11 Юни 2008 14:19
Брей, започвам да си мисля, че нашите управници са се попритеснили. Дано от ЕС да са решили сериозно да се заемат с нас и да не обръщат внимание на нашите доклади и отчети. Защото те са само димна завеса. Някой да си мисли сега, че МВР ще притисне престъпността или пък, че прокуратурата и съдът ще заработят?
11 Юни 2008 14:56
"Нищо не пречи на МВР да нападне прокуратурата" - каква командирска мисъл само, г-н Хинин! Ми нападайте, какво се огъвате, те няма къде да избягат. Важно е ЕС да са доволни и да няма санкции. И не забравяйте да прочетете конституцията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД