Човекът, чиято самоличност не се разкрива, е от отдела по сигурността и разузнаването към правителството. Отделът се подчинява пряко на премиера и министрите. Документите били два и се намирали в оранжев плик с печат "свръхсекретно". Те бяха открити във влак на гара Ватерло на 10 юни от мъж, който от любопитство прочел документите, след което веднага ги предал на телевизия Би Би Си. По същото време накрак била вдигната цялата полиция на английската столица да ги търси.
Документите съдържали последната оценка на британското разузнаване за "Ал Кайда" и доклад за военната ситуация в Ирак, в който се правят "заклеймяващи" коментари за способностите на иракските сили за сигурност, съобщи Би Би Си. По думите на журналиста от медията по въпросите, свързани със сигурността, Франк Гарднър в плика имало общо осем страници, на всяка от които имало регистрационен номер с гриф "свръхсекретно". Документите явно са толкова важни, че върху всяка страница имало надпис "Само за очите на Обединеното кралство, САЩ, Австралия и Канада", отбелязва той. Пликът бе върнат веднага на властите, а Скотланд ярд започна свое разследване на случая. Великобритания споделя всичките си свръхсекретни разузнавателни данни с тайните служби на свои ключови западни съюзници, особено със САЩ, припомнят медиите.
Представители на полицията в Лондон потвърдиха, че водят разследване във връзка с изгубените документи. От канцеларията официално съобщиха в комюнике, че двата документа с гриф "секретно" са били "оставени" във влак и по-късно предадени на Би Би Си. "Това е грубо нарушение на изискванията за безопасност и полицията води разследване", са казва в изявлението. Премиерът Гордън Браун определи инцидента като изключително сериозен.
Случката, при която секретни документи са изнесени от държавно учреждение в Уайтхол и на всичкото отгоре са били забравени във влак, е сериозно нарушение на правилата за сигурност, коментира Би Би Си. За това говори и фактът, че според източници на медията държавните чиновници същата вечер изпаднали в паника заради инцидента.
МЕРКИ
В сряда британското правителство прокара в парламента законопроект, според който заподозрените в тероризъм могат вече да бъдат задържани в продължение на 42 дни вместо досегашните 28, без да им бъдат повдигнати обвинения. Управляващите лейбъристи, които имат мнозинство, трябваше да разчитат на гласовете не само на своите депутати, а и на дребната фракция на северноирландските лоялисти. Предложението на премиера Гордън Браун бе прието в Камарата на общините с 315 "за" и 306 "против". Правозащитни организации са против мерките и заявиха, че дори в страна, критикувана за неспазване на човешките права, като Турция срокът за задържане без обвинение е малко повече от седмица.