ЕС очаква резултатите от провелия се вчера референдум в Ирландия за бъдещето на Лисабонския договор. Изходът от вота ще стане ясен днес. Ирландско "не" ще блокира работата на общността, тъй като документът може да влезе в сила, само ако бъде ратифициран от всички държави членки.
Съдбата на документа вчера трябваше да решат над 3 млн. души с право на глас. Според последните проучвания броят на привърженици и противници на Договора от Лисабон е равен и е трудно да се направи прогноза какъв ще бъде изхода от референдума, отбелязва ИТАР-ТАСС. Премиерът Брайън Кауън заяви, че ако договорът бъде отхвърлен, това "ще отслаби" позициите на Дъблин. Само 15 на сто от избирателите бяха гласували до обяд вчера.
В Брюксел вече разработват планове за действие, ако Ирландия гласува против него на общественото допитване, писа в. "Дейли телеграф". Обсъжда се механизъм, който да позволи Ирландия просто да бъде премахната от списъка на страните, подписали договора, и да не бъде юридическа обвързана с него. При този вариант до края на 2009 г. или началото на 2010 г. ще бъде подписан коригиран Договор за присъединяване от всички страни членки, включително Ирландия. В него ще бъдат включени редица текстове, осигуряващи "изключения" по спорни за Дъблин въпроси, като правомощията в данъчната област и по-голямото военно сътрудничество.
Ирландия е единствената страна от ЕС, конституционно задължена да организира референдум по Лисабонския договор. Останалите 26 страни членки, включително България, предпочетоха ратификация по парламентарен път. В сряда късно вечерта Гърция стана 18-та страна членка на ЕС, чийто парламент одобри с мнозинство Лисабонския договор.
|
|