Словенски войници от силите на НАТО патрулират в Митровица. Вчера се навършиха 9 г. от влизането на контингента на алианса в областта. |
"Предприеманите от Рюкер стъпки за ограничаване дейността на мисията трябва да бъдат решително пресечени", заяви официалният представител на руското външно министерство Андрей Нестеренко. Според него "става дума за крещящо самоуправство. Всяко преформатиране на международното присъствие в Косово е възможно само въз основа на решение на Съвета за сигурност на ООН. Ръководителите на секретариата на ООН добре знаят това. Доколкото ни е известно, Рюкер не е получавал никакви указания от тях", каза още Нестеренко. От името на своята страна той поиска административни мерки, включително уволнение на германския дипломат заради стъпките му да закрие мисията на световната организация.
В същото време самият генерален секретар на ООН Бан Ки Мун потвърди, че предстои промяна на международното присъствие, предаде Ройтерс. "Възнамерявам да реконфигурирам структурата и профила на международното цивилно присъствие така, че ЕС да поеме оперативната си роля в Косово съгласно резолюция 1244", гласи негово писмо до косовския президент Фатмир Сейдиу. По-късно президентът потвърди, че е получил писмото от Бан Ги Мун.
Косовският премиер Хашим Тачи също обяви, че ще има "реконфигурация" на международното присъствие в страната, след като конституцията влезе в сила, посочи Франс прес. Очаква се това да стане на 15 юни. Ще има реконфигурация на международната мисия в съответствие с прехвърлянето на правомощия и функционирането на Косово като суверенна и независима държава, заяви Тачи пред журналисти в Прищина.
В Брюксел военните министри на НАТО обсъждат ролята на КФОР, военния контингент на алианса в Косово. Войниците на пакта трябва да гарантират сигурността и да не допуснат размирици следващата седмица, когато конституцията на Косово ще влезе в сила. Обмисля се и възможността за разширяване пълномощията на КФОР във връзка с разполагането на международни полицейски сили.