Алиосман Имамов е роден през 1953 г. Вече втори мандат е депутат от ДПС от Благоевградския район.
- Г-н Имамов, както се очертава ще има нови избори в Сандански. Това не е ли обезпокоително?
- Да, обезпокоително е. Най-вече защото това е красноречиво доказателство за съществуването на сериозни проблеми в избирателната система и показва необходимостта от спешни промени в тази система, които да елиминират някои недопустими и уродливи явления.
- Какви промени трябва да има според вас?
- На този въпрос не може да се отговори еднозначно. На първо място обаче трябва да се увеличат значително санкциите за купуването на гласове. Трябва да се увеличат и правомощията на съответните органи при налагането на тези санкции.
- В Сандански органите доста поработиха, имаше полицаи почти пред всяка секция, но пак се оказа, че има проблеми.
- Наивно е да очакваме, че ние можем на 100% да премахнем проблема. Определено в Сандански полицията участва активно в обезпечаването на спазването на правилата и поради тази причина беше заловен един доказан купувач на гласове. Това не беше се случвало досега. Разбира се, предположенията, че това не е единственият купувач на гласове, са основателни. Но в края на краищата всичко трябва да се докаже по някакъв начин.
- ДПС като цяло се представи под очакванията, прогнозите бяха, че вашата листа ще спечели най-много мандати. На какво се дължи този факт?
- Аз мисля, че подобни очаквания бяха предизвикани от опасенията на нашите политически опоненти в резултат на обединението на личности от ДПС и ромските организации. Искам да кажа, че листата на ДПС беше най-многобройна и в нея имаше само един ром и един мюсюлманин. Всички останали бяха християни. Това е много важно обстоятелство, което трябва да се има предвид. Защото по-голямата част от обвиненията срещу ДПС бяха, че иска гласовете на ромите. Резултатите след изборите показаха, че от около 2000 ромски гласа в общината, за ДПС са гласували около 500. Останалите 1500 са гласували за други партии. Няма никакво съмнение, че тези 1500 гласа са купени от тях.
- Защо?
- Защото е наивно да се допуска, че ромите ще гласуват за другите партии от любов, като се има предвид унизителното и обидното отношение към тях в предизборната кампания. Те бяха наричани разбойници, наркотрафиканти, крадци, затворници. Всичко това дълбоко засегна самочувствието на тази общност. Ромската махала в Сандански, както в Петрич и Гоце Делчев, няма нищо общо с колибите и гетата, които са типични за подобни махали. Там живеят трудолюбиви и заможни хора, които имат добра работа, в голяма степен са асоциирани към обществото. Вероятно ромите ще разберат своето място в политическата система и ще бъдат съпричастни с бъдещето на ДПС. Сигурен съм, че по-голямата част от тях ще подкрепят движението на следващите избори.
- Защо и ДПС се обяви за касиране на вота заедно с почти всички останали партии?
- Една от причините е обща. Има безспорни случаи на купуване на гласове, което означава, че изборът е опорочен. Разбира се, по този въпрос последната дума трябва да имат юридическите аргументи. Трябва да се докаже, че купуването на гласове е нарушило съотношението между партиите. Смятам, че съдебната система ще се произнесе много скоро по този въпрос. За нас специално има и друга причина - прекалено агресивните форми, които бяха използвани за етнизиране на вота. Имаше безпрецедентни атаки срещу ДПС, лъжи, брутални тълкувания, които имаха за цел да унизят нас и нашите избиратели. Например един известен историк и висш държавен чиновник отиде в Сандански, уж по друг повод, и направи публично изявление, че в града се очаква македонски вариант на избори и те ще бъдат окървавени. И в основата на това стояло ДПС.
- Имате предвид проф. Божидар Димитров?
- Вие знаете за кого става дума, това е историк, който твърди, че е приятел на президента. Имаше недостоен сценарий с въображаемата джамия, която уж ДПС щяло да строи в центъра на града.
- В Сандански наистина има сериозни притеснения, че ще се строи джамия, ако не в центъра, то в някое от околните села. Даже се твърди, че има закупен парцел за това.
- Там, където има мюсюлмани, се строят джамии, там, където има християни, се строят църкви, там, където има евреи, се строят синагоги. Но използването на религиозните храмове и религиозната тема в една предизборна кампания противоречи на всички демократични и цивилизовани принципи. Към ромите бяха използвани недопустими епитети, че са криминален контингент. Това беше израз на безпомощността на нашите опоненти, които нямаха истински аргументи в самата предизборна кампания, за да мобилизират своите избиратели.
- Но в листата на ДПС беше човек като Илия Янев, който наистина е имал проблеми с правосъдието. Как да си обясним факта, че ДПС подкрепя такъв човек?
- Самият той е бил съдия и е участвал в тази правосъдна система. На мен не са ми известни обстоятелства, при които на него да са му отнети конституционните му права да избира и да бъде избиран. Що се отнася до личния авторитет на отделните кандидати в тези избори, ако се разровите в листите на останалите партии, там също може да намерите хора, към които могат да бъдат отправени подобни упреци. Най-важното е, че този човек е свободен, не е осъден и отговаря на всички изисквания.
- Защо на предизборните плакати на листата, която подкрепяте, отсъстваше името на ДПС?
- Не мога да коментирам подобни подробности, те имаха свободата и правото да подготвят сами пропагандните си материали за изборите. Не зная защо са направили това.
- Да не би да се притесняват, че името на ДПС ще им навреди?
- Определено имаше такива опасения преди да формираме окончателно листата. Не мога да твърдя категорично обаче, че това е причината.
- Споделяте ли критиките на останалите партии, че в Сандански най-много мандати е спечелила една коалиция, съставена от бизнесмени от сивия сектор?
- Коалицията "Бъдеще за Сандански" е съставена от авторитетни обществени личности в града, или поне повечето от тях са такива. Друг е въпросът, че тази листа се използва от бизнеса с очевидни бъдещи намерения за някакви материални облаги от участието в общинската власт. Тази бизнес коалиция е продължение на тревожната тенденция от 2003 г. насам за по-активно участие на местните бизнес структури независимо от големите традиционни партии, които обикновено управляват страната на национално равнище.
- Възможно ли е според вас догодина такава бизнес коалиция да се появи и в парламента?
- Тук се преплитат две тенденции. Едната е елиминирането на политическите структури и правила в правенето на политика на регионално равнище. Това е опасното равнище. Има обаче и тенденция за създаване на чисто локални местни политически структури, които имат пълното право по закон да участват в местните избори. И даже да ги печелят, защото те са най-близко до хората и най-добре познават локалните и регионални проблеми. Напоследък значително се засилиха тенденциите за финансова децентрализация на общините. Има един процес на феодализацияе, т.е. значително засилване на правомощията на кметовете и общинските ръководства. Това им дава самочувствие, че биха могли да играят собствена политическа игра в съответната община. На национално ниво обаче това ще бъде много по-трудно.
- Каква ще бъде политиката на ДПС при нов вот в Сандански след няколко месеца?
- Ще заложим на същите хора и същия подход.
Гнусен мазник, точно като лидера си!