:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,054
Активни 670
Страници 9,928
За един ден 1,302,066

Ирландия ни подля вода в ЕС

Отхвърлянето на Лисабонския договор изнервя Еврокомисията точно когато пише критичния доклад за България
Светослав Терзиев
Когато в едно добро семейство големите ги налегнат грижи, първи го отнасят малките. В такива моменти най-добре е малките да не привличат излишно вниманието върху себе си.

Точно така се държат българските държавници след референдума в Ирландия, който отхвърли Лисабонския договор и вкара Евросъюза в нова криза. Докато чужди политици се вълнуват на глас за съдбата на голямото европейско семейство, българските се снишават, както ги е учила една изпитана школа. И постъпват правилно, защото са гузни и всяка дума може да бъде използвана срещу тях.

Ирландското "не" постави с още по-голяма острота въпроса дали европейският проект трябва да става



заложник на малцинства,



които го схващат в своя твърде ограничен периметър. Целта на Лисабонския договор е да преодолее точно тази заплаха, която след небивалото разширяване на съюза вещае парализа при всеки по-сериозен спор. Ирландците едва ли са чели масово договора, защото е нечитаем, но ясно са усетили, че тежестта, а съответно и привилегиите им ще намалеят. Когато всяка държава, колкото и да е малка, може да наложи вето, добива самочувствието на голяма. България имаше досега само един повод да заплаши с вето и то й свърши работа, без да прибягва към него. Точно преди подписването на Лисабонския договор тя поиска да се уважава правописът й, за да не се подменя думата "евро" с брюкселската измислица "еуро". Чисто хипотетично България можеше да блокира договора дори преди ирландците. Друг е въпросът дали би посмяла.

Обединяването на Европа обаче е много по-голям проект от специфичните национални интереси. За България е важно да не казва "еуро" вместо "евро", но още по-важно е да не казва "бизнесмени" вместо "бандити". Вписването й в европейския проект означава да заприлича на другите "нормални държави", които си избра за образец още от началото на прехода. Сегашната система на управление на ЕС, която е изработена от нормални държави за собствените им нужди, се оказа неефикасна към държави, приети с компромис, като България. Затова заради нея (и Румъния) бе измислен специален механизъм за контрол, който подлежи на постоянно усъвършенстване и затягане. Като пълноправен член тя изведнъж придоби самочувствие и нейни политици започнаха да се държат предизвикателно: "За какви ни вземате?". Страната се превърна в



костелив орех за Брюксел,



чиито наднационални инструменти за въздействие са недостатъчни.

Лисабонският договор разширява сферата на полицейското и съдебното сътрудничество, допуска и въвеждането на поста прокурор на ЕС, което означава, че съюзяването на националната съдебна система с престъпността би срещнало колективен отпор от останалите народи. Това е логично, щом се премахват границите между държавите с цел свободно движение на хора, стоки и услуги, а заедно с това и на... престъпност. Ирландия като уредена държава не смята, че европейските институции трябва да решават как да се бори с престъпността. В класацията на Евростат по този въпрос тя е почти на дъното с едва 48% съгласие за намеса на Брюксел. В България обаче 65% от населението желае твърда ръка от Брюксел, защото не вярва на собствените си правозащитни органи. Най-високо в класацията е Германия със 79%, защото нейните стандарти за ред са пословично високи и тя се стреми да ги наложи на всички. Непосредствено след нея са Унгария и Чехия, където германското влияние по традиция е силно. Великобритания е най-долу с 47%, защото е най-резервирана към федерализма в ЕС.

Отхвърлянето на Лисабонския договор от ирландците събужда кошмара за появата на



Европа на две скорости,



който е особено опасен за България. Онези, които желаят и могат да вървят към сближаване въз основа на общите си стандарти, все повече се изкушават да сформират ядро, което да не чака изоставащите. Точно това е смисълът на призива да продължи ратификацията на договора въпреки отхвърлянето му от една държава. По принцип този процес би трябвало да е безсмислен, както стана след френското и холандското "не" на Евроконституцията. Тогава обаче все още беше твърде грозно да се говори за разделяне на Европа на две категории, а и никой не помисляше, че може да бъде изолирана Франция, която е основател и един от главните мотори на ЕС.

Сега положението е друго. Големите постигнаха мъчителен компромис за съживяване на договора за реформа и не биха го жертвали заради волята на по-малко от 1% от населението на ЕС. Изнервени от внезапната криза, те могат да засилят натиска си върху Ирландия, вместо да се върнат на изходна позиция и да признаят, че са загубили последните шест години в напразни усилия да реформират ЕС. В такава обстановка на намалена търпимост към отклоняващите се от общия път ще бъде писан и докладът за България, който се очаква да се появи на 16 юли. Няма никаква логика европейските лидери да проявят твърдост към Ирландия на срещата си на високо равнище на 19 юни и месец по-късно Еврокомисията да покаже снизходителност към България. В зависимост от гледната точка засилената критика би била твърде неприятна за правителството на Сергей Станишев, който се плаши, че Брюксел може да го събори от власт.

Еднакво зле обаче би било и за обществото, и за държавата, ако кризата около договора за реформа доведе до сформирането на европейско ядро и изхвърли България в периферията. Това би означавало тя да се върне там, където беше преди влизането си в ЕС.
Снимка: Ройтерс
Усетил опасността от нервни решения в Евросъюза, председателят на Еврокомисията Жозе Барозу предупреди още в петък да не започва лов на изкупителни жертви.
66
3654
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
17 Юни 2008 00:06
"Ирландия ни подля вода в ЕС".Или още-кой ни сра в гащите.Все другите са ни виновни.
17 Юни 2008 00:35
На политиците и управляващите в "Старата Европа" по` им харесва, май, нещо като Варшавски договор и СИВ- сиреч, Лисабонски договор и ЕС на "големите" и "малките"?!?
МАНИПУЛАЦИЯТА е, че Мнозинството от ирландците били против ЕС! Истината е, че Мнозинството от ирландците/ а преди това Мнозинството от французите и холандците/, е против тенденцията, творена от чичковците и лелките в Брюксел, държавите-членки на ЕС да губят все повече от своя национален Суверинитет, в полза на НЕясни, БЕЗконтролни и БЕЗотговорни "наднационални" Интереси!
ЕС трябва да служи на Нациите, а НЕ Нациите да служат на ЕС/ на "марионетните" чичковци и лелки в Брюксел и НЕпубличните и НЕофициални Сили, които им дърпат конците/!!! КАЗАХ!
П.П. Да припомня, например, "политическото" решение за затварянето на реакторлите в АЕЦ "Козлудуй"- уж взето, уж НЕ взето в Брюксел, но със сигурност във вреда/ГОЛЯМА!/ на българската Нация, а и във вреда на европейските данъкоплатци, които платиха и плащат стотици милиони евро за затварянето на БЕЗопасните от техническа гледна точка ядрени реактори в България!

Редактирано от - paragraph39 на 17/6/2008 г/ 00:39:18

17 Юни 2008 05:54
Първо, не ни е Виновен Брюксел за престъпната небрежност, некадърност и неадекватност на нашите политикани.
И, второ - предлагам ви нещо, взето назаем от другаде:
----------------------------------------- --
След като парламентите на много от страните на ЕС ратифицираха Лисабонския договор - между тях и българският, Ирландия най-неочаквано взе, че устрои референдум. Под предлог, че така е най-демократично да се решават важни за бъдещето на държавата проблеми. И народът си каза думата - отхвърли предложението. С което, както отбелязаха някои коментатори, напъхаха ЕС в задънена улица. Интересното е, че на 5 юни и долната камара на холандския парламент отхвърли договора, а в горната обсъжданията се усложняват. Така става ясно, че няма шанс Лисабонският договор да влезе в сила от 1 януари 2009 г. И се отлага консолидацията в една система, избирането на един европейски президент, възможността на една държава да бъде налагано неприемливо за нея решение, увеличаване тежестта на някои страни за сметка на други. Подобни неща бяха заложени и в неуспешната Европейска конституция, отхвърлена на референдуми от Холандия и Франция. Хората вече забелязват опитите националните закони да се подменят с международни споразумения, които влизат в действие без излишните - по мнение на чиновници и политици - обществени дебати. Прави впечатление фактът, че има огромно разминаване между мненията на избиратели и политици. И, като казват скептиците, май ще трябва референдумите да бъдат забранени със закон, тъй като пречат на разбиранията на демократичните политици за демокрация.
Интересното е, че според много наблюдатели във всяка една европейска държава (и в България!) биха гласували против Лисабонския договор, ако се подложи на референдум. Още по-сигурно става това, ако хората се запознаят с документа, а не им се поднасят само мантри и заклинания от политиканите. Най-опасното в него е възможността съюзът да се раздели на "големи" и определящи тона държави и на сателити. Което на нас ни е познато. Още повече че не се предвижда да има комисари от всяка държава член. Наистина, може би някои още вярват, че идеята за споделянето и постепенното преминаване на законодателната и политическата компетентност от отделните правителства в Еврокомисията ще е достатъчна да убеди народите в поредното светло бъдеще. Или - директно казано, презрението и дори омразата към родните политикани ще накара гражданите да предпочетат външния, страничния, независимия уж чиновник. Но на хората им писна от глобализацията, от съсипването на изконното, извечното. Вече не са странни материали как отделни нации не искат да работят, та се наемат гастарбайтери. За няколко десетилетия англичани, германци, французи са се развалили? Или просто не желаят да се трепят за жълти стотинки в полза на някакъв международен консорциум? Нашият стремеж да догоним социалните условия в развитите държави се сблъсква с нежеланието на техните граждани да слязат до нашите реалности.
Просто гражданите на отделните държави не желаят да загубят суверенитета си - та дори в името на благородни (според налагащите ги еврократи) цели. Още повече че ЕС се намесва все повече в икономиките на страните. И дори в частния бизнес. Франция и Германия, например, открито говорят за унифициране на данъчните системи по посока на увеличаване на корпоративните, а сетне и личните данъци. Въвеждат се куп регулационни ограничения, намесват се в свободната конкуренция. Хората усещат, че повсеместната глобализация ги превръща от граждани на една - макар и малка, но суверенна - държава, в работници на един глобален гигант, в мечтата на товарищ Сталин - винтчета на машината. За което спомага и наскоро пръкналата се идея за въвеждане на европейско гражданство. Та Европа е силна с разнообразието си, а не с унификацията! Как ще се унифицират един грък и един финландец? Нещо като хермафродит? Но има и друга опасност. Какви толкова епохални решения се канят да вземат еврократите, та мнението на една или друга - демократична! - държава би попречило? Което е част от проблема с референдумите. Най-висшата форма на пряка демокрация явно е пречка за някого. Или за някои.
17 Юни 2008 06:47
ГЕНЕК,
Прав си!
Така Е!
17 Юни 2008 06:51
Впрочем, и Сенатът на Чехия се е заинатил/НЕ ще!/, май, за ратифицирането от Чехия на т.нар. "Лисабонски договор"?!? А президентът на Чехия направо го "погреба" след Референдума в Ирландия- а той има право на вето!
17 Юни 2008 07:13
Ирландия наистина подля вода на БГ.
Отсега нататък ще бъде по-трудно да се краде от еврофондовете.
17 Юни 2008 07:28
В момента ЕС е обхванат от т.н.синдром “Патйомкин”, който се отнася до систематично представян мизансцен, различен от действителността.Това е един вид манипулация, целяща да създаде конкретно възприятие за действителността сред обществото и да го накара да повярва в една илюзия от задоволителен характер.Този метод доста често се прилага от институции и политици, за който нещата се свеждат до явното им желание да създадат на всяка цена някакъв мит по даден въпрос, за постигането на определена цел.

Редактирано от - Мето от Факултето на 17/6/2008 г/ 07:40:51

17 Юни 2008 07:33
Ирландия май единствена подложи този договор на референдум. Ако това бе направено и в други страни, със сигурност несъгласните щяха да са повече.
Да не говорим, че вече много държави съжаляват за последното разширяване на ЕС с Ромалеску и Булгаристанлар...
17 Юни 2008 07:34
Забравих - НАШИТЕ го били приели... Че те за влизането в ЕС си дадоха задниците, а няма да подпишат някакво си договорче...
17 Юни 2008 07:43
Европо-о-о-о!
Не се ослушвай, давай парите, че нашата мафия с кремък ще ни дере.
За пари.
И как да не ни дере? Яхтите вече са купени. Вилите в Калифорния, Флорида и на Канарите - също. На кредит, естествено. А парите спряха. Няма как, ще ги изстискат от нас. Той, българският народ, е като брашнен чувал - колкото и да го тръскаш, все пуска по нещо.
17 Юни 2008 08:45
Гоце отвръща на удара - две по битиви
основни теми
- бойко дагоду
- ширака страна мая радная - припев : пей сърце, до брюксел цял месец, царя в кричим
17 Юни 2008 09:10
ирландците усетиха, че иде време да почнат да плащат за десетилетията щедра ЕС помощ и взеха да се дърпат. нормално. няма да им се размине.
скоро на селските тарикати и троянските коне в ЕС силно ще се ограничи възможността да пречат на единствената надежда на западния свят да бъде някаква опозиция и противовес на азиатците.

17 Юни 2008 09:17
никоя важна реформа в историята не е приета с гласуване и не е наложена со кроце и со благо. никоя империя не е създадена демократично. архитектите на ЕС виждат, че потенциала на мирното разширяване се изчерпва. оттук нататък някой трябва да задава темпото и посоката, а другите да влизат в крачка или да търпят последствията. затова над законодателната власт на брюксел сега се надграждат изпълнителна и съдебна. до няколко години ще е факт и обща ЕС армия. това вече е повече от съюз или общност - това е свръх-държава. всеки отвъртре или отвън, който иска да и се пречка, по-добре да има силен гръб

Редактирано от - Pavlik Morozov на 17/6/2008 г/ 09:27:47

17 Юни 2008 09:25
Щом са ни подлели вода, няма да останем на сухо поне.
17 Юни 2008 09:44
Павлик: "Никоя империя не е създадена демократично". Да живее империята, долу демокрацията!
17 Юни 2008 09:46
Г-н Терзийски, в поредния вторник дава поредния добър полит-анализ!
Поздравления за което
.
Само че нещо не се връзва, май!
Вкл. и с мнението на Вишеградската четворка, а най-по с настроенията в Чехия, чийто президент директно се изцепи: - "Лисабонският договор е мъртъв по рождение"!
За Холандия няма да споменавам...
За да съм по-точен, ще пусна малък каламбур с цитат от анализа на Терзийски:
- Няма никаква логика европейските лидери да проявят твърдост към Ирландия на срещата си на високо равнище на 19 юни и месец по-късно Еврокомисията да покаже снизходителност към България...
- "Няма никаква логика европейските лидери да проявят снизходителност към Ирландия на срещата си на високо равнище на 19 юни и месец по-късно Еврокомисията да покаже твърдост към България!"
.
P.S. -Ей гиди родни политици...пак ли не сте в час?





Редактирано от - OLDMAD на 17/6/2008 г/ 10:13:05

17 Юни 2008 10:00
ирландците усетиха, че иде време да почнат да плащат за десетилетията щедра ЕС помощ и взеха да се дърпат. нормално. няма да им се размине.

Павлик, не пиши глупости. С или без договора Ирландия е в ЕС и
ще си плаща вноските както й се полага. За това си има междудържавни договори, от които никоя нормална държава няма да се оттегли. Никой не си е правил илюзии, че това няма да стане и никой не го е изтъквал като аргумент за отрицателния вот. Една държава, отказвайки да плаща задълженията си, моментално отива в изолация.
Договорът, колкото и да е привлекателен за политиците е преждевременен. Конфедерация се прави между страни, близки по обществено и икономическо развитие и стандарт на живот, а не конгломерат от държави, които са много различни по тези показатели. По простата причина, че решение с положителен ефект за една развита държава може да има точно обратен ефект върху по-слабо развита. Народите от ЕС го усещат интуитивно и затова не са съгласни с договора, ама кой ги пита тях? Да бяха показали социологически проучвания и в другите държави, ама те си траят. Защото може да се окаже, че мнозинството е против, а сега лесно могат да се оправдаят само с Ирландия.
17 Юни 2008 10:07
Неверни Тома, не бъркайте репубиканството с демокрация. едното изисква съобразяване и зачитане и на най-малкия, и съществува предимно в учебниците и пропагандата, а при другото мнозинството просто прави каквото реши за добре. дори на запад малкия рядко го зачитат и повечето управления са си диктатура на мнозинството, тъй че промяната е по-скоро в риториката, отколкото в същността на политиката която се води вътрешно и между държавите.

17 Юни 2008 10:14
Защото може да се окаже, че мнозинството е против



Мда, какво да кажем, когато мнозинството е за, а политически и икономически гиганти като Чехия или Полша наложат вето? Ще седи и ще чака, докато на съответното истерично правителство му се накриви щапката ли?
17 Юни 2008 10:19
Ако бяха попитали и останалите, може би щяхме да знаем. Или поне да бяха публикували социологически проучвания. А те - нищо!
Засега можем само да гадаем, но защо ли ми се струва, че далеч не само ирландците са против.
17 Юни 2008 10:22
Caravaggio, чехите и поляците са доказани тарикати...еврейска школовка!
Припомни си Полша какви преференции изкрънка за селското си стопанство.
Не че в момента са "цъфнали и вързали"...
.
P.S. заради Кру - Цоциологията е много точна наука, немой се подбъзиквай

Редактирано от - OLDMAD на 17/6/2008 г/ 10:25:04

17 Юни 2008 10:31
важно уточнение - под "диктатура на мнозинството" нямам предвид, че най-важни са интересите на най-голямата по брой група хора. напротив - тогава изгодите биха се делили на прекално много дялове и стимула да се бориш за власт намалява. "мнозинство" означава най-голямо количество обединен ресурс от всякакъв тип - икономически, военен, политически, човешки. тъй като навсякъде няколко процента от населението контролира голямата част от ресурсите постоянното обгрижване на широките маси е ненужно и непрактично, достатъчно е масата да е раздробена и непособна да се организира. оттам нататък остава да се тревожиш за 2 неща - за външни заплахи и за това кой ще те опази от пазачите ти

17 Юни 2008 10:33
далеч не само ирландците са против.



Искаш да кажеш, че малко повече от 20% от ирландците са против. Ако бяха гласували трима, всичко е ясно. Ами ако бяха гласували само двама?
17 Юни 2008 10:38
Няма логика в заглавието . Дано повечко хора го разбират.
17 Юни 2008 11:06
За мен тази дискусия не е на правилна основа (вкл. на статията).
Какво има да се обсъжда резултата от референдума, след като основния въпрос - силна централизация или не -
не е в дневния ред?
Защо е предложен само един вариант: силна централизация, или - криза?
Ето очевидно Терзиев е за силен Брюксел, който ще може и да оправя нещата и у нас...
Е, аз не съм съгласен. Аз не искам пак да ни спускат ОТГОРЕ решения на вътрешните ни проблеми.
Та, тези два варианта, обсъдени ли са от нас? Гласували ли сме ги?
Не.
Пак някой ВЕЧЕ е решил вместо мен.
Щото - ако оставели на мен, щял съм да сбъркам. Щяли били лесно да ме излъжат, лошите...

17 Юни 2008 11:17
Ирландия подляла вода ... на нас? Глупости.
И ние? Да се снишаваме, таквозина...?
Време е да разберем, че не се гледа с добро око на такива селски шмекерии, снишаване, изкрънкване, просия, съчетана с бабаитлък и гьонсуратлък, да се правиш на улав когато не ти изнася (което у нас се води за политическа ловкост) и непрекъснато, безспирно и неуморно да крадеш - тези и други Андрешковски похвати най-много дразнят европейците.
А не това, че ирландците гласуват по даден начин по въпрос, по който е постановено, че ще се реши именно с гласуване. Европа им се чумери, но не може да каже копче.
17 Юни 2008 11:26
Е да де!
Навремето у Москва някой ако пръдне, у София се насираха!
Сега пак ли?

Редактирано от - OLDMAD на 17/6/2008 г/ 11:27:51

17 Юни 2008 11:35
Аа, не, Олди - сега искат сами да пърдят и сами да се насират
17 Юни 2008 12:46
Кампанията преди вота беше доста вяла - партиите 'ЗА' разлепиха плакати - 'Гласувайте за светлото бъдеще!' , без никакви обяснения в какво точно се състои то. Партиите 'НЕ' обаче изброяваха по списък какво се очаква от това бъдеще - приватизация на здравеопазването и образованието, увеличаване на данъците, увеличаване на военните разходи, заплащането на водата (която все още е безплатна), намаляване тежестта на ирландаското представителство в ЕС - от 2% на 0, 8% ... все неща дето бъркат по джоба. А имаше ио такива, които направо пишеха - 'Сега е моментът да покажем, че сме силни - да гласуваме напук на идеята и ще ни уважават повече' - как Давид победил Голиат. Резултатът - с разлика от малко над 4% (110 000 души) бе гласувано това 'НЕ'. В същност те не са единствената страна и ми се струва, че поне половината от вече гласувалите щяха да кажат 'НЕ', ако имаше референдум. Интересно изследване беше публикувано по вестниците - по скалата на шовинизма - САМО (ирландец) - Само европеец, Англия беше на първо място с над 80%, Ирландия на второ .. ЛАТВИЯ на трето .. България някъде по средата (49%) .. изненадващо Франция заемаше едно от последните места, заедно с Кипър и Малта(33%).
Лично аз в началото бих гласувал като ирланците - с НЕ, но след като четох статията за това, как американските дипломати се карат на европейските - http://www.segabg.com/online/article.asp? issueid=2996§ionid=4&id=0000704 мисля, че в случая трябва да се загърби двемократичното правило в такива случаи и съм съгласен с Павлик, че 'никоя важна реформа в историята не е приета с гласуване и не е наложена со кроце и со благо. никоя империя не е създадена демократично. ' Светът върви натам и не виждам с какво ИРЛАНДИЯ Е ПОДЛЯЛА ВОДА НА БЪЛГАРИЯ.
17 Юни 2008 13:10
Caravaggio,
Искам да кажа, че за останалите европейци нищо не се знае, защото никой не ги е питал.
Само за ирландците разбрахме.
17 Юни 2008 13:18
При решаване на въпроси от стратегически характер, не може да има компромис с демокрацията.
Къде тогава ни остава да прилагаме демократични принципи - в оперативната работа? Да консултираме хлебаря какви оръжия да купим за армията?
***
Не Ирландия постави ЕС в криза, той се постави сам, след като загърби демократичното начало в своята работа.
Иначе само за демокрация се приказва, но тъй като все я няма, вместо нея ни остава само една горчива Демагогия.
Аз моята доза си я взех още преди '89-та.
Стига ми и за два живота.
Че ми и артисва.

Редактирано от - дъртреалист на 17/6/2008 г/ 13:20:54

17 Юни 2008 13:24
Крюелия, как никой да не ги е питал? Нали техните избраници съставяха и подписваха Лисабонския договор?

И пак питам - откога референдум, в който участват по-малко от половината от запитаните се обявява за валиден?
17 Юни 2008 13:32
"Истината е, че Мнозинството от ирландците/ а преди това Мнозинството от французите и холандците/, е против тенденцията, творена от чичковците и лелките в Брюксел, държавите-членки на ЕС да губят все повече от своя национален Суверинитет, в полза на НЕясни, БЕЗконтролни и БЕЗотговорни "наднационални" Интереси! "

Ето я риториката на манипулацията.
Защото в Европа управляват прозрачно, открито , в полза на хората и с минимум корупция. Ако някой си позволи да управлява в " полза на НЕясни, БЕЗконтролни и БЕЗотговорни "наднационални" Интереси!", то на изборите със сигурнодт ще бъде отсвирен от народа.
Такива внушения се правят с цел отцепване на някаква група хора, с цел използване на избори, които в следствие на подобна сугестия, почват да вярват , че са много специални, много умни и успешни и ония от Брюксел искат само да ги прецакат и да им унищожат суверинитета. Така се отглеждат провинциални маргинали, за които обединението на Европа е мръсно нещо....и от това обединение няма полза.
17 Юни 2008 13:43
Защото в Европа управляват прозрачно, открито , в полза на хората и с минимум корупция.


А един мармот завива шоколадите
17 Юни 2008 13:44
Не е зле да уточниш и в полза на кои хора
17 Юни 2008 13:46
дъртреалист



"Защо е предложен само един вариант: силна централизация, или - криза?
Ето очевидно Терзиев е за силен Брюксел, който ще може и да оправя нещата и у нас...
Е, аз не съм съгласен. Аз не искам пак да ни спускат ОТГОРЕ решения на вътрешните ни проблеми."
дъртреалист,
Точно това е проблемът на ЕС-ако не продължава да се централизира в някои области като отбрана, външна политика, някои елементи на вътрешна политика, го чака криза.
А и тази параноя от миналото със "спускане на решения отгоре" трябва да се преодолее, защото специално за БГ най-добре е решенията да са общи и задължителни за целия ЕС, защото нашите родни управници отдавна са доказали, че вземат решения винаги против интереса на хората, и ЕС е този, който може до ги принуди да започнат да работят в полза на народа. За нас централизацията е по-добра от безконтролното поведение на властта, която работи само в своя полза. В нашия случай приказките от типа " да си отстояваме суверинитета" работят в полза на крадливата и корумпирана власт. Доказано е , че тя се респектира само от някой много над нея-преди Москва, сега Брюксел и Вашингтон, а с народа си се отнася като фелдфебел...с новобранци.
17 Юни 2008 13:51
stoyancho, икономическите показатели, жизненият стандарт, привлекателността на ЕС за тълпите афро-азиатци, които са готови на всичко , за да се доберат до Европа, говорят много дорбе в чий интерес работят европейските правителства

Редактирано от - Benedicta на 17/6/2008 г/ 13:52:49

17 Юни 2008 14:08
ЕС е този, който може до ги принуди да започнат да работят в полза на народа.


Блажени са вярващите. Никой не дава и пет пари за нашия народ, пич. Стига с тези дитирамби за добрите европейци дето сън не спят от желание да помогнат на изстрадалия български народ. Къде бяха същите, когато ни съветваха да се "реформираме", т.е. да си разбием и селско стопанство и промишленост и всичко. Защо не бяха толкова загрижени, когато ни извиваха ръцете за АЕЦ-а? Стига сте приспивали хората с тия песнички за добрите феи от ЕС, които искат да ни помагат, а ние се дърпаме. Не ти ли светва една лампичка, че целия този вой за спиране на еврофондовете някак си много подозрително съвпада с признаването на Косово и минаването му на директна издръжка от ЕС, за което ще са нужни милиарди евро и те трябва да се вземат от някъде?
Като са толкова принципни и честни в ЕС, защо търпят безобразията и злоупотребите на една Италия, където мафията също е обсебила всичко? Ами това, дето става с боклука в Неапол? Защо няма предпазни клаузи и за там?
17 Юни 2008 14:09
Според мен логиката на заглавието, а от там и на изводите е погрешна...Ако се замислим какви ще бъдат лонгтайм резултатите от този вот ще разберем, че това решение на ирландците работи в наша полза...(не на правителството/мафията разбира се)...И заглавието по-скоро е не " Ирландия ни подля вода в ЕС " а Ирландия ни изведе* на вода...
* Термин използван при спускане на кораб "на вода"...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Юни 2008 14:23
Caravaggio,
Питали са управляващите им, а не тях. Което не е едно и също.
Референдумът е валиден според ирландската конституция, защото който е искал да гласува е могъл да го направи.
Хайде да не припомням какъв процент от населението избра Гоце и никой не оспорва избора му.
17 Юни 2008 14:48
Е, как да не е едно и също? Доколкото ми е известно, навсякъде цари демокрация и правителствата управляват "от името на мнозинството". Или това беше преди Маастрихт, а след това навсякъде са се насадили одиозни тоталитарни режими? Е?
17 Юни 2008 14:53
Caravaggio,
Ами така, не е! Във Франция и Холандия беше същото, управляващите казаха ДА на конституцията, а избирателите - НЕ.
Управляващите са избрани да управляват с тези правомощия, които са били досега, с договора правомощията се променят. Оттам и различията.
17 Юни 2008 14:58
има нещо много извратено в принципа на националните референдуми като става дума за участие в съюз! кво значи едни 100 хил или дори 100 млн да блокират останалите? щом не ти отърва да си в строя - напускай го а не искай и другите да вървят с твоята крачка. статистически погледнато би трябвало да се проведе навсякъде референдум, да се сумират всички гласове за и против и тогава да се вземе общото решение, пък страните чиито граждани не са го подкрепили да мислят дали искат да продължават... само тогава гласовете на всички ще са равни. в крайна сметка в ЕС сме към 470 млн. и защо нечий глас трябва да тежи повече от друг, независимо от националността. а кво става ако средно се получи активност под 50%? време е, понеже съюзът се разшири, да имаме решения на база мнозинство, но не такова квото го предлагат големите - демек в германия (хипотетично) договора печели с 50% + 1 глас и това да значи че всички 90 млн. са "за"! глас за глас и брой за брой - тва е щом сме едно!
17 Юни 2008 15:01
"управляващите казаха ДА на конституцията, а избирателите - НЕ."

И какво промени това?...Да не би техните правителства да не са подписали лани в Лисабон...Просто ги шиканираха...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Юни 2008 15:40
Benedicta каза:
"защото нашите родни управници отдавна са доказали, че вземат решения винаги против интереса на хората, и ЕС е този, който може до ги принуди да започнат да работят в полза на народа. За нас централизацията е по-добра от безконтролното поведение на властта, която работи само в своя полза. "

Душа, ти го каза - всяка власт работи в своя полза. Изключено е управници в Брюксел да се загрижат за ползата на българите, освен в рамките на общия регламент.
Което и наблюдаваме. А българите (без своите политици) абсолютно нищо не могат да им направят. Никак.
Докато с нашите политици имаме много повече шанс.
И да им влияем, а и да ги изберем по-добри.

17 Юни 2008 15:43
...За България е важно да не казва "еуро" вместо "евро", но още по-важно е да не казва "бизнесмени" вместо "бандити"...



А също- да не казва "политици", "магистрати" или "полицаи" вместо "бандити"
17 Юни 2008 15:49
Pavlik Morozov

Принципно съм съгласен с теб, но не подкрепям поста ти от 09.10 часа тази сутрин , където казваш че "....единствената надежда на западния свят да бъде някаква опозиция и противовес на азиатците...."
Европа няма икономическия потенциал да се противопостави на азиатците. Те бълват стоки (и природни ресурси) като бесни.
Все си мисля, че борбата е между ЕС и УСА - кой да замени повече от хартийките си (валутата) срещу тези истински блага. Американското общество е със силно центарлизирано, дори тоталитарни тенденции. Точно поради тази причина са и центростремителните сили към Брюкселската администрация - за да не останат по-назад.
Виж сам - когато доларите потекоха към Китай като пълноводна река, федералния резерв започна да бълва нови зелени хартийки. УСА имат колосален външен дълг - не знам наименованието на цифрите с които се измерва дори. Оправдават го с това , че доларът е световна валута. Резултат - повишаване цените на петрола, стагнация на световния пазар... Целта на янките е да намалят стойността на долара колкото се може повече, за да си върнат поне част от хартийките обратно. Не забравяй, че повечето нефтени компании са американски или с преобладаващ американски капитал. Там е Голямата игра!
А колкото до БГ и мястото й в този процес - Who care about us?
Да не би на ЕС да му дреме как живее населението у нас и какво ни е нивото на демокрация?
Те си гледат само защитата на инвестициите. Както и янките, които го водят като защита на национални интереси. Това е!
17 Юни 2008 16:01
PS:Между другото - продължавам да си мисля, че въвеждането на валутен борд у нас беше фатална грешка, която буквално размаза "благосъстоянието" на населението.
Признаците за това са, че инфлацията от половин година насам у нас се дължи наистина на външни фактори и преди всичко на обвързването ни с еврото и ограниченията на борда. До безумието Виденов, също имаше инфлация, но тя се компенсираше много по-удачно. Тогава нямахме бюджетен излишък и изобщо не умряхме от този факт. Напротив - имахме бюджетен дефицит и инфлация, която караше хората да въртят парите, за да не ги изгубят. Сега в населението също има много пари, но те идват от кредитите, което се е още една бомба със закъснител и не се знае кога ще ни тресне. Според мен ще е много скоро! Тогава ни борд, ни евро ще ни спасят.
17 Юни 2008 16:14
Милите Фор-умници ,
Чужди на Диагнозата на Д-р Хаус за статуса на българското ни общо здраве , некой се чудим , за чий чеп трупаме европския си стаж в "следственото" на ОЛАФ ... Светльо рече да ни каже "за какъв" и без нищо ще го отстреляме ... А кой да сети , че ОЛАФ е само до "кранчето" , а без Лисабон ни спира илюзията дори , за поредно освобождение ... Иначе , попържай себе си и бъди нежен с Ирландия , Юнако балкански ... Дано сетиш , Неволята си да викнеш ... Айдеее - Хичъ ...

17 Юни 2008 16:40
Ще тресне бомбата с кредитите - ама...Аз все пророкувах това, но напоследък нещо се размислям по въпроса, като обмислям отправните точки: кредити за физ. лица, лихви, междуфирмена задлъжнялост, поведението на банките, нивото на скритите доходи...Нещо не ми се връзва...къде е вторичния пазар на недвижими имоти от необслужваните кредити? Банките просто не си позволяват да излезне каквото и да било на него, тук се замисляме дали имат този ресурс това да продължи, поне докато се стабилизират нещата?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД