Според "Софийска вода" всяка вечер някой идва тук и заварява по една тръба, за да може да се краде вода. |
За повечето българи това не е проблем, който пряко ги засяга. Все пак не живеем в Сахара. Но грешат - пустиня в България може и да няма, но си имаме "Софийска вода". Фирмата, която до този момент е известна най-вече със скандалните си харчове за лични разходи на своите шефове и техните семейства, без да й мигне окото държи вече 20 дни десетки семейства в столицата без капчица вода. Още по-скандалното е, че това става в нарушение на 3 закона, но нито един държавен орган не се е размърдал, за да санкционира и прекрати безобразието. Макар че са нарушени основни права на гражданите, голяма част от които редовно си плащат сметките за вода.
Драмата на около 100 семейства в блок 625 започва на 26 май 2008 г., когато "Софийска вода" спира водата там заради дълг от над 110 000 лв. При това служителите на фирмата направо са се престарали в действията си - те не просто са завъртели крана, а направо са изтръгнали тръбата, която свързва вътрешната инсталация с водопроводната мрежа, и са затапили краищата. Но дори и това се е сторило недостатъчно на концесионера на столичното ВиК - вчера пред блока бе пратен и багер, който прекъсна връзката на блока с водопроводната мрежа. Обяснението е, че в събота и неделя живеещите в блока след 20 дни на сухо тайно са си пуснали водата. Посочено бе и "доказателство" за нарушението - пране на един от етажите. Вероятно следващата крачка на "Софийска вода" ще е
да срути блока нарушител
Че хората са възмутени от действията на водната фирма, е слабо казано. Мургав обитател на въпросния блок размахва изпринтена от сайта на вестник "Сега" статия, в която се съобщава, че ДКЕВР е разрешила на ВиК дружествата да спират водата. Човекът най-много е впечатлен от личността на председателя на комисията Константин Шушулов, когото е решил да издири, "за да го пита как може така", и ползва всяка възможност да научи адреса и телефона му. И отчаяно обяснява, че жена му има кожно заболяване - псориазис, което се е задълбочило, тъй като лечението изисква задължително и вода. В блока има и малки деца, и възрастни хора, които трудно се движат. Обитателите му и съседите им се притесняват, че той вече е станал огнище на епидемии. И резонно питат защо "Софийска вода" не проявява подобна "принципност" и в ромските квартали като "Филиповци" и "Факултета", където от години никой нищо не плаща.
Как се е стигнало дотук?
От 2005 г. насам всеки собственик на жилище у нас трябва задължително да има водомер за студената вода, местното ВиК дружество да му открие партида, да му даде абонатен номер и изобщо да го признае за свой законен клиент. В много жилищни блокове обаче има по няколко общински апартамента, в които собственикът - общината, не е сложила водомер. А специално в столицата концесионерът е непреклонен - дори да има едно жилище без водомер, тя не открива индивидуални партиди на всеки, а продължава да смята сградата за един клиент. Това не го пише в никакъв закон, просто е вътрешно правило на "Софийска вода". В такова положение са около 400 блока в столицата, между които и въпросният 625 в "Люлин". Всички те имат огромни дългове, които няма никога да бъдат погасени. Причината е отново в абсурдните правила на "Софийска вода", която
насила прави и редовните платци длъжници
По правилата на фирмата в подобни блокове се засича само общият водомер, показанията му се дават на домоуправителя, който има грижата да разпредели и да събере парите от живеещите там. На "Софийска вода" изобщо не й пука дали всички плащат и колко редовно го правят, защото парите отиват в една и съща сметка. Тъй като винаги има неплащащи, всички се водят длъжници.
"Още преди години искахме да минем на индивидуални сметки, но не ни разрешиха, докато всички не изразят съгласие. А аз не мога да накарам всички, защото има и няколко общински апартамента", казва домоуправителят на вход "Б" Георги Вичев. "Първо искаха да платим 30% от сумата и чак след това да се занимават с нас. Не можахме да съберем парите. Сега настояват да проведем общо събрание и да приемем протокол с две точки: че сме съгласни всички да минем на индивидуални партиди и че сме си разпределили сумата, която имаме да плащаме помежду си. Съгласни сме, разбира се, но има и хора, които са в чужбина и няма как да ги издирим. Ето че 19 от общо 55 подписа няма как да осигуря и затова се стигна дотук", оплаква се Вичев.
Във входа има доста хора, които плащат редовно и могат да докажат това с документи. Но дори те са се отчаяли, защото са разбрали, че парите им отиват за погасяване на общата сметка и те продължават да се водят длъжници. Така се заформя една
спирала, в която дълговете само нарастват
А позицията на "Софийска вода" е непоклатима - индивидуални партиди и вода ще има едва след като се плати целият дълг.
Говорителката на "Софийска вода" Мария Дойчинова разказва доста по-екзотична версия за наказания блок. Според нея в него от години никой не плаща. Преди време имало касиерка, която събирала парите, но тя избягала с тях. Затова тя предлага живеещите в блока да си я издирят, да я накарат да подпише, че смята тези пари за свой дълг, и така да си разрешат проблема. Разпитаните обитатели на блок 625 обаче не помнят такъв случай, а и касиерката им си живее в блока и не се крие. Да се саморазправят с нея заради нечии твърдения е последното нещо, което би им хрумнало.
Това, че населяващите блок 625 в "Люлин" не се поддават на внушенията да се самоизядат помежду си, може би е единственото хубаво нещо в цялата история. Това, което не осъзнават, е, че
правото е на тяхна страна
и те трябва решително да си потърсят правата по закон. Не само заради собственото си оцеляване, а защото подобна участ вероятно ще сполети и останалите блокове - принудителни длъжници на "Софийска вода".
Първо, според Закона за защита на конкуренцията дружествата, които имат монополни права, имат и редица ограничения да прилагат тези права. В член 18 се казва, че такива предприятия нямат право да вършат действия, които увреждат интересите на потребителите, като например да отказват сключване на договор с тях при наличие на възможности за доставка на стока или услуга. Наказанието е от 5000 до 300 000 лв. първия път и от 100 000 до 500 000 лв. при повторно нарушение. За да може КЗК да наложи наказанието, е достатъчно само комисията да бъде уведомена писмено и да извърши проверка на случая, която трае 90 дни. Според адвоката Михаил Екимджиев каквото и да са си записали "Софийска вода" в общите условия за отношенията с клиентите, това е подзаконов нормативен документ, а съдът винаги признава водещата роля на закона. А и в ал. 5 на чл. 39 на общите условия на "Софийска вода" изрично е написано, че не може да се спира водата при етажна собственост, ако ще се нарушат правата на редовните платци. В КЗК засега такъв сигнал няма, но вчера от комисията коментираха, че са научили от медиите за случая и обмислят дали да не се самосезират.
Другата възможност е ДКЕВР да разгледат поведението на "Софийска вода" и да се опитат да разрешат спора, защото Законът за ВиК услугите им дава възможност да бъдат арбитър. Те също трябва да бъдат сезирани писмено. Като се знае как месеци наред концесионерът лъже комисията за вложените в мрежата инвестиции, със сигурност в този орган им имат зъб, но вчера и оттам бяха лаконични - да подадат люлинци сигнал и ще видим. Глобата е максимум 1 млн. лв.
Дори Законът за защита от дискриминация е на страната на обитателите на блок 625, особено на онези, които плащат редовно водата. Защото член 37 отнася към дискриминацията и отказа да се предостави стока или услуга. Условието е сигналът да бъде подаден до 3 години от датата на нарушението. Комисията за защита от дискриминация вече е сезирана от друг блок в "Люлин", изпаднал в ситуацията на блок 625, макар че все още не се е стигнало до спиране на водата.
В провинцията до такива безобразия не се е стигало, макар че възможността за спиране на водата за дългове е записана в общите условия на всички ВиК дружества в страната. Там се подхожда доста по-справедливо - спира се водата само на еднофамилни къщи, и то по особен начин - в Добрич, Пловдив и др. се снабдиха със скоби, които затягат водопроводната тръба, така че от нея да остава да тече една тънка струйка. И избегнаха възможността да бъдат обвинени, че са докарали хората до дизентерия, хепатит и останалите последици от липсата на вода. "Софийска вода" обаче явно смята, че е над законите. Въпросът е има ли кой да й покаже, че не е така.