И бащите ще могат да вземат по желание 15-дневен платен отпуск при раждане на дете, като през това време ще получават 90% от заплатата си. Това предвиждат промени в кодекса на труда, обсъдени вчера от социалните партньори. Очаква се те да бъдат гласувани от НС до края на юли. Тези дни са извън годишния платен отпуск.
Първоначалното предложение на социалното министерство било таткото да вземе 15-те дни веднага след раждането на бебето. "Тъй като е възможно детето да има вродено заболяване или да е недоносено, поради което да престои в болницата над месец, се стигна до компромисен вариант - отпускът да започва, когато бебето си отиде вкъщи", обясни зам.-шефът на КНСБ Иван Кокалов. В момента майката има право да прехвърли част от отпуска си по майчинство на бащата, работещите баби или дядовци, но едва след като детето навърши 9 месеца.
15-дневният отпуск ще се плаща от фонд "Общо заболяване и майчинство" на НОИ. Освен това според промените след 6-те месеца на бебето по желание бащите ще могат да поемат последните три месеца от високо платения отпуск на майката, който е 315 дни.
Според работодателите 15-дневният отпуск е безсмислен, защото бащите не могат да бъдат особено полезни в първите дни от живота на детето си, тъй като тогава то е прекалено малко. "По-вероятно е тези дни да бъдат прекарани в кварталната кръчма", коментира зам.-шефът на БСК Дикран Тебеян. Според него е достатъчно само да има възможност семейството да се споразумява дали и кога бащата да поеме част от отпуска на майката.
БОЙКОТ
И синдикати, и работодатели са на едно мнение по отношение на 10-кратното увеличение на глобите за нарушаване на трудовите закони. Според бизнеса те са твърде високи за малките фирми и създават условия за корупция. Според профсъюзите пък трябва да има диференциране на санкциите за служителите, тъй като доходите им не могат да се мерят с възможностите на предприятието. "Определено трябва да има реципрочност на глобата за работниците спрямо заплатите им", заяви Кокалов.
|
|