България сама замрази 88 млн. евро по програма ФАР за пътища в пограничните райони заради нарушения в пътния фонд. Смущаващите факти изскочили от одита на KPMG във фонд "Републиканска пътна инфраструктура", който бе поръчан преди два месеца от финансовия министър Пламен Орешарски, за да се докаже на Брюксел, че всичко там е наред.
"Има констатации за нарушения, които подлежат на прокурорска проверка", съобщи вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева. По-късно от Софийска градска прокуратурата потвърдиха, че докладът вече е при тях. Снощи Плугчиева организира среща по проблема с главния прокурор Борис Велчев, шефа на ДАНС Петко Сертов, финансовия министър Пламен Орешарски и представители на европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.
Формално спирането на проектите е направено със заповед на националния ръководител на еврофондовете Димитър Ивановски. Той съобщи, че одиторите от KPMG са се натъкнали на ясни доказателства, че пътният фонд не може да гарантира ефективното и ефикасно управление на проектите. Разкрити са и потенциални конфликти на интереси.
От списъка на спрените проекти изскачат познати имена. Сред изпълнителите са фирми на бизнесмена Васил Божков ("Мосстрой"), на холдинга "Трейс" ("Пи Ес Ай"), на прочулата се като голям спонсор на БСП "АМ Черно море" АД (в съдружие с гръцката ACTIS) и др. В единия от проектите надзорник е "Мот Макдоналдс", а в останалите - френската BCEOM. Преди време стана ясно, че много от служителите в българския клон на "Мот Макдоналдс" са роднини на шефовете в пътния фонд. Единият от спрените проекти е на гръцката фирма "Ентехнос". Преди време вестник "Капитал" съобщи, че сред нейните ръководители е бащата на зам.-шефа на пътния фонд Атанас Димов. "Ентехнос" заедно с "АМ Черно море" са спечелили проект за 10 млн. евро.
Въпреки спирането на европейското финансиране проектите могат да продължат с държавни средства, тъй като трябва да се изпълняват договорни ангажименти, каза вчера Ивановски. Новият отговорник по ФАР в регионалното министерство Савин Ковачев коментира, че тепърва ще се запознае с проектите и ако прецени, че са важни, те ще се финансират от държавата. От сайта на пътния фонд става ясно, че по принцип националното съфинансиране по тях е от порядъка на 40-50%.
Ако и тези пътни проекти бъдат спрени, на практика в България пътища ще се строят само с пари от бюджета. В началото на годината Брюксел замрази парите за пътища по програма ИСПА, с чиято помощ се прави автомагистрала "Люлин". По-късно Еврокомисията ни заповяда да спрем временно финансирането на пътища по оперативна програма "Транспорт" заради груби нарушения в пътния фонд, описано подробно от "Сега". Първоначалната причина бе скандалът за конфликт на интереси с предишния директор на фонда Веселин Георгиев и брат му, чиято фирма "Биндер" спечели обществени поръчки за 120 млн. евро, както и заради заловените с подкуп висши служители на фонда.
И вчера Плугчиева предупреди, че никакви пари няма да дойдат, докато не се въведе ред във фонда, който е техен бенефициент. Предстои трансформирането му в агенция към МС, която ще има изпълнителски функции и ще е под надзора на чуждестранен съветник. По думите на Плугчиева сформирането на новата агенция ще стане до края на месеца.
АНАЛОГИИ
Румънският департамент за борба с измамите разкри липса на 80 милиона евро от еврофондовете, пише вчера румънският в. "Ромъния либера". От 139 папки с нарушения обаче само 55 са пратени в департамента. Затова са възстановени само около 4 млн. евро и един нарушител е осъден на една година затвор. "По принцип ние приключваме разследването в рамките на три седмици до два месеца, а имаме папки отпреди три години, които все още не са завършени", казаха от департамента вчера.