:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,557
Активни 688
Страници 8,487
За един ден 1,302,066
Идея

"Кремиковци" заслужава банкрут

Само така може да се приложи ефективен оздравителен план, който да удовлетвори кредиторите и да съживи комбината
Георги Ангелов
Още в началото искам да уточня - банкрутът/фалитът не означава затваряне на предприятието. Това е процедура, която дава възможност едновременно за запазване на жизнеспособните части на предприятията, намиране на нов собственик и удовлетворяване на кредиторите.

Ето например какво се случи с един друг завод - "Целхарт", който имаше подобна на "Кремиковци" съдба. В края на 90-те години заводът беше приватизиран. Купувачът бе голяма турска компания. Тя обаче пострада от криза в Турция и не успя да осигури добро управление на "Целхарт". По тази причина заводът започна да затъва в задължения, които не успяваше да погаси навреме. Това принуди кредиторите да поискат обявяване на завода в несъстоятелност (банкрут). Процедурата по фалита приключи с продажба на активите - но не парче по парче, а като цяло предприятие. Оказа се, че "Целхарт" е интересен за самите кредитори - те купиха завода. Така старият собственик, който не можеше да управлява добре, бе отстранен от предприятието и заменен от инвеститори, които знаят как да си защитят парите. Те вложиха средства, оздравиха "Целхарт" и го продадоха на една от най-големите компании в света - Аnglo American.

В крайна сметка всички са доволни - заводът работи, кредиторите си получиха парите, собственикът е голяма и реномирана фирма. Това е един от примерите как процедурата по фалит решава всички проблеми, с които досега "Кремиковци" не можа да се справи.

Тази логика вече започва да се разбира, макар и бавно. През последните седмици и от щабовете на кандидат-купувачите - "Арселор Митал" на Лакшми Митал и украинския милиардер Константин Жеваго - обявиха, че предпочитат "Кремиковци" АД да мине през процедура по фалит. Министърът на икономиката също говори в тази посока. Лошият имидж на тази процедура изглежда започва да изчезва и може би ще бъдем свидетели на нейното приложение в случая със злочестия металургичен комбинат.

За момента обаче държавата - въпреки че е един от най-големите кредитори на завода - не е особено активна. Вместо да вземе нещата в свои ръце и първа да поиска от съда обявяване на фалит, дотук тя пасува и дори разсрочва дълговете на компанията. Група частни кредитори обаче вече се обърнаха към съда, за да стартира процедура по несъстоятелност. Друга група кредитори на завода пък (които държат значителна част от големия облигационен заем от 325 млн. евро) активно преговарят с евентуалния бъдещ инвеститор в "Кремиковци". На този фон засега изглежда, че държавата не може много добре да защити интересите си като голям кредитор. Пък и по нищо не личи, че тя все още е акционер в предприятието, при това с немалък дял - 25%.

В крайна сметка обаче всички имат интерес неяснотата да свърши. Затова най-добрият вариант е бърза процедура по несъстоятелност на "Кремиковци". Според финансовото положение на предприятието и сговорчивостта на кредиторите може първо да се приложи план за оздравяване или направо да се пристъпи към продажба на активите, за да се погасят задълженията.

Факт е, че досегашните купувачи така и не успяха да превърнат "Кремиковци" в модерно европейско предприятие. Очевидно е по-добре по-бързо да се намери нов собственик, който знае как да развие производствата и има възможност да инвестира, така че комбинатът да работи на пълна мощност и да печели, без да нарушава екологичните норми на ЕС.

Процедурата по фалит крие и рискове, тъй като нашите съдилища нямат голям опит с нея, а и по принцип са доста бавни и мудни. Но отлагането на развръзката крие още по-големи рискове за бъдещето на завода.
13
3689
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
25 Юни 2008 01:40
И звучи музиката от "Д-р жЕваго"...
25 Юни 2008 07:30
Уважаеми господин Ангелов, моля да се запознаете по точно с процедурата - кражбата на "Целхарт - Стамболийски" и да не пишете "врели не кипели". Завода един от най големите производители на балканския полуостров на "крафт хартия". През 98г. беше обявен за приватизация от Сашо Божков. Месец преди това се закупи цяла поточна линия за производство на хартиени торби от Австрия на стойност 3.5 милиона марки - тази огромна машина седеше на части в двора на завода обвита в найлони. Завода е приватизиран за 1.5 милиона марки - тогава от турците. Това е една от топ далаверите на СДС. Те набутаха на турците за директор на завода техен човек от СДС и по този начин съвместно го източиха.
25 Юни 2008 09:24
Такива като "Кремиковци", които работят с вносни суровини - руда и въглища, и продукцията им е главно за износ, се строят на брега на морето, за да се избегнат големите транспортни разходи. Оттук нататък какво да дъвчим и предъвкваме. Или го местете в Бургас, или ... вечна му памет.
25 Юни 2008 09:39
Бургас ще стане хептен клоака, ако преместят и Кремиковци там. Както имаше навремето един виц за работниците в Девня - когато плюят на пода, дрънчи.
По-добре някъде край Дунава, да се снабдява по реката.
25 Юни 2008 09:56
Георги Ангелов, старши икономист "Отворено общество"

Това просто не е вярно
Това е фондация - Фондация "Институт oтворено общество" с адрес:
София, булевард "еди-кой си", апартамент "еди-кой си".
Та старши икономиста от апартамента, какво твърди в статията?
25 Юни 2008 10:06
Е, към това за фалита трябваше да се добави и каква промяна на собствеността на Кремиковци ще има: Освен Митал, там голям собственик е и държавата България, а също така има много дребни собственици, получили дялчета от Кремиковци по линията на масовата приватизация. Сега тяхната собственост ще се изземе и предаде на другия брат Митал или на украинеца или на някой друг. А уж при капитализма "частната собтсвеност беше свещена и неприкосновена". Това е според мен целта на този фалит - да се изземе останалата частна собственост в Кремиковци и да се съсредоточи в едни ръце.
25 Юни 2008 10:06
Целхарт е фабричка с елементарна технология дето прави от дървета картон и едното много и за другото пазар колкото искаш. Много хора в България даже не знаят къде е! Фалитът и последвалото оздравяване, там го оправи Световната банка с джобни пари.
Кремиковци е металургичен комбинат, ако го фалират с благи намерения, много е възможно просто да го загубят! На месец само джобните разходи са ~ 60 млн. лева. Като добавите 325 млн. ЕВРО тук, 200 млн. там, колко ги е завлякал Лупи, кой знае и може да си ни остане за спомен, като Плама Плевен или Химко Враца! Не че ще останем без стомана, сега да не би да няма автомобилни масла? Ама не е гот нещо дето работи, даже въпреки Лупи, да го затрием! [/b]
25 Юни 2008 10:32
Това несъстоятелност, банкрут, фалит - всичко е станало на таратор - трябва да сме малко по-внимателни в терминологията: докато "несъстоятелност" и фалит" са синоними, "банкрут" е нещо различно - това е умишлен фалит, най-често симулативен, който е престъпление, с него не се занимава Търговският закон, а Наказателният кодекс
Да се купи едно предприятие като се "мине" през процедура на несъстоятелност би означавало следното:
- някой от кредиторите (НЕК, Булгаргаз, БДЖ, Пристанище Бургас...все државни структури) най-после се сеща и подава иск за започване на процедура по несъстоятелност (дружеството не може да посреща задълженията си)
- съдът решава, че има несъстоятелност и приема "оздравителен план", който е изготвен на база оферта на потенциалният купувач (Лакшми Митал или Жеваго), като основният елемент от плана е държавните кредитори да се съгласят да се откажат от (една голяма част от) вземанията си срещу частично, но реално погасяване на другата част от страна на инвеститора.
След което остава комбинат с БЕЗ ЗАДЪЛЖЕНИЯ.
Ако няма несъстоятелност, цената е 300 милиона (примерно) и още 600 милиона за покриване на задълженията.
Ако обаче се случи несъстоятелността по горната схема, за купувачът остава само цената от 300 милиона и нула задължения към кредитори (плюс някой и друг лев по оздравителния план)
25 Юни 2008 10:40
Комичен е начинът, по който господин "старши икономистът" се опитва да прикрие един от основните проблеми на фалита - загубата на повече от 1 млрд. суха пара за данъкоплатеца!
За останалото съм напълно съгласен с него.
25 Юни 2008 12:32
Тотал,
Абсолютно си прав за единичката.
25 Юни 2008 12:54
А кака Цеци Панчаревска какво да я правим?
25 Юни 2008 15:35
Коя Цеца? Евробоеца? Страшилището за Пуул етсетера ...?
25 Юни 2008 22:48
Сега, триете, добре ама защо обаче го налагане т, ва момче?!...Имаше един Дайнов, т, ва е втория...Но коммент.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД