:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,873
Активни 661
Страници 26,438
За един ден 1,302,066
Равносметка

(Без)пътният фонд - между фризера и революцията

Новата агенция за шосетата ще се провали, ако се построи по модела 3:5:8
снимка: архив "Сега"
Нерядко по току-що ремонтирани отсечки зейват пробойни - понякога заради свлачища, друг път заради лошо изпълнение.
Преди няколко месеца премиерът Станишев изпрати с благодарности висшия чиновник Веселин Георгиев. Министър Гагаузов и днес твърди, че пътният фонд никога не е имал по-успешен началник. Цяло чудо е, че президентът Първанов още не е връчил на безценния управленец орден за особени заслуги.

"Няма злоупотреба с нито един лев и аз искам да успокоя обществеността, че нито един европейски лев няма да бъде загубен за българските пътища", декларира бившият директор Веселин Георгиев при подаването на оставката си през февруари.

Следващите месеци го опровергаха тотално. В одитния доклад на KPMG има много тежки констатации за фонд "Републиканска пътна инфраструктура" (ФРПИ), съобщи вицепремиерът Меглена Плугчиева на 18 юни. Тя подчерта, че не само парите на ФАР и ИСПА, но и новите европейски програми "Транспорт" и "Регионално развитие" са блокирани от големи проблеми, а фондът се е дискредитирал пред ЕС.

Скандалите около пътния фонд не секват, спират само милионите от Брюксел и все повече хора недоумяват защо след всички разкрития за пътностроителни безобразия министър Гагаузов и заместникът му Димчо Михалевски още са на постовете си. Михалевски, който доскоро бе главен отговорник за ФАР в строителното ведомство, и сега твърди, че проектите по ФАР са направо безукорни. Със същия плам Веселин Георгиев се кълнеше, че е работил само на ползу роду и не е ощетил с лев българските граждани, докато е командвал пътния фонд. Само дето с отговорното му управление се занимава прокуратурата, редят се одит след одит и валят разкрития за нередности и нарушения във фонда - диспечер на милиарди левове и евро.



Най-добрият директор



ФРПИ, който е сред най-едрите възложители на обществени поръчки в държавата, се оказа сговорчиво ведомство - въпреки че фирмите изпълнители масово закъсняват и строят некачествено, почти няма прекратени договори и наложени неустойки. "Кое е за предпочитане - глоби за бизнеса или хубави пътища", питаше реторично Веселин Георгиев. Така неусетно се наложи стилът "мека ръкавица" - вместо да бъдат наказвани за дефекти и забавяния, компаниите получават допълнителни пари, тъй като междувременно инфлацията била качила цените на битума, нафтата, надниците и прочее...

Защитниците на бившия началник, както и той самият все изтъкват, че по негово време строителството и ремонтите са достигнали небивали мащаби.

Размахът е факт, но какви са истинските обяснения за рекордните постижения? България укрепна икономически, бизнесът заяква, бюджетът прелива от небивали излишъци, страната получи възможност да черпи от най-богатите европейски фондове, а пътищата са в окаяно състояние. Трудно е съчетанието на всички тези фактори да не предизвика пътностроителен бум. Има и още нещо - повече обществени поръчки означават повече милиони за правилните фирми, а оттам и повече комисиони и вноски в съответните партийни и лични каси.

А и ползите от роднинските връзки са очевадни. През 2005 г. прочулата се по-късно семейна фирма "Биндер" с директор Веселин Георгиев печели държавни поръчки за общо 6.3 млн. лв. Следващата година Георгиев вече е шеф на пътния фонд, а на "Биндер" са възложени за усвояване 108.4 млн. лева. Това е 1700 процента ръст!

Ремонтираният преди две години от "Биндер" път на прохода Хаинбоаз даде дефекти - зейнала е 20-метрова пукнатина. Според шефа на областното пътно управление няма данни братската фирма да е платила неустойки за некачествена работа. "Луксозният" ремонт, оценен първоначално на 10 млн. евро, се оскъпи с още 20 милиона с познатия аргумент - внезапно се изяснило, че се налага разширение на проекта. Нещо подобно се случи съвсем наскоро и с Южната дъга на столичното околовръстно шосе, по която работи "Главболгарстрой".

Отсечката Бургас - Карнобат от магистрала "Тракия" излезе над 80 млн. евро, въпреки че турската "Догуш еко" спечели поръчката с цена 45.8 милиона. Разходите на консорциума "Рънуей" по участъка Оризово - Ст. Загора също почти се удвоиха. Надплатените милиони са извадени не от джоба на Батко, а от бюджета. А уж българските граждани не били ощетени и с лев.



Порочното оскъпяване на ремонтите и строежите



стана обичайна практика на пътния фонд. Това установи и Сметната палата. Одиторите й откриха голяма неразбория в сметките, отчетите и правилата на фонда. Оказа се, че ремонтите се правят без ремонтна програма. От проверени 30 договора само по 2 ФРПИ е поискал гаранции от фирмите изпълнителки, и то за 1-2 години. Няма система за отчитане на дължимите и събраните неустойки. В някои договори липсва най-важното - за колко километра път се отнася цената. "Растящите разходи не са гаранция, че състоянието на пътищата се подобрява", заключава одитът на Сметната палата.

После два доклада на KPMG добавиха нови мрачни щрихи за порядките в пътния фонд (поради което правителството обяви, че замразява парите от ФАР по 10 проекта, но реши да засекрети разкритията на одиторите). Преди дни вицепремиерът Плугчиева сложи окончателната диагноза на ФРПИ - "дискредитиран" и "компрометиран".

Часът на истината дойде, след като вместо да вземе мерки на пожар, София загуби дълги месеци да убеждава Брюксел, че черното е бяло, леко позацапано от медийна кал. "Розови очила" бяха надянали и одиторите на Министерството на финансите, пратени във фонда. Недовиждането на София ядоса Брюксел. Данута Хюбнер, комисар на ЕК по регионалната политика, изрази недоверие в обективността на тези вътрешни одити. Така се стигна до наемане на външен проверител - независимата компания KPMG.

Брюксел бе безпощадно ясен - европейските каси ще останат заключени за проекти на ФРПИ, докато българските власти не представят одит за всички изразходвани и в процес на разходване средства по всеки отделен проект и не убедят ЕК, че системите за контрол работят и европейските правила се спазват стриктно. Но София продължи да се прави, че не схваща посланието.

И ето че сега в злополучния фонд отново ще има проверка - този път тотална, и KPMG ще преглежда проект по проект. Новината дойде преди дни от съвещание на вицепремиера Плугчиева с тримата министри от УС на пътния фонд - Орешарски, Гагаузов и Мутафчиев. Ще има и надзорник от Германия, а вече внедряваме "агента" на Брюксел ЛОТАР - проста компютърна програма с обикновени таблици, в които българските чиновници трябва редовно да вписват данните за пътя на европейските пари - кога, колко, за какво и от кого са изразходвани.

Плугчиева, която бе назначена да сложи ред в усвояването на еврофондовете и да върне доверието в България, е решена да изрине пътищарските авгиеви обори.



Амбицията й обаче е обречена на жесток отпор



и за да успее, трябва да намери и съюзници, и нестандартни решения.

През последните години пътното ведомство претърпя не един ремонт - бе главно управление, стана агенция, тя пък мутира във фонд. Промените не доведоха до подобрения. Дали диспечерът на парите се нарича ГУП, ФРПИ или агенция "Пътища", не е важно, важно е кой и как командва системата.

Това, че бъдещата агенция формално ще се откопчи от контрола на Гагаузов, Орешарски и Мутафчиев и ще премине на късо подчинение на самия министър-председател или на заместничката му Плугчиева, не е гаранция за прелом. Та нали самият Станишев похвали Веселин Георгиев за небивалата динамика в пътното строителство с държавни пари.

България вече натрупа прекалено много грешки и инкасира големи загуби по линия на безвъзмездните европейски средства. При това финансовите удари могат да продължат и още милиони евро да се окажат във фризера, ако страната ни не покаже, че може да спазва правилата и да строи шосетата си без батковци, анекси и нагласени търгове.

Плугчиева ще успее, ако заложи на революционни мерки. Например може да поиска изпълнителният директор и членовете на бъдещия надзорен съвет да не са непременно протежета на БСП, ДПС и НДСВ. Да настоява в управлението на фонда да влязат "външни хора" - не чужденци, а български експерти. Мнозинството може да си избере подходящи хора от списък с кандидати, посочени от опозицията. Тогава със сигурност ще има по-здрав контрол, който ще охлади мераците за партийно източване на публични средства и ще парира вредното боричкане между лобитата на неколцината български строителни императори (олигарси).

Звучи като утопия. Но пък иначе на директорския пост в новоизлюпената агенция ще седне следващият Батко или Чичо... А може и самият Веселин Георгиев да се върне на бял кон. В забележително интервю оня ден бившият пътен началник твърди, че "Биндер" е благодетел на държавата, защото оправя пътищата прекалено евтино, изразява пълно доверие в българската Темида и се възмущава от прилагането на двойни стандарти. "Силвио Берлускони - бизнесмен и премиер няколко пъти, Саркози, Дик Чейни, Бил Клинтън... Как само Веселин Георгиев има конфликт на интереси", диви се той пред "Труд". Ние пък се дивим на нахалството му.
Снимка: Юлиян Савчев
Министър Асен Гагаузов и Веселин Георгиев дружно се оправдаваха за непочистените магистрали и снежните задръствания в началото на годината. В следващите месеци дружно отричаха, че по високите етажи на пътния фонд има конфликт на интереси.
11
2453
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
26 Юни 2008 01:56
Виж очите на Гагаузов - гузни и нахални!
26 Юни 2008 06:20
Напоследък забелязвам, че снимките с политици не могат да се увеличават и съответно не можем да разгледаме одухотворените им лица. Дали това се прави нарочно, например с цел защита на личните данни на сниманите, или пук е случайна случайност при списването на вестника.
26 Юни 2008 07:35
... Плугчиева, която бе назначена да сложи ред в усвояването на еврофондовете и да върне доверието в България, е решена да изрине пътищарските авгиеви обори. Амбицията й обаче е обречена на жесток отпор...

Напрао ша са разплача колко е решителна и честна др. Плугчиева и какъв отпор среща...
26 Юни 2008 08:29
Тъй като е пропуснато в статията - да уточниме:
Тия айдуци на снимката са комунисти.
И една лека прогноза. Далаверите на сливенските комунисти се ползват засега за димна завеса, но пресметнати в пари изглеждат като смокиново листенце.
26 Юни 2008 09:23
Имаше една история за Авгиевите обори. И една друга - разровиш ли го ще мирише. Правителството като е почнало да продължава да разравя - я в отбаранат, я в енергетиката, а в спорта - леле мале, я в земеделието, я в горите итн. Просто се уморих да изброявам.
26 Юни 2008 09:52
Перманентно изкачат факти, че имаме некадърни и крадливи управници, недъгава съдебна система, мафиотски обръчи от фирми .... и за всичко това в крайна сметка сме виновни ние. Ние ги избираме, ние им търпим простотиите, ние плащаме накрая чуждия масраф.
26 Юни 2008 10:27
БСП + НДСВ + ДПС = мошенници и лъжци! Вън от държавата! Продажни империалистически твари! В пъкъла да горите дано!
26 Юни 2008 10:44
Щом 3:5:8 не работи има 4:4:2

4 танка, 4 роти с калашници, 2 лагера за курорт в Белене. Това със сигурност ще проработи.
26 Юни 2008 11:52
Точна и вярна статия!
26 Юни 2008 16:54
Всичко наистина е много точно и вярно. За да стане ясно тъкмо колко точно и вярно, ще си позволя да цитирам част от "секретния" доклад на KPMG, който будни граждани излъчиха в блогосферата:
.
... Моля обърнете внимание, че сме използвали информация, получена от публични източници. Фактическата достоверност и точност на тази информация не е проверявана чрез независими източници и поради това ние не можем да гарантираме нейната пълнота и точност. Тази информация не следва да бъде третирана като основание за вземане на решение за понататъшни действия, без да бъде независимо потвърдена, както и не следва да се третира като препоръка за конкретни действия по отношение на юридическите или физическите лица, за които се отнася...

Ето на такава солидна база др. Плугчиева сложи окончателната диагноза на ФРПИ - "дискредитиран" и "компрометиран".
26 Юни 2008 19:32
Нали и аз това викам - далаверите на сливенските комунисти са некаква детска занимавчица.
Не може да са краднали само в Сливен, а да нема пътища навсякъде.
ГОЛЕМОТО тепръва предстои да се разчуе.
И чак тогава ще можем да поставим "окончателната диагноза на ФРПИ"...

Редактирано от - Hugin на 26/6/2008 г/ 19:37:10

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД