:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,190
Активни 660
Страници 26,755
За един ден 1,302,066
Истинската история

Средновековният балканец изпитва "божия гняв"

Природните бедствия и епидемиите са представяни и от църквата, и от летописците като висше предупреждение или като наказание
Архив:"Сега"
Подземно водохранилище в Цариград, построено през 538 г. Дължината му е над 140 м и е подкрепяно от 336 колони. Водата в него е трябвало да спаси от жажда жителите на столицата при обсада или при повреда на водопровода, но често става причина за разпространение на зарази.
Средновековният балканец не разполага с никакви средства за защита от природните бедствия. Единствено възможно е да се чака със страх и да се изтърпяват последствията от злощастните събития - последствия, които всеки преодолява със собствени сили и за собствена сметка.

Усещането за безнадеждност на Балканите е всъщност повсеместно от втората половина на ХIV в. Всяко по-особено природно явление се възприема със страх като предвестник на страшни беди и нещастия, като проява на "божия гняв". На средногръцки дори думата за земетресение в превод означава именно "божи гняв". Неслучайно император Лъв VI, който има сериозни проблеми с православната църква заради четирите си брака, едва успява да се спаси от земетресение под един свод между две колони. Божите служители, които заедно с жените са главни разпространители на слухове през цялото Средновековие, тайно и бързо разясняват случая като проява на "божи гняв" и "предупреждение" заради императорското провинение.

Най-често се описват дълги периоди на сеизмична активност. Михаил Аталиат разказва, че през 1064-1065 г. империята е непрекъснато разтърсвана от земетресения. Именно в такива случаи куполът на цариградската църква "Св. София" пада трикратно - през 565 г., в края на Х в. и в средата на ХIV в. Сегашният купол е изграден при император Йоан V Палеолог - непосилен градеж за това време. Част от скъпоценните камъни в императорската корона са фалшиви, понеже истинските са заложени в Пера, но сили и средства за възстановителните работи се намират.

Често според историческите извори земетресенията съвпадат със слънчеви затъмнения. Летописецът Георги Монах споменава именно такава комбинация от земетресение и слънчево затъмнение в Кампания на 6 август 324 г., когато са разрушени 13 града. Друг такъв случай може да се намери у Теофан Изповедник, който ни уверява, че през 346 г. градовете Драч и Рим са сполетени едновременно от земетресение и слънчево затъмнение. Характерно е, че земетресенията у летописците доста често се случват "в 3 часа", т. е. в 9-10 часа сутринта, което изглежда да е повече литературен похват, отколкото исторически факт.



Като божие наказание Теофан Изповедник описва и големия пожар



в Антиохия през 528 г., при който градът гори на огнища цели шест месеца. Жертвите са толкова много, че не е възможно дори да бъдат изчаквани да умрат и понякога ги погребват полуживи. Пожарът тръгва от един християнски параклис, вероятно от запалени свещи. Бедствието е в съчетание и със серия силни земетресения.

Всякакви бедствия и епидемии се смятат от летописците за лоши предзнаменования. Например през 1034 г. императрица Зоя заповядва убийството на съпруга си Роман III Аргир, който е удушен в банята. Много скоро Зоя, по това време над 50-годишна, се жени за 20-годишния Михаил, когото прави император под името Михаил IV. Тази "нечестива" сватба е смятана от съвременниците за причина за последвалата страшна градушка, която е толкова силна, че "унищожила не само дървета и овошки, но дори частни домове и храмове".

Също и според Никифор Григора (1295-1360) земетресенията, слънчевите и лунните затъмнения, преминаването на комети са предвестници на големи беди. Така лошото управление на Йоан Орфанотроф, чичо на император Михаил V, летописецът Йоан Скилица свързва с преминаването на комети, силни дъждове и ветрове, земетресения. Тези знамения не се оказват безпочвени - всемогъщият евнух е свален от неблагодарния си племенник и изпратен в изгнание на безлюден скалист остров в Бяло море, вероятно на Лемнос.

През 824 г. арабите превземат о. Крит. Пак според Скилица това е "божие наказание" за императора иконоборец Михаил II (820-829). Събитието е предизвестено от "убийства, пожари, земетресения, граждански войни". Метеоритен дъжд пък предизвестява за Роман III Аргир загубата на Сирия в края на 20-те години на ХI в.

Твърде често се отбелязват и странни природни явления. Скилица пише, че в Антиохия е наблюдаван огнен стълб. Споменава се също дъжд от камъни, който предвещава смъртта на император Константин VII Багрянородни.

Една от войните на император Маврикий със славяните в края на VI в. Теофилакт Симоката и Теофан Изповедник свързват със слънчево затъмнение, предшествано от унищожителни ветрове и силни дъждове.

Никифор Григора ни уверява, че ако луната е закрита от южната си страна "на 10 пръста", то трябва да се чакат страшни беди от южната страна на империята. Лунното затъмнение в нощта на 1 септември 1328 г. е възприето като указание за тайни беди, надвиснали над императорския дворец. Смъртта на император Андроник II, пак според Григора, е предизвестена от слънчево и от лунно затъмнение, както и от земетресение.



Сред най-страшните бедствия е чумата.



Прокопий Кесарийски описва голямата пандемия, която завладява между средата на VI в. и 748 г. Балканите и Предна Азия. Разказва се например, че живите вече не са в състояние да погребват мъртвите. Разболява се и самият император Юстиниан, но оздравява сравнително бързо - смъртността при бубонната чума е доста под 100%.

Не може да не се отбележи, че много преди медицинските открития от средата на ХIХ в. във Византия имат идея за причинителите и за начините на разпространение на заразата. Агатий Миринейски (VI в.) казва, че причината за заразяване е "дишането на еднакъв въздух с болен". Това не пречи чумата също да се смята за "божие наказание". Разказва се, че когато един франкски военачалник завладява град Кенета около днешна Венеция, чието население е обхванато от чумна епидемия при превземането, той самият заболява. Военачалникът изведнъж пада на земята, от устата му излиза пяна, обхваща го лудост, при която къса със зъби халките на плетената си ризница и парчета от собствената си плът, докато умира в страшни мъки, завършва Агатий.

Времето на чумната епидемия в Цариград съвпада и с повредата по главния водопровод, снабдяващ града. Лошата хигиена несъмнено е една от причините за това бедствие, продължило около век. Малко след края на пандемията през 748 г. водопроводът все пак е поправен.



* * *

Тук трябва да се припомни, че средновековната балканска летописна литература е предназначена за масовия читател. Тя е развлекателна и сензационна, неин наследник и аналог са днешните жълти издания. Първият много известен летописец е Йоан Малала през втората половина на VI в. През следващите векове творят в този стил още и Теофан Изповедник, патриарх Никифор, Георги Монах, Йоан Скилица през ХI в. През ХII в. представители на "лекия" литературно-исторически жанр са Йоан Зонара и Константин Манаси.

Българската летописна традиция пък е представена с "Историкии" от 898 г. - най-старото българско летописно съчинение, "Безименната българска летопис" от ХI в., "Тълкувание Данилово" - старобългарско летописно съчинение от втората половина на ХI в. Авторът на "Безименната българска летопис" например обича формулата "без да има грях, ни жена". Такова сведение получаваме например за сексуалния живот на княз Борис-Михаил, който царувал при тези условия "16 години", и за цар Петър, който пък царувал "12 години" пак така.

За разлика от летописците "сериозните" историци като Прокопий Кесарийски (VI в.), Агатий Миринейски (VI в.), Михаил Псел, Ана Комнина, (ХI-ХII в.), Йоан Кинам (ХII в.), Никита Хониат (ХII-ХIII в.), Георги Пахимер (ХIII в.), Йоан Кантакузин (ХIV в.) имат друг подход. Те се занимават със съвременните им събития, дават превес на политическата и военната история, пишат за причините на събитията, правят анализ на последствията. "Истории" на Агатий Миринейски от средата на VI в. е масивно произведение, което обхваща събития само от 7 години.

Летописците пишат истории на света от Адам до техни дни, обръщат внимание предимно на всевъзможни странни и любопитни събития, наблягат на личния живот, сексуалните престъпления. Тази литература се пише от осигурени хора, иноци или патриарси например, с много свободно време. Целта е да се прокара определена теза - например за отвратителността на иконоборските императори. Можем да им се доверим за самите събития, но не и за оценките.

И тогава "добрите новини са били лошите". Човешките жертви са силно преувеличени у летописците. За една битка в средата на VI в. се твърди, че удавените перси са 100 000 души. Характерно е също, че лошите новини никога не вървят самостоятелно. Съобщенията за земетресения са комбинирани с пожари и градушки. И са придружени от странни явления - като дъжд от кървав пясък например.
28
5271
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
26 Юни 2008 00:53
Забележки:
- "Средновековният балканец не разполага с никакви средства за защита от природните бедствия" - че кой "европеец" или азиатец по това време има представа от къде му се стоварва на длавата земетресение, чума и т. н. - по-праволно е: сръдновековния човек
- относно чумата: има три вида чума: белодробна, бубонна и такава, която протича с отравяне на кръвта. Само белодробната чума се разнася по въздушно-капков път: другите видове ги разнасят бълхи на гризачи. Има две големи документирани чумни пандемии - през 6. и през 14. век.
- "Българската летописна традиция пък е представена с "Историкии" от 898 г. - най-старото българско летописно съчинение" - написано е от Константин Преславски ( за автора и други незнаещи )
- "Безименната българска летопис" от ХI в. - Апокрифна българска летопис (пак за ограмотяване за незанешите)
26 Юни 2008 00:57
това "изпитва" страдателно ли е или е сегашно-журналистическо небивало време
Щото за средновековния не знам какво изпитва в момента, но за настоящия е сигурно, че го тресе божа ярост
26 Юни 2008 02:33
Една от войните на император Маврикий със славяните в края на VI в. Теофилакт Симоката и Теофан Изповедник свързват със слънчево затъмнение

Да видим сега кво правят българите по това време в Монголия докат Маврикий се бори с панславянщината в България

Отбелязвайки, че "Теофилакт Симоката за годината 585 пише, че братът на императора Маврикия, Петър, като отивал на бой срещу аварския княз Баяна, вървейки откъм Варна към Нова (Свищов), щом заминал Нова, сблъскал се с българи" и, добавяйки това към сведения от Комес Марцелин, той резюмира: "...според Симоката долината на реката Янтра е била заселена с българи."
професор Йордан Табов Натиснете тук

"На шестия ден Петър изпратил на разузнаване отряд, състоящ се от хиляда души. Те се натъкнали на десет стотици българи. Тъй като между ромеите и кагана имало мир, варварите се движели без каквато и да е предпазливост. Ромеите по заповед на стратига пуснали в действие срещу тях копия. Българите изпратили при тях пратеници; чрез тях те съобщили, че се отказват от битка, и убеждавали ромеите да не нарушават мира. Началникът на отряда изпратил тези пратеници при стратига, който се намирал на осем мили от това място. Петър, като отхвърлил мирните преговори, заповядал на своя преден отряд да започне ръкопашен бой и с мечове да унищожи варварите. Българите, като се приготвили за битката по своя обичай, със сгъстени редици влезли в ръкопашен бой и, защитавайки се с голям героизъм, накарали ромеите да се обърнат в бягство. Малко след това варварите бавно и много пъти обръщайки се назад си отишли... варварите подробно разказали на кагана за станалото. Варваринът изпратил пратеници при Петър и жестоко го порицал за нарушаването на мира."

26 Юни 2008 03:08
Много малко проучена е ролята на биологичните и другите природни фактори в историята ни. Например ролята на Черната смърт - чумната пандемия в 14 в. - за кризата на балканските страни и падането им под османците. Много интересната и модерна статия на Ивелин Иванов тук предполага, че България е била на пътя на чумата, която пристигнала в Европа в 1347 г. за пръв път след почти 800 годишно отсъствие именно през Черно море, с генуезките кораби от колониятта ин Кафа в Крим.

Българските черноморски пристанища били редовно посещавани от генуезците и знаем, че във Варна (и няколко други крайбрежни градове на север) е имало генуезки колонии - имам снимка на надгробна плоча от началото на 15 в. (в истанбулски музей) на Антони, генуезец от Пера (цариградската Галата), роден във Варна. В 1352 г. е имало и венециански консул, чието име е останало - Марко Леонардо. В Кастрица (развалини в двореца Евксиноград) сигурно е имало венецианска фактория (местни названия като Франгата, Френклиман, Латин, предания за Имри поп = Рим-папа). В крепостта Галата (нашата) в началото на 15 в. се бил укрепил генуезкия корсар Салагрузо ди Неро, според някои историци името Джанавара (местност) идело от Дженова - макар че турците викали на генуезците дженевиз, ама кой знае. Генуезците, с една дума, изнасяли много жито от нашите пристанища. Чумата се пренасяла от бълхите на плъховете от корабите.

Така че вероятно още в 1347 г. у нас от Черноморието и може и от Дунава, а после и от юг - от Цариград и Солун - е тръгнала чумна епидемия, в резултат на която в богатата и културна Венеция измрели 40%, и едва ли у нас е било по-розово. Епидемията се повторила още шест пъти средно през 10 години. Населението на Европа, което в 1347 било към 80 милиона, се съкратило с 30-40 процента (в южна Европа повече). Това имало грамадни икономически, политически и психологически последствия.

Така ще да е било и у нас. Обезлюдели много села - Христо Гандев тук пише за изобилстващите в турските данъчни регистри от 15 в. мезри - изоставени, полуразрушени села - останалите живи хора се преселвали на ново място, сигурно в планините, които у нас никога не са много далече. На по-хладно чумата не виреела много.

Грамадно е било въздействието върху психиката на хората. На Балканите се спуснала тъмна мъгла на фатализъм. Исихазмът с неговата изолация от света бил провъзгласен за официална доктрина на българската църква в 1360 г. Всевъзможни секти, проповядващи гузност, обреченост и несъпротивяване на злото.


Редактирано от - Чичо Фичо на 28/6/2008 г/ 18:21:50

26 Юни 2008 05:14
Прокопий Кесарийски свързва кометата от 539 г по времето на Юстиниян с голяма офанзива на българите, които очевидно и по него време са били по Балканите.
Пак по това време от Китай се задава и здравата разтриса и Европа чумна епидемия - юстинияновата чума, която прави тия поражения върху Римската Империя, каквито и чумата от 1347 г. за която пише и Чичо Фичо.

Има автори, които считата, че падането на Римската империя (западната част) е в голяма степен следствие на развала в общството след тази чума.
Това е доста подобно на падането на Балканите под турско.

26 Юни 2008 05:59
Съвременната наука обяснява много исторически събития - разселването на Хомо сапиенс от Африка, заселването на Австралия, Сибир, Америка, Европа, възникването на земеделието в Плодородния триъгълник, "великото преселение" и т.н. - с климатичните промени - заледявания, затопляния, повишаване и понижаване на морското равнище, овлажняване и засушаване на Сахара, саваната и евразийската степ. Поне така е в книгите на "модните" автори като Джаред Даймънд, Спенсър Уелс и др. Историята е синтез на историческите извори с археологията, езикознанието, антропологията, популационната генетика, геологията и историческата климатология и екология.

Така се обяснява и разселването на плъховете носители на чумата от Монголия или Китай към Европа в 30-те и 40-те години на 14 в. - засушаването в пустинята Гоби ги гони на запад към Черно море.

У нашите историци още почти не се срещат тези мотиви, освен в публикации като статията на Иванов по-горе. Нашия научен естаблишмент, нещо повече, пречи на българските учени, които съвместно със западни колеги искат да правят такива изследвания у нас - пример борбата на директора на НИМ Божидар Димитров срещу проекта на проф. Петко Димитров от Ин-та по океанология на БАН и проф. Робърт Балард (откривателя на Титаник) в Черно море. Поради липсата си на кислород под 150-200 м дълбочина Черно море се смята потенциална съкровищница за подводната археология в бъдеще, вкоято древните потънали кораби би трябвало да са запазени. А и в шелфа му може би има много остатъци от потънали в "черноморския потоп" древни селища.
26 Юни 2008 07:26
дълго, подробно, неясно.
26 Юни 2008 07:52
Някои преди да "забъркат" омлета махат черупките...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Юни 2008 07:56
Дълго, подробно, изброяващо, описателно. В логиката - елементарни мисли, използвани в ежедневната практика, при обяснение нещата на малките деца, а в науката - при въвеждане на същностни понятия.
26 Юни 2008 09:07
simo не си прав не е само дълго, подробно, неясно, но и вероятно доста невярно
26 Юни 2008 10:07
Когато атеист се занимава със средновековна българска история, плиткоумието е неизбежно. Това историческо плиткоумие беше един от най-характерните белези на повечето историци в почтисъветска атеистическа България.
26 Юни 2008 10:23
Удоволствие беше за мен да прочета някои брилянтни мисли от Петрински и бати му.
"Средновековният балканец не разполага с никакви средства за защита от природните бедствия."
"Единствено възможно е да се чака със страх и да се изтърпяват последствията от злощастните събития-последствия, които всеки преодолява със собствени сили и за собствена сметка."
"Усещането за безнадеждност на Балканите е всъщност повсеместно от втората половина на 14-ти век."
"Всяко по-особено природно явление се възприема със страх..."
"Божите служители, които заедно с жените са главни разпространители на слухове..."
"Сегашният купол е изграден при император Йоан 5-ти Палеолог-непосилен градеж за това време."
"Пожарът тръгва от един християнски параклис, вероятно от запалени свещи. Бедствието е в съчетание и със серия силни земетресения."
"Тук трябва да припомним, че средновековната балканска летописна литература е предназначена за масовия читател. Тя е развлекателна и сензациозна, неин наследник и аналог са днешните жълти издания."
"През 12-ти век представители на "лекия" литературно-исторически жанр са ...."
"Авторът на .........обича формулата "без да има грях, ни жена".Такова сведение получаваме например за сексуалния живот на княз Борис....."
"За разлика от летописците"сериозните" историци като Прокопий....."
"Тази литература се пише от осигурени хора, иноци или патриарси например, с много свободно време."
"Съобщенията за земетресения са комбинирани с пожари и градушки."
Браво! Малко кандидат-студенти могат да се изразят така добре.
26 Юни 2008 10:28
Бая манджа с грозде е станала...
26 Юни 2008 12:03
Абе къв божи гняв, кви земетръси, ква чума, бе.
Имало е и има само една напаст за балканеца, средновековен и днешен. Турция - това е чумата. Турция и гадното наследство дето е оставила.
26 Юни 2008 12:20
Глей мирмидонците в какви погреби са живяли.
26 Юни 2008 12:30
От статията могат да се научат много неща. Хубаво е да се прочете и книгаът "Стархът на Западния свят" от жан Делюмо, има щ на български. Интересно е, че по време на Османакта империя чумата у нас не е била така разпространена, както в Западна Европа (или аз нямам информация за това). От друга страна е нямало такива извращения, като инквзицията, лов на вещици, рефомационните войни. Общо взето за поне 400 години Балканския полуостров е бил доста спокойно място. Това е и причината за неговото изоставане.
26 Юни 2008 12:33
..." Abussus abussum invocat"
26 Юни 2008 13:12
Чума в Българските земи по време на Османската империя е имало. Може би не е документирана. Нямам научни данни. Поп Минчо Кънчев във "Видрица" преразказва разкази на стари хора, за събития по време на чума. Не мога да цитирам, книгата не е пред мен, но са описани истории за мъже, които са напускали семействата и домовете си, защото жените и децата им са се разболявали и умирали. Скитали са по горите. Наричали са ги мръснаци, от омърсени, и здравите не са ги приемали, защото са мислели, че са заразени и опасни.
26 Юни 2008 13:17
Материалът е доста подробен и изчерпателен, за което браво на авторите и на вестника, защото не е е в съзвучие с обичайните журналистически повърхностни изпълнения.
Само 3 забележки:
1. Византия не губи Сирия през 20те години на 11 век, а след 1071г., след поражението при Манцикерт.
2. Епидемията през 40те години на 6 век (изтрепала между другото над 20% от населението на Европа, северна Африка и Близкия Изток) не е била чума, ами тиф.
3. Епидемията от 748г. в Константинопол също не е била чумна.
26 Юни 2008 15:30
Така е, Сгуню, статията е доста добра. Има спор за тифа и чумата, още повече, че на средногръцки думата е заемка от Тукидид ("loimos" и е крайно неактуална през VІ в. Обаче предвид факта, че авторът описва бубони ("boubones", очевидно не е тиф. Впрочем, цитирам класическото изследване на Статакопулос "Famine and pestilence in the late Roman and early Byzantine empire, Ashgate, 1988", мнението не е мое. Възможно е и тиф да е било.
Византия губи Сирия повече пъти, отколкото ние губим Македония, така че Манцикерт не изключва пагубния поход на Роман Аргир от 1029. Както и идиотските походи на Ираклий, на Йоан І, на Комнините.

Към уважаемия цар на хетите Шубилулиума. Душа, ти правиш ли разлика между "пандемия" и "епидемия"? Пандемията може да продължи столетия и да избухва на по-големи или по-малки епидемии. Чумна епидемия има през периода VІ-VІІІ в. Епидемии има в средата на VІ в., в средта на VІІІ в., през 1347-1348.
26 Юни 2008 17:33
Чумата се въди у градове без канализация, при липса на градове няма и чума за това не сме я "опознали" .
26 Юни 2008 17:37
Толкова объркана статия скоро не бях чел!
Авторите наистина са достигнали връх в това отношение!
Обаче и коментарите си ги бива. Особено този на Mrx++
От статията могат да се научат много неща.

И какво толкова много научи от нея въпросниат Mrx++?
От друга страна е нямало такива извращения, като инквзицията, лов на вещици, рефомационните войни.

Е, инквизиция е нямало, ама е имало насилствено ислямизиране, което е провеждано със средства, на които може де завиди и инквизицията.
А пък това направо е върхът!
Общо взето за поне 400 години Балканския полуостров е бил доста спокойно място. Това е и причината за неговото изоставане.

То, ако слушаме Mrx++, най-изостаналата държава в европа трябва да е Швейцария. И там през последните 400 години си е много спокойно място!
26 Юни 2008 18:00
Така ще да е било и у нас. Обезлюдели много села - Христо Гандев тук пише за изобилстващите в турските данъчни регистри от 15 в. мезри - изоставени, полуразрушени села - останалите живи хора се преселвали на ново място, сигурно в планините, които у нас никога не са много далече. На по-хладно чумата не виреела много.

Фичо лъже като дърт циганин. Христо Гандев изтъква като главна причина изтрблението на населението и разоряването на живите по време на османското завоюване, а не чумата. Не лъжи, Фичо. На лъжците им режат езиците.
26 Юни 2008 19:15
Chreston
Епидемия се казва когато заболяванията от дадена болест надхвърлят като брой средните нива на заболяването в дадено население. Също така епидемията има локален характер.
Пандемията засяга географската разспространеност на заразата за даден период от време, а не честотата на появата и. За пандемия се говори когато заразата се разпространи върху цял континент или цял свят.[/b]
26 Юни 2008 21:27
Форумния Архиман има публикации за чумата в България в 14 в. преди Иванов.
26 Юни 2008 22:49
Фичо неведнъж пробутва тезата с чумата, за да оневини турците за това което са извършили при завладяването на България и Балканите, нещата приличат като историята с арменците - били виновни кюрдите, гладът, болестите, но не и ангелоподобните турци. Аз ти казвам, че лъжеш какво е писал Христо Гандев, ти ми бягаш по тъчлинията с форумния Архиман.
27 Юни 2008 00:42
Авторът откъде извади тая по - ниска смъртност при бубонната чума, не ми е ясно.
Що се отнася до чумата по българските земи - еми не ни е подминала. То канализация, хигиена и т. н. благини спрямо изостаналата Западна Европа - добре. Само че в Средновековна Европа ние не сме били остров а кръстопът, през който постоянно са циркулирали хора и стоки. А като пламне епидемията - дали е тръгнала от Венецияили от Видин тая си е - все еднакво се мре.
27 Юни 2008 15:27
Чумата била пратена от турците като авангард.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД