:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,330
Активни 766
Страници 18,895
За един ден 1,302,066

Системата, глупаци!*

Мичуринските кръстоски между пропорционален и мажоритарен избор няма да доведат до нищо добро
Петьо Цеков
От половин година насам все се намира някой, който упорито иска да ни вкара в дискусия за избирателната система. Действащата е лоша, защото вкарва в парламента някакви шмекери; мажоритарната е прекрасна за едни и отвратителна за други; предложенията на президента Първанов според едни коментари са супер, а според други - пълна боза.

Този дебат е доста излишен, тъй като е преди всичко средство за отлагане на решаването на проблема. И е сигурно, защото основните му инициатори са партийци, които не желаят промяна.

Действащата избирателна система задължително трябва да бъде променена преди редовните избори след година. В страната има поне петима доказани специалисти, които трябва да бъдат оторизирани от парламента да изготвят качествен нов пакет от избирателни закони. Нека те дебатират, а не парламентарните лаици.

Българската избирателна система



не е по презумпция скапана



Напротив, тя е функционираща, но в нормални демократични общества. По инерция я наричаме пропорционална, но всъщност е смесена, тъй като позволява на независими кандидати да влязат в парламента. Досега нито един такъв не е попаднал в НС, но това само доказва, че извън света на партиите и техните кандидати трудно може да се появи нещо друго. С други думи - гражданското общество е достатъчно слабо и не може да излъчи свои представители, които да влязат в парламента.

И все пак системата е за смяна, тъй като в този си вид - избор от "затворена листа", тя мултиплицира напълно политическото статукво, което очевидно е далеч от добро. Седмици преди изборите всеки читав наблюдател би ви казал с голяма точност имената на поне 160 от 240-те депутати, които ще бъдат избрани. Това избори ли са или игра на демокрация? Изборите все пак решават нещо, но най-маловажното - кой ще седи на задните банки в пленарна зала. Изборите решават кой да пее трети глас в политическия хор и нищо повече.

Системата трябва да се смени, и то в посока, която да даде на избирателя реалното усещане, че от него нещо зависи. Но вкарването на по-силен мажоритарен елемент не решава въпроса кардинално поради поне пет причини и първата от тях е видна от километри - мажоритарните кандидати, които ще се явят в пряк сблъсък за депутатско място, ще бъдат пак представители на същите тези стари и компрометирани политически сили. Същите тези партии ще правят изборите - те ще организират кампании, те ще купуват гласове. Ако в провинцията има общини, в които се излюпват подозрителни бизнес политически сдружения, в национален мащаб такива трудно ще се появят. Неправителственият сектор очевидно няма сили да роди нещо нито в провинциален, нито в национален мащаб. Няма субект, който да се изправи срещу



мощта на окопалите се политически партии



Не само в България, навсякъде е така. Да сте чували за независим депутат във Великобритания?

Тогава какъв е смисълът от мажоритарния елемент? Дали ще избера Станишев, Бойко или Костов като водачи на листи или като мажоритарни кандидати - все едно. Те са си все същите. Нека не забравяме, че системата по време на комунизма беше мажоритарна и тогава всички си спомняте какви светли личности избирахме. И въобще - какъв избор имахме.

Единственият неоспорим плюс на мажоритарната система се състои във факта, че тя по правило дава властта в ръцете на една партия. Няма ги огромните нестабилни коалиции, отговорността за управлението е ясна.

Но колкото по-силен е мажоритарният елемент в едни избори, толкова повече гласове на избиратели се губят. При чиста мажоритарна система могат да се загубят и 49 на сто от гласовете. Да припомня - това не е целта на занятието, на нас ни трябва система, която да уверява избирателя, че от него зависи нещо. Ако сега гласуваме за малка партия, ей така - протестно, гласът ни се губи, защото тя обикновено не минава бариерата от 4 на сто. При мажоритарни избори гласът ни ще се губи с още по-голяма сила.

Предлаганите мичурински кръстоски между двете големи системи също не вдъхват доверие. Някак си механична изглежда идеята на Георги Първанов да има 31 мажоритарни депутати, а останалите да идват пак от листите. Защо 31, защо не 62? В този ред на мисли може да се произведат и други безумни идеи - примерно да избираме 1 мажоритарен депутат и той да става по право шеф на парламента. Или - да избираме 230 мажоритарно и 10 пропорционално, като последните директно ги вкарваме в затвора, щото няма начин да не са

връзкари, крадци и прочие.

Смесената система



ще бъде нещо като "натъманяване с тел"



Ще вържем счупеното, ще закрепим системата, но тя пак ще си бъде калпава.

Най-добре е да отворим листите. Да задраскваме неприятните, да даваме път на симпатичните политици. Който твърди обратното, е просто обикновен кибик; мърморко, който гледа мача и люпи семки. Политиката е като хляба - без нея не може. И без партиите не може. Дайте поне да им влияем при подбора на кандидатите им, друго кой знае какво едва ли може да направим.

Веднъж вече пробвахме с преференцията - при изборите за евродепутати. Почти се получи. Депутати като Антония Първанова и Соломон Паси проведоха читава паралелна кампания и няколко хиляди души ги изкараха на челни места в листата на НДСВ. Нека да опитаме така.

-----------------



* По аналогия с известния предизборен слоган на Бил Клинтън от 1992 и 1996 г. "It's The Еconomy, Stupid" ("Икономиката, глупако")
Снимка: Михаела Катеринска
За България най-подходяща е преференциалната система, когато избирателят все пак може да влияе върху подбора на партийните кандидати, като ги пренарежда.
86
4042
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
86
 Видими 
26 Юни 2008 00:28
Ся не си струва да чета, щото не "изборната система" е проблем, а система та на организация на обществото е проблем...но никой не иска да го каже...Прекараха ни/ви/, пак ще трябва да се тръгва по горите или по тротоарите...Ха ха.
26 Юни 2008 00:37
Добра статия на Петьо Цеков, но ...
Пак казва - да акушираме на тези същите партии, да им нареждаме списъците...
Айде няма нужда.
НЯмаме нужда точно от тези партии.
Нека дадем шанс на хора извън тези партии.
26 Юни 2008 00:40
ПРЕЗИДЕНТЪТ, ГЛУПАЦИ!
Като че не е ясно на всички защо сега Първан ефенди се опитва да прокара САМО ДОНЯКЪДЕ мажоритарен елемент! Точно за да могат да получат национално представителство 30-тина "бизнисмена" - подозрителни, но никога осъдителни! А те са горе-долу толкова - във всеки окръг има по 1-2 феодала, които могат да купят (и да продадат) достатъчно хора. И тази фракция ще дава баланса на всяко управление - както Доган с неговите 30-тина.
26 Юни 2008 00:42
Милчо, по горите никога не се тръгва без ятаци. Ся ятаци няма - едно на ръка, а отделно дето горите са пълни с барони и робовладелци. Ако Изаура можеше да избира дали да е робиня в Бразилия или "свободна" в демоКРАДтична БГ - определено щеше да избере робството пред "свободата".
26 Юни 2008 01:01
Ганю, трудно ти разбирам "свободите", а изарурите само сексуално, но ако не разбираш или не ти е удобно, за що иде реч, кога пиша за "обществена организация на обществото", т, ва е твой проблем...Чети момче или деде, остави го тоя Буш, Обамма, Макдоналдс, пардон Маккейн...Ха Ха.
26 Юни 2008 01:15
Все пак "натъманяване" или "натамъняване"?
26 Юни 2008 02:05
Милчо е прав - обществената система като цяло е порочна. Оттам всичко останало си следва най-естествено. Обществената система, глупако! Ако тя е нормална, всяка избирателна система става. Примерите са пред очите ни.
А въпросната дума, дето мъчи анацефала, е производна от "таман".
26 Юни 2008 02:55
Инто обществената система, която те си я "законно" установиха е "права", ама нашия народ не я приема, щото за двайсе годин някои станаха изведнъж имащи, а много нямащи...Та сега Пръванов иска да успокои нямащите, ама Нейсе...Това е положението, не е важно да скачаш по тротоарите, а да вземеш поне някое "златно" паве..., като например, Ванчо Чисторъкофф, Пръванофф, Доганофф, чичо Фичофф, Круелкоффа и прочие демокраДци...
26 Юни 2008 04:23
Преференциални листи като че ли за момента е най-разумното нещо.

Каква е системата и как тя ще действа е функция на манталтета на обществото.
Нашият манталитет средностатистически е от средата на 19-ти век.
Нямам съвременна система, действаща добре по света, която да не сме в състояние да опрочим до неузнаваемост.

В момента народът ни се държи като не подлежащ на развитие социапат и скоро ще станем нарицателни с магариите си и неспособността си да съблюдаваме закона, защото идеата за всеобщ закон е чужда на акъла ни, за съжаление.

Тия горе, които така страстно плюем са статистическа извадка на тия долу.
Каквито средно сме долу, такива в средно са и горе.

Лика прилика са си избраните и избирателите (както упражнилите, така и неупражнилите право на глас).

26 Юни 2008 06:59
Че избирателната ни система е за смяна - това е ясно. Само някои умни глави не "разбират" тази необходимост. Една промяна би довела до по-качествен подбор на политици, които да ни управляват, които да са по-отговорни пред негово величество българския избирател.
Убеден съм обаче, че каквито и промени да се направят в избирателния ни закон, България няма да направи ускорените крачки напред, за които мечтаем всички, ако културното ниво на нашенеца си остане същото. Защото ако успеем да намерим най-добрите българи, които да ни представят в парламент и правителство, как да намерим също така толкова добри доктори, учители, полицаи, администратори, бизнесмени, съдии? Ние не можем просто ей тъй да сменим целия народ. Той трябва да бъде образован и да бъде научен на ред и дисциплина, още от детска възраст. Необходимо е по въпроса да се заработи още от сега.
26 Юни 2008 07:37
Голямото дъвкане продължава.
Как да ни заставят да избирем тези, които не искаме? Това е основният проблем на организаторите на изборите - сегашните управляващи, имащи власта от ръцете на Червената Армия. В името на същото, те дори ни върнаха малкото момче-царче, вече старец за Министър Председател. Какъв грандиозен поврат в името на Демокрацията. Онази, която са ни натресли в своя полза.
И сега всякакси ни обясняват, че промените (Прехода) са изчерпани и това е статуквото. За какво врещите още?!
Ами за правото да пратим в парламента депутат, който му пука за избирателите му и само за тях - като група и поотделно. Не за неговата Партия, не за неговите началници, не за джоба негов и на роднинско-приятелският му кръг.
Имало 5 угоени от власта шопара - познаватели на избирателните далавери. Парламента нека им плати с нашите пари да му подскажат как да ни изработят и този път и всеки следващ.
Ей, къде казвате растат онези сладките гъби?! С остро ножче и примирена съвест какви консерви могат се напълни само!...

26 Юни 2008 08:06
Напълно съгласен с автора - пропорционална система с възможност за избирателя да пренарежда листата.
Гоцевата "система" си е кьорфишек. Очевидно е обещал нещо некому и т.н.
26 Юни 2008 08:26
Хей, още ли не сте схванали, че е не е важно за кого гласувате и дали изобщо гласувате. Важно е кой брои бюлетините. За да се промени нещо, трябва да сменим цялата политическа сган, а не да я пренареждаме.
26 Юни 2008 08:55
На калпав електорат избирателната система му пречи!

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
26 Юни 2008 09:16
Сигурно всеки пишещ от форума е прав. Всеки си има свое мнение и своя "истина". И всеки ще намери достатъчно доводи за да дефинира своите идеи. Аз си мисля за нещо много простичко. И не мога да намеря смислени отговори на следните въпроси: Кой иска да направи промени в избирателната система? Защо иска да ги направи? За кого иска да ги направи - за да циментира себе си или за хората? Кой ще гласува тези промени - депутатските ........ или народа? Няма отговори.
26 Юни 2008 09:19

Калпавите управляващи каквато и избирателна система да ни наложат, все ще си останат калпави.
26 Юни 2008 09:23
huntervalley,
има отговори и ето ти два от тях:
1/ Дискусията за избирателната система е отклоняване на вниманието от корупцията и престъпността сред властта.
2/ За България сега е абсолютно без никакво значение каква ще е избирателната система - мажоритарна, пропорционална или смесена.
А защо отклоняването на вниманието е към пълна безмислица?
26 Юни 2008 10:07
Своето мнение за подвеждащите маньовъри вече споделих...Да дадем думата на един Велик Българин и харамия :
...Ти знаеш вече какво действие имат новите пушки, старото вино и стоведрените бъчви на хера Крупа. Затова не ще ли да бъде по-добре - за да не разваля Бранислав Велешки европейският мир по кръчмите и за да се не цепят вече главите на моите литературни братя - да се избере за цар на Дунавската конфедерация такова едно лице, на което в жилите да тече кръвта на сичките восточни народи? Аз мисля, че манъстото на жаба Крекетуша би било в състояние да произведе такава една археологическа метаморфоза, която да погаси народните страсти на пасажерите из Хану Манук. Ти знаеш твърде добре, че тоя хан до вчера е бил етнографическо изложение за цял восток и че в наследственият фибрин на жабчето има не само славянска (българо-сръбска) кръв, унгаро-влашки катран и гръко-турска боза, но и немско-еврейски жили и маджарски мустаки. И така, аз по-скоро би желал да бъда регент на това „невинно“ дете и да се ползувам и от майката, и от дъщерята, нежели да стана сам цар и в късо време да достигна до такова положение, до каквото достигна и ти после боят при Седан. Но ти ме осакати и аз съм принуден да зема назаем производителната сила на отца Герасима...
Христо Ботев

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Юни 2008 10:35
Аз съм напълно съгласен с казаното от Петьо Цеков - този път.
26 Юни 2008 10:45
Търговията с гласове не е причина за, а резултат от покварата на българската политическа система. Разбира се, тя катализира разпада й, което собствено тревожи днешните лидери. Политическите ценности в българската провинция умряха със старозаветните старци – партизани, горяни, безенесари, лагерници, - каквито вече почти не останаха. Днес ценностите са лукс за семинарни раздумки и дъвка за интервюта. Предимно за градска употреба. Ценностите, то се знае, смърт не ги лови, но не останаха носители, които да ги отстояват. Затова хората в провинцията гласуват като крепостни, там където хлябът им зависи от интифата на работодателя, друг път по роднинска обвързаност. По-старите по инерция. Един рояк свободомислещи избиратели се стрелка като ято косове ту тук, ту там, според политическата залисия на сезона, но те са електорално пренебрежима величина. Най-подир една все по-внушителна маса осребрява вота си, защото това е най-насъщната и комай единствена видима полза от политиката.

Този род лумпени са незаконни деца на прехода, когато партиите спряха да са идейни майки, а се превърнаха в платени любовчийки на бизнеса. Стотици хиляди лумпени, които ако не бъдат осиновени, ще пристават на тоз-оня и ще клатят държавата. Но нали и за това трябват минимум ценности. Президентът предлага механизми за обуздаването на търговията, но не и ценности. Това е пъдарско мислене.

По-коварно обаче ми се стори мажоритарното тежнение на Президента, което сякаш премина покрай ушите на слушателите. Първанов в прав текст подсказа колко следва да са мажоритарните кресла в бъдещия парламент: тридесетина. Това е възхитителен пример за политическа хомеопатия. Тридесетина ще рече толкова, колкото са избирателните райони понастоящем /31/. Три в София и двадесет и осем в областите. Подобно райониране е обезкуражаващо за всеки политически Дон Кихот. Без солиден партиен гръб няма личност, която да надделее в цяла област или в третинка от столицата. Политическите гробища на прехода са пълни с монументи на независими кандидати, които лекомислено щурмуваха властовите ясли. Тази система отнапред отрязва пътя на всякакви саморасляци и възпроизвежда партийния вертеп на областно ниво. Подобна политическа хомеопатия ще създаде илюзия за промяна и ще вкара точно толкова „мажоритарен” живец, колкото да удължи живота на берящата душа политическа система на прехода. Разбира се, тя дава шанс за героична смърт на низвергнати партийни динозаври или възможност същите да се трудоустроят за пореден мандат с цената на остатъчната си харизма. Мажоритарните райони ще са нещо като политически щрафбат*. Но това е вътрешнопартийна кухня, а изборите уж за България се правят

Цялата статия на Натиснете тук
26 Юни 2008 10:52
Мажоритарно избраният щял да е отговорен пред избирателите. Грънци! Аз не познавам депутат или партия които да са си спомняли какво са говорили преди изборите, които са изпълнявали програма. Нормално е такива да се провалят на следващите избори. А кого да изберем вместо тях?
26 Юни 2008 12:33
Интересно лутане сред форума...
Един смята, че народът ни се състои от социопати, а друг - че не е образован и научен на ред и дисциплина.
Все ученически номера - тарикатски начини да избягаш от отговорност да си носиш съдбата такава каквато е.
26 Юни 2008 12:48
Е-е-х, хора! Не ни ли стигнаха 20 години, та да вденем, че не избирателната система е виновна за унизителното ни положение , а политическата!
Какво да им пренареждаме на партийните листи. Ми в тях с предимство се слагат световно неизвестни същества, чието единствено качество е да са послушни.
Какво да им пренареждаме примерно на листа съставена по схемата "роднина-милиционер". Да я прередим мажоритарно на "милиционер-роднина" ли?
26 Юни 2008 13:03
Задължителното гласуване му майката, колко пъти ще ви казвам!
То ще изхвърли ДПС от властта и ще ограничи влиянието на старите партии, защто хората не биха предпочели да гласуват за тях!
Задължително гласуване!!!
26 Юни 2008 13:26
Единството прави силата, а ние нямаме единно мнение даже за една статия, камо ли по-сериозни въпроси като бъдещето на страната ни!
Простотия ли или егоизъм надделява считам!
26 Юни 2008 13:45
Сгугню
Абсолютно съм съгласен с теб относно задължителното гласуване!
Само с едно допълнение - задължително гласуване + задължително заплащане за гласуване.
Проста и ефикасна система - който отиде да гласува, моментално след пускането на бюлетинката получава от шефа на секционната комисия "cashe & tax free" минимум 200 лв. (разгеле електоралната единица си носи и личната карта) за дето е проявил избирателна активност и е изразил гражданска позиция!
Може да се помисли и за 500 лв. догодина с оглед инфлационните процеси тук и международното положение зад граница. А? Какво ще кажеш? Мъдро, по европейски отговорно и някак си подходящо държавнически решение на проблема!
Обзалагам се, че резултата ще бъде впечатляващ не само в национален мащаб, но и в световни измерения с оглед иновационния принос към демократичните процеси изобщо.
Ей -на! Даже имам готово комюнике по въпроса:
" ... От ранни зори тълпи празнично облечени и усмихнати избиратели с цветя в ръка запълват училищните дворове! Под звуците на народна музика усмихнати татковци и мами, баби и дядовци и всички роднини , възбудено търсят своята секция за да упражнят суверенното си право. Да, днешният изборен ден се превърна в истински празник за избирателите от София ( от с. Долно Чепърчане, с. Сусурлево - ненужното се зачерква). Упражнилите вота си излизат с по някоя банкнота в ръка и бързат да дадат израз на радостта си. Виждам как в средата на училищния двор (мегдана - ненужното зачеркни ) се оформя празнично хоро, на което се хваща мало и голямо. Просълзен старец с трепет изрича - е-е-х!, но гласът му се удавя в сълзи на радост от заслуженото уважение на държавата, към него - Дядо Георги (бай Иван и пр.). Щастливите избиратели тържествено тръгват да се почерпят с едно кюфте и чаша бира пред кварталната кръчма, където собственикът весело потрива ръце... Днес наистина избирателната активност достигна лелеяните от 20 години насам 99.9%"
Звучи обнадеждаващо, нали?
А въпроса за парите - пари има от излишъка. Пък и партиите могат да внесат своята скромна лепта в държавния бюджет за този ден. Още една иновация - която партия внесе най-много, на нея се дава по-преден номер. Номерата да се разиграват на търг с явно наддаване !
26 Юни 2008 13:48
Пак бих искал да подбутна че демокрацията е средство, а не цел..
Това че не виждам целта е друг въпрос...
В Рим, след определено време на наследствени императори, тези които са определяли кой ще бъде следващият император (но де факто не и властващ вече) са били преторианците. Този, който заплати повече или даде повече облаги на гвардията, заема поста.
Самият принцип че една държава не може да функционира правилно при сегашните правила на демокрация, се състои в функционирането на икономическите единици. Някой да е работил в частна компания, където се избира ръководителя чрез демократичен вот на целият работен колектив?
Ако има избори за определяне на руководството, то те се правято от елитната съставка на компанията (въобще не говоря за акционерни дружества, на които всъщност приличат повечето държави днес, според мен)
При демокрацията в сревна Гърция, право на глас са имали само гражданите (Идиоти, както са се наричали) с почетен статут...
26 Юни 2008 14:04
Не е лесно да си градоначалник или кмет да кажем на едно село, ако не си бил и нямаш опит. Какво става на практика: Обещал кметът, докато не са го избрали, че ще построй мост над реката, ама той никога не е строил мост, но раз обещал почва. Събира съветниците и казва "трябва мост". Всички си записват и почват посвоему да решават как с какво и колко? Но местният тарикат си има лаф с кмета и в разговор му светва: Та нали си имаме мост, правим му един ремонт и отчитаме нов мост! Кметът се замисля, хваща счетоводителката и и казва: - я ми сметни, колко ще струва нов мост и колко ще струва ремонтиран стар мост, после извади от по-голямото по-малкото и ми кажи колко ще си разделим.
Има ли мост? Има - изпълнено обещанбие! Асфалтиран ли е - асфалтиран! Усвоени ли са парите и отчетени да? Има ли проблем - няма! Даже са останали за избори за следващият мандат!
26 Юни 2008 14:23
Хората нещат да гласуват. Няма проблеми! Ще ги накараме! С глоби или с пари. Няма значение защо не искат да гласуват! А може би има?
26 Юни 2008 14:37
Тъй като в територията България се размножиха популациите на пожизнените депутати и назначените капиталисти е време за подборен отстрел на вредния дивеч.
26 Юни 2008 14:47
zamislen за "Не е лесно да си градоначалник или кмет да кажем на едно село, ако не си бил и нямаш опит. "
Шегуваш се, нали! Ми, то освен пълни дилетанти, други нЕма в политиката вече 20 години.
26 Юни 2008 14:54
Уважаеми Доктроре,
Стъпете на земята! Те са повече, по-силни и по-единни. Ние сме слабата страна. Ние сме жертви на ПОПУЛАЦИЯТА. За съжаление нямаме шансове, процесите са необратими. А Вие сте и доктор навярно.Бъдете поне реалист!
26 Юни 2008 14:58
Задължително гласуване! И бой на циганите, преди да гласуват. А може и след.


26 Юни 2008 15:06
Те са повече, по-силни и по-единни.


Ловът на диви прасета е за мъже.
Ако ви харесва статуквото, стойте с въдица на Панчарево.
26 Юни 2008 15:10
И бой на циганите, преди да гласуват. А може и след.

боят е задължителен за циганите не само по изборджийско време!


------------------------------------------ --------------
Felix qui potuit rerum cognoscere causas! (Virgilio)
26 Юни 2008 15:18
Brightman
Крепко ти стискам ръка, патриоте!
Виждам, че наистина има хора, които не само умеят да мислят и преосмислят, но да формират и артикулират истински държавническо мнение по въпросите от жизнено важно значение за народа изобщо и за всеки от нас в частност.
Както е казал Владимир Илич: " Не е важно кога, а как!" - (виж: Вл.Ил.Ленин, Събрани съчинения-т.1., стр.217, горе в ляво). Но аз бих допълнил класика - "Не е важно кога и как, а с колко!" (виж: Малечко - Философски тетрадки - неиздадени, стр 76, средата).
Тъй че една кръгла сума от 600 лв. на калпак би зарадвала бедната и изпосталялата душица на българската електорална опитна мишка (сива) и накарала изборната й активност да рипне към тавана, като "шмайзера" на турски гастарбайтер пред гола полска проститутка в евтин пристанищен вертеп край Кьолн (виж: Малечко - Философски тетрадки - неиздадени, стр 98, средата)
Но - проблемът е един. Че този патриотично-финансов призив трябва да бъде изказан, наложен и утвърден от някоя партия. За предпочитане - наскоро учредена и неопетнена от участие във властта!
Като човек - изкушен от политическия пиар , задълбочен изследовател на манипулацията с "усмихнато лице", имащ завиден опит в котерийните борби, откровен поклонник на комплотите от всякакъв вид, непримирим защитник на човека (имам предвид себе си!) , върл противник на каквото и да е статукво, изтънчен обществен интригант с общонародна и международна известност и скромен автор на политически речи (срещу заплащане!), бих могъл да предложа следната оферта: "Дай ми партия и аз ще преобърна света!" - скромно и едновременно величаво бих перефразирал древния философ (името му не си спомням!)
Оставам с очакване за предложения!
26 Юни 2008 15:21
Уважаеми Докторе,
Смея да отбележа, че става дума за лов на ПРИШЪЛЦИ от ПОПУЛАЦИЯТА, която сам класифицирахте! Ние нямаме понятия как става този лов - те имат превъзходство и не са прости прасета, а алчни и хищни щом ядат и себеподобни! Ако имате опит споделете, моля. Извинявам се за не дотам осведомеността ми
26 Юни 2008 15:21
Брайтмане ,
Демокрацията е средство за "обобществяване" на политиката ... Потребно ни е да преодолеем отчуждението си в днешния модел на политическо общуване ... Иска се радикална промяна на този модел - приоритет на общественото и по-малко "партийна" котерийност в новия ... Необходимо ни е дълбоко да преструктурираме политическата си система - Велико събрание , Нова Конституция , Двукамарен парламент , с единна философия на участие на различните групирания на хората ... Ние практикуваме общия си живот по система , която не се родее с демократичното общуване/"самоцел" на типа общество , към който бихме искали да принадлежим ...

26 Юни 2008 15:25
Нищо по-лесно - вижте какво правят чехите, например.
26 Юни 2008 15:29
Doctora
CEZ.bg ли имаш предвид!?
26 Юни 2008 15:36
Ебавайте се,
издръжката на живота скача със 17% до декември
. До тогава ако не сте умрели, ще сте потърсили Неволята.
26 Юни 2008 15:37
Докторе - шегичка!
Да не вземеш да се засегнеш?
Каквото правят в Чехия, го правят чехи.
А каквото правят в България, го правят българи.
Малка, но бих казал съществена разлика, нали си съгласен?
26 Юни 2008 15:41
Но още една съществена разлика- чехите не са принудени да оцеляват.
26 Юни 2008 15:46
Каквато и да е избирателната система, ако няма педвидена реална и изпълнима възможност за отзоваване на депутати - всичко е прах в очите и няма да промени нищо. Ако над главата на депутата не стои като дамоклев меч правото на суверена както да го избира, така и да го отсвирва, е утопия да се очаква, че дори и най-прекрасния мажоритарно избран депутат ще си остане толкова непокварен, неподкупен и активен, колкото е бил по време на кампанията си.
26 Юни 2008 15:48
Докторе, не се коркай, бе приятелю!
Прав си, но по принцип само.
Та по тоя повод, да разведрим отношенията с един стар виц под приспивното жужене на климатика в този горещ юнски следобед:
"Мечката и гаргата карали някакъв самолет. Гаргата била главен пилот и постоянно въртяла руля насам-натам. Самолетът правил лупинг след лупинг, докато на мечката й призляло и се развикала:
- Кво правиш ма, гарго!
- Летя и се ебавам ! - продължила да върти руля гаргата.
- А-а-а! Така ли! Ей, сега ще почна да се ебавам и аз! - мечката сграбчила руля и така силно го дръпнала, че го изкъртила.
Самолетът полетял стремглаво към земята. А гаргата отворила прозореца, попитала:
-Абе ти, като не можеш да летиш, що се ебаваш?
И отлетяла, преди самолета да се разбие в земята."
Изводът е ясен.
26 Юни 2008 15:57
Докторе,
"Но още една съществена разлика- чехите не са принудени да оцеляват."
Ми, то си е за тяхна сметка - не знаят какво са изпуснали!
-------------------------
"И страшно беше - майко, и весело!" - Христо Ботев (май?)
26 Юни 2008 16:11
Уважаеми Малечко,
Интересен виц разказа, но подтекста е може би брутален, ако се приеме, че който управлява е "Гаргата", а пасажерите сме ние поданниците и "Мечката" - дилетанта в управлението.
26 Юни 2008 16:20
Докторе,
Този път съвсем сериозно - наистина ли си мислиш, че някоя от всичките 314 (по спомен) политически партии у нас ще си тури тоя камък с мажоритарния вот?
1.Един истински мажоритарен вот изисква толкова средства, които не са пи силата на никоя партия. Даже и на бизнесмените от "Лидер" както се видя. В страната няма толкова мощни концерни, които да платят масрафа на 240 мажоритарни депутати.
2.Ако се възприеме смесена система пък няма да има равнопоставеност между депутатите - за всеки от мажоритарните трябва да гласуват толкова избиратели, колкото за една цяла пхартийна листа примерно с десет души.
3. Ако минем на ментето "пренареждане на листи" - what the fuck ще пренареждаме? Казал съм го по-горе - в партийните листи са само мекерета на съответната партия. Дали едно партийно мекере ще се нарича Иванчо или Драганчо - к`во ни брига нас, положението ще си бъде същото. Онзи ще изпълнява политическата партийна линия - гепи яко!
4. Задължителен вот - с оглед "отстрел" на вечния противник и съюзник ДПС няма да бъде гласуван - поне не от този парламент. А като дойде на власт ГЕРБ, да не си мислиш, че промяната на политическата система ще му бъде първата грижа? Б-о-о-же!
5. От всичките тук форумци само Брайтмана се освети преди време, че е в ръководството на някаква партия - виж архива на ника му. Е, да не мислиш, че споменатата партия ще промени нещо? Хеле пък да мине процентната бариера?
6. Настоящият форум почва да ми мяза на "издухай парата през свирката!" Както и тем подобни телевизии и предавания. Ако политиката се решаваше от мнението на хората - здраве му кажи. Политиката е игра на пари и интереси - и от двете по много!
Това е!

26 Юни 2008 16:24
Съвсем сериозно - без тояга няма нищо да се оправи.
26 Юни 2008 16:34
zamislen
Ми, точно това е положението. Ама аз го казах някак си по-езоповски - с цел хептен да не ме вземете за заклет мизантроп и върл тоталитарист.
България - както при соца, така и сега, е една второстепенна държава, територия за бази и социални експерименти. Това как ще живеем по-натътък зависи единствено - подчертавам единствено! от това как ще се впишем в някаква интегрирана преди нас система. В случая днес - това е ЕС.
Само че - както е видно, те ни размахват пръстче единствено когато почне да "бараме" в техните пари и интереси. Не ги е еня изобщо за теб, мен, вуйна ми и чича ти. Поне си мисля, че това си разбрал.
Що не ни правеха забележки и не спряха пред-пресъединителните фондове, по времето когато по улиците в София се стреляха като на панаирджийско стрелбище по време на селски събор? Щото не засягахме техни интереси.
Що удовлетворяват всеки дискриминационен иск на Бай Мангал в Брюксел и после БГ му плаща като за световно ? Ми, щото Бай Мангал живее тъдява, а не по Фландрия. Там ако беше, друга песен щеше да пее, копелето му мръсно.
Айде, да не се нервя и аз сега...

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД