"Недопустимо е да се спира вода на цял блок", заяви вчера в парламента вицепремиерът Ивайло Калфин по повод последните акции на "Софийска вода". Концесионерът от известно време масово спира вода на цели жилищни блокове в столицата заради неплатени сметки и неуредени взаимоотношения.
Калфин даде разяснения във връзка с питане на Минчо Христов смята ли правителството да вземе мерки срещу рекета на "Софийска вода". Независимият депутат даде пример с цял столичен блок, оставен от концесионера без вода заради неплатените сметки на 1 апартамент.
Калфин призна, че не одобрява този тип наказателни мерки, но поясни, че "лошите" длъжници са проблем не само на ВиК компанията, но и на съседите, които на практика поемат техните сметки. Той разкри, че "Софийска вода" калкулира несъбраните суми като загуби и ги разхвърля по сметките на абонатите, които си плащат редовно. Т.е. парите се вземат по два пъти - веднъж с цените и втори път - ако се погаси дълга. Компанията си избива от абонатите и огромните загуби от течовете.
Минчо Христов обяви, че сделката за водата на столичани трябва да бъде прекратена по вина на концесионера. Той напомни, че по договор фирмата трябваше да намали загубите по мрежата от 64% на 32% още към края на 2006 г., но и в момента по тръбите се губят над 60%.
През последните седмици концесионерът спира водата и на блокове, които от години насам води за един клиент и не прави нищо, за да си уреди отношенията, докато не се плати цялата сума или част от нея. По този повод блок 625 в "Люлин" стоя без вода 3 седмици, а от няколко дни същата съдба е сполетяла още 8 сгради въпреки рекордните жеги.
"При мен вече има оплаквания по случая и смятам, че концесионерът нарушава член 2 от Закона за водите", каза пред "Сега" новоизбраният столичен омбудсман Ангел Стефанов. Въпросният член казва, че целта на закона е да определи "правото на всеки гражданин на достъп до вода за питейно-битови цели като приоритет на държавната политика и на политиката, осъществявана от органите на местно самоуправление". Стефанов се е опитал да уреди проблема с отдел "Концесионен" на столичната община, но оттам се оправдали, че разрешението за спиране на водата е дадено от ДКЕВР с общите условия, а те нямат контролни функции в това отношение.
ЗДРАВЕ
От столичната РИОКОЗ заявиха вчера, че няма опасност от възникване на епидемия заради спряната вода. "За да има епидемия, трябва да има бактериален причинител", обясни завеждащият отдел "Епидемиология" д-р Илонка Маева. Засега такъв няма, защото водата не е замърсена, а спряна. Д-р Маева подчерта, че здравословни проблеми могат да се появят, ако някой използва замърсена вода.
В едно интервю Петер Брабек(шеф на борда на директорите на NESETLE, компанията бутилираща най/много вода в света), каза, че водата била "ресурс" и тя имала и трябвало да има цена. Той бил голям противник на/ "екстремната" идеята, че всеки жител на планетата, трябва да има достъп до питейна вода. По/ скоро трябвало да се търсят решения, в зависимост от социалната специфика на проблемите.
Дали не е чел, лекция в "Софийска вода"?