Едва 38% от работодателите са на мнение, че подготовката на завършилите във висшите училища в България отговаря на техните нужди. Всяка втора частна фирма и 1/3 от държавните дружества срещат затруднения с намирането на подходящи специалисти. Данните са от изследване на синдиката за висше образование и наука към КНСБ.
Според бизнеса основните проблеми в подготовката на специалистите са неформирани трудови навици (44.5%), слабата квалификация (44.1%), недостатъчна отговорност и взискателност (34.8%) и неинформираност за условията на труд (28.3%). Други проблеми са липса на специалисти за конкретната дейност на фирмата, прекалено теоретични знания, невладеене на чужди езици и неумение за работа с компютър.
В същото време фирмите ценят качества като отговорност и изпълнителност (80%), лоялност към фирмата (68%), умение за работа в екип (66%), неконфликтност (61%), професионален опит (59%). Едва на последно място работодателите изискват определено образование.
За служителите пък заплатата е водеща при мотивирането, сочат данните от анкетата. 37% от младите специалисти от София биха напуснали работа заради неудовлетвореност от заплащането. Частните фирми раздават повече премии в зависимост от резултатите и натовареността на служителите спрямо държавните предприятия. За сметка на това компаниите от частния сектор два пъти по-малко от държавните раздават ваучери за храна и облекло.
2/3 от фирмите с персонал до 50 души изобщо не наемат висш и среден управленски персонал, показва още изследването.
|
|