Притиснат от високите цени на нафтата, Робърт Дарно монтира печка за твърдо гориво в дома си в Уъбърн, щата Масачузетс. |
Ню Ингланд е сред водещите щати по използването на нафта за отопление. Заради скока на на цените на петрола собствениците на жилища харчат двойно повече да напълнят домашните резервоари в сравнение с миналата година.
Тревога и паника се ширят сред дистрибуторите на нафта, повечето от които са малки и често семейни фирми. Докарващи печалба с много усилия, сега те са изправени пред нуждата да вземат кредити, за да купуват нафта за зимния период.
"Промяната ни удря много болезнено. Дори не знаем дали ще оцелее бизнесът ни за следващата зима", призна Рей Скарфо, шеф на фамилната фирма "Ранко фюъл", просъществувала цели 33 години в град Месфорд, щата Масачузетс.
В щата Кънектикът три компании вече фалираха - и то през март. Властите във Върмънт се мобилизират да помогнат на жителите да се справят някак с "побеснелите" цени на горивата. В Мейн и Минесота властите подготвят психологически жителите за бурята с цената на отоплението.
На 9 юли губернаторите на щатите Мейн, Масачузетс, Ню Хемпшир и Род Айлънд призоваха федералното правителство да увеличи помощите за отопление от $252 млн. миналата година до $1 милиард.
"В Мейн се задава хуманитарна катастрофа заради цените и доставките на горива", заяви бившият му губернатор Енгън Кинг на конференция, посветена на алтернативната енергетика. Мейн е "национален шампион" по използването на нафта, там 87 на сто от домовете се отопляват с нея.
Цената на галон нафта стигна 4 долара. Затова Кинг очаква всяко домакинство в щата да плаща $1000, за да напълни резервоара си с нафта за следващата зима. А това е двойно повече от миналата година. Други смятат, че цената за отопление ще бъде по-малко - $800. Това обаче пак е увеличение от 60 % в сравнение с 2007 година.
"Как жител със седмичен доход от $350 - $400 ще осигури топлина за семейството си?", пита Книг.
Ню Ингланд пък плаща повече за отопление от останалите щати, защото използва горива, доставяни от по-далечни райони на страната или от чужбина. Съветът за горивата на щата Масачузетс изчисли, че цената на нафтата в Ню Ингланд е около $4.65 за галон, което е скок от 116 % в сравнение с 2005 година. А заради високите равнища на суровия петрол на международните пазари тази цена няма как да падне.
Много жители търсят алтернативи на нафтата и на петрола изобщо. Енергично се завъртя търговията на печки с дърва и брикети. "Търсенето им се увеличи тройно. До момента сме продали 300 печки с дърва и почти 800 тона брикети", каза Тим Буши, управител на компанията "Фрост енд флейм" в Гоуръм, щата Мейн. Тя върти бизнес с печки и брикети.
Брикетите се правят от пресовани дървени стърготини. "Пелит фъюл инститют", водеща институция в организирането на търговията с брикети в САЩ, твърди, че се очаква нарастване на производствения капацитет, за да се задоволят нуждите.
"Ще има ли безпрецедентно търсене на брикети? Въпросът не е неуместен. Нещата се случват и развиват отрано, което ще позволи на нашите производителите да откликнат на конюнктурата", прогнозира Буши.
Бизнесът с нафта в Ню Инглънд изглежда мрачен. До момента той е доставял около 2.5 млн. галона гориво всяка година. Преди десетилетие обаче, когато средната цена на нафтата бе около 50 цента за галон, бизнесът се нуждаел само от $1 млн., за да купи горивото на едро. И това горе-долу е било достатъчно, за да оцелява и да се развива.
Сега обаче, за да се купят на едро същите 2.5 млн. галона, са необходими 10 пъти повече пари - цели $10 млн. А това е доста голяма сума за теглене на заем. За някои основният и допълнителният бизнес не е толкова доходен, за да изплащат кредитите.
Освен това отслабващата икономика означава, че клиентите ще разсрочват плащането на сметките, а това намалява постъпленията на дистрибуторите.
"Нещата са съвсем простички, разноските на фирмите надхвърлят взетите кредити", констатира Мат Коута, изпълнителен директор на Асоциацията на дилърите с горива във Върмънт. Асоциацията представя 125 компании във Върмънт, където 75 на сто от жителите се отопляват с нафта.
"Освен това нашите дилъри продават с 15-20 процента по-малко отпреди, след като хората във Върмънт започнаха да използват дърва за огрев. Те дори секат дървета от дворовете си. Така че като бизнесмен сте изправен пред сложна реалност. От една страна, печелите с 15-20 на сто по-малко, а от друга, ви се налага да поискате от банката двойно по-голяма сума отпреди. Това е проблемът", обяснява Коута.
Някои щати се опасяват, че доставките на горива ще се сринат, ако през зимата започне масов фалит на компаниите дистрибутори. Тогава семействата ще останат с много малко варианти за отопление, особено в по-отдалечените райони.
Сенаторите Джон Кери от Масачузетс и Олимпия Сноуи от Мейн предложиха законодателни промени, предвиждащи изгодни заеми за засегнатите компании, които да върнат парите, щом стъпят здраво на краката си.
Подобна мярка вероятно би съживила трите фалирали през март компании в Кънектикът, смята Юджийн Джилфорд, изпълнителен директор на Независимата петролна асоциация в щата.
"Възнамеряваме да започнем срещи, на които да определим дали е възможно някои щати и федералната финансова система да осигурят допълнителни облекчения при отпускане на заеми", разкри той.
Между другото, някои компании за нафта вече продават слънчева енергия, брикети и печки с дърва, но други не могат да превключат на новия модел толкова бързо заради високите цени.
"Да разнообразиш продукцията си означава да имаш капитал за целта. Някои обаче нямат тази възможност", тъжно констатира Юджийн Джилфорд.